Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Како и обично, од време на време, ние обично објавуваме некоја корисна алатка, апликација, постапка или информација, за сите оние loversубители на прилагодување од неговото високо ценето Оперативни системи GNU / Linux. Така, денес, ќе разговараме за Пивал.

На кратко, можеме да кажеме дека Pywal е мала, но многу корисна алатка за софтвер заснована на python3, што можеме да го искористиме генерираат палета на бои од доминантните бои на сликата, како нашата позадина, и потоа примени го на целиот оперативен систем и на лет во тие програми, како што е нашата терминал, со цел да се подобри вашиот автоматизирана персонализација.

Комореби: Содржина

Како што рековме погоре, и пред да влеземе во целост Пивал, за оние кои уживаат во персонализирајте и споделете sus снимки на екранот од вашите прекрасни прилагодувања направени на вашата Десктоп компјутери на ГНУ / Линукс, или едноставен вкус или се натпреваруваат во нивните соодветни групи или заедници преку Интернет, ги оставаме подолу, некои поврзани претходни објави со тој обем, за да истражите и да прочитате по завршувањето на оваа публикација.

Комореби: Како да ги прилагодиме нашите работни маси со анимирани позадини?
Поврзана статија:
Комореби: Како да ги прилагодиме нашите работни маси со анимирани позадини?

Conkys: Како да ги прилагодиме нашите Conkys да не користат Neofetch?
Поврзана статија:
Conkys: Како да ги прилагодиме нашите Conkys да не користат Neofetch?
XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?
Поврзана статија:
XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?
Прилагодете го GNU / Linux со Grub Customizer
Поврзана статија:
Како да ги прилагодите нашите оперативни системи GNU / Linux?
денови-десктоп-gnu-linux-веб-страници-тапети-прослава
Поврзана статија:
Денови на работната површина на GNU / Linux: Позадини за позадини што треба да се слават

Пивал: Содржина

Pywal: алатка Python3

Што е Пивал?

Според твоето официјална веб-страница на GitHub, рече софтверска алатка е опишана како што следува:

"Pywal е алатка која генерира палета на бои од доминантните бои на сликата. Потоа, нанесете ги боите ширум системот и во лет во сите ваши омилени претстави. Во моментов има 5 поддржани задни задни генерации на бои, од кои секоја обезбедува различна палета на бои за секоја слика. Најверојатно ќе најдете привлечна шема на бои. Pywal исто така поддржува однапред дефинирани теми и има повеќе од 250 вградени теми. Можете исто така да креирате свои датотеки со теми за споделување со други."

Истиот опис и покорисни поврзани информации може да се добијат со посета на делот Пивал на веб-страницата на Проектот. Индекс на пакети Пајтон (PyPI).

Инсталација и употреба на XFCE

За наш практичен пример како да ја инсталираме и користиме оваа алатка, специфично да ги прилагодиме нашите терминали, ќе користиме како и обично, Прилагодено респирирање de MX Linuxнаречен Чуда, така што образложената постапка ќе биде прилагодена на Десктоп околина (околина на работната површина - DE) наречен XFCE. Сепак, како што ќе видите подоцна, тој може да биде прилагоден за употреба на кој било друг DE, со мали промени. Како што може да се види подоцна со истражување, следново видео.

Инсталација

sudo apt install imagemagick python3-pip
sudo pip3 install pywal

Извршување

wal -n -q -i ./Descargas/fondo-escritorio-actual.jpeg

Автоматизација

Да се ​​автоматизира прилагодување во XFCE мора да ги вметнеме следните редови на командни команди за него «датотека .bashrc » на нашиот корисник за да се изврши:

#Automatizar fondos de pantalla estableciéndolo desde una ruta fija
#registrowallpaper=$(cat ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml | grep 'name="last-image"' | grep 'value="/home/sysadmin/Descargas/' | awk '{print $4}' | sed 's/value="//' | sed 's/"//g') ; wallpaper=${registrowallpaper%??}
#Automatizar fondos de pantalla estableciendolo desde una ruta dinámica vía Explorador de archivos Thunar
#registrowallpaper=$(cat ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml | grep 'name="image-path"' | sed -n '1p' | awk '{print $4}' | sed 's/value="//' | sed 's/"//g') ; wallpaper=${registrowallpaper%??}
#Automatizar fondos de pantalla estableciéndolo desde una ruta dinámica vía Gestor de Fondos de Escritorios de XFCE
registrowallpaper=$(cat ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-desktop.xml | grep 'name="last-image"' | sed -n '9p' | awk '{print $4}' | sed 's/value="//' | sed 's/"//g') ; wallpaper=${registrowallpaper%??}
#Ejecutar personalización con Pywal en XFCE
wal -n -q -i $wallpaper

Како што можете да видите, во мојот случај, оставете ја третата форма овозможена, односно онаа што одговара "Автоматизирајте ги тапетите со поставување од динамична патека преку XFCE Desktop Background Manager" да ги направат промените во поставувањето полесни и побрзи.

Снимки на екранот

Откако сè е конфигурирано, и менување на нашето Позадини со Менаџер за десктоп фонд на XFCE, секој пат кога ќе се затвориме и отвориме, Терминал ќе се прилагоди автоматски, како што е прикажано подолу:

Pywal: Слика од екранот 1

Pywal: Слика од екранот 2

Pywal: Слика од екранот 3

Pywal: Слика од екранот 4

Имајте на ум: Горните информации што се прикажани на терминалите секогаш излегуваат разнобојни, бидејќи се работи за мешавина на Neofetch со Lolcat, како што се гледа подолу:

neofetch --backend off --stdout | lolcat
toilet -f small -F metal "MilagrOS GNU/Linux"
figlet -ltf small -w 100 "DesdeLinux"
toilet -f small -F metal "blog.desdelinux.net"
printf %80s |tr " " "=" ; echo "" ; echo "Autor: Linux Post Install Twitter: @albertccs1976 Telegram: @Linux_Post_Install" ; printf %80s |tr " " "=" ; echo ""

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Pywal», мала, но многу практична софтверска алатка заснована на Python3, што можеме да го искористиме генерираат палета на бои од доминантните бои на нашите позадина, а потоа примени го истото и за нашите терминал, за твоето персонализација; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.