Debian + KDE: Инсталација и прилагодување

Како што ветив, тука се чекор по чекор дејствијата што ги извршив откако ќе ги инсталирам КДЕ 4.6 во драги мои Тестирање на Дебијан. Денес бев малку зафатен, затоа извинете ако не е толку детално како што сакате.

Денес наутро направив чиста инсталација (од нула) на Debian, за подобро документирање на пакетите што треба да ги инсталирам и така натаму, па ако го следите овој напис чекор по чекор, нема да имате причина да имате проблеми.

Инсталација на Дебиан.

Во однос на инсталацијата постои особеност. Јас нормално користам Тестирање на Дебијан и најлогично е тоа Преземав изо на овој линк и со тоа ја завршивте инсталацијата. Проблемот е што бидејќи мојот опсег не ми дозволува, морав да користам изо од Стиснете Дебиан.

Препорака бр. 1: Обидува да се инсталира со Debian Testing iso од две причини:

 1. Beе има помалку пакети за ажурирање.
 2. Вие ризикувате помалку да наидете на грешки во зависност или слични работи.

Инсталација, или со изо де Стискаш o Отежнато дишење, тоа е точно исто како што го објаснувам во ова pdf, освен што не инсталирам Графичка средина, но само Стандардни комунални услуги. За овој водич ќе претпоставам дека инсталацијата е извршена од изо Тестирање.

Ажурирање

Откако ќе завршиме со инсталирање без графичко опкружување, се најавуваме како root и ги конфигурираме складиштата:

# nano /etc/apt/sources.list

во датотеката со извори ставаме:

deb http://ftp.debian.org/debian testing main contrib non-free

и ажурирање:

# aptitude update

Кога ќе завршиме, ги ажурираме веќе инсталираните пакети:

# aptitude safe-upgrade

Откако ќе заврши овој процес, ако сè помина добро, ние го рестартираме PC и продолжуваме да инсталираме KDE.

Инсталација на KDE

Во овој водич само ќе ги инсталираме потребните пакети така што KDE се прикажува правилно и може да го користите. Исто така, ќе инсталираме некои потребни пакети кои не се вклучени стандардно. Откако ќе се најавиме како root, ќе имаме целосно функционално опкружување со инсталирање на следниве пакети:

# aptitude install kde-plasma-desktop kde-l10n-es kde-i18n-es kwalletmanager lightdm

Со ова е доволно за да откако ќе заврши и да се рестартираме, да можеме да влеземе во нашата нова работна површина. Ако погледнете на крајот додадов LightDM и објаснувам зошто. Кога ќе го инсталираме пакетот kde-плазма-работна површина, ова нè инсталира КДМ што за мене е многу тешко, па го заменувам со LightDM. Откако ќе дадеме Внесете, волшебникот ќе нè праша кој сакаме да го користиме, вие одберете го оној што го сакате.

LightDM исто така ќе ги инсталира пакетите за графичкиот сервер. Бидејќи користам Intel, само додавам: xserver-xorg-video-intel, на овој начин:

# aptitude install kde-plasma-desktop kde-l10n-es kde-i18n-es kwalletmanager lightdm xserver-xorg-video-intel

Ова е доволно, но ако сакаме можеме да ги инсталираме откако ќе заврши, или заедно со овие, следниве пакети:

# aptitude install kde-icons-oxygen kde-config-gtk-style kde-style-qtcurve kwalletmanager kde-icons-mono system-config-gtk-kde gtk2-engines-oxygen gtk-qt-engine

Тие се пакети со кои ќе ги подобриме апликациите Гтк што ги користиме и некои икони што ги додаваме. Ако не го користите паричникот KDE за управување со лозинки, можете да ги отстраните kwalletmanager.

Дополнителни пакети.

Пред да се рестартира, би било добро да инсталирате други пакети што можеби ќе ни бидат потребни, на пример:

Пакети поврзани со аудио / видео
# aptitude install clementine kmplayer vlc (instalado por defecto) gstreamer0.10-esd gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-fluendo-mp3 gstreamer0.10-plugins-bad lame pulseaudio -y

Пакети поврзани со комуналните услуги:
# aptitude install ark rar unrar htop mc wicd wicd-kde dbus gdebi-kde rcconf ksnapshot -y

НЕ / KDE апликации што ги користам:
# aptitude install iceweasel icedove libreoffice-writer libreoffice-l10n-es libreoffice-kde libreoffice-impress libreoffice-calc gimp inkscape diffuse -y

Работи што ги отстранувам:
# aptitude purge exim4 exim4-base exim4-config exim4-daemon-light -y

Секако дека треба да додадете или отстраните што ви треба

Прилагодување на KDE

Ако ги поминеме претходните чекори без проблеми, доаѓаме до најинтересниот дел од целата оваа работа: прилагодување KDE да не спаси неколку Mb на потрошувачката. Прво ќе го сториме тоа рачно (по конзола) за подоцна да преминеме на графичките аспекти.

Деактивирање на Аконади + Непомук:

Јас нема да навлегувам во детали за тоа што е тоа Аконади o Непомук, особено што постои одлична статија која многу добро опишува која е функцијата на секој од нив. Можете да го прочитате овде. За целосно деактивирање на Аконади, го правиме следново:

$ nano ~/.config/akonadi/akonadiserverrc

Ние ја бараме линијата што вели:

StartServer=true

и го поставивме како точно:

StartServer=false

Имајте на ум дека апликациите сакаат kmmail тие користат Аконади, па можеби нема да можеме да ги користиме. Да се ​​деактивира Непомук уредувајте ја датотеката:

$ nano ~/.kde/share/config/nepomukserverrc

и тоа:

[Basic Settings]
Start Nepomuk=true

[Услуга-nepomukstrigiservice]
автоматско започнување = точно

Го оставаме вака:

[Basic Settings]
Start Nepomuk=false

[Услуга-nepomukstrigiservice]
автоматско започнување = лажно

Во теорија, сето ова може да се направи со Преференциите на систем, но ништо, овде е побрзо

Елиминирање на ефектите.

Можеме да заштедиме малку ресурси со елиминирање на ефектите (транспаренти, транзиции) што влегува KDE стандардно. За ова го отвораме Менаџер за преференции на системот » Изглед и однесување на работниот простор »Ефекти на работната површина и одштиклирајте » Овозможете ефекти на работната површина.

Може да отстраниме и други ефекти со конфигурирање на поставките за кислород. За ова притискаме Alt + F2 и ние пишуваме поставки за кислород. Треба да добиеме вакво нешто:

Таму можеме да се забавуваме отстранувајќи ефекти од разни видови. Едноставно, отштиклирајте: Активирајте анимации.

Правилно прикажување Gtk апликации

Првото нешто што го правиме е да ги инсталираме моторите Гтк потребно:

$ sudo aptitude install gtk2-engines-oxygen gtk2-engines-qtcurve

Подоцна отвораме терминал и ставаме:

$ echo 'include "/usr/share/themes/QtCurve/gtk-2.0/gtkrc"' >> $HOME/.gtkrc-2.0
$ echo 'include "/usr/share/themes/QtCurve/gtk-2.0/gtkrc"' >> $HOME/.gtkrc.mine

Сега треба само да избереме во Преференции на KDE отколку за апликации Гтк употреба QtCurve. Резултатот може да се види во мене Firefox:

Елиминирање на процесите на почетокот.

Ние го отвораме Менаџер за преференции на системот »Системска администрација» Стартување и исклучување »Менаџер на услуги и ги одштиклираме оние што не сакаме да ги започнеме. Пример за еден што секогаш го оневозможувам: Модули за пребарување на Непомук.

Елиминирање на еластичниот курсор.

Иако можеби не изгледа така, малиот скок на иконата што се појавува на курсорот кога отвораме апликација троши ресурси. За да го елиминираме, го отвораме Менаџер за преференции на системот »Заеднички појави и однесување» Апликации и системски известувања »Известување за стартување и каде пишува Еластичен курсор ние ставивме: Нема зафатен курсор.

Класично биро.

Отсекогаш ми се допаѓаше да го имам традиционалното биро, како во Gnome o KDE 3. За да го направите ова, одиме на работната површина и кликнете на иконата горе десно и изберете Предност за преглед на папка:

И во прозорецот што излегува, ние ја менуваме диспозицијата во Преглед на папка.

RCConf

Ние инсталираме rcconf за да оневозможиме како и обично некои демони кои започнуваат кога системот ќе се подигне. Во мојот случај, еден од оние што ги бришам е КДМ бидејќи јас користам LightDM. Треба да бидете особено внимателни со ова и никогаш да не бришете дбус.

И досега овој водич. Се надевам дека ќе можам да додадам повеќе работи како што одминува времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Ви благодарам елав што го одржавте вашиот збор +1

  1.    елав <° Linux dijo

   😀 Се надевам дека навистина ти помага ...

 2.   mac_live dijo

  Благодарам, јас веќе го направив прилагодувањето, само ќе се рестартираме за да видиме дали навистина одиме побрзо и без кои програми можам да направам на почетокот? Ако не ти пречам многу?

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, тоа зависи од тоа што сте инсталирале. Ако ми покажеш скриншот, можеби ќе можам да ти помогнам ..

 3.   хиперсајан_х dijo

  Каде што ја кажува работата аконади, ја ставате наназад, за да ја деактивирате аконади, променливата треба да биде лажна, како што следува:

  StartServer = неточен

  1.    елав <° Linux dijo

   Да, ми се случи кога ја пишував статијата, многу ти благодарам

 4.   Оскар dijo

  елав мислам дека оневозможувањето на аконади е обратно од тоа како го ставаш во објавата.

 5.   Оскар dijo

  Со отстранување на канцелариски материјал и оневозможување на Аконади и Непомук, јас ја намалив потрошувачката за 200 MB, задоволен сум.

  1.    елав <° Linux dijo

   200Mb? 0_о

   Но, колку RAM меморија имате? Толку ли ја намаливте потрошувачката? Леле .. Одлично

   1.    Оскар dijo

    Имам 1.5 GB и 1.3 GB на располагање со AMD64 двојадрен процесор, што мислам дека, како што читам на Интернет, троши повеќе RAM меморија отколку i386. Планирам да се обидам да стигнам до 4Gb.

    1.    елав <° Linux dijo

     МММ ОК.

   2.    кик1н dijo

    Всушност да.
    Kde никогаш не ми влегол поради големата потрошувачка на Ram.
    Го сакам, но сум во Гном Ја

    1.    Оскар dijo

     Со Gnome2 се согласувам со тебе, но пробав со Fedora 15 со Gnome3 и има голема потрошувачка на RAM меморија скоро еднаква на KDE, се надевам дека со развојот ќе ја подобри потрошувачката.

 6.   Roman77 dijo

  Многу добро tuto ja .ja, скоро исто како и инсталацијата на Debian што ја имам ... разликата е во тоа што во времето кога го инсталирав со Squeeze и процесот течеше 🙂

  однос на

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодариме на Roman77, среќни сме што ви се допадна

 7.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Елав. Иако никогаш не сум бил корисник на KDE, сметам дека ова упатство е многу интересно. Сакам да учам. Ви благодарам многу и се надевам дека ќе продолжите да објавувате повеќе.

  1.    елав <° Linux dijo

   Благодарам Карлос-Xfce, се надевам и дека ќе продолжам да објавувам други, мислам, ако Gnome не ми се јави, веќе гледам дека повеќе пакети Gnome3 влегуваат во Тестирање

 8.   артуро молина dijo

  Ми се виде интересно. Да видиме дали викендот се охрабрувам да го инсталирам. Со почит

 9.   Рохас dijo

  Одличен пост, сега почнувам да го следам ... Исто така, сакам да го компајлирам јадрото за мојот компјутер, но не знам кои модули да ги инсталирам, имам Toshiba што користи AMD Thurion Dual core со 4 GB RAM меморија и ова е излезот од lspci:
  00: 00.0 Мост домаќин: Напредни микро уреди [AMD] RS880 домаќин мост
  00: 01.0 PCI мост: Напредни микро уреди [AMD] RS780 / RS880 PCI до PCI мост (int gfx)
  00: 04.0 PCI мост: Напредни микро уреди [AMD] RS780 PCI до PCI мост (PCIE порта 0)
  00: 05.0 PCI мост: Напредни микро уреди [AMD] RS780 PCI до PCI мост (PCIE порта 1)
  00: 06.0 PCI мост: Напредни микро уреди [AMD] RS780 PCI до PCI мост (PCIE порта 2)
  00: 11.0 SATA контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 SATA контролер [режим AHCI]
  00: 12.0 УСБ контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB OHCI0 контролер
  00: 12.1 USB контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 USB OHCI1 контролер
  00: 12.2 USB контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB EHCI контролер
  00: 13.0 УСБ контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB OHCI0 контролер
  00: 13.1 USB контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 USB OHCI1 контролер
  00: 13.2 USB контролер: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB EHCI контролер
  00: 14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus контролер (rev 3c)
  00: 14.2 Аудио уред: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
  00: 14.3 ISA мост: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 LPC контролер на домаќинот
  00: 14.4 мост PCI: ATI Technologies Inc SBx00 PCI до PCI мост
  00: 18.0 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди [AMD] Family 10h процесор HyperTransport Конфигурација
  00: 18.1 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди [AMD] Семејство 10-часовна адреса на процесорот со мапа
  00: 18.2 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди [AMD] Family 10h процесор DRAM контролер
  00: 18.3 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди [AMD] Семејна процесорска контрола на семејството 10 часа
  00: 18.4 Мост на домаќинот: Напредни микро уреди [AMD] Семејство 10h Контрола на врската на процесорот
  01: 05.0 VGA компатибилен контролер: ATI Technologies Inc M880G [Mobility Radeon HD 4200]
  02: 00.0 Мрежен контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8191SEvB Безжичен LAN контролер (rev 10)
  03: 00.0 Етернет контролер: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E / RTL8102E PCI Express Брз етернет контролер (rev 02)