И црвената боја, Ubuntu од Unity 8 е поштедена [Мислење]

Денес е прилично потресен по објавената објава од Марк Шатлворт каде што детално се откажува од напуштањето на конвергенцијата и телефонот од страна на Убунту, покрај замената на Единство 8 работна околина во следната верзија на дистрибуцијата.

И колку добро вели насловот на ова мислење, «И во колорадо, Убунту од Единството 8 е поштеден«, Што во принцип е само промена во околината на работната површина, во иднина може да се претвори во движење што директно влијае на растот на Каноник, покрај тоа, последиците од оваа одлука не само што ќе влијаат на Убунту, туку исто така ќе имаат ефект директно врз различните дистрибуции што се добиени од него и на целиот екосистем на ГНУ / Линукс.

Ubuntu 18.04 ќе дојде со Gnome

Убунту LTS 18.04 ќе го има GNOME како стандардна околина за работната површина, така што е официјален вкус Убунту Гном тоа повторно ќе биде работник на едно од најпознатите опции за GNU / Linux.

Слично на тоа, претпоставуваме дека организацијата ќе продолжи да ги одржува различните вкусови што ги дистрибуира, оставајќи ја настрана дистрибуцијата на кој било вкус што содржи Единство 8.

Доцна, но безбедно?

Зашто никој не е тајна Единство имаше многу повеќе омаловажувачи отколку поддржувачи, проектот што се појави како проект «иновативен»Од дел од Каноник и насочена кон конвергенција на кој било уред, повеќето заедници го сметаа како обид за минимизирање на сите достигнувања добиени од работните работни места кои денес постојат и за возврат беше обвинет за распарчување на владејачката филозофија во развојот на работната околина .

Единство тоа исто така директно влијаеше на корисничката квота што ја одржуваше Ubuntu во последно време, правејќи во многу случаи неговите корисници да мигрираат на други дистрибуции, вклучително и на оние што се базирани на Убунту, но кои одржуваат други работни површини или извршуваат разни модификации.

Во изминатите месеци читав корисник со прекар Фернандо рече: "Со толку многу неостварено ветување, единството 8 ќе се роди мртво (и со години подоцна). Убунту никогаш не требаше да го напушти гномот« Колку интересен начин да се предвиди иднината на Unity 8, иако многумина од нас знаеја дека Canonical весла против струјата и дека порано или подоцна сплавот нема да може да остане на површина.

Одлуката за напуштање на Unity како стандардна работна околина на Ubuntu беше очигледно доцна, но сигурно, затоа што Каноникал добро се забавува и во други области што сигурно ќе помогне да се справат со негативните последици што им ги носи напуштањето на проектот на кои толку многу им е дадено и за кои се вложи толку многу.

«Никогаш не е доцна кога ќе дојде блаженството", и"Подобро доцна отколку никогаш„Овие се две изреки што паѓаат како ракавица за моменталната состојба на Каноникал, дека и покрај нивната решеност да следат проект кој не напредува, денес тие ја преземаат одговорноста да претпостават неуспеси и да се фокусираат на пореални цели.

Во оваа смисла вреди да се потенцираат зборовите на Шатлворт, во кое јасно се наведува дека пазарите и заедниците се тие што одлучуваат кои производи растат и кои исчезнуваат.

«Во заедницата, нашите напори беа видени како расцепканост, а не иновација. И индустријата претпочиташе познати решенија или создавање свои производствени платформи. Она што досега го испорача тимот на Unity8 е убаво, употребливо и робусно, но јас почитувам дека на крајот на краиштата пазарите и заедницата одлучуваат кои производи растат и кои исчезнуваат “.

Лично, кога ги читам вашите зборови, претпоставувам дека откажувањето на Unity8 е одлука многу спротивна на нејзините цели, што ги зеде само со оглед на тешкотиите што продолжуваат да го одржуваат овој проект за вашата организација. Односно, Unity8 е надвор од Убунту затоа што немаше начин како да се задржи стои без да влијае на перформансите (Економски интереси) од Каноник.

Убунту се откажува од битката за десктоп корисници?

Прашање што постојано го прочитав денес, во различните социјални мрежи и блогови на светот на Линукс, е ако со оваа најава, Дали Ubuntu се откажува од битката за корисниците на работната површина?. Мислам дека одговорот на ова прашање е сосема јасен во изјавата дадена од Шатлворт каде што се вели:

„Би сакал да ја истакнам нашата посветеност да продолжиме да инвестираме во работната површина на Убунту. Ние ќе продолжиме да ја произведуваме најшироко користената околина за работна површина со отворен извор во светот, одржувајќи ги постојните изданија на LTS, работиме со нашите деловни партнери за дистрибуција на оваа работна површина, за поддршка на нашите корпоративни клиенти кои зависат од тоа и за радост на милиони облак и Програмери на IoT. "

„На крајот на краиштата, изборот е да се инвестира во областите што придонесуваат за растот на компанијата. Тоа се Ubuntu на работната површина, сервери и ВМ, нашите облак инфраструктурни производи (OpenStack и Kubernetes), нашите способности за операции во облак (MAAS, LXD, Juju, BootStack) и нашата историја на IoT приклучоци и Ubuntu Core. Сите тие имаат заедници, клиенти, приход и раст, состојки за одлична независна компанија, со обем и динамика. Ова е моментот за нас да обезбедиме, преку табла, дека имаме способност и строгост за тој пат “.

Зборовите на Шатлворт да не разбереме дека жртвувањето на развојот на Unity8, Ubuntu за телефони и конвергенција, не значи напуштање од страна на Canonical на корисниците на работната површинаНаместо тоа, тие се преструктуираат за да се обложуваат на областите каде што навистина можат да дадат значителен придонес за овие корисници.

Лично, верувам дека ова движење ќе го натера Каноник да ја зголеми поддршката за различните заедници задолжени за развој на различни работни површини од кои има корист, на ист начин, тоа значи дека придонесите на Каноник ќе бидат поориентирани на проекти со резултати на краток рок и дека организацијата ќе изгледа повеќе во смисла да не се измисли повторно тркалото.

Конечно, мора да разбереме дека Каноник го става јасно до знаење тоа нивниот приоритет станува Cloud и IoT (затоа што тоа е она што ви носи најголема профитабилност) и дека работната маса станува елемент што им е потребен за да ги зајакнат своите цели.

 „Приказната за облакот и IoT за Ubuntu е одлична и продолжува да се подобрува. Веројатно сите знаете дека повеќето оптоварувања во јавниот облак и повеќето приватни инфраструктури на облак во Линукс зависат од Убунту. Можеби знаете и дека најголемиот дел од работата на IOT во автоматизација, роботика, вмрежување и машинско учење е исто така во Убунту, а Каноникал обезбедува деловни услуги на многу од тие иницијативи. Бројот и големината на деловните ангажмани околу Ubuntu во облакот и IoT пораснаа материјално и доследно “.

Веројатно кој друг ќе победи со замената на Unity 8 со Gnone се дистрибуциите што произлегуваат од Ubuntu; Јас лично го претпоставувам тоа Linux Mint тоа ќе има најголеми придобивки бидејќи е едно од најчесто користените дистрибуции денес, главно затоа што се нуди со поинаква околина од Unity и со добра изведба и визуелна завршница.

Dawе се раздени и ќе видиме, но од моја страна чувствувам малку радост за Ubuntu што конечно не се ослободи од ништо драги Unity.

Што мислите за одлуката на Убунту?

PD: Ова дело за мислење е напишано од некој кој не го сакал Единството ни малку, кој мигрирал во OpenSuse, а потоа и во Манџаро, поради тврдоглавата филозофија во некои случаи на Убунту, па многу од аргументите може да бидат далеку од реалноста на некои читатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

41 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Omar18 dijo

  Постојат последици, за обидот да се избегне заедницата и да се обиде да наметне „проекти“ насилно ... regretалењето е за потрошеното време и ресурси што беа искористени во други подобри проекти и поддржани од заедницата ...

 2.   Марио dijo

  време беше

 3.   Лав dijo

  Многу добро, промената од ubuntu се чини совршена, започнете да работите на новата работна површина

 4.   Редок случај dijo

  Срамота е што иновативните проекти се напуштени во светот на Linux. Знаев дека Ubuntu штотуку го објави Unity, но тоа никогаш не ме убеди. Но, тоа беше најдобрата опција за многу други корисници. За жалење е што постои една опција помалку во разновидноста што постои за Linux.

 5.   Benji dijo

  Сега се прашувам што ќе мразат хејтерите ако убунту се врати во gnone ... Мразите ќе мразат ...

 6.   Новатроник dijo

  Лично, никогаш не ми се допаѓаше Единството, но за да ги вкусам боите, добрите статии, тие ме држат малку во тек со овој прекрасен свет на линукс.

 7.   Лукас Матијас Гомез dijo

  Иако денес користам Gnome 3.20, ќе ми недостига Unity, секогаш ми се допаѓаше и добро ми одговараше.

 8.   Цезар dijo

  Па, вистината е дека е срамота.
  Разбирам дека за многумина кои започнаа со Ubuntu пред Unity, промената може да наштети, но за мене верзиите пред Unity вистината е дека тие беа толку непривлечни што без оглед на функционалноста и брзината ми даваа, на крајот ми испратија назад на Windows, по неколкумесечна употреба.
  Веќе беше по тестирањето на верзијата 11.04 со Unity што ме остави како следбеник на Ubuntu и откако го научив ова од повеќе опции за Linux што подоцна можев да ги тестирам (Debian и CentOS и повремениот вкус на самиот Ubuntu).
  Мислам дека оние од нас кои сочинуваат заедница како оваа што е спротивна на струјата на мнозинскиот корисник на Виндоус треба да биде јасна дека целта на ОС е да ја користат што повеќе корисници, а не само од развивачи и експерти предметот (што има? има толку многу Linux).
  Исто така, да почекаме да излезе новата дистрибуција и да можеме да тестираме дали ова враќање е навистина корисно или го стекна секташтвото во заедницата.

 9.   Анонимен dijo

  Алилуја!

 10.   Господине Пакито dijo

  Ми се допадна Единството, тешко го разбирав, но кога му дадов шанса ме победи.

  Не знам што би очекувале ако Unity 8 дојде на работната површина, но Unity 7 беше многу функционален и продуктивен за мене.

  Претпоставувам дека нема да имаме друг избор освен повторно да се навикнеме на Гном.

  Ќе видиме.

 11.   Брат dijo

  Проблемот не беше единството 8 или ubuntu мобилниот телефон или конвергенцијата, проблемот беше MIR што беше целосно непотребен и ги предизвика сите заостанати проблеми и проблеми во овие проекти.

  Од овие проекти, најмногу ми се допадна единството 8, мое мислење е дека не треба да се напушта едноставно да се прилагоди на вејленд, сигурно многу проблеми ќе бидат решени.

 12.   Хаику dijo

  Мислам дека им се налутија на Единство.

 13.   Анонимен dijo

  Па оди. Јас сум корисник на ubuntu од 10.04 и се навикнав на Unity, за кој знам дека има многу оцрнувачи, но во мојот случај беше одлично. Сметам дека е удобно, чисто и практично. Seeе видиме сега.

 14.   Флота dijo

  Многу силен удар врз иновациите во светот на SL. Губењето на алтернативи е секогаш драма, го намалува хоризонтот на можности.

  Јас не ја разбирам радоста на некои, искрено. Се надевам дека Гном ги интегрира добрите работи на Единството 7, што ги има. Како и да е, да видам каде одат работите.

  1.    Шенгди dijo

   Мислам дека проблемот не беше самото Единство, туку колку Каноник стана затворен и себичен со своите случувања.

   Ако тие беа наменети да ги користи целата заедница на Linux / BSD наместо да бидат наменети исклучиво за Ubuntu, приказната ќе беше тотално поинаква. За тоа сум сигурен.

 15.   Fabian dijo

  Јас веќе испуштив неколку редови текст против единството. Јас ја направив мојата катарза и ја надминав во тоа време, така што не ми е гајле за ова, мислам дека нема да се вратам во Убунту. Малку жалам за корисниците кои сакаа единство, но ништо друго.

 16.   Леонардо dijo

  Откако излезе единството, ми се допадна и сè уште го користам. Успеав да го конфигурирам и направам многу брзо (исто како што може да се направи со слободен софтвер). Не би бил изненаден ако се појави некој што продолжува да го поддржува во ново дистрибуција. Од време на време.

 17.   Вилијам dijo

  Штета што го напуштаат Unity, работна површина што ја користам многу години и за која немам поплаки. Да се ​​надеваме дека ќе преиспитаат и ќе можат да спроведат ново Единство.

 18.   Франциско dijo

  Sorryал ми е, би сакал, па повеќе луѓе би се одлучиле за други дистрибуции како LinuxMInt со Mate, итн. Единството е глупост.

 19.   Коко dijo

  Марк се жали со својот изглед толку нежен со раздвоената муцка и опашката меѓу нозете

 20.   Лучијано dijo

  Тоа е идеална можност за враќање на корисниците и зајакнување на заедницата ubuntu. Јас дури мислам дека тие би можеле да се соочат со прилагодување на gnome врз основа на мислењата на заедницата, тоа е загарантиран билет за да може да му се даде поголема популарност. Бидете внимателни да не го вратите oоно Бејкон во канонски. Не би ме пропуштил.

 21.   MarkVR dijo

  Амин ...
  Се надевам дека добро се снаоѓаат, па корисниците добро.

 22.   Флота dijo

  Заедница? Што е „заедница“? Како и да е.

 23.   Андерме dijo

  Никогаш не ми беше пријатно со Unity и ми се чинеше како присилен обид да направам разлика во досегашните традиционални работни површини на Linux. Но, конечно, ако е напуштено, тоа е затоа што не се оствари. Не е исполнето и се враќа на потеклото. Од неуспесите учиш.

  1.    Марк В.Р. dijo

   Тоа е дека, според мое мислење, немав ништо од значење да им понудам на другите поагилни и докажани работни површини кои повеќе не се нудат (а помалку ако се откажат од идејата за конвергенција) ...

 24.   Флота dijo

  Дали учите од неуспесите? Па, учеството на GNU / Linux на работната површина е смешно, повеќе или помалку од 2,33%. И внимавајте, историски запис. Ајде, голем хит. Како да се радуваме на канонската катастрофа.

  1.    Марк В.Р. dijo

   И за што станува збор? ... Каква врска има Каноник со луѓето кои претпочитаат да плаќаат лиценци или да го хакираат Виндоус? ...

  2.    Естебан dijo

   Просечен корисник сака само да го користи својот компјутер и да влезе во Твитер или Фејсбук. Ако толку многу користат NSA / Windows, тоа е затоа што доаѓа претходно инсталирано. Ако ArchLinux дојде претходно инсталиран, тие сигурно ќе го искористија. Мислам дека оваа промена од страна на Cannonical нема многу да влијае на статистиката за употреба на GNU / Linux.

   1.    Флота dijo

    Човек, тоа го остава компанија што разви Linux за работна површина, бидејќи она што навистина се случува е Canonical да престане да го развива Ubuntu за работна површина, тоа е голем проблем за целата заедница. Покрај тоа што изгубија стабилен репер за другите меки компании.

    Но, ајде, ако не го гледате тоа јасно, сепак треба да направите побавна и поперспективна анализа на ситуацијата.

   2.    Тед dijo

    Се случува луѓето да се исплашат кога ќе видат како е инсталирање на archlinux, но јас би се осмелил да препорачам archlinux за искусниот корисник и manjaro / antergos за целата јавност затоа што никогаш повеќе нема да мора да форматирате за ажурирање, нема да морате барај ppa или компајлирај од извори бидејќи сигурно некој го спакувал во AUR, пакетите се секогаш најактуелни и многу е пријатно да се одржуваат, од друга страна забележав дека дури и kde троши помалку ресурси од единството, ги оставам според ваша дискреција, не секогаш најпопуларното е она што е најдобро

 25.   Manuel dijo

  Навистина ме мачи да видам како пропаѓаат напорите за иновации поради нетолеранцијата на некои кои не сакаат лист да се мрда. Ништо, сите среќни, сè останува исто во ГНУ / Линукс и тоа е она што многумина го сакаат. Во секој случај.

 26.   Едуардо dijo

  Веќе неколку години сум со Unity, вистината е дека научив целосно да го искористам тоа, она што не ми се допаѓа кај GNOME 3 е начинот на кој се троши просторот на екранот. но еј, мора да почекаш и да видиш што ќе се случи.

 27.   Слика на зачувани места Артуро Торес dijo

  Го следев Ubuntu од верзијата 7.04 и лично не ми се допаѓаше Unity, па се префрлив на lubuntu. Ниту сегашниот Гном не ме сака мене. Од верзијата lubuntu 16.04, некои компоненти се заменети со Gnome, вклучувајќи го и софтверскиот центар, нешто што ми се чинеше малку чудно. И оваа вест е потврда за тоа што ќе се случи.

 28.   Хенри Александар dijo

  GNOME-Shell е далеку подобра работна околина од Unity, разумна одлука на Canonical, почнувајќи со Ubuntu 18.04 Lts да уживате во тоа што требаше да биде Ubuntu цело време и одличен оперативен систем со најдобра работна околина,

  1.    Флота dijo

   Curубопитен сум, во што е многу подобра работна околина за GNOME Shell? Можете ли да го поддржите вашето мислење со некои објективни податоци или тоа е само ваше мислење?

 29.   Ариел dijo

  Веројатно многумина забораваат дека Единството се роди, меѓу другото, и за глупостите за кои се покажа дека е Гном 3 кога се појави првпат.
  Лично, за мене беше интересен естетскиот и функционалниот развој што тие го развија и созреаа со верзиите. Тоа им се допаѓа на нетехничките корисници и ми овозможува да им понудам убава, добра и поддржана околина за срамота штета.

  1.    Andrew dijo

   Лажни

   Единството се роди многу пред Гном. Единството е родено под името ubuntu-netbook, тоа беше вилушка на Gnome2, но прилагодена на малите екрани (Ubuntu Netbook Remix).

   Gnome3, навистина, беше глупост во раните верзии, беше многу непријатно да се користи, не знам како е сега, од она што го видов, не се смени многу. Canonical ја остави својата работна површина за netbooks како главна работна површина и го преименува во Unity.

 30.   Azureus dijo

  Тие сè уште ја зачувуваат работата за адаптација на Гном-Шел. Ми се допадна Единството, но само за да го видам, користејќи го како стандардна околина никогаш не беше мој план.
  Единствено за што сум благодарен на Unity е што ме доведоа до Арх и како што рекоа пред мене, жалам за корисниците кои им се допаднаа на Единството. Г.Г.

 31.   Карлос Дагорет dijo

  Јас сум едноставен корисник, само уредник, некој терминал и многу интернет прелистувач и музика.
  Јас ги користам Федора и Убунту од кога излегоа. Единството не е лошо. Но, се чувствувам попродуктивно со Gnome 3. И на почетокот го користев Unity, се чувствував поудобно затоа што на Gnome3 недостасуваа работи.
  Но, јас го користам GUbuntu веќе долга година.
  Па, ми се допаѓа како Ubuntu работи како оперативен систем и има Gnome3. Што е совршена комбинација за мене.

  Мислам дека Gnome3 треба да ја подобри искористеноста на ресурсите.

  Се надевам дека шеќерот на Единството како проект, можеби може да донесе важни вести.

 32.   Ентони dijo

  Не знам зошто, но промените честопати ги чинат луѓето да ги прифатат. Јас порано користев гном 2, промената во гном 3 ми донесе неверојатна забоболка, особено на почетокот дека не беше многу полиран. Потоа со тек на време ми се допаѓаат покрај сите функции што ги има вклучено и кои многу ви помагаат. И сега она што го користам е единство, што за мене е неверојатно функционална и привлечна работна површина, едноставно тоа е омраза кон промените.

 33.   Закер dijo

  Според мое мислење, сметам дека недостатокот на популарност во Убунту е голем поттик за донесената одлука. Кој не започна да користи Linux преку Ubuntu? Повторувам, според мене, дистрибуцијата меѓу дистрибуцијата е да се започне со Linux, и не е заради неговото опкружување, што е јасно, туку заедницата што стои зад неа, помага без да добие ништо за возврат, тоа е бесценето што другите… ^ _ ^