Како да: Инсталирајте Arc, прекрасна тема GTK во ГНОМ

Вчера гледав напис OMGUbuntu за една убава тема GTK наречена Лак, што има ефекти на транспарентност и дизајн сличен на оној што можеме да го најдеме OS X Yosemite.

Следно, ќе ви покажам како да го инсталирате, во мојот случај, користејќи виртуелна машина со Antergos и се разбира, GNOME. Во теорија, таа е компатибилна со другите работни околини на GTK, па затоа треба да работи на ElementaryOS, на пример.

Да го видиме конечниот резултат кој ќе биде:

Лак

Ако погледнете, зад страничниот панел Files / Nautilus или како и да сакате да го наречете, ги гледате копчињата на калкулаторот, исто како на задниот дел од лентата со алатки.

Инсталација на лак

Во случајот на Антергос, ако ги следиме чекорите на Творец на лак, не треба да правиме многу, бидејќи се инсталирани сите потребни зависности. Ако користат друга дистрибуција како Ubuntu или Debian, мора да ги имаат инсталирано следниве пакети:

 • Гном / GTK 3.14 или 3.16
 • Ел пакет gtk2-мотори-пикбуф ако користиме Debian / Ubuntu и деривати.
 • Муринскиот мотор, кој може да го смени своето име во зависност од дистрибуцијата:
  • gtk-мотор-мурин (Arch Linux)
  • gtk2-мотори-мурин (Debian, Ubuntu, основен оперативен систем)
  • gtk-murrine-мотор (Федора)
  • gtk2-мотор-мурина (openSUSE)
  • gtk-мотори-мурин (Gentoo)

Покрај тоа, ние мора да ги инсталираме следниве пакети:

 • автоконф
 • автомат
 • pkg-конфигурација o pkgconfig ако користите Федора
 • libgtk-3-dev на дистрибуции базирани на Debian или gtk3-развие за RPM дистрибуции.
 • оди

Имајќи го ова инсталирано, отвораме терминал и извршуваме:

git клон https://github.com/horst3180/arc-theme - длабочина 1 && cd-лак-тема

И штом ќе заврши тоа:

./autogen.sh - prefix = / usr sudo направи инсталација

И тоа е тоа. Ако сè помина добро, можеме да ја избереме новата тема GTK (и темата за GNOME SHELL), користејќи gnome-tweak-tools.

GNOME_Tweak_Tools

И тоа е сè.

Бенефиции

Авторот, исто така, ни обезбедува во папката Дополнително на неговото складиште на Github, наставка за темата Google Chrome и ни кажува дека ако имаме проблеми во Unity со лентите за движење, ајде да работиме во конзолата:

gsettings постави com.canonical.desktop.interface режим на движење во режим на нормално

И, се разбира, ако сакаме да го деинсталираме, само треба да извршиме:

sudo направи деинсталирање

внатре во папката каде што ја собираме темата или

sudo rm -rf / usr / сподели / теми / Arc

И да завршиме уште едно фаќање:

Arc2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

40 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Петерчеко dijo

  Благодарам многу. Ќе го пробам ...

  1.    yoyo dijo

   Работи и за XFCE, има тема за xfmw4

   1.    yoyo dijo

    xfwm4, мислев.

    Моите раце се полни со прсти и понекогаш одат кон неговата топка.

   2.    Елебеки dijo

    Како го инсталиравте во xfce? ми испраќа грешки во верзијата со gnome

   3.    yoyo dijo

    @Ellebekey

    Јас го инсталирав во мојот Antergos XFCE 4.12 како што пишува во статијата и во неговиот простор, нема проблем

    Улов http://wstaw.org/m/2015/06/03/arc.png

 2.   Јукитеру dijo

  Уште еден примерок дека GTK може да биде убав како QT без да троши толку многу RAM меморија, единственото нешто што му е потребно на GNOME со крајна итност е дизајнерска група да ја смени својата малку сурова стандардна личност.

 3.   Табрис dijo

  Во xfce 4.12 со граница не беше многу убаво

  1.    некогаш dijo

   Има некоја слика од екранот за споделување?

   1.    yoyo dijo

    @ било кога

    Еве во мојот Antergos XFCE 4.12 http://wstaw.org/m/2015/06/03/arc.png

   2.    некогаш dijo

    Фала @Yoyo.
    изгледа одлично!

 4.   Раул П. dijo

  Поздрав Елав, би сакал да направите упатство за тоа како да инсталирате „градител на gnome“, кога имате време.

 5.   гавран291286 dijo

  папките имаат ист изглед како и темата нумикс што ја инсталирав сега, многу убава, многу елегантна, разликата е што мојата не е транспарентна.
  Некогаш ќе го пробам

  1.    елав dijo

   Тие се истата тема (Нумикс) што по дифолт доаѓа во Антергос ..

 6.   Оскар dijo

  Би сакал ретро тема, минималистичките теми ми се контра-интуитивни. Но, тоа е мое лично мислење секако!

 7.   Хуан Карлос dijo

  Се цени, штом можам да го пробам во Федора.

 8.   Мигел dijo

  Мојата горна лента, лентата за gnome е целосно црна и не е сива, дали знаете што може да биде ова? И јас користам антериор.

 9.   Андреј dijo

  Многу убаво, благодарам елав.

  1.    елав dijo

   Вие сте добредојдени, патем, благодарение на вас го открив Koding .. одлично е

 10.   Франциско dijo

  Дали ќе се користи за Elementary OS Freya ?? во случај некој да го пробал

 11.   престанува dijo

  Јас едвај коментирам, но вистината е дека темата инсталирана на мојот федора 22 изгледа одлично, благодарам за написот.

  Поздрав.

 12.   Тоно Гаксиола dijo

  Што е со јојо, дали работи на цимет?

  1.    Тоно Гаксиола dijo

   Извинување, го прашав Јојо но тоа не е неговиот блог хахахаха ..

 13.   серфравирос dijo

  На Arch Linux може да се инсталира и од AUR.

  Ако користите пакувач како во мојот случај:

  #packer -S arc-theme-git

  Ако користите јаурт:

  #yaourt -S arc-theme-git

  Во Антергос и Манџаро истото.

 14.   Orgоргицио dijo

  Многу убаво, иако многу јасно xD

  Веќе, го прикачив на мојот преклоп за Gentoo

 15.   Маркос dijo

  Јас сум на Ubuntu 14.04.2. Ми кажува дека верзијата Gnome не е валидна. Дали треба да монтирам друг quilombo за да инсталирам gnome 3.14 или 3.16?
  Однапред благодарам за одговорот… xD

 16.   Jamesејмс_ Че dijo

  Thereе има нешто слично за KDE ??

 17.   Франциско dijo

  Многу добра тема, јас веќе ја работам работејќи на мојата школка за гноми на федора 22.

  Поздрав.

 18.   Мдврро dijo

  Ви благодарам!!! Јас го инсталирав во OpenSuse и изгледа одлично.

 19.   Леовал dijo

  Многу кул, благодарам

 20.   тон dijo

  Јас го инсталирав веќе околу еден месец во моето отворено ласерче со gnome и смарагдно-иконата тема и вистината е дека се покажа многу добро, би бил завидлив да го видам.

 21.   умберто dijo

  Во Солидкск оваа тема доаѓа стандардно, освен што е многу добра дистрибуција, базирана на Debian 8 ..

 22.   Logan dijo

  Убава! Дали некој знае кои икони се користат при фаќањето?

  https://camo.githubusercontent.com/f4ddb37192da04aa6caf1dee41341fded5714038/687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f42316f726f79482e6a7067

 23.   Елиас Суарез А. dijo

  добро, имам мал проблем, откако ќе трчам
  ./autogen.sh – prefix = / usr

  на крајот го добивам ова
  autoreconf: Внесување директориум .'
  autoreconf: configure.ac: not using Gettext
  autoreconf: running: aclocal --force -I m4
  autoreconf: configure.ac: tracing
  autoreconf: configure.ac: creating directory build-aux
  autoreconf: configure.ac: not using Libtool
  autoreconf: running: /usr/bin/autoconf --force
  autoreconf: configure.ac: not using Autoheader
  autoreconf: running: automake --add-missing --copy --force-missing
  configure.ac:12: installing 'build-aux/install-sh'
  configure.ac:12: installing 'build-aux/missing'
  autoreconf: Leaving directory
  ".
  проверка за BSD-компатибилна инсталација… / usr / bin / install -c
  проверка дали изградбата на околината е разумна ... да
  проверка за безбеден конец mkdir -p… / bin / mkdir -p
  проверка на ѓубриво… бр
  проверка за пила… пила
  проверување дали прават комплети $ (НАПРАВИ)… да
  проверка дали направи поддржува вметнати променливи… да
  проверка за pkg-конфигурација… / usr / bin / pkg-конфигурација
  проверка на pkg-конфигурација е барем верзија 0.9.0… да
  конфигурирај: грешка: невалидна верзија на Гном: 3.10

  и кога ќе трчам

  sudo направи инсталација

  Ја фрлам оваа грешка

  направи: *** Нема правило за конструирање на целта "инсталирај". Високо

  Користам ubuntu mate 14.04, се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш 🙂 поздрав до сите.

 24.   Пепе Бараскаут Ортиз dijo

  Многу убав овој дизајн, ми се допаѓа затоа што е прилично минималистички. Дали знаете дали може да се инсталира на Кубунту, или дали ќе има алтернатива со сличен дизајн?

  Фала што Сподели. Со почит

 25.   Дерпи dijo

  Сè што е совршено, освен горната лента, дали некој знае што треба да направам за да го сменам? xP

 26.   моа dijo

  Успеав да го инсталирам во Ubuntu Gnome, но како можам да ги инсталирам иконите за да изгледа исто… само ми покажува да го затворам прозорецот, но не и да ги минимизирам и максимизирам

 27.   Даниел Н. dijo

  изгледа како прозорци 10>. <= П.

 28.   Јуан Карлос dijo

  Ви благодариме за оваа тема, ја инсталирав без проблем. Благодарам многу.

 29.   рамук dijo

  Темата е многу добра
  но сакам да знам како можам да се вратам на мојата системска тема
  имам ubuntu 16.04