Интегрирајте го Android со KDE користејќи KDE Connect.

Здраво, како мала соработка сакав да споделам како да ги интегрирате вашите Андроид со KDE на доста интересен начин со KDE поврзете.

KDE Connect ќе ни овозможи да направиме неколку интересни работи како што се пренесување датотеки преку Wifi, одговарање на повици, контролирање на медиа плеерот од телефонот, копирање во таблата со исечоци, читање СМС и многу повеќе.

Предмети што ќе ни требаат:

 • Дистрибуција на GNU / Linux (кој било)
 • KDE 4.11+
 • Андроид телефон 4.x
 • оди
 • Gcc и заглавија за компилација на Qt и разни други библиотеки.
 • Куче за компилација (или мачка не успее во тоа)

Прво, преземете ги изворите на KDE Connect од git репо

git clone git://anongit.kde.org/kdeconnect-kde

Како root корисник ги инсталира потребните библиотеки за развој, во Федора Линукс звук:

yum install kde-runtime-devel.x86_64 kde-workspace-devel.x86_64 kde-baseapps-devel.x86_64 qjson-devel.x86_64

Одете во папката за поврзување KDE

cd kdeconnect-kde

Започнете со компилација:

cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ./

(Додека чекав да си играм со кучето за компилација (или мачка))

Компилација на кучиња

Откако ќе се состави, инсталирајте со:

make install

Вчитајте го модулот со qdbus (или рестартирај):

qdbus org.kde.kded /kded loadModule kdeconnect

Вратете ја кешот:

kbuildsycoca4 -noincremental

Ако имаат Firewall дозволете опсег на порти:

заштитен allид-cmd - постојан - зона = јавен - ад-пристаниште = 1714-1764 / tcp заштитен ид-смд - постојан - зона = јавен - ад-пристаниште = 1714-1764 / udp

Ние го додаваме плазмоидот во панелот KDE како и секој друг плазмоид.

Теоретски, страната за компјутер е подготвена, сега од нашиот телефон ја преземаме апликацијата KDE Connect.

Мобилни

Откако ќе се инсталира, ако сè одеше добро, ќе видиме и во KDE и во Android опција за „поврзување“ на двата уреди, кликнуваме на кој било од двата за да го поврземе.

Треба да се појави порака како оваа:

Плазмоиден

Со прифаќање, нашите уреди веќе ќе бидат поврзани, можеме да конфигурираме што сакаме да интегрираме од конфигурацијата KDE Поврзете се.

KDE_Поврзете се

Овој напис е напишан во нашиот форум од hnонфгсЈас само го донесов тука со неколку мали измени во текстот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   иванбарам dijo

  Многу добро, го инсталирав кога беше бета и не може да се справи со музичкиот плеер (OpenSUSE 12.3 x64), но остатокот од функционалностите работеа совршено.

  Giveе му дадам втора шанса.

  Поздрав.

 2.   елиотим3000 dijo

  Ајде да видиме дали го користам backport KDE 4.11 за да тестирам дали е можно KDE Connect со Android 2.3.7 (веќе пробав да го користам Android 4.2.2 на мојот галаксија мини и заврши полошо од Pentium IV со Windows Vista).

 3.   фрибсдик dijo

  смешна е фотографијата на кучето xD

 4.   Тесла dijo

  СМЕЕЊЕ НА ГЛАС. И, како е инсталирано тоа познато куче за компилација? Претставувам во складиштата на сите дистрибуции, нели?

  Многу добро упатство! Добра причина да го препорачате KDE на луѓето кои се нови во Linux.

  1.    ИванЛинукс dijo

   Fedora -> # ја инсталира компилацијата-куче-f19
   Debian —-> # apt-get install compilationdog-src
   Поздрав =)

 5.   Yyуз dijo

  Па, ја добив оваа грешка кога се обидувам да соберам идеја?

  Инсталирајте го проектот
  - Инсталирајте ја конфигурацијата: „RelWithDebInfo“
  - Инсталирање: /usr/share/dbus-1/interfaces/org.kde.kdeconnect.daemon.xml
  Грешка во CMake на kded / cmake_install.cmake: 44 (FILE):
  датотеката ИНСТАЛИРА не може да ја копира датотеката
  "/Home/rayleigh/kdeconnect-kde/kded/org.kde.kdeconnect.daemon.xml" до
  "/Usr/share/dbus-1/interfaces/org.kde.kdeconnect.daemon.xml".
  Call Stack (прв најнов повик):
  cmake_install.cmake: 37 (ВКЛУЧИ)

  Makefile: 65: не успеа рецептот за „инсталирање“ на целта
  направи: *** [инсталирај] Грешка 1

  1.    Тесла dijo

   Верувам, и некој ме поправи ако не сум во право. Што се обидува да копира нешто од вашиот / домот / usr како што вели оваа линија:

   не може да копира датотека
   "/Home/rayleigh/kdeconnect-kde/kded/org.kde.kdeconnect.daemon.xml" до
   "/Usr/share/dbus-1/interfaces/org.kde.kdeconnect.daemon.xml".

   Вистината е дека не знам дали е препорачливо да се направи тоа под судо. Отсекогаш сум мразел дека освен ако не сте инсталирале преку системски директориум, НИКОГАШ не моравте да користите sudo за командата make install.

 6.   труко22 dijo

  😀 во Чакра е во ЦЦЦР
  $ ccr -S kdeconnect -git

  1.    алберт јас dijo

   Не е на работната површина, нема потреба да се инсталира со ccr

   http://chakra-project.org/packages/index.php?act=show&subdir=desktop/x86_64&sortby=date&file=kdeconnect-0.4.2-1-x86_64.pkg.tar.xz

 7.   Anonimo dijo

  Исто така со Jdownloader, можеме да преземаме видеа во која било резолуција (видеата на YouTube доаѓаат во различни резолуции), да го избереме форматот или ако претпочитаме да го избереме само аудиото во форматот што ќе го избереме, jdownloader ви овозможува да изберете кој да ги преземете или преземете сите.

  http://www.taringa.net/posts/linux/14784926/Instalar-JDownloader-en-Ubuntu-12-04.html

  Овој коментар беше за преземање видеа од youtube, но секогаш се појавува истата captcha 7 - x еднаква на 2 ... Никогаш не се менува и никогаш не прифаќа 5 како одговор.

 8.   хинолоко dijo

  Здраво Ја добивам оваа грешка
  Читање на списокот на пакети ... Готово
  Создавање дрво на зависност
  Читање на информациите за статусот ... Готово
  Е: Пакетот kde-runtime-devel.x86_64 не може да се лоцира
  Е: Не можам да најдам пакети со редовен израз "kde-runtime-devel.x86_64"
  Е: Пакетот kde-workspace-devel.x86_64 не може да се лоцира
  Е: Ниту еден пакет не може да се најде со редовниот израз "kde-workspace-devel.x86_64"
  Е: Пакетот kde-baseapps-devel.x86_64 не може да се лоцира
  Е: Не можам да најдам пакети со редовен израз "kde-baseapps-devel.x86_64"
  Е: Пакетот qjson-devel.x86_64 не може да се лоцира
  Е: Ниту еден пакет не може да се најде со редовен израз "qjson-devel.x86_64"

  1.    Исак патрани dijo

   Обидете се со sudo apt-get install cmake kdebase-workspace-dev libqjson-dev git
   Патем, морав да го направам инсталирањето со судо ... Не знам зошто

 9.   Claudio dijo

  Еј, изгледа одлично !!, ќе го пробам да видам дали ми одговара, благодарам за придонесот!

 10.   perro006 dijo

  Здраво, извинете, но добив грешка, не знам зошто го направив тоа со мојата root сметка првите 4 чекори, односно дојдов до компилацијата и ја добив следнава грешка:

  [root @ think kdeconnect-kde] # cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX = / usr. /
  - Идентификацијата на компајлерот C е GNU 4.8.3
  - Идентификацијата на компајлерот CXX е непозната
  - Проверете дали работи компајлер C: / usr / bin / cc
  - Проверете дали работи компајлер C: / usr / bin / cc - работи
  - Откривање информации за компајлерот C за ABI
  - Откривање на информации за компајлерот АБИ - готово
  Грешка во CMake: вашиот компајлер CXX: "CMAKE_CXX_COMPILER-NOTFOUND" не беше пронајден. Поставете CMAKE_CXX_COMPILER на валидна патека или име на компајлерот.
  - Барате Q_WS_X11
  - Баравте Q_WS_X11 - пронајден
  - Барате Q_WS_WIN
  - Барате Q_WS_WIN - не е пронајдено
  - Барате Q_WS_QWS
  - Барате Q_WS_QWS - не е пронајдено
  - Барате Q_WS_MAC
  - Барате Q_WS_MAC - не е пронајдено
  - Пронајдена Qt-верзија 4.8.6 (користејќи / usr / bin / qmake-qt4)
  - Барате XOpenDisplay во /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so;/usr/lib64/libXft.so;/usr/lib64/libXau.so;/usr/lib64/libXpm.so
  - Барате XOpenDisplay во /usr/lib64/libX11.so;/usr/lib64/libXext.so;/usr/lib64/libXft.so;/usr/lib64/libXau.so;/usr/lib64/libXpm.so - пронајдени
  - Во потрага по gethostbyname
  - Барав gethostbyname - пронајден
  - Барам поврзување
  - Барам поврзување - најдено
  - Барате отстранете
  - Барам отстранување - пронајдено
  - Барам Шмат
  - Барав shmat - пронајден
  - Во потрага по IceConnectionNumber во ICE
  - Во потрага по IceConnectionNumber во ICE - пронајден
  - Пронајден X11: /usr/lib64/libX11.so
  - Барате вклучете ја датотеката pthread.h
  - Барате вклучете ја датотеката pthread.h - пронајден
  - Барате pthread_create
  - Барате pthread_create - не е пронајдено
  - Барате pthread_create во страни
  - Барате pthread_create во нишки - не е пронајдено
  - Барате pthread_create во pthread
  - Барате pthread_create во pthread - пронајден
  - Пронајдени нишки: ВИСТИНСКО
  - Пронајден OpenSSL: /usr/lib64/libssl.so ;/usr/lib64/libcrypto.so (пронајдена верзија „1.0.1e“)
  - Барам _POSIX_TIMERS
  - Барав _POSIX_TIMERS - пронајден
  - Пронајден Automoc4: / usr / bin / automoc4
  - Пронајден Перл: / usr / bin / perl (пронајдена верзија „5.18.2“)
  - Пронајден телефон: / usr / вклучи (задолжителна е барем верзија „4.3.80“)
  - Изведување на тест _OFFT_IS_64BIT
  Грешка во CMake на /usr/share/cmake/Modules/CMakeCXXInformation.cmake:37 (get_filename_component):
  get_filename_component повикан со неточен број на аргументи
  Call Stack (прв најнов повик):
  CMakeLists.txt: 3 (ПРОЕКТ)

  Грешка во CM: CMAKE_CXX_COMPILER не е поставено, откако е овозможено Јазик
  Грешка во CMake: Внатрешна грешка во CMake, конфигурацијата TryCompile на cmake не успеа
  - Изведување на тест _OFFT_IS_64BIT - не успеа
  - Пронајдениот KDE 4.12 вклучува режим: / usr / вклучи / kde4
  - Пронајдена библиотека KDE 4.12 режија: / usr / lib64 / kde4 / развој
  - Го најде пред-процесорот KDE4 kconfig_compiler4: / usr / bin / kconfig_compiler4
  - Пронајден automoc4: / usr / bin / automoc4
  - Пронајден PkgConfig: / usr / bin / pkg-config (пронајдена верзија „0.28“)
  Грешка во CMake на /usr/share/cmake/Modules/FindPackageHandleStandardArgs.cmake:108 (порака):
  Не можам да најдам QCA2 (недостасува: QCA2_LIBRARIES QCA2_INCLUDE_DIR)
  Call Stack (прв најнов повик):
  /usr/share/cmake/Modules/FindPackageHandleStandardArgs.cmake:315 (_FPHSA_FAILURE_MESSAGE)
  /usr/share/kde4/apps/cmake/modules/FindQCA2.cmake:44 (најдете_пакет_ракај_стандардни_аргузи)
  CMakeLists.txt: 9 (find_package)

  - Конфигурирање е нецелосно, настанаа грешки!
  Погледнете исто така "/home/ivan/kdeconnect-kde/CMakeFiles/CMakeOutput.log".
  Погледнете исто така "/home/ivan/kdeconnect-kde/CMakeFiles/CMakeError.log".
  [root @ think kdeconnect-kde] #

  Се надевам дека ќе можеш да ме водиш, заборавив дека инсталирав федора 20, ако ти требаат повеќе информации кажи ми, благодарам

  1.    икакаотсу dijo

   sudo apt-get инсталирај libqca2 libqca2-dev libqca2-plugin-ossl libqca2-plugin-gnupg

 11.   серфравирос dijo

  Ако користите Arch Linux и инсталиран kdeconnect со pacman, мора да ја измените следната линија:

  $ qdbus org.kde.kded / kded loadModule kdeconnect

  со следново:

  $ qdbus-qt4 org.kde.kded / kded оптоварување Модул kdeconnect

  Бидејќи, не само што трепка курсорот и тој никогаш нема да отиде од таму; Освен тоа, ако се стари гномери и нетрпеливи како мене, тие ќе го проколнат времето кога решија да се префрлат на KDE

 12.   е2дев dijo

  Дали има нешто слично таму што можам да го користам во ГНОМ? Друго прашање, дали некој знае дали жариштето за гноми треба да го направи ова ???

 13.   клаудио сепулведа dijo

  Здраво,

  Јас го инсталирам KDE Connect, досега имам проблем со започнување на изградбата:

  Грешка во CMake на CMakeLists.txt: 10 (find_package):
  Не можам да најдам датотека за конфигурација на пакет обезбедена од «ECM» (побарано
  верзија 0.0.9) со кое било од следниве имиња:

  ECMConfig.cmake
  ecm-config.cmake

  Додадете префикс за инсталација на «ECM» на CMAKE_PREFIX_PATH или поставете «ECM_DIR»
  во директориумот што содржи една од горенаведените датотеки. Ако «ССМ» обезбеди a
  посебен пакет за развој или SDK, проверете дали е инсталиран.

  - Конфигурирање е нецелосно, настанаа грешки!
  Погледнете исто така "/home/mref/kdeconnect-kde/CMakeFiles/CMakeOutput.log".

  Не разбирам зошто или за што се однесува грешката, секоја помош е добредојдена.