Инсталирајте Clementine 1.2, со нови подобрувања и промени!

клементина-1.2-кубунту-13.04

Пред неколку дена, верзија 1.2 од Клементина, која се базира на Амарок 1.4 и се фокусира на брз и лесен за употреба интерфејс за пребарување и репродукција на вашата музика. 

Оваа апликација стана многу популарна меѓу корисниците на Linux и има добра количина од подобрувања во споредба со претходната верзија - која датира од октомври 2012 година - како и голем број поправени грешки и грешки. На карактер Најистакнатите карактеристики на оваа нова верзија на плеерот се: поддршка за Ubuntu One, Box, Dropbox и Skydrive, како и Subsonic; поддршка за апликацијата Андроид што ви овозможува да го контролирате плеерот од далечина; плус ново јазиче во страничната лента за плејлисти.

Апликацијата за далечинско управување на вашиот уред со Android сега е достапна од Google Play Продавница и има широк спектар на опции за нашиот уред.

Преземете ја апликацијата од Play Store

  климентин-далечински-17-4-с-307х512 климентин-далечински-17-0-с-307х512

Официјалниот и целосен блок на промени е достапен од овој линк. За да ја инсталирате новата верзија, можете да го направите со преземање на пакетот за дистрибуција од следната листа:

Список на пакети на DEB

 1. За Ubuntu 13.04 и слични засновани дистрибуции (.deb пакети)
 2. За Ubuntu 12.04 и слични засновани дистрибуции (.deb пакети)

Преземање на пакетот од терминалот

Distros базиран на Ubuntu Raring 13.04 (x32)

sudo wget -c http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~raring_i386.deb -O clementine.deb

Distros базиран на Ubuntu Raring 13.04 (x64)

sudo wget -c http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~raring_amd64.deb -O clementine.deb

Distros базиран на Ubuntu Quantal 12.04 (x32)

sudo wget -c http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~quantal_i386.deb -O clementine.deb

Distros базиран на Ubuntu Raring 12.04 (x64)

sudo wget -c http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~raring_amd64.deb -O clementine.deb

Се инсталира Климентин

Откако ќе заврши преземањето на нашиот пакет, можеме да го најдеме во нашата лична папка и да го инсталираме со Софтверски центар на Убунту  или напишете во терминалот:

sudo dpkg -i clementine.deb

Тоа е тоа и се надевам дека ви се допадна објавата

Официјален извор: http://www.clementine-player.org/es/ 

/a


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   spartan2103 dijo

  Многу добар плеер, многу сличен на Сонгберд, но со свој стил.

 2.   yoyo dijo

  Clementine 1.2 веќе е во KaOS од истиот ден кога е пуштен во продажба

  Патем, не го знаев далечинскиот управувач Клементин за Андроид, благодарам за информацијата

  1.    елиотим3000 dijo

   И јас. Јас бев потполно несвесен дека има далечна верзија за Андроид.

  2.    Г-дин Линукс dijo

   KaOS е фантастична дистрибуција каде што ги обединува карактеристиките на најдобрите дистрибуции на Linux, на пример, тој го користи познатиот менаџер на пакети Pacman без да се заснова на Archlinux, тој е тркалачко ослободување, со работна околина KDE фокусирана на 64-битни архитектури и покрај тоа што е толку млад, веќе има повеќе од 1800 пакети. Еве ја вашата URL-адреса: http://kaosx.us/

  3.    насилник dijo

   KaOS ???? da faq ... Јас сум ограбен.

   кој ми го украде името? и идејата? и дали го спроведовте?… .. https://github.com/xr09/kaos

   Во моментов им се јавувам на моите адвокати, ајде да одиме на сè овој пат, ќе му го одземам дури и кучето на овој човек.

   извини, ставив интензивна „Костуми“ за време на викендот. XD

 3.   труко22 dijo

  Далечински климентин, го немав видено, ќе видам дали има видео на youtube.

 4.   франн dijo

  Клементин е играчот кој најдобро одговара на моите потреби, тој е еден од најдобрите, иако има уште многу работи што треба да ги подобри. Навигацијата низ кориците не би била лоша.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Зошто „база на“?

   1.    елиотим3000 dijo

    Извор plz!

   2.    Хозе dijo

    Затоа што ако забележите, првиот дел е копи-залепеност на тој пост со неколку зборови сменети.

    1.    Тина Толедо dijo

     Drdexter1989 најверојатно ја прочитал таа статија и ќе се базираше на тоа, дури и URL-то на фотографијата што ја води темата открива дека сликата е преземена од Убунлог, но гледам дека стилот на пишување е различен. Не мислам дека е копија и залепеност.

  2.    drdexter1989 година dijo

   Willе видите дека не е копија залепена како што велите, иако има многу информации на мрежата што можете да ги соберете и да ги составите своите објавувања, повеќе е ако го земам описот на програмата Убунблог, останатото е напишано од мене и ми требаше време Правејќи го тоа, можеби никогаш не сте копирале текст од Википедија или од друга заедничка веб-страница: Појаснете го основниот текст беше само:

   «Има добар број на подобрувања во споредба со претходната верзија - која датира од октомври 2012 година - како и голем број грешки и исправени грешки. Најистакнатите карактеристики на оваа нова верзија на плеерот се: поддршка за Ubuntu One, Box, Dropbox и Skydrive, како и Subsonic; поддршка за апликацијата Андроид што ви овозможува да го контролирате плеерот од далечина; плус ново јазиче во страничната лента за плејлисти. »

   Не мислам дека е лошо, а уште помалку копирање, да се земат овие мудри зборови од пријателски блог кој секогаш има за цел споделување знаење со заедницата за слободен софтвер. Ми требаа повеќе од 45 да го напишам остатокот од блогот и ќе видите дека тоа не беше само копи-паста. Исто така, иако не ви служи вам, некој друг ќе биде заинтересиран и ќе ви служи. Ви благодариме што ја проследивте објавата и го оставивте вашиот лош коментар ако ова што го правите е нарушено и не охрабрува понатамошно подобрување.

   1.    Хозе dijo

    Само мислам дека врската назад кон блогот ќе беше убава. Бидејќи споделува „мудри зборови“, веќе можевте да се заблагодарите со врска назад.

    Мислам, бидејќи од нив ископиравте цел пасус.

 5.   Ирвандовал dijo

  Јас ја имам инсталирано официјалната PPA, но сè уште не е ажурирана, се надевам дека еден ден наскоро ќе се ажурира

 6.   Пабло Хонорато dijo

  Го сакам Клементин, има добра библиотека, не троши толку многу ресурси и има синхронизација со Google Drive и Grooveshark (плус величествената мачка Нијанализатор)

 7.   Yyуз dijo

  Мојот стандарден плеер е навистина добар и сега со апликацијата може да го контролира од совршена ќелија!

 8.   Оскар dijo

  Откако пробав сè, сега го користам Deadbeef, кој е единствен што репродуцира аудио од сите видови со НАЈНИСКИ РЕСУРСИ и ви овозможува да ги прегледувате или бришете датотеките директно од насловот на песната во плејлистата.

  поздрав!

  1.    Диего dijo

   Ми се случи исто како тебе, пробав сè (вклучително и Клементина) и останав со Дедбиф.

 9.   f3niX dijo

  Ubuntu 12.04 LTS е прецизен панголин .. не квантен, тој пакет не работи за дистрибуции врз основа на 12.04, имате грешка во имињата и во пакетите, сфатив затоа што го преземав за Elementary OS.
  32 битови
  http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~precise_amd64.deb

  64 битови
  http://clementine-player.googlecode.com/files/clementine_1.2.0~precise_amd64.deb

  Поздрав.

 10.   елав dijo

  $ sudo pacman -S clementine

  1.    f3niX dijo

   Arch xD може да се пофали ... хахаха ако веќе знаеме дека -.-, ги симнувам комплетните arch xD repos. 😛

  2.    пандев92 dijo

   [img] http://i.imgur.com/wKbTH.png [/ img]

 11.   Декому dijo

  Изгледа одлично, за вакви апликации болно е да мора да користите прозорци ...

  1.    Декому dijo

   nvm, има верзија со windows барем можам да ја испробам xP

 12.   рокандролео dijo

  Денот кога Клементина има опција автоматски да додаде слични песни (што сè уште не разбирам како некој ги имплементирал), тоа ќе биде едноставно непобедливо, барем за мене.

 13.   Seba dijo

  Отсекогаш барав многу едноставен плеер за музика, Клементин вклучува многу функции од кои едвај користам. Знам дека е одличен музички плеер и менаџер, но сепак се држам со Аудациус.

  Ви благодариме за водичот.

  1.    елиотим3000 dijo

   +1!

 14.   гик dijo

  во ред и при тестирање на дебијан како би се ажурирал?