Како да го контролираме нашиот музички плеер од терминалот

Никогаш не повредуваат повеќе совети за нашиот терминал, да го искористат за да можат да контролираат сè (или скоро сè) на нашиот систем.

Нашите музички плеери сакаат Клементина, Амарок, Exaile, итн. Може да се контролираат со команди, да ја направите следната песна во нашата плејлиста да игра, да паузира или да продолжи, итн.

За да ги знаеме командите за ова, мора (очигледно) да знаеме кој играч го користиме (ќе го користам Клементин за пример), да отвориме терминал и таму да ги напишеме командите, но ајде да одиме чекор по чекор ...

1. Отворете терминал.
2. Во него го пишуваме следново:

nuestro-reproductor --help

Во мојот случај:

clementine --help

Го добивам следново:

клементина-помош

Како што можете да видите, ова е помош или прирачник за мојот плеер (Климентин), со брз поглед на него можеме да видиме дека параметарот -p е Игра, На -r наизменично Пауза / Продолжетекако и на -f ќе скокне до следна песна во плејлистата. Тоа е, во терминал за да го ставам Клементин во Пауза, јас само треба да го напишам следново:

clementine -r

И уште еднаш да го обновиме истото:

clementine -r

Забелешка: Запомнете дека -r се менува помеѓу Пауза / Продолжување.

Друга опција или параметар е користење на -o што ќе ни помогне да додадеме X-песна во плејлистата, на пример:

clementine -o "/home/kzkggaara/Musik/Nightwish/Imaginaerum/05. I Want My Tears Back.mp3"

Оваа команда ќе ја додаде песната „Сакам да ми се вратат солзите“ од „Nightwish“ на тековната плејлиста на Клементина.

Какви параметри прават -Јачина на звук нагоре o –Намалување на волуменот очигледно е нели? 😉

Валид појаснува дека не сите музички плеери ќе ги имаат истите опции, можеби во Клементина има опции што во друга ги нема, и обратно, но барем ве уверувам дека ќе имаат најосновните.

Нема што повеќе да се додаде во моментот, можеби нема да најдете многу смисла во ова сега, но во идните написи ќе ви покажам вистинска алатка за ова

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Знам, знам ... искористиш приликата во компјутерот на твојата девојка или другарка и пушти смртна крик кога ќе ги имаат слушалките .. 😀

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   UУАЗ UУАЗ ... тоа е тоа, хахахаха што е комунална услуга ЛОЛ !!

   Не, сериозно, ќе напишам овие денови вистинска и важна алатка за овој совет

 2.   елиотим3000 dijo

  Многу добро. Бидејќи давам повратни информации за тоа како да инсталирам Slackware 14, вкусот на овој експеримент би бил многу корисен.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам

   Да да, видов дека поставувате доста фотографии, тоа е добро

 3.   труко22 dijo

  Интересно

 4.   ајде да користиме linux dijo

  Би сакал да знам како да печатам документи од терминалот (pdfs, docs, итн.).
  Тоа е тоа, ти фрлив тема за следен пост.
  Прегратка! Павле.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Lookе погледнам да видам колку е висока

 5.   urKh dijo

  Naaaa, претпочитам moc / mocp, позабавно е xD

 6.   Фабијан dijo

  Јас ги искористив тие команди за да направам смел брз список, корисно е затоа што има сериозни проблеми кои се покажуваат во основното мени за звук

 7.   сива dijo

  Претпочитам да користам Ncmpcpp + Mpd (Daemon на музички плеер) ме прави малку подобар тука, ја оставам врската за оние на кои им се допаѓа. Лесно е да ги конфигурирате пријателите. линк за малку спам.

 8.   Карлос dijo

  Па, ако сакате да користите музички плеер од терминалот, зошто да не користите таков како MOC (музика на конзола). Лесно е да се инсталира, ракува, може да се инсталираат теми и може да се остави да игра во позадина додека прави други работи од истиот терминал.
  http://moc.daper.net/

 9.   HO2Gi dijo

  Одлично, кога напредно упатство за самба и споделување датотеки ubutnu windows XD

 10.   HO2Gi dijo

  * убутуну (убунту)