Како да го блокирате пристапот на TOR во Apache или Nginx

Во одредени прилики, некои администратори се принудени да го забранат пристапот на луѓето кои користат Tor до нивните веб-апликации, или со користење Nginx како Apache-то.

Одбијте го пристапот на Tor во Apache:

Користење на датотеката . Htaccess Можеме да го забраниме пристапот до одредени IP-адреси, па тогаш треба да ги знаеме само Tor-IP-то и тоа е тоа.

Со други зборови, во кој било дел од нашата .htaccess датотека го додаваме следново:

дозволи нарачка, одбиј дозволи од сите одбиј од {TOR_IP} одбиј од {TOR_IP} одбиј од {TOR_IP}

Тоа е, во секоја линија ставаме Tor IP, на пример:

дозволи нарачката, негирај дозволи од сите негирај од 213.163.72.224 негирај од 82.94.251.227 негирај од 14.0.21.39

Очигледно, списокот на IP-адреси е клучниот дел од сето ова, во lunaticoutpost.com има мала листа на Tor прокси-IP-адреси, исто така можете да најдете список на Tor-IP-адреси на TorProject.org, би било да се додаде секоја IP од тие и voila.

Потоа, за да ги примениме промените, повторно го вчитаме Apache и тоа е тоа:

service apache2 reload

Одбијте го пристапот на Tor во Nginx:

Користејќи Nginx можеме да го забраниме пристапот директно на vhost (ние исто така можевме да го направиме тоа во Apache, но претпочитав да го покажам со htaccess), со уредување на нашата датотека vhost (на пример, / etc / nginx / достапни страници / my .site.com) додаваме одредени линии НО!, мора да се додаде помеѓу серверот {и последниот}… на пример:

сервер {демантирај {TOR_IP}; негирај го {TOR_IP}; негирај го {TOR_IP}; пристап_лог /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; име на сервер www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... многу други работи ...

На пример:

сервер {негирај 213.163.72.224; негира 82.94.251.227; негира 14.0.21.39; пристап_лог /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; име на сервер www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... многу други работи ...

Тоа е, во секоја линија ја ставаат секоја IP и ја завршуваат со симбол за точка-точка и запирка (;), важно е секогаш да се става во Nginx; на крајот од секоја линија во спротивно дава грешка.

Или, можеме да го ставиме да вклучува друга датотека, да претпоставиме дека во / etc / nginx / имаме датотека наречена tor.lst, секоја линија од таа датотека е:

негирај го {TOR_IP}; ...

Тоа е, секоја линија е како:

негира 82.94.251.227;

Во vhost ставивме:

сервер {вклучуваат /etc/nginx/tor.lst; пристап_лог /var/log/nginx/mysite_access.log; error_log /var/log/nginx/mysite_error.log; име на сервер www.mysite.net; root / var / www / mysite /; .... многу други работи ...

И воила, тоа е уреден начин на правење што сакаме.

За да ги направиме новите правила ефективни, го рестартираме Nginx:

service nginx reload

Штом ова е направено, никој не користи ниту една од наведените IP адреси нема да може да пристапи до страницата.

Трик?

Како што можете да видите, специфицирањето да се одбие пристапот до одредени IP-адреси е нешто едноставно и кај Apache и кај Nginx, па затоа трикот е да знаете кои IP-адреси да ги негирате, тука се списоците како оваа во TorProject.org, кои ни ги даваат сите потребни информации.

Причини за блокирање на Тор?

Прво на сите, појасни го тоа Јас не сум против приватноста далеку од тоа, оние што ме познаваат (како елав) знаат дека можам да бидам прилично параноичен кога станува збор за безбедноста (т.е. имам заштитен allид за заштитен allид на мојот лаптоп LOL!), но не е тајна дека многу пати е неопходен блок пристап од анонимни мрежи како што е Tor со цел да се избегнат некои непожелни луѓе кои со лоши намери се обидуваат да ја расипат или оштетат работата на другите.

На пример, од мрежи како Tor, повеќето напади на разбивање на страници се извршуваат (или со речник или со брутална сила), негирајќи пристап до Tor автоматски додава заштита на страницата, бидејќи никој не се крие во таа анонимност може да им наштети на другите.

Исто така, не е тајна дека во последниве години нападите DDoS станаа модерни, дека многу напади доаѓаат од луѓе кои користат ваков вид мрежа како што е Tor, спречувајќи пристап до страницата спречува обработка на PHP, па да речеме исто така дека тоа е мала заштита од DDoS.

Крај!

Па, се надевам дека те интересираше. Запомнете, бидејќиLinux не охрабрува не-анонимност далеку од тоа (всушност, тука во FromLinux Tor на корисниците им е дозволен пристап), ниту пак ги поттикнува другите да го блокираат Tor или не на нивните страници, ова е одлука на секој администратор, но во Линукс им даваме алатки или упатства за да можат оние кои се заинтересирани за учење да го направат токму тоа, да научат нешто ново, од нивните интерес.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Персоналот dijo

  Заобиколување на таа заштита е лесно како продолжување на употребата на TOR зад VPN или друг прокси.
  клиент-> TOR-> VPN / прокси-> Интернет.
  И тоа не бара напредно знаење, најлесниот метод е да го инсталирате прелистувачот TOR и да пристапите до веб-прокси како што е анонимна куќа, хидемиас или тој стил и voila, можете да пристапите до предметната страница.
  Имате нова динамична IP-адреса што не е на списокот што лесно може да се блокира.

 2.   Сабадон dijo

  За среќа, постојат начини да се надминат тие ограничувања.
  Ако ја изгубиме анонимноста, заминавме.
  И не само тоа, туку ТОР е добар начин да се заобиколат полномошниците во институциите и / или земјите.

 3.   guillermoz0009 dijo

  Како и секогаш одлична статија.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам

   1.    Куба Црвена dijo

    Дали има некој начин да ја прилагодите грешката 403 во Nginx?

    1.    Персоналот dijo

     Претпоставувам дека би било доволно датотеката (403.html во основната папка) да постои со изгледот што го сакате и дека во nginx.conf покажува на тоа.

     1.    Куба Црвена dijo

      Имате некаков пример на конф за тоа како тоа се случува ... во nginx

     2.    Персоналот dijo

      @CubaRed
      Во моментов немам инсталирано никаков Nginx, не можам да ви дадам целосен пример за .conf, но брзото пребарување на google ми дава да ги додадам линиите.

      страница за грешки 403 / 403.html;
      локација = /403.html {
      корен html;
      дозволи ги сите;
      }

      И вие сте така што датотеката не е достапна за корисниците, но има грешка.

      страница за грешки 404 / 404.html;
      локација / 404.html {
      внатрешна;
      }

      Тогаш ќе биде прашање на зачувување на промените и рестартирање на услугата.

 4.   Водич0Игнаци0 dijo

  Од каде ги добивте овие информации?

  „Од мрежите како Tor, повеќето напади на разбивање на страници се извршуваат (или со речник или со брутална сила)“

  Некој извор?

  Генерално, нападите на брутална сила, според моето искуство, се од Азија. Подобро е да го блокирате тој континент отколку ТОР.

  Исто така блокирајте ја секоја ip една по една ???? Затоа што не го правиш тоа по ранг. Значи, ги ставате овие:

  негираат од 23.80.226.2
  негираат од 23.80.226.4
  негираат од 23.80.226.5

  Дали ip 23.80.226.3 не е од ТОР?

  Би било практично да се блокира вака:

  негира од 23.80.226.0/255.255.255.0
  или од CIDR
  негира од 23.80.226.0/24

  Сепак, не ја гледам употребата на објавата, мислам дека насловот е погрешен. Haveе беше подобро да се стави „Како да се блокираат посетите преку IP“, таму ќе се сменеше нешто

  Прегратка

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   "Мрежи како тор" == Tor, азиски VPN, итн. Не се осврнувам единствено и исклучиво на Tor, туку на мрежи од тој тип.

   Во однос на опсезите со IP, нагласувам да ја користам точно листата дадена од TorProyect.org, бидејќи во таа листа се наоѓаат се движи да се разгледа. Ако во примерот што го ставив во објавата не ставив никаков опсег и да IP-адреси, добро, сигурно го игнорирав, сепак повторувам, во одредени прилики споменувам дека треба да се користат списоците.

   За корисноста или не на објавата, добро ... секој има свое мислење.

   Со почит

  2.    Есаú dijo

   Сосема се согласувам со Guid0Ignaci0, во најмала рака, насловот на објавата е многу жален. Технички се обидува да ги филтрира IP-адресите на серверот.
   Ирелевантно и тажно е да се изберат Tor IP за ова. Во време во кое живееме, соочени со малтретирање од страна на НСА и ограничување на граѓанските слободи и човековите права (во светот воопшто и во Шпанија особено), мрежата како Тор е од суштинско значење за да се брани (не се цензурира - филтрирани).
   Би било многу подидактично, ако ви требаат IP за филтрирање, да ги изберете оние на ЦИА, или Мајкрософт, или Шпанската епископска конференција или одвратната Популарна партија на Шпанија.

 5.   579 dijo

  МНОГУ ДОБРО СЕ, АМА СЕКОГАШ ОНА што ќе го ставите овде за да го блокирате, давајќи им ги на владата на Куба сите овие алатки како ТОР и вашата слобода, кои се најчесто користени за прелистување на Интернетот што го користиме преку Интернет, Она што го користат за блокирање е сервер во Дебијан Линукс СО ПОДОБЛИВО + ПЛОЧНИ И ДРУГИ РАБОТИ ЗА БЛОКУВАCЕ НА ПРИСТАПОТ НА ИНТЕРНЕТ ПОВЕ DЕ Пренасочување на ДНС и ПОВЕЕ ЛАНИ ССЛ-сертификати за да ви кажат најмногу од влегувањето и да побарате бидејќи не знаете да го знаете тоа МНОГУ ЗНАЕТЕ ДРУГА АЛАТКА ЗА ПРЕТСТАВУВАЕ СИТЕ ОВА, МОЕ ДА МИ КАELLИТЕ СО МЕЈОТ ЕМИЛ И ТОР НЕ РАБОТИ ЗА МЕНЕ И ВАШАТА СЛОБОДА НЕ СЕКОГАШ ПОВРЗУВАТЕ НЕ Е ТЕШКО ДА ГИ БОКОВИРАТЕ, БАЛКУ КОЈА БИЛАТА ПРИСТАП НА ИНТЕРНЕТ, НО НЕ МОИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ЗАТОА ВЕ ПРАШАМ ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКВА ВАША СЛОБОДА АЛАТКА СО ВРСКА ВРСКА ПО ДНС Q Е ПОВЕЕ ИЛИ ПОМАЛКУ МО ITЕ ДА СЕ КОРИСТИТЕ ВО КУБА БЛАГОДАРНОСТ И се надевам на вашите ресурси СТАВИ

 6.   НоелилоПрокси dijo

  Блокирај тор и повеќе прокси

  Лиата

  # ова ќе ги блокира сите врски во поштата од оние домени што не можат да пристапат до вашиот домен со врски од таму

  RewriteEngine на
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*forcepoint \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*mailcontrol \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*console \ .d developers \ .google \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.* развивачи \ .google \ .com / [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .fr / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*toopitoo \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*myyopdev \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*emailondeck \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*deypo \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*tempr \ .email / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crazymailing \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*getnada \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*blackfire \ .club / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ovoo \ .spagreen \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*ovoo \ .spagreen \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ovoo.spagreen.net/ [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*es \ .infobyip \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*infobyip/ [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*es.infobyip/ [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*letsencrypt \ .org / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*identrust \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crl \ .identrust \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*identrust \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cps \ .root-x1 \ .letsencrypt \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*letsencrypt \ .org / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*apps \ .identrust \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*godaddy \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*crl \ .godaddy \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ocsp \ .godaddy \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ocsp \ .digicert \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*digicert \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cs9 \ .wac \ .phicdn \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*sni \ .cloudflaressl \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*cloudflaressl \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*xy \ .fbcdn \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*xx \ .fbcdn \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*fbcdn \ .net / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*pingma \ .qq \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*star-mini \ .c10r \ .facebook \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*clk \ .sh / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*clk \ .sh / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*temp-mail \ .org / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*star-mini \ .c10r \ .facebook \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*omfgdogs \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*omfgdogs \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*paypalobjects \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*paypalobjects \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*org \ .telegram \ .messenger / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*android-app: \ .org \ .telegram.messenger / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ https: //.*ajax \ .googleapis \ .com / [NC, OR]
  RewriteCond% {HTTP_REFERER} ^ http: //.*yopmail \ .com / [NC]
  RewriteRule. * https://raw.githubusercontent.com/ipxxx999/blokeador_de_proxy/main/error404.png [Р]

  # https://tiro-directo.com/wp-content/uploads/2019/01/LOGO-SPORT-TIRO-DIRECTO-SF-web.png

  На RewriteEngine
  RewriteBase /
  RewriteCond% {REQUEST_METHOD} ^ (HEAD | TRACE | БРИШЕ | TRACK) [NC]
  RewriteRule ^ (. *) $ - [F, L]
  ПрепишетеCond% {QUERY_STRING} \. \. \ / [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} подигнување \ .ini [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ознака \ = [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ftp \: [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} http \: [NC, OR]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} https \: [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} (\ |% 3E) [NC, ИЛИ]
  ПрепишетеCond% {QUERY_STRING} mosConfig_ [a-zA-Z_] {1,21} (= |% 3D) [NC, ИЛИ]
  Презапиши го% {QUERY_STRING} base64_encode. * \ (. * \) [NC, OR]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ^. * (\ [| |] | \ (| \) || ê | »|; | \? | \ * | = $). * [NC, OR]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ^. * ("| '| <|> | \ | {||). * [NC, OR]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ^. * (% 24 & x). * [NC, ИЛИ]
  ПрепишетеCond% {QUERY_STRING} ^. * (% 0 |% A |% B |% C |% D |% E |% F | 127 \ .0). * [NC, ИЛИ]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ^. * (Глобали | шифрирај | localhost | loopback). * [NC, OR]
  RewriteCond% {QUERY_STRING} ^. * (Барање | изберете | вметнете | унија | изјавувајте). * [NC]
  RewriteCond% {HTTP_COOKIE}! ^. * WordPress_logged_in _. * $
  RewriteRule ^ (. *) $ - [F, L]

  # крај го забранува пристапот до PHP кредитите и велигденските јајца

  # блокирај спам за коментари на мрежата

  SecFilterEngine е вклучен
  SecFilterScanPOST е вклучено
  SecFilterDefaultAction "негирај, нолог, ревизор, статус: 503"
  SecFilterSelective POST_PAYLOAD «(гаранција | а? Ì? Í? Ì | рефинансирање | Igrave ;? | Igrave; | i & | Ì | iÌ? Ì? | Мексико | слободен | обврска | ефтина | цени | зголемување | понуда | тежина | xxx | хипотека | вијагра | покер | сообраќај | попуст | медицински | казино | текстови | заем) »

  # Блокирај пристап преку прокси
  RewriteEngine на
  RewriteCond% {HTTP: VIA}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: FORWARDED}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: USERAGENT_VIA}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: X_FORWARDED_FOR}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: PROXY_CONNECTION}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: XPROXY_CONNECTION}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: X-FORWARDED-FOR}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: FORWARDED-FOR}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: X-FORWARDED}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: XROXY_CONNECTION}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: HTTP_PC_REMOTE_ADDR}! ^ $ [ИЛИ]
  RewriteCond% {HTTP: HTTP_CLIENT_IP}! ^ $
  RewriteRule ^ (. *) $ - [F]

  # —————————————
  #paypalobjects.com
  негираат од 64.4.250.38
  негираат од 64.4.250.

  #——- https://clk.sh/js/full-page-script.js

  негираат од 104.26.14.

  # —————————————
  # https://www.omfgdogs.com/js/wat.js
  негираат од 104.21.48.139
  негираат од 104.21.48.
  # —————————————

  # ajax.googleapis.com
  негираат од 172.217.13.202

  # —————————————

  # cache.google.com
  негираат од 189.199.71.

  # VPN Полномошник друг QuickPacket, ДОО

  негираат од 139.99.209.
  негираат од 172.82.134.
  негираат од 79.141.162.
  негираат од 146.70.25.

  # VPN Облак одблесок за прокси

  негираат од 8.24.242.
  негираат од 8.24.243.
  негираат од 8.24.244.
  негираат од 8.46.118.
  негираат од 8.46.119.
  негираат од 8.46.113.
  негираат од 8.46.114.
  негираат од 8.46.115.
  негираат од 8.46.116.
  негираат од 8.46.117.

  # Прокси VPN Tor

  негираат од 176.10.99.
  негираат од 109.70.100.
  негираат од 51.75.64.
  негираат од 82.221.128.
  негираат од 185.220.103
  негираат од 195.176.3.
  негираат од 185.220.100.
  негираат од 198.58.107.
  негираат од 199.249.230.
  негираат од 185.220.101.
  негираат од 104.244.76.
  негираат од 66.70.228.
  негираат од 23.129.64.
  негираат од 71.19.144.
  негираат од 95.143.193.
  негираат од 51.38.64.
  негираат од 124.109.1.
  негираат од 178.20.55.
  негираат од 178.17.170.
  негираат од 45.125.65.
  негираат од 49.50.107.
  негираат од 91.250.242.
  негираат од 185.82.219.
  негираат од 46.182.21.
  негираат од 185.220.103.
  негираат од 87.118.122.
  негираат од 205.185.117.
  негираат од 192.160.102.
  негираат од 45.15.16.
  негираат од 80.79.23.
  негираат од 212.21.66.
  негираат од 207.244.70.
  негираат од 217.79.178.53
  негираат од 109.201.133.
  негираат од 217.170.204.
  негираат од 204.11.50.
  негираат од 171.25.193.
  негираат од 185.220.102.
  негираат од 91.92.109.
  негираат од 213.95.149.
  негираат од 77.247.181.
  негираат од 179.43.146.
  негираат од 162.247.74.
  негираат од 193.218.118.
  негираат од 109.169.33.
  негираат од 81.16.33.
  негираат од 82.221.131.
  негираат од 46.59.65.
  негираат од 46.232.251.
  негираат од 176.58.100.
  негираат од 94.16.121.
  негираат од 104.244.78.
  негираат од 195.254.135.
  негираат од 51.254.48.
  негираат од 185.165.168.
  негираат од 162.247.72.
  негираат од 193.169.145.
  негираат од 80.67.172.
  негираат од 158.69.63.
  негираат од 27.122.59.
  негираат од 178.17.171.
  негираат од 43.251.159.
  негираат од 46.232.249.
  негираат од 178.17.174.
  негираат од 66.230.230.
  негираат од 172.98.193.
  негираат од 5.2.77.
  негираат од 46.38.235.
  негираат од 5.79.109.
  негираат од 62.102.148.
  негираат од 202.165.228.
  негираат од 200.38.232.
  негираат од 199.195.251.
  негираат од 83.96.213.
  негираат од 178.175.131.
  негираат од 176.10.104.
  негираат од 179.48.251.
  негираат од 185.10.16.
  негираат од 80.241.60.
  негираат од 94.230.208.
  негираат од 139.99.98.
  негираат од 109.69.67.
  негираат од 46.29.248.
  негираат од 167.88.7.
  негираат од 66.146.193.
  негираат од 149.202.238.
  негираат од 103.253.41.
  негираат од 65.181.123.
  негираат од 45.129.56.
  негираат од 45.128.133.
  негираат од 51.158.111.
  негираат од 107.189.10.
  негираат од 185.100.85.
  негираат од 167.86.94.
  негираат од 45.66.35.
  негираат од 46.166.139.
  негираат од 185.222.202.
  негираат од 176.53.90.
  негираат од 138.59.18.
  негираат од 82.223.14.
  негираат од 103.236.201.
  негираат од 66.175.221.
  негираат од 176.10.107.
  негираат од 87.118.116.
  негираат од 89.163.143.
  негираат од 91.244.181.
  негираат од 209.141.41.
  негираат од 67.163.129.
  негираат од 89.234.157.
  негираат од 195.206.105.
  негираат од 144.217.80.
  негираат од 45.114.130.
  негираат од 62.171.144.
  негираат од 204.85.191.
  негираат од 45.64.186.
  негираат од 87.118.96.
  негираат од 23.239.22.
  негираат од 139.99.172.
  негираат од 37.48.120.
  негираат од 185.65.205.
  негираат од 95.154.24.
  негираат од 95.142.161.
  негираат од 94.142.244.
  негираат од 198.251.83.
  негираат од 198.96.155.
  негираат од 185.130.44.
  негираат од 18.27.197.
  негираат од 159.89.174.
  негираат од 45.76.115.
  негираат од 77.81.247.
  негираат од 89.31.57.
  негираат од 185.213.155.
  негираат од 62.210.105.
  негираат од 185.216.32.
  негираат од 104.244.74.
  негираат од 188.214.104.
  негираат од 162.247.73.
  негираат од 195.254.134.
  негираат од 5.2.79.
  негираат од 139.162.7.
  негираат од 185.56.171.
  негираат од 164.132.9.
  негираат од 37.228.129.
  негираат од 185.42.170.
  негираат од 185.100.86.
  негираат од 163.172.41.
  негираат од 130.149.80.
  негираат од 198.50.128.
  негираат од 84.209.139.
  негираат од 209.141.50.
  негираат од 123.30.128.
  негираат од 37.139.8.
  негираат од 104.244.72.
  негираат од 195.206.107.
  негираат од 51.161.43.
  негираат од 180.150.226.
  негираат од 95.128.43.
  негираат од 189.84.21.
  негираат од 144.217.60.
  негираат од 45.140.170.
  негираат од 198.98.51.
  негираат од 93.115.241.
  негираат од 192.42.116.
  негираат од 104.244.77.
  негираат од 181.119.30.
  негираат од 94.32.66.
  негираат од 51.38.233.
  негираат од 209.141.54.
  негираат од 178.175.148.
  негираат од 151.237.185.
  негираат од 166.70.207.
  негираат од 180.149.125.
  негираат од 217.12.221.
  негираат од 185.65.206.
  негираат од 125.212.241.
  негираат од 103.28.52.
  негираат од 95.216.145.
  негираат од 46.194.47.
  негираат од 185.35.202.
  негираат од 185.113.128.
  негираат од 71.174.105.
  негираат од 176.123.5.
  негираат од 217.170.206.
  негираат од 217.170.205.
  негираат од 199.195.250.
  негираат од 195.80.151.
  негираат од 45.79.157.
  негираат од 185.100.87.
  негираат од 104.244.73.
  негираат од 185.12.45.
  негираат од 46.19.141.
  негираат од 81.17.16.
  негираат од 185.170.114.
  негираат од 208.68.7.
  негираат од 179.43.167.
  негираат од 103.35.74.
  негираат од 139.99.120.
  негираат од 103.228.53.
  негираат од 178.165.72.
  негираат од 198.251.89.
  негираат од 212.109.197.
  негираат од 131.255.4.
  негираат од 91.132.147.
  негираат од 62.109.0.
  негираат од 5.199.130.
  негираат од 134.249.106.
  негираат од 185.38.175.
  негираат од 176.58.89.
  негираат од 209.141.53.
  негираат од 195.144.21.
  негираат од 94.140.114.
  негираат од 204.194.29.
  негираат од 209.141.34.
  негираат од 209.141.45.
  негираат од 141.98.252.
  негираат од 185.185.170.
  негираат од 185.4.132.
  негираат од 184.105.220.
  негираат од 94.142.241.
  негираат од 185.235.146.
  негираат од 104.248.88.
  негираат од 23.141.240.
  негираат од 74.82.47.
  негираат од 45.141.159.
  негираат од 185.107.47.
  негираат од 179.43.160.
  негираат од 45.119.203.
  негираат од 212.60.5.
  негираат од 54.38.22.
  негираат од 84.53.225.
  негираат од 45.90.218.
  негираат од 193.189.100.
  негираат од 45.154.255.
  негираат од 78.40.217.
  негираат од 193.239.232.
  негираат од 51.195.166.
  негираат од 128.31.0.
  негираат од 142.44.133.
  негираат од 219.91.20.
  негираат од 219.91.9.104
  негираат од 88.80.20.
  негираат од 147.135.105.
  негираат од 27.122.59.
  негираат од 101.100.146.
  негираат од 82.118.23.
  негираат од 51.210.34.
  негираат од 103.249.28.
  негираат од 5.206.224.
  негираат од 71.19.154.
  негираат од 89.144.12.
  негираат од 64.113.32.
  негираат од 185.205.210.
  негираат од 163.172.29.
  негираат од 198.98.50.
  негираат од 45.79.144.
  негираат од 204.17.56.
  негираат од 189.131.221.
  негираат од 189.132.28.
  негираат од 189.131.202.
  негираат од 189.132.34.
  негираат од 189.131.196.
  негираат од 189.132.44.
  негираат од 189.131.232.
  негираат од 189.131.253.
  негираат од 189.132.32.
  негираат од 189.131.236.
  негираат од 189.132.21.
  негираат од 5.2.78.
  негираат од 107.189.30.
  негираат од 209.141.46.
  негираат од 45.151.167.
  негираат од 51.15.59.
  негираат од 24.3.110.
  негираат од 92.246.84.
  негираат од 205.185.124.
  негираат од 193.148.70.
  негираат од 176.107.179.
  негираат од 185.34.33.
  негираат од 192.34.80.
  негираат од 172.106.0.
  негираат од 199.195.254.
  негираат од 200.122.181.
  негираат од 31.7.61.
  негираат од 92.223.93.
  негираат од 198.98.60.
  негираат од 84.53.192.
  негираат од 209.141.58.
  негираат од 45.91.101.
  негираат од 23.120.182.
  негираат од 67.249.107.
  негираат од 107.189.11.
  негираат од 45.153.160.
  негираат од 81.6.43.
  негираат од 51.83.131.
  негираат од 51.195.42.
  негираат од 51.178.86.
  негираат од 141.239.148.
  негираат од 185.242.113.
  негираат од 104.244.75.
  негираат од 213.164.204.
  негираат од 79.136.1.
  негираат од 185.56.80.
  негираат од 45.61.51.
  негираат од 198.98.61.
  негираат од 198.98.48.
  негираат од 198.98.62.
  негираат од 51.195.103.
  негираат од 72.93.243.
  негираат од 91.219.237.
  негираат од 87.118.110.
  негираат од 178.250.157.
  негираат од 185.247.224.
  негираат од 205.185.127.
  негираат од 51.15.124.
  негираат од 51.15.113.
  негираат од 51.15.99.
  негираат од 185.112.144.
  негираат од 101.99.95.
  негираат од 62.178.138.
  негираат од 185.196.2.
  негираат од 209.141.56.
  негираат од 205.185.120.
  негираат од 37.187.96.
  негираат од 204.8.156.
  негираат од 51.81.34.
  негираат од 144.172.118.
  негираат од 51.158.171.
  негираат од 51.15.225.
  негираат од 104.244.79.
  негираат од 135.125.137.
  негираат од 37.157.253.
  негираат од 208.68.4.
  негираат од 37.187.196.
  негираат од 107.189.31.
  негираат од 216.218.134.
  негираат од 199.184.215.
  негираат од 205.185.123.
  негираат од 24.3.111.
  негираат од 185.248.160.
  негираат од 209.141.40.
  негираат од 107.174.244.
  негираат од 185.112.146.
  негираат од 209.141.59.
  негираат од 199.195.253.
  негираат од 45.9.13.
  негираат од 185.101.35.
  негираат од 91.149.225.
  негираат од 37.187.21.
  негираат од 157.90.38.
  негираат од 142.44.156.
  негираат од 209.141.42.
  негираат од 209.127.17.
  негираат од 176.152.45.
  негираат од 139.99.170.
  негираат од 185.10.68.
  негираат од 51.15.235.
  негираат од 135.148.32.
  негираат од 176.123.3.
  негираат од 54.36.24.
  негираат од 91.221.57.
  негираат од 172.81.131.
  негираат од 131.196.253.
  негираат од 185.233.100.
  негираат од 46.167.244.
  негираат од 51.210.101.
  негираат од 91.218.203.
  негираат од 193.31.24.
  негираат од 198.98.52.
  негираат од 198.98.57.
  негираат од 198.73.50.
  негираат од 91.148.147.
  негираат од 51.15.197.
  негираат од 209.141.55.
  негираат од 83.97.20.
  негираат од 128.199.213.
  негираат од 91.203.146.
  негираат од 192.241.183.
  негираат од 210.114.1.
  негираат од 37.187.2.
  негираат од 200.98.135.
  негираат од 82.221.139.
  негираат од 185.191.124.
  негираат од 194.182.73.
  негираат од 81.171.29.
  негираат од 198.251.84.
  негираат од 198.251.80.
  негираат од 163.172.213.
  негираат од 62.128.111.
  негираат од 185.67.82.
  негираат од 89.236.112.
  негираат од 172.107.201.
  негираат од 45.79.177.
  негираат од 213.164.205.
  негираат од 82.68.49.
  негираат од 51.15.177.
  негираат од 195.37.209.
  негираат од 103.151.145.
  негираат од 45.95.235.
  негираат од 198.144.120.
  негираат од 198.144.121.
  негираат од 158.69.35.
  негираат од 51.210.80.
  негираат од 66.175.208.
  негираат од 79.124.60.
  негираат од 190.10.8.
  негираат од 188.127.227.
  негираат од 139.99.239.
  негираат од 51.79.204.
  негираат од 167.71.224.
  негираат од 143.198.208.
  негираат од 192.46.212.
  негираат од 172.104.179.
  негираат од 141.98.10.
  негираат од 199.195.249.
  негираат од 178.162.216.
  негираат од 46.226.107.
  негираат од 122.117.91.
  негираат од 62.171.142.
  негираат од 176.126.253.
  негираат од 45.121.147.
  негираат од 51.15.250.
  негираат од 62.210.37.
  негираат од 185.165.171.
  негираат од 23.81.64.
  негираат од 198.54.128.
  негираат од 51.81.160.
  негираат од 101.99.90.
  негираат од 185.130.45.
  негираат од 147.135.211.
  негираат од 87.120.254.
  негираат од 192.195.80.
  негираат од 95.214.235.
  негираат од 198.167.206.
  негираат од 185.82.218.
  негираат од 195.123.214.
  негираат од 168.119.183.
  негираат од 31.42.184.
  негираат од 51.158.183.
  негираат од 45.93.80.
  негираат од 89.163.245.
  негираат од 45.192.176.
  негираат од 190.45.86.
  негираат од 209.141.49.
  негираат од 43.226.26.
  негираат од 72.167.47.
  негираат од 188.116.36.
  негираат од 212.129.26.
  негираат од 93.115.84.
  негираат од 114.199.75.
  негираат од 213.164.206.
  негираат од 213.164.206.
  негираат од 51.75.17.
  негираат од 51.75.19.
  негираат од 152.228.216.
  негираат од 89.163.252.
  негираат од 51.79.147.
  негираат од 185.65.134.
  негираат од 193.70.45.
  негираат од 176.123.7.
  негираат од 193.32.126.
  негираат од 135.125.236.
  негираат од 204.9.38.
  негираат од 51.75.122.
  негираат од 51.77.39.
  негираат од 154.94.7.
  негираат од 5.2.76.
  негираат од 51.255.106.
  негираат од 51.89.151.
  негираат од 51.75.22.
  негираат од 51.75.24.
  негираат од 91.219.236.
  негираат од 154.92.22.
  негираат од 43.227.112.
  негираат од 91.219.238.
  негираат од 87.120.37.
  негираат од 89.163.243.
  негираат од 173.249.57.
  негираат од 5.104.110.
  негираат од 104.200.20.
  негираат од 37.59.34.
  негираат од 84.19.186.
  негираат од 51.195.223.
  негираат од 51.83.128.
  негираат од 51.75.161.
  негираат од 51.75.21.
  негираат од 94.140.115.
  негираат од 198.244.151.
  негираат од 178.18.243.
  негираат од 193.34.167.
  негираат од 212.83.172.
  негираат од 91.219.239.
  негираат од 218.250.255.
  негираат од 89.249.49.
  негираат од 62.85.69.
  негираат од 193.34.166.
  негираат од 45.148.4.
  негираат од 5.2.75.
  негираат од 185.112.147.
  негираат од 128.199.36.
  негираат од 192.121.102.
  негираат од 146.59.15.
  негираат од 31.220.40.
  негираат од 77.73.68.
  негираат од 135.125.238.
  негираат од 31.220.3.
  негираат од 176.123.10.
  негираат од 157.90.69.
  негираат од 51.15.244.
  негираат од 51.195.118.
  негираат од 141.94.20.
  негираат од 198.244.152.
  негираат од 188.119.113.
  негираат од 51.15.76.60
  негираат од 94.156.11.41
  негираат од 37.221.120.
  негираат од 185.70.185.
  негираат од 88.99.50.
  негираат од 64.98.75.
  негираат од 54.90.231.
  негираат од 195.123.246.
  негираат од 194.61.120.
  негираат од 5.199.143.
  негираат од 194.195.214.
  негираат од 185.142.239.
  негираат од 83.97.20.236
  негираат од 192.187.111.
  негираат од 141.164.48.
  негираат од 185.224.129.
  негираат од 213.202.218.
  негираат од 213.202.216.
  негираат од 50.254.218.
  негираат од 191.250.242.
  негираат од 191.34.124.
  негираат од 191.251.188.
  негираат од 89.163.150.
  негираат од 45.130.11.
  негираат од 89.163.154.
  негираат од 89.163.128.
  негираат од 89.163.249.
  негираат од 51.79.251.
  негираат од 213.252.246.
  негираат од 185.117.118.
  негираат од 190.246.39.
  негираат од 194.68.44.
  негираат од 195.123.244.
  негираат од 54.36.102.
  негираат од 45.79.167.
  негираат од 5.2.73.
  негираат од 192.138.210.
  негираат од 118.101.246.
  негираат од 51.15.103.
  негираат од 185.233.252.
  негираат од 149.56.44.
  негираат од 51.195.65.
  негираат од 217.182.172.
  негираат од 95.211.118.
  негираат од 135.181.187.
  негираат од 23.160.193.
  негираат од 51.195.40.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 51.195.40.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 51.195.43.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 51.38.227.
  негираат од 51.195.41.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 51.195.40.
  негираат од 135.125.183.
  негираат од 51.195.41.
  негираат од 212.102.50.
  негираат од 155.138.211.
  негираат од 45.32.220.
  негираат од 193.38.54.
  негираат од 5.2.69.
  негираат од 104.149.171.
  негираат од 45.139.53.
  негираат од 45.92.172.
  негираат од 217.182.76.
  негираат од 51.81.143.
  негираат од 185.83.214.
  негираат од 203.159.80.
  негираат од 45.153.225.
  негираат од 45.133.1.
  негираат од 45.144.225.
  негираат од 91.149.225.
  негираат од 156.146.34.
  негираат од 156.146.58.
  негираат од 195.154.56.
  негираат од 23.154.177.
  негираат од 62.210.11.
  негираат од 120.138.27.
  негираат од 101.98.27.
  негираат од 45.32.249.
  негираат од 58.152.137.
  негираат од 51.158.187.
  негираат од 5.2.69.
  негираат од 54.38.159.
  негираат од 51.195.137.
  негираат од 31.210.20.
  негираат од 45.79.26.
  негираат од 82.65.32.
  негираат од 185.82.126.
  негираат од 146.59.45.
  негираат од 139.99.133.
  негираат од 198.98.53.
  негираат од 209.141.51.
  негираат од 54.36.101.
  негираат од 78.24.219.
  негираат од 82.103.181.
  негираат од 45.9.149.
  негираат од 205.185.126.
  негираат од 31.220.1.
  негираат од 5.2.64.
  негираат од 46.36.41.
  негираат од 87.120.8.
  негираат од 93.95.227.
  негираат од 37.1.216.
  негираат од 185.165.169.
  негираат од 202.43.239.
  негираат од 202.69.76.
  негираат од 173.212.219.
  негираат од 51.75.163.
  негираат од 151.80.152.
  негираат од 51.75.162.
  негираат од 135.125.46.
  негираат од 213.185.130.
  негираат од 173.244.209.
  негираат од 149.56.99.
  негираат од 142.44.246.

  # Прокси VPN Tor

 7.   ноелило dijo

  блокирајте го пристапот на TOR во Apache или Nginx

  Во секој случај, еве повеќе

  https://github.com/ipxxx999?tab=repositories