Инсталирајте HipChat или користете HipChat разговор од Pidgin

Опциите за комуникација веднаш се повеќе модерни секој ден, има повеќе опции и страници што ни помагаат да инсталираме и користиме WhatsApp, други сè уште претпочитаат разговор на Фејсбук (иако со WhatsApp купување од Фејсбук ќе видиме како ќе заврши), а има и такви од нас кои претпочитаат вообичаени, abабер, ГТалк, такви работи (XMPP).

Проблемот е во тоа што понекогаш опцијата за разговор што ја избираме не е најсериозна или најпрофесионална можна, па оттука има и такви кои за деловни или посериозни работи претпочитаат други опции како на пр. Хипчат. Неодамна ми беше презентирана можност и, меѓу другото, мора да започнам да го користам HipChat за одредени задачи, тука ќе ви покажам како да го инсталирате на вашиот дистрибутер или само како да го користите HipChat со Pidgin.

Инсталирајте HipChat

Ако користите Debian или Ubuntu, мора да го ставите ова во терминал:

sudo su
echo "deb http://downloads.hipchat.com/linux/apt stable main" > /etc/apt/sources.list.d/atlassian-hipchat.list
wget -O - https://www.hipchat.com/keys/hipchat-linux.key | apt-key add -
apt-get update
apt-get install hipchat

Од друга страна, ако користите ArchLinux, тоа е едноставно како:

yaourt -S hipchat

Можете да ја проверите веб-страницата за преземање на HipChat

Дел за преземања на HipChat.com

Користење на HipChat

Откако ќе се инсталира, едноставно ја отворате и внесувате е-пошта и лозинка со која ги имате регистрирани:

хипчат Хип Чет со Пиџин

За да користите HipChat со Pidgin, мора да знаете кое е вашето корисничко име и специфичниот ID на jabber, можете да го видите на оваа страница: XMPP информации за abабер

Овде ќе ги видите следниве информации:

хипчат-инфо

Сега преминуваме кон конфигурирање на Pidgin.

 1. Создадете нова сметка, со протокол XMPP, во доменот ставете chat.hipchat.com и во лозинка вашата лозинка. Тоа е, изгледа вака:
 2. хипчат-пиџин Ова ќе биде доволно за да можете да се поврзете и разговарате 1-1 (директно) со контактите што ја делат истата група HipChat.
 3. Lo негативно Да се ​​користи Пиџин значи дека конференциите или просториите барем не сум успеал да работам, не сум сигурен зошто.

Крајот

HipChat е одлична опција ако барате да создадете група или соба и да комуницирате со неколку луѓе, ги нема сите опции што ги дозволува IRC, но ... основните и неопходните за комуникација без многу одвлекување внимание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   g dijo

  ОВАА апликација е стил на телеграма? или кои опции постојат алтернативи со кои можете да разговарате:

  корисник + # мобилен + андроид + без план- интернет СО корисник + десктоп дебијан + интернет + мобилен,

  1.    елиотим3000 dijo

   Подобро е да се користи системот за разговор XMPP, создавајќи локални мрежи и не зависи само од централниот сервер.

   Денот кога ќе најдам клиент за пораки кој работи со XMPP што може да се користи на LAN, го објавувам на блогот и го препорачувам за оние кои не зависат од планот за податоци на нивниот паметен телефон.

   #Реков.

 2.   елиотим3000 dijo

  Изгледа интересно, но јас ќе останам до Телеграм (веќе ми се допадна тој клиент за инстант пораки).

 3.   хроноси dijo

  Многу интересно, дефинитивно ќе треба да го пробам, во очекување.