Како да ги избришете неодамнешните документи во Unity

Вчера еден пријател ми се јави дома со следново прашање: Како можам да го елиминирам Неодамнешни документи en Единство? Бидејќи не сум корисник на Ubuntu и почнав да барам и она што го најдов е следново.

Отвораме терминал и ставаме:
rm ~/.local/share/zeitgeist/activity.sqlite
zeitgeist-daemon --replace

Ова се работите што не ги разбирам. Како е можно нешто толку основно како и тоа да не е вклучено стандардно? Можеби друга опција би била да се оневозможи Zeitgeist, но ние би го правеле истото како и со KDE при деактивирање Непомук+Аконади и сите елементи на семантичката работна површина.

Сега останува некој да создаде фрлач за оптимизирање на овој процес ..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

35 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џонатан dijo

  Се согласувам дека нешто толку основно треба да постои стандардно, во gnome2 тоа е, во LXDE е исто така. Ова е една од многуте причини да не се користи единството.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојде atонатан:
   Во Xfce исто така е. Тоа е нешто многу основно како што реков. Што носиш тогаш?

   Со почит

   1.    Храброст dijo

    Нормален гном?

    1.    Трејс dijo

     И храброст користејќи Виндоус ... „добрина девицата“ хехе.

     Поздрав.

    2.    Едуар2 dijo

     Храброста брутално го тресне лицето кон wallидот за користење Winbug, порачаа талибанците.

     1.    Храброст dijo

      Тој компјутер ми дава газ да го инсталирам Arch и додека е тоа што има, да видиме дали песочниот смета дека е некомпатибилен или што и да е со фотографијата што му ја испратив

     2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

      +1 ЛОЛ !!!

  2.    маикимо2 dijo

   ако постои по дифолт. Ако во табулаторот „Dash Home“ напишете „приватност“, се појавува прозорец од кој можете да ја избришете целата „историја“ на Unity, па дури и да ја деактивирате опцијата „Запомни активност“

   1.    Жан dijo

    Благодарам, секогаш кога повеќе се прилагодувам на Ubuntu и помалку ми недостасува Windows

    1.    гера dijo

     Благодарам, беше многу едноставно, многу ми служеше

   2.    Езекиел dijo

    Благодарам многу!! Долго време го барав и на крајот беше многу едноставно.

   3.    кајан dijo

    Фала на вистината, јас сум нов во Linux и не знаев како да ја оневозможам таа опција, благодарам.

  3.    до успехот dijo

   Како бр Треба само да одите на СИСТЕМСКА КОНФИГУРАЦИЈА, еднаш таму треба да изберете ПРИВАТНОСТ и таму треба да ја избришете историјата и тоа е тоа.

   Она што не го знам е дека ако Windows ја користи табелата со кодови ASCII за работа со посебните знаци, која табела ја користи Ubuntu?

 2.   Храброст dijo

  Ова се работите што не ги разбирам. Како е можно нешто толку основно како и тоа да не е вклучено стандардно?

  Како и обично

 3.   Хозе dijo

  Тоа е една од работите што го привлекоа вниманието откако го пробав пред летото. И од тогаш сè уште нема едноставна опција. Во Gnome 3 Shell е исто. На крајот, решив да не генерирам „скорешно“ за мене.

  Би било доволно да се избрише ~ / .локално / сподели / неодамна користено.xbel
  за да не се појави повторно, можеме да направиме трик за создавање папка со истото име, што би спречило создавање на нова датотека

  Постои и менаџер за Zeitgeist, што е новиот мотор за овие задачи за индексирање: Менаџер за најавување активности или Zeitgeist Global Privacy

  Друга опција е создавање скрипта:

  #! / корпа за отпадоци / баш
  rm $ HOME / .локална / сподели / zeitgeist / активност.sqlite
  цејтхајст-демон - замена

  Во менито «датотека - зачувај како» го именуваме на пример «delete_history» и го зачувуваме во личната папка.

  Сега му даваме дозволи, со десен клик на датотеката и во „својства - дозволи“ го активираме полето „Дозволи да ја изврши датотеката како програма“

 4.   Хозе dijo

  Менаџер за најавување активности во мојот случај работи кога се чувствува како да е. иако се чини дека ако продолжат да го развиваат тоа може да биде добра опција. Од страна на тимот на Гном, мислам дека има списание за активности со гном. Првиот е повеќе дизајниран да се грижи за приватноста и вториот, да управува со вашата активност пред компјутер.

 5.   Хозе dijo

  Цајтхајст изгледа многу добро, затоа што снима сè… .. Но, кога станува збор за управување со тоа и принудување да ве прават работите. нема дефинитивна и удобна патека. Прашање на (предолго) време.

 6.   Персеј dijo

  Благодарам за придонесот, мислам дека ова прашање повеќе од еден од нас си го постави.

  Сомнеж, првата инструкција ја брише датотеката: "Activity.sqlite", дали оваа датотека е креирана автоматски како еден вид дневник? Точно она што го прави командата: „Zeitgeist-daemon –замена“ или за што служи?

 7.   Хозе dijo

  zeitgeist-daemon - замена повторно го рестартира zeitgeist daemon, почнувајќи од почеток

 8.   Хозе dijo

  Да кажам дека тие не се 100% ефективни методи. Некогаш тие работеа за мене, а понекогаш и не. На крајот, се определив за првата опција, сè додека Activity Log Manager или слична програма не биде позрела.

 9.   Gabriel dijo

  друга функција што ознаката беше заборавена ...

 10.   Хозе dijo

  Не само Марк. Во Гном Шел нема…. Да не заборавиме дека сме во преоден рок и работите недостасуваат.

  Да дадам уште еден пример. Во Gnome Shell (не и со Unity исто така) недостасува индикаторот за еволуција за копирање / преместување, за кога копирате или преместувате датотеки од едно на друго место. Постои прозорец што го означува ова, но ако имате неколку отворени, лесно е да го изгубите од вид или да помислите дека копијата е веќе завршена. Треба да има индикатор за тип на известување на панелот. Но, нема Претпоставувам дека инсталирав нешто. но сè уште не сфатив што.

 11.   Трејс dijo

  Проблемот е во Zeitgeist што доаѓа со Gnome 3 и сè уште е донекаде „зелен“, но може да изградите скрипта за да ја исчистите нејзината историја и да не мора да го правите тоа рачно од терминалот.

  Но, постои подобра опција која се нарекува Activity Log Manager. Тоа е апликација која ви овозможува да го контролирате Zeitgeist за да можете да ја бришете нејзината историја за одреден временски период и да создадете црна листа на папки за кои не сакате да бидете дел од базата на податоци на Zeitgeist.

  Поздрав.

  1.    Трејс dijo

   Упс, мислам дека osозе веќе го спомна тоа. Тоа ми се случува да не ги прочитав сите коментари претходно. Не би било лошо ако овие два мои коментари беа избришани за да се избегнат вишоци на нешто што веќе беше кажано.

 12.   sebastian dijo

  Во нане 12 истиот проблем ... ништо не е совршено!

 13.   вики dijo

  Мислам дека бришењето на историјата е многу лесно, иако не сум многу нов, да речеме, никогаш не сум влегол толку многу, само инсталирав, прелистувам и се обидувам да направам некои работи што ми помагаат.

  за да ја избришете историјата на ubuntu 12.04, направете го следново:
  Конфигурација на системот / приватност / .. Десно одберете сè и кликнете за да ја избришете историјата и voila ..

  Со ова бришете сè и дури можете да посочите некои работи што ви се допаѓаат за да може да ги зачува или едноставно да ги избрише само кога ќе се одјавите.

  однос на
  JOSE
  ВИКМАС

 14.   Константин dijo

  Одлични информации ВИКМАС, се сетив дека сум видел нешто, сега знам како! благодарам

 15.   Константин dijo

  Можете исто така да изберете „Избриши историја“ од Последен час, Вчера, Минатата недела или Напредно (кој било период).

 16.   Маурициус dijo

  Ви благодариме VICMAS! одлично решение.

 17.   Ро3инсон dijo

  Викмас, сите не легнавте, јас го менувам начинот на гледање на работите во Единство (т.е. на кучкање за сè), БЛАГОДАРАМ ...

 18.   Зазоилус dijo

  Ви благодариме.

  Во Linux Mint има, според мое знаење, 2 датотеки каде што се чува историјата на неодамна отворените документи, предмети или датотеки. Само избришете ги или избришете ги за да ја исчистите историјата.

  1) Од OpenOffice.org: /home/username/.openoffice.org/3/user/registry/data/org/openoffice/Office/Histories.xcu (папката openoffice.org е скриена - има точка пред тоа-).

  2) Од останатите програми или апликации (gedit, eog -Oye of GNOME-, evince -Document Viewer-, Totem,…): /home/username/.recently-used.xbel (предметната датотека е скриена) .

 19.   os dijo

  Поедноставно е, доаѓа со менаџер за историја, одете во пребарувачот за единство и извршете ја компонентата «приватност» и таму ќе можете да ја прилагодите целата историја и приватност на истата. подобро објасни тука:http://www.youtube.com/watch?v=ucSJt-e5PFU

 20.   Појадок dijo

  Па, ако видам дека беше многу лесно .... благодарам многу ми помогна мислев дека не може, што нема да има вистинско знаење ве тера да се гледате себеси во неволја .благодарам и поздрав.

 21.   црна dijo

  Како ја враќате таа команда за да се појават неодамнешните документи?

 22.   црна магла dijo

  Како ја враќате таа команда за да се појават неодамнешните документи повторно?