Инсталирајте Луа, одличен програмски јазик за почетници

месечина

Луа е императив, структуриран и прилично лесен програмски јазикили дека е дизајниран како толкуван јазик со проширлива семантика. Овој програмски јазик Тоа е крос-платформа и отворен извор што се издава под лиценцата на МИТ.

Овој програмски јазик е еден од препорачаните јазици за започнување и разбирање на програмирањето, бидејќи се смета за еден од наједноставните програмски јазици што може да се разберат.

За програмскиот јазик Луа

Луа е програмски јазик доволно компактен за да се користи на различни платформи.

Во Луа, променливите немаат тип, само податоци и можат да бидат логични, цели броеви, броеви на подвижна точка или жици.

Структурите на податоците, како што се вектори, множества, хаш табели, списоци и записи, можат да бидат претставени со помош на единствената структура на податоци на Луа.

Луа е мултипарадигмски јазик бидејќи неговата семантика може да се прошири и модифицира со редефинирање на функциите на структурите на податоци со употреба на метаметали, скоро како во Перл (така овозможува да се спроведе, на пример, наследството, иако е туѓо за јазикот).

Луа нуди поддршка за функции од повисок ред, собирач на ѓубре. Комбинирање на сите горенаведени, можно е да се користи Луа во објектно-ориентираното програмирање.

Програмите во Луа не се толкуваат директно, туку се компајлираат на бајт-код, која се извршува во виртуелната машина Луа.

Процесот на компилација е нормално транспарентен за корисникот и се прави во време на извршување, но може да се направи пред време за да се зголемат перформансите и да се намали употребата на меморијата со заобиколување на компајлерот.

Меѓу Неговите главни карактеристики може да се истакнат:

 • Се базира на сите системи со стандарден компајлер C.
 • Тој е многу лесен, брз, ефикасен и пренослив.
 • Лесно е да се научи и користи.
 • Има едноставен и добро документиран API.
 • Поддржува разни видови на програмирање (како што се процедурално, објектно-ориентирано, функционално и програмирано водено од податоци, како и опис на податоци).
 • Спроведува објектно-ориентирана преку мета-механизми.
 • Исто така, обединува едноставна процедурална синтакса со извонредни конструкции за опис на податоци вкоренети околу асоцијативните низи и растегливата семантика.
 • Доаѓа со автоматско управување со меморијата со собирање ѓубре (што го прави совршен за реално поставување, скрипти и исто така забрзано прототипирање).
 • За да започнете со учење на овој програмски јазик, потребно е да имате преведувач на системски јазик.

Луа-опремен-слика

Како да го инсталирате програмскиот јазик Луа на Линукс?

Поради неговата голема популарност на јазикот неговиот толкувач се наоѓа во повеќето дистрибуции на Linux.

Значи, за нејзината инсталација можете да ја инсталирате со која било од следниве команди според дистрибуцијата што ја користите.

до оние кои се корисници на Debian, Ubuntu, Linux Mint или кој било систем што произлегува од овие, ние треба само да отвориме терминал и да ја извршиме следнава команда во него:

sudo apt install lua5.3

Ако се корисници на Arch Linux, Manjaro, Antergos или која било дистрибуција добиена од Arch Linux, можеме да го инсталираме толкувачот од складиштата АУР, за ова треба да напишеме само:

aurman -S lua

Додека за Оние кои се корисници на CentOS, RHEL, Fedora или која било дистрибуција што произлегува од нив, можеме да ја инсталираме со:

sudo dnf install lua

Оние кои Тие се корисници на openSUSE, тие мора да додадат складиште и да инсталираат, тие го прават тоа со внесување на следново според нивната верзија што ја користат:

до openSUSE Tumbleweed извршете го следново како root:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Tumbleweed/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

Ако користите openSUSE Скок 42.3 извршете го следново како root:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Leap_42.3/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

до openSUSE Скок 15.0 извршете го следново како root:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Leap_15.0/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

И подготвен со него, веќе сум инсталиран.

Може да извршите едноставен тест, создавајќи го познатиот свет на здраво, само треба да креирате датотека со истребување .lua и во рамките на тоа место:

nano holamundo.lua
print("Hola mundo!")

И да видите како работи, само стартувајте го од терминалот со:

lua holamundo.lua


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ариел dijo

  Во Arch Linux пакетот „lua“ е во официјалните складишта и не мора да се составува
  $ sudo pacman -С луа