Како да ги поправите табелите обележани како лоши или расипани во MySQL

Повеќе од една година го користевме додатокот Counterizer за WordPress и на тој начин чувавме статистички податоци за блогот и неговите читатели, овој додаток што го деактивиравме пред неколку дена, бидејќи (меѓу другото) заштеди повеќе од 600 MB податоци во базата на податоци.

Се случува (пред да го деактивирам приклучокот и да го исчистам ДБ) да се обидам да ја фрлам базата на податоци, односно да ја извезам во .SQL и така да ја преземам и во терминалот за хостинг ја добив следнава грешка:

mysqldump: Доби грешка: 144: Табела './dl_database/Counterize_Referers' е обележана како расипана и последната (автоматска?) Поправка не успеа кога се користат ТАБЕЛИ ЗА заклучување

Затоа, депонијата не беше спроведена и добро ... самата идеја да се мисли дека FromLinux DB има некаков проблем ја натера косата да застане end

Правејќи малку истражување на мрежата, можев да научам како да го решите овој проблем, очигледно НЕ е дека базата на податоци има проблеми точно, само што табелата е означена како „со проблеми“, за среќа, ова е многу едноставно да се поправи.

Прво, да пристапиме до MySQL серверот:

mysql -u root -p

Притискаме [Enter] и ќе не побара лозинката за MySQL, ја ставаме и повторно притискаме [Enter].

Оваа команда е во случај MySQL серверот да е инсталиран на истиот компјутер, ако сакате да се поврзете од далечина со друг MySQL сервер, мора да го додадете следново на линијата: -h IP-OF-SERVER

Откако ќе влезете во MySQL, ќе ви кажеме која база на податоци да ја користите, на пример, проблемот според горната грешка е во табелата Контрагирај_Рафери од базата на податоци  dl_ база на податоци, па тоа:

use database dl_database;

И сега за да ја поправите основата на масата:

repair table Counterize_Referers;

Забележете дека на крајот од овие редови има точка-запирка --– »  ;

Откако ќе се изврши претходната наредба, сè мора да се врати во нормала, барем во мојот случај тоа беше така во повеќе од една прилика

Тогаш останува само повторно да се изврши инструкцијата за да се исфрлат базата на податоци и voila, ништо повеќе.

Како и да е, ова го правам повеќе од што било како меморандум за мене, бидејќи истото ми се случи двапати и не сакам да ги заборавам упатствата за да го спасам денот

Поздрав и се надевам дека е корисен за некој друг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Многу добро, секогаш мора да имате при рака ваков тип на предмети од која било причина.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам
   Да… во моментот кога ќе се појави проблемот, добро е да го имате решението или барем да знаете каде да го најдете без одлагање.

 2.   елиотим3000 dijo

  Добар KZKGGaara. Постојат работи што PHPMyAdmin не може да ги направи, како што може конзолата.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам

 3.   Сантијаго dijo

  Одлично, ме спаси повеќе од еднаш.

  Но, се прашувам, зарем нема да биде mysql -u root -p наместо root -u root -p? Не мислам да навредам.

  Ви благодариме!

 4.   Сантијаго dijo

  Одлично, ме спаси повеќе од еднаш.
  Но, се прашувам, зарем нема да биде mysql -u root -p наместо root -u root -p? Прашувам без намера да навредам.
  Благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!! Сосема точно, моја грешка ЛОЛ!
   Пишував и размислував чекор напред, оттаму да напишам корен наместо mysql ... Ви благодариме за предупредувањето

   1.    Сантијаго dijo

    Нема на што! Извинете за двојната објава; Се обидов да го испратам неколку пати и ми рече дека веќе постои (ја превчитав страницата и не видов ништо).
    Поздрав.

 5.   Лепер_Иван dijo

  Ова излегува од мојата коса сега кога навлегувам во проблемот со ДБ.

 6.   Александар dijo

  Здраво,

  Едно прашање, колку често го фрлате ДБ? е да знаете колку време е потребно за да добиете до 600 MB податоци

  Со почит,

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ехм ... Сега не те разбрав многу добро
   Пред да направиме расчистување во FromLinux DB (т.е., sql на DB) тежеше повеќе од 700 MB, бидејќи ги зачувавме сите статистички податоци во DB. Со други зборови, од скоро почетокот на блогот.

   Сега го користиме Google A. па ги бришеме табелите за статистика од DB, и сега .sql не достигнува 80 MB

   Дали ова одговара на вашето прашање?

 7.   Александар dijo

  Здраво,

  Без трол, колку често фрлате ДБ?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Неколку пати месечно
   Секогаш се обидувам да ја имам најновата верзија на DesdeLinux на мојот локален хост

 8.   сакате да го купите !! dijo

  Мислам дека е во ред, сега не можете да направите генерална ревизија на оштетените маси?

 9.   Викторија dijo

  Ви благодарам многу пријателе, вашиот придонес многу ми помогна.
  Со почит

 10.   Хуан Молега dijo

  Ви благодарам многу драги, благодарам за советите, тие ми помогнаа !!
  Поздрав од Трухило-Венецуела.

 11.   хрена бара dijo

  проценето
  Како што знам дали процесот тече, ја напишав увозот на табелата за поправка на команди; и јас сум тука

 12.   Андре Круз dijo

  Ви благодарам многу, ми ја зачувавте кожата

 13.   Марко dijo

  Здраво пријателе, не знам дали може да ми помогнете, нешто слично се случи со мојата веб-страница, означете ја оваа грешка:
  Табелата wp_posts не е точна. Пријавете ја следнава грешка: Табелата е означена како расипана и последната поправка не успеа. WordPress ќе се обиде да ја поправи оваа табела ...
  Не успеа да се поправи табелата wp_posts. Грешка: Табелата е означена како расипана и последната поправка не успеа

  Не знам дали можете да ми помогнете да го поправам, јас сум нов во напредниот WordPress. Кога се обидувате да ја поправите табелата wp- post, таа покажува грешка што не може да се поправи. Ви благодарам. Мојата веб-страница е: https://diarionoticiasweb.com