Како да емитувате аудио и видео од Linux до Chromecast

уреди за Chromecast Станува најкористениот уред за пренесување на нашиот ТВ што се репродуцира на нашиот компјутер, мобилен телефон или дури и во прелистувачот. Корисниците на Linux немаат природна функционалност што ни овозможува емитувајте аудио и видео запис на Linux на Chromecast, затоа мора да се определиме за апликации како mkchromecast, што ни овозможува лесно да ја пренесуваме содржината што сакаме да ја гледаме на нашата телевизија користејќи го овој уред.

Што е Chromecast?

Тоа е HDMI уред сличен на USB-уред кој е поврзан на ТВ-уредот со цел да се фати сигналот од мултимедијалните уреди што се поврзани во мрежата Wi-Fi. Со оваа алатка можеме да ја прегледаме мултимедијалната содржина што се испраќа од нашите компјутери, мобилни телефони, па дури и од веб-прелистувачот.

Што е mkchromecast?

Тоа е алатка со отворен извор, напишана во Пајтон и што користиш  node.js, ffmpego avconv за да ги добиете аудио и видео-емитуваните верзии од Linux до Chromecast.

mkchromecast ја испраќа мултимедија до нашиот Chromecast без губење на аудио и видео квалитет, исто така е компатибилен со повеќе преноси, висококвалитетна 24-битна / 96kHz аудио резолуција, директен пренос од YouTube, меѓу другите карактеристики присутни во современите модели на Chromecast. Linux до Chromecast

Алатката е опремена со одличен панел за употреба, кој е прикажан во нашето сандаче. Слично на тоа, инсталацијата на mkchromecast јасна е скоро на сите опции за Linux.

Како да инсталирате и користите mkchromecast?

Во секое дистрибуција на Linux можеме да инсталираме mkchromecast директно од неговиот изворен код хостиран на Github, за ова мора да ги извршиме следниве чекори:

 • Клонирајте го официјалното складиште на алатката или, ако не успеете во тоа, преземете ја стабилната верзија на апликацијата од овде.
$ git clone https://github.com/muammar/mkchromecast.git
 • Одиме во ново клонираната папка и продолжуваме да извршуваме инсталација на пип со датотеката requirements.txt што ги содржи сите потребни зависности за правилно работење на алатката (во некои случаи, алатката мора да се работи со судо):
$ cd mkchromecast/
$ pip install -r requirements.txt

Корисниците на Debia, Ubuntu и дериватите можат да ја инсталираат алатката директно од официјалните складишта, само извршете ја следнава команда од конзолата:

sudo apt-get install mkchromecast

Од своја страна, корисниците и дериватите на Arch Linux можат да го користат пакетот достапен во складиштето AUR

yaourt -S mkchromecast-git

Ние можеме детално да го визуелизираме однесувањето и употребата на оваа апликација во следниот гиф дистрибуиран од тимот за развивачи. Може да ги видиме и официјалните упатства за употреба од тука.

mkchromecast

Емитувајте од Youtube до Chromecast

Особено нешто што ми се допаѓа во врска со оваа апликација е тоа што можеме директно да пренесуваме видео на YouTube од конзолата до нашиот хромекаст, за ова мора да ја извршиме следнава команда:

python mkchromecast.py -y https://www.youtube.com/watch\?v\=NVvAJhZVBT

Без сомнение, алатка што ќе ни овозможи да ја испратиме нашата мултимедија од Linux до Chromecast на лесен, брз начин и без губење на квалитетот.


14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Ја користам оваа алатка многу за хромекаст, овозможува неколку подобрувања во однос на оваа. можете да испратите која било видео-датотека

  https://github.com/xat/castnow

  1.    Муамер dijo

   Castnow е само за испраќање видео датотеки, но не и за испраќање аудио во реално време.

 2.   Анонимен dijo

  Одлично @Lagarto, благодарам.

 3.   Карлос Морено dijo

  Мултимедија е непроменлива во множина. Никогаш не треба да кажете „мултимедија“.
  https://es.m.wiktionary.org/wiki/multimedia

  1.    гуштер dijo

   Ви благодарам многу за разјаснувањето, драга, го поправив и зголемив зборот благодарение на вашето внимание

 4.   Kevin dijo

  Со денови барав нешто слично. Благодарам !!

 5.   Сенхор Пакито dijo

  Интересно. Willе го пробам, без сомнение.

  Прашањето е како да го конфигурирате Firewall. За Chrome, на пример, не успеав да го конфигурирам и тој испраќа содржина (од YouTube или што и да е) со оневозможен заштитен allид.

  Дали некој знае како да го конфигурира?

  1.    Муамер dijo

   Ако користите Ubuntu, тука можете да прочитате како https://github.com/muammar/mkchromecast/wiki/FAQ#i-am-using-ubuntu-firewall-how-can-i-use-mkchromecast-with-it.

   1.    Господине Пакито dijo

    Здраво Муанмар.

    Навистина, користам Ubuntu (извинете, но не сфатив да го кажам тоа) и, отсега натаму, можам да го користам и Chromecast без да морам да го оневозможувам Firewall-от.

    Многу благодарам !!!

   2.    Господине Пакито dijo

    Здраво Муанмар

    Повторно одговарам, да ти кажам дека откако ја отворив портата 5000, се рестартирав за секој случај, го отворив Chrome и го видов Chromecast, затоа сметав дека портата е валидна на ниво на систем и дека секоја апликација може да испраќа содржина на Chromecast еднаш отворен

    Но, следниот пат кога ќе го испробав тоа веќе не беше поврзано. Се чини дека за прв пат на заштитниот allид му требаше малку повеќе време за да се активира, и затоа тој работеше прв пат.

    Значи, разбирам дека портата 5000 е само за mkchromecast, нели?

    1.    Муамер dijo

     Да, жал ми е. Мислам дека погрешно прочитав. Но, во теорија, не треба да има проблем да се има заштитен allид и да се користи хром. Не сум тестирал, затоа што го користам Дебијан. И да, портата 5000 е потребна само за mkchromecast.

     1.    Господине Пакито dijo

      Се разбира.

      Ви благодарам, Моамер.

 6.   Господине Пакито dijo

  Здраво на сите.

  Во врска со инсталацијата на mkchromecast од официјалните складишта на Ubuntu, треба да се напомене дека пакетот не е во складиштата на Ubuntu 16.04. Според она што го видов, се чини дека е достапно само од Ubuntu 16.10.

  Поздрав.

 7.   Daniela dijo

  и во генту дистрибуции ??
  Не можам да го најдам решението за непостоење на мојот Сабајон Линукс.