Како да конвертирате .MDF во .ISO

Здраво,

Постојат различни формати на виртуелни слики, .ИСО тоа е едноставно најпопуларниот, скоро стандард.

Пред некој ден наидов на слика во формат .МДФ, и требаше да го претворам во .ISO.

Тука ги оставам чекорите:

1. Инсталирај јат

 • sudo apt-get инсталирај iat (за дистрибуции врз основа на Debian)
 • судо пакман -С иат (став ArchLinux)

2. Да претпоставиме дека .МДФ Е во "/home/user/image.mdf" Го ставивме следново:

 • iat /home/user/image.mdf /home/user/image.iso

И тоа е тоа, ќе не сврти

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   sGoico dijo

  Многу добри информации, само еден детал: Кога ќе кажете „.ISO е едноставно најпопуларниот, скоро стандард“. Се чини дека НЕ ​​е стандард кога е јасно.
  Бидејќи Меѓународната организација за стандардизација (ISO) го потврдува тоа. Да бидеме поконкретни, оваа стандардизација е позната како 9660 или ISO9660.

  Со почит

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Да, вие сте во право, моја грешка
   Ви благодариме што застанавте и го расчистивте ова, навистина.

   Добредојдовте на страницата
   Со почит