Исклучување и рестартирање користејќи команди

Многупати сакаме да знаеме како да го исклучиме компјутерот, да го рестартираме ... секој по одредено време или во точно време, еве како да го направите ова од терминалот:

За да го исклучите компјутерот:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -х сега
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата root лозинка бидејќи се потребни административни дозволи.

За да го исклучите компјутерот по одредено време:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -h + „посакувано време“
Мора да се смени “„Посакувано време“”За бројот или бројот на минути што треба да почекаат пред да го исклучите системот.
Пример: исклучување на судо -х +10 // Системот ќе се исклучи 10 минути по внесувањето на оваа командна линија.
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата root лозинка бидејќи се потребни административни дозволи.

За да го исклучите компјутерот во одредено време:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -h „посакувано време“
Мора да се смени “„Посакувано време“„Со логично време кога тие сакаат системот да се исклучи. Часовник во формат од 24 часа, тоа е; од 0 до 23.
Пример: исклучување на судо -ч 22:30 часот // Системот ќе се исклучи во 22:30 часот, тоа е; во 10:XNUMX часот навечер.
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата root лозинка бидејќи се потребни административни дозволи.

За да го рестартирате компјутерот нешто од следново:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -р сега
kzkggaara @ geass: ~ $ sudo рестартира
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата лозинка за root бидејќи се потребни административни дозволи. Исто така, било која од двете претходни редови го прави истото; рестартирајте го компјутерот.

За да го рестартирате компјутерот по одредено време:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -r +„Посакувано време“
Мора да се смени “„Посакувано време“ ”За бројот или количината на минути да почекате пред да го рестартирате системот.
Пример: исклучување на судо -r +10 // Системот ќе се рестартира 10 минути по внесувањето на оваа командна линија.
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата root лозинка бидејќи се потребни административни дозволи.

Поврзана статија:
Cron & crontab, објасни

За да го рестартирате компјутерот во одредено време:

kzkggaara @ geass: ~ исклучување на судо-долари -r „Посакувано време“
Мора да се смени “„Посакувано време“„Со логично време кога тие сакаат системот да се рестартира. Часовник во формат од 24 часа, тоа е; од 0 до 23.
Пример: исклучување на судо -р 22:30 // Системот ќе се рестартира во 22:30 часот, тоа е; во 10:XNUMX часот навечер.
Забелешка: Неопходно е да ја внесете нашата root лозинка бидејќи се потребни административни дозволи.

Повеќе команди во: Научете да правите без графичко опкружување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   дијазепан dijo

  Јас го користам само кога треба да ја рестартирам машината и не можам да го сторам тоа преку графички

 2.   фреди dijo

  Имате идеја да прикажувате порака толку често?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Објаснете подобро што сакате да направите и јас ви помагам да го постигнете тоа

   1.    фреди dijo

    Да речеме:

    исклучување -h 10 «исклучување на компјутерот во» # време

    идејата дека таа прикажува порака во истиот терминал толку често за да го предупреди исклучувањето.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Ах, толку едноставно.
     Прво го ставаме да почека 60 секунди, откако ќе поминат тие 60 секунди, покажете порака во терминалот што вели „Исклучување“ и по уште 10 секунди, започнете го процесот на исклучување.
     Би било вака:
     sleep 60 && echo "Apagando" && sleep 10 && shutdown -n

     Ако сакате да покажете порака, но тоа е системско известување (Gnome или KDE), тоа би било со командата notify-send, за да работи ова, мора да имате инсталирано libnotify-bin, и линијата ќе биде:
     sleep 60 && notify-send "Apagando" && sleep 10 && shutdown -n

     1.    фреди dijo

      Ви благодарам благодарам, тоа е она што го барав долго време.

  2.    Франциско Мартинез dijo

   Здраво, мислам дека информацијата што ќе ви ја понудам ќе ви помогне доколку имате сомнежи, можете да дојдете кај мене;
   Можете да ја користите датотеката (лоцирана во / etc /) / команда «crontab» за да креирате «закажана задача» со внесување на вредностите: ден во месецот, ден во неделата, кој ја извршува ...
   Многу е корисно за сервери кои бараат одредена автономија ... Се надевам дека помага

 3.   Kitty dijo

  Многу добро, но тие се исто така:
  почет 0 (исклучи го компјутерот)
  иницијален 6 (рестартирајте го компјутерот)

  Полесни се хехе,
  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   И малку самоубиствено, мислам и хаха, затоа што одењето директно на ниво 0 без премин низ другите, е еквивалентно на вадење на кабелот за напојување, нели?

   ини 0 што прави е така? 🙂

   1.    Kitty dijo

    Хахаха да, мислам дека кога брзам е кога го правам тоа xD

    1.    Храброст dijo

     Seeе видите кога ќе го вчитате вашиот компјутер.

     Па ако не, елав каркамал ти дава една затоа што ти се допаѓаш.

     1.    Kitty dijo

      Хахаха, колку си лош ^^
      Па, нема да го сторам тоа повеќе. Ло промето!
      Честитки!

      1.    Храброст dijo

       Но, ако сум многу добра жена xD


   2.    еВеР dijo

    Не, не е самоубиство. Нивоата 0 и 6 ги запираат сите услуги, одмонтирајте ги дисковите пред да ги исклучите, така што ова не е исто како да го исклучите кабелот од струја.
    Со почит

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Мислев дека средно нивоата го сторија ова, а потоа последниот што беше извршен е оној што едноставно ја затвори врската ... ајде, ја исклучи опремата. Од она што мислев, дека едноставно одењето на овој степен на траење, системот ќе се исклучи без да расклопувам сè, можете ли да ми ставите линк да прочитам за тоа? 🙂

     Благодарам

     1.    еВеР dijo

      Не знам дали има врска, но ве поканувам да ја видите содржината на директориумот /etc/rc0.d и /etc/rc6.d (ако користите Debian) и да ги споредите со другите нивоа.
      Постојат сите динамични врски до услугите што започнуваат и застануваат при префрлување од едно на друго ниво. Врските што почнуваат со буквата "S" започнуваат демон, оние што започнуваат со "K" ги запираат. Како што можете да видите, на нивоата 0 и 6, сите врски кон демоните започнуваат со К, што значи дека со префрлување на тие нивоа, тие ги запираат сите даемони, ги одмонтираат датотечните системи, а потоа разликата помеѓу 0 и 6 е дека едниот го испраќа сигналот за рестартирање, а другиот сигнал за исклучување.
      Сигурно дека „човек иницијал“ или слично ќе ви даде повеќе информации. Од овој компјутер што го пишувам, не можам да ви покажам или да ви кажам во кој дел зборува затоа што користам systemd, кој ги заменува сите записи во упатството за SystemV, како иницијатива.
      Со почит

  2.    Јувентино dijo

   Јас го правам тоа на овој начин ...
   (Го научив пред неколку години од системот на SUN Microsystems
   прво најавете се како „корен“, потоа напишувам:

   „Синхронизација“, потоа притиснете „внесете“
   тогаш пишувам:
   „Почеток 0“, а потоа притискам „влез“ и со ова ја исклучувам машината

   За да го рестартирам, јас се најавувам како „root“ и пишувам:
   „Синхронизирај“, потоа „внесете“
   тогаш пишувам:
   „Рестартирај“ и откачено, притискам „enter“ и со ова ја рестартирам машината

   Ова ми одговара на системот Debian, се надевам дека ќе ти помогне.

   1.    Кристијан dijo

    Како да го вклучам мојот лаптоп со безжична тастатура?

 4.   Грегорио Еспадас dijo

  Совет: Направете исклучување - сега е еквивалентно на запре (предност: пократок е, без параметри и лесно се памети), според официјалната документација (man halt).

  1.    еВеР dijo

   Командата за запирање не работи на ист начин ако користите SystemD. Во тој случај, тој го запира целиот компјутер, но не го испраќа ACPI сигналот да се исклучи, така што ќе мора рачно да го притиснете копчето за напојување. Затоа, препорачаната команда за замена на „исклучување - сега е“ е исклучување.
   Со почит

   1.    корисник на федора dijo

    eVeR ова што го кажуваш не е така, Halt работи во systemD, само треба да ја додадеш опцијата за исклучување:
    # калт -стр
    единствениот недостаток со Halt е тоа што бара дозволи за root и / или sudo
    Јас ја користам Федора, поздрав

 5.   Марко dijo

  Ви благодариме за информацијата. многу корисно!!!

 6.   Мерлин Дебианитот dijo

  Признавам дека не знаев за рестартирање во одредено време, но навистина не разбирам каква корист би имал барем во мојот случај јас ја исклучувам машината само во одредено време кога ќе престанам да преземам нешто и пресметувам кога ќе заврши и секогаш и давам 1 или 2 часа подолго отколку што трае преземање.

  Добар придонес.

 7.   Мигел dijo

  Многу добро, мора да стори нешто за нешто

  1.    е2391 dijo

   Корисно е за оние од нас кои користат менаџери на прозорци. На овој начин можете да креирате запис во менито (доколку го имате) за да го исклучите или рестартирате компјутерот.

   Така што sudo не бара лозинка кога исклучувањето или која било друга специјална команда се извршува, може да се создаде правило во / etc / sudoers =)

   Честитки!

 8.   Рајонант dijo

  Корисно е кога сакам да го исклучам компјутерот по одредено време, за преземања или слично, благодарам за споделувањето.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 9.   Исус dijo

  Едно прашање, и како да направам компјутерот да се вклучи во одредено време?

  1.    еВеР dijo

   Не можете да натерате да се појави од 0, но може да го натерате да се врати од сон. За тоа служи BIOS-от, или исто така во компатибилниот BIOS-от постои алатка за Linux. Ако сте заинтересирани, ќе ви го дадам линкот.
   Со почит

 10.   виргилиј dijo

  Можете да користите запирање или исклучување за да се исклучи и да се рестартира за да се рестартира (не им требаат параметри) со предност што на овие не им се потребни административни дозволи и затоа можеме на пример да ги ставиме cp largefile.mkv / медиум / уред; моќност

  Во спротивно, треба да ја ставите лозинката и не можевме да ја исклучиме по операција, освен ако не го сториме тоа како root.

  1.    0N3R dijo

   Можеме да го додадеме параметарот -f за да го принудиме компјутерот да се исклучи или да се рестартира скоро веднаш, со почит.

   1.    еВеР dijo

    Принудувањето на исклучување не е добро, бидејќи се извршува наредбата за прекинување на напојувањето без запирање на услугите или расклопување на дисковите. Затоа е толку брзо!
    Со почит

  2.    еВеР dijo

   стопирање и исклучување на работа СЕ бараат административни дозволи. Користењето на графичкиот интерфејс е полесно затоа што X работи како root, па затоа не бара кота

   1.    Алварито050506 dijo

    Не така, барем на Расбијан (Дебиан 9 essеси), трчам startx како нормален корисник (pi).

 11.   jmvr1957 dijo

  Барање, ако треба да исклучувам во одредено време секој ден, на пример во 22:30 часот секој ден од годината, како треба да го сторам тоа од терминалот? Благодарам многу.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За да го направите ова, ставете ја линијата за исклучување или командата во crontab: shutdown -r 22: 30… Ви препорачувам да го прочитате ова за да научите како да користите crontab: https://blog.desdelinux.net/chuleta-para-entender-mejor-el-crontab/

 12.   Денис dijo

  Здраво, би сакал да знам како да го исклучам системот за 8 секунди, бидејќи ако ми даде, но за неколку минути сакам за неколку секунди

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   shutdown -t 8
   Секако, треба да го стартувате ова како root или на друг начин да користите судо

 13.   Денис dijo

  Здраво, би сакал да знам како да го исклучам системот за 8 секунди затоа што користев неколку упатства, но тоа го исклучува само за неколку минути што сакам да го знам за неколку секунди

 14.   Диони Фернандез dijo

  Јас правам скрипта со помош на овие команди за да ја исклучам машината во одредено време, сè е во ред додека не пристигне точката на барање на лозинката, моето прашање е како да го ставам кодот што сум корен или кога ќе стигнам до sudo su клучно автоматски и извршете го ???
  Однапред благодарам за вашите одговори

  1.    Дон Хуан dijo

   можете да ја извршите командата за исклучување од страна на корисникот.
   чекор по чекор
   cd / sbin
   исклучување на chmod u +

   тогаш создавате симболична врска во / usr / bin
   cd / usr / bin
   исклучување на ln -s / sbin / исклучување
   и ова е сценариото ќе работи без потреба од root

 15.   Дон Хуан dijo

  уммм

 16.   УЛТРОН dijo

  Што ако сакам да закажам вклучување на мојот компјутер во одредено време?
  Патем, благодарам, ја барав оваа информација подолго време, односно пред околу половина час ... долго ...

 17.   УЛТРОН dijo

  Можете ли и да ми помогнете? Јас сум нов во linux и започнав со ubuntu, но мојата кариера бара да користам Autocad како можам да користам Autocad во ubuntu? Дали ќе работи верзијата Mac на Autocad?

 18.   Карлос Салас dijo

  Благодарност !!! Ми требаа твоите информации, ние сме во контакт од каде и да сте ако сте девојче, Муууууууау и ако сте момче заборавете го тоа, хеххех.

 19.   Hector dijo

  Многу корисни информации!

 20.   Габриел.уј dijo

  Здраво едно прашање. Која е командата што ми овозможува да испраќам порака до сите компјутери поврзани на Wi-Fi мрежа преку терминал ??? Благодарам однапред!

 21.   Едуардо dijo

  Здраво, многу добра статија… Прашањето е: како би се исклучил секој ден во исто време очигледно од терминалот… Ви благодарам однапред.

  1.    Хуан ЦП Квинтана dijo

   Здраво Едуардо! Можеш да го ставиш во кронот за да работи кога ти треба.

 22.   Мартин dijo

  Во мојот лаптоп имам 2 партиции, во првата имам инсталирано Виндоус 10, во втората имам инсталирано Дебиан 8.3 essеси. Кога сум најавен во Debian и тогаш сакам да го исклучам со копчето за исклучување или со конзола, тоа ретко се исклучува, поголемиот дел од времето не го исклучува системот, напротив, се рестартира и ми покажува груб почетен екран за да изберам оперативниот систем што сакам да го стартувам. Не знам зошто е ова. Ако некој можеше да ми помогне, јас би го ценел тоа. Јас сум нов со Debian. На здравје ..

 23.   мартинети dijo

  Може ли некој да ми помогне. Во мојот лаптоп имам 2 партиции, во првата имам инсталирано Виндоус 10, во втората имам инсталирано Дебиан 8.3 essеси. Кога ќе се најавам во Debian и тогаш сакам да го исклучам со копчето за исклучување или со конзола, еднаш за време се исклучува, поголемиот дел од времето системот не се исклучува, напротив, тој се рестартира и ми го покажува грубинскиот почетен екран да го изберам оперативниот систем што сакам да го започнам. Не знам зошто е ова. Ако некој можеше да ми помогне, јас би го ценел тоа. Јас сум нов со Debian. На здравје ..

 24.   спасител dijo

  Здраво, ми треба помош, ако сакам да направам мени со две опции исклучување и рестартирање, но барем првиот пат кога ќе ја стартувам скриптата ако и дадам исклучување, треба повторно да ми го испрати прашањето, принудувајќи да го рестартирам системот, барем прв пат, по ова повторно вклучи ја и пушти ја скриптата, но овој пат тој делува нормално, т.е. ако го исклучам, исклучувам и рестартирам повторно, како можам да го направам тоа, дека машината ќе се сети дека барем еднаш веќе го принудував рестартирањето .

 25.   Диего dijo

  Како можете да изградите скрипта што извршува правилно исклучување кога ќе изгуби 5 пина по ред, и оттогаш паузата за исклучување има 5 минути, но за тоа време продолжете да пингувате, и ако имате одговор, откажете го исклучувањето и продолжете сè што е нормално и ако продолжи без одговор, исклучете го во тоа максимално време.
  Тоа е затоа што имам неискористен рутер поврзан со нормалната струја, а кога ќе се изгасне светлото се исклучува и таму го губи пингот, …… а компјутерот има UPS / UPS и не сакам да се исклучува кога батеријата ќе истече. (за да не се преземе целосно)

 26.   М @ рко dijo

  Здраво добро, јас сум нов во Linux и имам Windows 10 и Linux deepin 15.3 на мојот лаптоп и би сакал да закажам вклучување во одредено време, благодарам

 27.   Тапанар dijo

  Јас користам Федора. Само доволно напојување да се исклучи и да се рестартира за да се рестартира. Не е потребна кота за да се извршат.

 28.   абдиел49 dijo

  Како да решам проблем со исклучување, што се случува е дека кога користам каква било команда за исклучување или рестартирање на машината, се чини дека исклучува сè освен дисковите, процесорот продолжува да работи, така што немам друга опција освен да го притиснам копчето за напојување сè додека не се затвори и тоа не изгледа здраво за мојот тим, благодарам однапред.
  П.С.
  Јас сум на Debian 9 / Genom и користам HP AMD A9 / Radeon R5 Grafics