Како да знаете каков хардвер има вашиот компјутер без да инсталирате ништо и во 1 чекор

Постои мала, но моќна алатка за која не бев свесен и што може да биде исклучително корисна: lshwВо напорниот живот што го водиме, тешко е да се запамети секој детал од хардверот што го стекнавме веројатно пред неколку години. Пред неколку дена спомнавме ХардверМапа, со неповолна положба што сè уште нема пакети за Ubuntu 10.10.

Сепак, lshw Веќе е инсталиран во скоро сите дистрибуции И служи на истата цел, со додаток дека ја извршува својата работа совршено.

Користете

Пробајте го овој скапоцен камен со внесување терминал:

судо лшв

Почекајте малку и ќе можете дури и да знаете каква боја имаат каблите на вашиот компјутер. Па, не толку, туку повеќе или помалку. 🙂

Ако сте премногу мрзливи, како мене, и не сте подготвени да го копирате резултатот вратен од lshw и да го залепите во TXT, можете да го извршите следново:

sudo lshw -html> хардвер.html

За да побарате специфични информации за одреден елемент, користете го параметарот -C. На пример -Ц диск ќе ги врати сите информации за вашите дискови:

sudo lshw -C диск

И на крај, упатството не гризе:

човекот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро Ортиз dijo

  Многу добро благодарам!

 2.   лукаскордоби dijo

  Погледнете во Синаптик и има пакет и тој е како што следува:

  lshw-gtk
  графички информации за хардверска конфигурација

  исто така, јас секогаш снимам lshw и гледам на секој детал на Хард

  Извонредната работа е што дури ни ја кажува максималната поддршка за RAM меморија и каква архитектура поддржува нашиот хард

 3.   @ lllz @ p @ dijo

  Јас користам анализатор на перформанси и компаратор на системи доста сличен на еверест и го има во складиштата на Linux, пред да направам сè што е извештајот на вашиот компјутер, ви овозможува да изберете дали сакате да го извезувате во прилично комплетен HTML документ или обичен текст .txt и добро детални дури и работи што не ги знаев порано, поздрав.

 4.   паулина dijo

  Еден добар компјутер тоа е основа за вршење на подобри работни места.

 5.   Aniуани dijo

  Една од најкорисните команди за да се направи рентген на кој било компјутер.
  Многу добар блог, поздрав!

 6.   Ајде да користиме Linux dijo

  Благодарам Хуани!
  Прегратка! Павле.

 7.   Рафаел dijo

  Па скоро без да инсталирам ништо ... Јас користам федора и не е инсталирана па ќе мора да ја инсталираме
  su -c 'yum install lshw'
  и случајно го барав пакетот што го најдов дека има графички интерфејс, не го инсталирав, но за оние кои се заинтересирани за федора тоа би било
  su -c 'yum install lshw-gui'

  Поздрав одличен блог

 8.   Ајде да користиме Linux dijo

  Голем придонес! Ви благодарам!
  На здравје! Павле.

 9.   Ајде да користиме Linux dijo

  Многу добри податоци! Фала што Сподели !!
  Голема прегратка! Павле.

 10.   почетник dijo

  Благодарам за објавата, СТРАВО сомневање, не ги вчитува сите елементи на компјутерот, всушност не ми дава повеќе информации од системскиот монитор што доаѓа стандардно во FEDORA 20. Јас го почитував првичното вчитување на податоците и исто така го освежив инфо и ништо не се случува, однапред и уште еднаш, благодарам многу!

 11.   Лери Дијаз dijo

  Тоа ми помогна. Ви благодариме што го споделивте ова важно знаење.