Инсталација на графичка околина и видео двигател во Arch Linux

ааас

Дали едноставно инсталирајте Arch Linux И инсталацијата беше успешна? Сега ни треба инсталирање на графички додатоци за да започнеме да уживаме во овој неверојатен систем во целост.

 Ги инсталираме основните додатоци.

-11с Инсталација на XORG и неговите приклучоци

$ sudo pacman -S xorg-сервер xorg-xinit xorg-utils xorg-сервер-utils

-12г Инсталација на табелата

$ sudo pacman -S маса-демо-демоа

Ние го инсталираме видео-двигателот.

-216г Nvidia

-ан Главни двигатели на сопственост.

$ sudo pacman -S nvidia nvidia-utils

-ан Секундарни возачи на сопственост.

$ sudo pacman -S nvidia-304xx

-ан Драјвери со отворен извор.

$ sudo pacman -S xf86-видео-ново

-215г Ати (радеон).

$ sudo pacman -S xf86-видео-ати

-214г Интел

$ sudo pacman -S xf86-видео-интел

-213г Непознато

За да ја видите целата листа на видео драјвери со отворен извор:

$ sudo pacman -Св xf86-видео

Поминете низ списокот и пронајдете го точниот двигател за вашата видео картичка.

Во случај да не го пронајдете, контролорот види Тој е најгенерички, иако не нуди 3Д поддршка или хардверско забрзување.

$ sudo pacman -S xf86-видео-веса

Сега ќе ја тестираме графичката околина.

Ние ја инсталираме стандардната околина на X11.

$ sudo pacman -S xorg-twm xorg-xclock xterm

Ние ја извршуваме графичката околина:

$ старткс

Ако сè е точно, ќе се појави следното графичко опкружување:

eg02_zps9a6f13ad

Да се ​​излезе од околината (твм):

$ sudo убиј го Х
По тестирањето на околината X11, ние мора постави некои детали.

афо1

афо2

 


Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

38 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лајд дер Штурм dijo

  Кога ги инсталирате двигателите Ati, препорачувам да ги користите репосите на Vi0l0.

  # нано /тн/pacman.conf

  [катализатор]
  Сервер = http://catalyst.wirephire.com/repo/catalyst/$arch

  32 бита:
  # yaourt -S катализатор-кука линукс-заглавија dkms linux-lts linux-lts-заглавија

  64 бита:
  # yaourt -S катализатор-кука линукс-заглавија lib32-катализатор-употребува dkms linux-lts linux-lts-заглавија

  # aticonfig - почетен

  Done.

  1.    суровОсновни dijo

   Следејќи ја истата линија .. .. препорачувам катализатор-тотален .. .. ако добро се сеќавам, исто така му треба xorg1.13 .. и во двата случаи ..

   1.    кик1н dijo

    Да, но катализаторот-тотал, во мојот случај кога инсталирав Arch 64 бита, ми создаде проблеми, затоа го инсталирам само тоа, бидејќи c-total инсталира повеќе зависности.

  2.    ds23ytube dijo

   Зависи од која картичка, ако веќе нема комерцијална поддршка, подобро е да ја користите бесплатната што доаѓа стандардно, што е веќе доста добро.

 2.   нано dijo

  Оставам линија за коментари и би сакал да ве замолам да придонесете за тие одлични значки што ги направивте, ако, се разбира, можете да видите дали создаваме додаток со тоа: 3 навистина колку е одлично xD

 3.   Давидлг dijo

  постови за препорака, би ти рекла да поставиш GMA500
  https://wiki.archlinux.org/index.php/poulsbo

 4.   ds23ytube dijo

  Во моментот сум со openSUSE, но можеби нема да потрае долго да ви оставам партиција за Арх. Сепак, го користам АУИ-сценариото на HitGub.

 5.   Чак Даниелс dijo

  Одличен водич, едноставен и ефикасен, а тие транспаренти се фантастични. 🙂

 6.   Локол dijo

  Здраво, можеби ова е малку надвор од темата, но треба да креирам жив свод со пакети што веќе ги имам инсталирано на мојот компјутер, ако може да ми помогнете со прирачник или упатство, би било супер, благодарам однапред. Салу2
  wasa87lokol@yahoo.com

  1.    x11tete11x dijo

   застани, веројатно некој може да ти подаде рака

   http://foro.desdelinux.net/

 7.   Sergio dijo

  Извинете многу добро статијата што ја покажавте ... но зарем не сте толаман? Те следам на Јутјуб, а исто така и на таринга хаха, тоа е само сомнеж

 8.   Роџер dijo

  Здраво, честитки за овој водич, навистина им помага на оние што започнавме со Linux, Arch е моето омилено дистрибуција и би сакал да знам дали можете да ми помогнете да го инсталирам на ултрабук asus со uefi бидејќи информациите што ги наоѓам се малку збунувачки: /
  Appreciateе ја ценам секоја помош што може да ми ја понудите.

 9.   Марко dijo

  супер Алехандро, сега треба да почекам туторот да kde

 10.   анти dijo

  Она што ме интересираше да го тестирам е систем без графичко опкружување. Чист терминал. Ништо повеќе за да видиме колку долго траеше без да се засолниме во Xs. Имате размислувања за ова?

 11.   csk89 dijo

  Здраво, како сте пријатели? Да видиме дали разбирам, јас сум нов во GNU / Linux, но сакам да пробам и да учам нови работи.

  Треба ли да инсталирам XORG, а потоа и работната околина што сакам да ја користам? Или само еден од двајцата?

  Поздрав.

  1.    елав dijo

   Може да го инсталирате по редоследот што го сакате, но ако не инсталирате Xorg нема да имате графика, така да се каже, ќе видите само црна конзола со бели букви.

   1.    csk89 dijo

    Благодарам елав, желбата да се користи Arch е латентна со денови, да се испроба ова високо препорачано дистрибуција. На здравје

 12.   Brandon dijo

  Јас го инсталирав двигателот на Intel на мојот нетбук, но графичката околина не ме влече при проверка ми дава грешка Продолжив да инсталирам «vesa» што не работеше исто, ги инсталирав сите и никој не работеше за мене има друг начин да се добие друг возач? аспирираат еден D270

 13.   Eо_Само dijo

  кога го сторив тоа, требаше да ги преземам двигателите од nvidia и да го преземам методот x, XD old man, но сепак има свој шарм

 14.   Максимилијано Лосада dijo

  Почитуван многу, многу добро упатство за инсталација во десктоп средини што не можевте да го направите за пантеон. благодарам

  однос на

 15.   Максимилијано Лосада dijo

  Почитуван многу, многу добро упатство за инсталација во десктоп средини што не можевте да го направите за пантеон. благодарам

 16.   Атиал dijo

  Sorалам и инсталирав xorg и неговите додатоци и драјвери за nvidia, но кога пробувам startx ништо: c, јас сум нов што ги арх: s.

 17.   Измамник dijo

  Здраво, имам проблем да се обидам да започнам „startx“.
  Ги инсталирав двигателите на nvidia "nvidia-340xx" + библиотеката со повеќе јазици "lib32-nvidia-340xx-libgl".

  Грешката што ми ја дава:
  ксинит: откажување
  xinit: не може да се поврзе со X сервер: Концентрацијата е одбиена
  xinit: грешка на серверот

  ПС: пред да ја инсталирам во вистинската машина направив тестови во виртуелни машини и немав проблеми.

  1.    Измамник dijo

   Добро решено. Ги ставам чекорите што ги направив, не знам кој работел.

   1) По инсталирањето на nvidia, рестартирајте го „sudo reboot“

   2) sudo modprobe nvidia

   И тоа работи

  2.    Алкс dijo

   Го имам точно истиот проблем, го инсталирав двигателот на Intel: xf86-video-intel, но ја добивам истата грешка:

   ксинит: откажување
   xinit: не може да се поврзе со X сервер: Концентрацијата е одбиена
   xinit: грешка на серверот

   Може ли да ми кажете како го најдовте своето решение? Пробав „sudo modprobe intel“ со надеж дека ќе успее, но не ми успеа: „modprobe: FATAL: Intel module not found.“

   1.    Измамник dijo

    Здраво Алкс,

    Да ти кажам право, не се сеќавам каде го најдов решението за „sudo modprobe nvidia“.

    Но, пребарувајќи најдов 2 страници каде што може да ви помогне (само за nvidia)
    https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Blackscreen_at_X_startup_with_new_driver
    http://bbs.archbang.org/viewtopic.php?pid=11861#p11861

   2.    Измамник dijo

    Постојано ставам линкови што сакав да ставам неколку врски по ред, но скокав дека е спам и не ми дозволува, па ќе морам да ги ставам во неколку постови. Жал ми е.

    2-ри дел:
    За проблемот со Intel, обидете се:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics
    https://www.howtoforge.com/community/threads/x-server-failed-to-start.34881/

    Овој корисник на GenToo го има истиот проблем како вас. Очигледно е друга дистрибуција, но може да се обидете да се претворите во Arch.
    http://www.linuxquestions.org/questions/gentoo-87/startx-problem-intel-radeon-937407/

    Друга работа, дали твојата графика е само intel или intel / nvidia со оптимус?
    Ако е Intel, само пробајте ги решенијата погоре, ако е Intel / Nvidia со оптимус, има повеќе работи што треба да се направат (ќе ги ставам чекорите што треба да ги следите во следниот коментар)

   3.    Измамник dijo

    И 3-ти дел - Intel / nVidia Optimus (овие чекори неодамна морав да ги направам за мојот нов лаптоп)

    1) Пристапете до вашиот биографија и проверете дали има опција „Откривање оперативен систем за NVIDIA Optimus“ и деактивирајте го (ако не, ништо не се случува)
    2) Отстранете ги сите пакети од овој чекор на упатството што го инсталиравте (ако станува збор за чиста инсталација, прескокнете го овој чекор)
    3) Инсталирајте чекор 1: sudo pacman -s xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils
    4) sudo pacman -S mesa mesa-demos nvidia nvidia-utils lib32-nvidia-utils xf86-video-intel lib32-mesa-libgl
    5) sudo pacman -S bumblebee bbswitch primus virtualgl lib32-primus lib32-virtualgl
    6) sudo systemctl овозможи бумбар
    7) рестартирање
    8) Продолжете со упатството од точката „Сега ќе ја тестираме графичката околина“. Со други зборови, следниот чекор е:
    8.1) sudo pacman -S xorg-twm xorg-xclock xterm
    9) старткс

    Штом системот е целосно инсталиран (т.е. веќе го имаме инсталирано системот со неговото графичко опкружување, на првите 2 страници што ги ставив на крајот од овој коментар има објаснувања како да се направат тестови за да се потврди дека и интелетот и Работа на графичката nVidia

    Информации земени од:
    https://evilshit.wordpress.com/2013/10/14/how-to-install-bumblebee-on-arch-linux/
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg

   4.    Измамник dijo

    Но, во упатството за инсталација Intel / nVidia, заборавив еден чекор.

    Ако биосот „Откривање на ОС за NVIDIA Optimus“ беше деактивиран, по чекор 7) се рестартира, потребно е повторно да се активира „Откривање на ОС за NVIDIA оптимус“

 18.   Луис dijo

  Здраво, го инсталирав Arch linux во virtualbox, но при стартување останува во терминал, кога ќе се обидам да инсталирам XORG и неговите приклучоци.
  $ sudo pacman -S xorg-сервер xorg-xinit xorg-utils xorg-сервер-utils

  Тој ми испраќа пораки велејќи дека јадрото, дополнителното и заедницата не постојат.

  Не знам како можам да ја инсталирам графичката околина, можете да ме советувате да го спроведам овој процес.

  Однапред благодарам и поздрав

  1.    Измамник dijo

   Здраво Луис,

   Истата работа ми се случи кога го направив тестот во VirtualBox, но пребарувајќи го најдов ова упатство фокусирано главно на инсталирање на Arch во VirtualBox (тој е на англиски јазик):

   http://learnaholic.me/2013/11/10/archlinux-virtualbox-install-notes/

   Одете во делот VirtualBox (тоа е помеѓу средината и крајот на статијата) и следете ги чекорите за инсталирање на виртуелизираниот Arch.

 19.   омга dijo

  Здраво добар ден ..
  Имам мал проблем на почетокот на xorg
  # $ sudo pacman -S xorg-сервер xorg-xinit xorg-utils xorg-сервер-utils
  Добивам 4 опции
  1) mesa-libgl 2) nvidia-304xx-libgl 3) nvidia-340xx 4) nvidia-libgl

  Би сакал да ми помогнеш, која опција да ја искористам ...

  1.    Измамник dijo

   Треба да ја изберете опцијата што најдобро ви одговара според двигателите што ќе ги инсталирате по инсталирањето на xorg. Односно, ако НЕ е nvidia, мора да инсталирате „mesa-libgl“, во спротивно, тоа е nVidia, мора да изберете еден од двигателите според тоа дали на вашата картичка и е потребен возачот 304.xx, 340.xx или најновата верзија.

   За да видите кој возач ви треба според вашата картичка nvidia, погледнете:
   https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA
   https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg

 20.   мрачен dijo

  Како да видам дека следниот чекор во упатството на страницата не покажува ништо

 21.   перкус dijo

  Кога ќе стигнам до делот Xorg, таа ми вели дека партицијата е премногу целосна грешка, го направив тоа уште од 0, 2 пати, дистрибуирајќи меморија, но тоа се случува, што правам погрешно?

  Патем, водичот е многу јасен, благодарам.

 22.   Јован dijo

  Пакетите xorg-utils и xorg-server-utils веќе не постојат. Како не влијае врз нив инсталацијата?

  1.    Ангел dijo

   Токму истото ми се случи, она што во основа го направив е да ги отстранам пакетите од нарачката, и инсталирав xorg-апликации, немав никаков проблем со тоа

   1.    Ангел dijo

    Јас појаснувам дека ги отстранувам пакетите xorg-utils и xorg-server-utils