Како да го подигнете Ubuntu во режим на текст

Следниве совети ми ги испрати наш пријател Олексис и во него ни покажува како да започнеме со подигање на Убунту 11.10 во режим на текст (конзола) за да ги видите услугите и модулите што се извршуваат при вчитување на Кернелот Linux.

Ова е многу корисно во случај на презентирање на многу стари монитори кои не поддржуваат започнување во режим на прскање или имаат мала резолуција за почеток во режим на прскање.

За ова треба да ја уредиме конфигурацијата на копачка во досието / итн / стандардно / груб и отстранете ја следнава линија:

GRUB_TERMINAL=console

Ја ажурираме конфигурацијата на копачка

update-grub2

И во следното подигање на системот, ќе започневме во режим на текст, сè додека не го започнеме менаџерот за сесии што стандардно го имаме за да влеземе во системот.

Запомнете дали имате активирано други терминали (tty), можете да се префрлите помеѓу нив со притискање [Ctrl] + [Alt] + [Fx] каде x Тоа е број (1..7) што зависи од бројот на терминали што ги овозможивме.

Се надевам дека ви е корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  видете ги услугите и модулите што се извршуваат при вчитување на јадрото

  Ајде, да не бидеме мрзливи, веќе велам:

  - Услуга за шпионирање на корисникот
  - Услуга за собирање податоци во банка за кога станува збор за дистрибуција на плаќање
  - Бесплатна услуга за електронски патарина за грешки
  - Услуга за јавна адреса за регетонските звуци на грешките

  Сега сериозно, ова е нешто корисно за сите дистрибуции, за кога ќе ги навртуваме, поправете ги

 2.   олексис dijo

  Ви благодариме на @elav за споделувањето на советите со заедницата <° Linux. Ги поканувам другите корисници да ги споделат своите искуства со останатите членови од linux.net.

  Поздрав и читаме ...

 3.   Хенри Бергер dijo

  Имам инсталирано Ubuntu 11.10, на компјутер, .. во кој треба да започнам во режим на текст .. Следев до буквата, но тоа ми дава грешка што се однесува на резолуцијата.
  Мислам дека можеби треба да го овозможите режимот за видео да се користи или нешто слично.
  Ви благодариме за информацијата ..