Како да напишете апликација KDE и апликација GNOME

fedora_gnome_and_kde

Во знак на одмазда за техничките тешкотии и недостатокот на соработка што доведе до прекинување на епизодата на „МикроКернелот“ минатата сабота, и со предизвикот да го надминам објавувањето на пандев како тролање, ќе прибегнам кон хуморот на блогот Linux Омразаци да разјаснам неколку работи.

Како да напишете апликација KDE.

 1. Побарајте полу-успешна апликација со отворен извор
 2. Убедете се дека пишувањето на C ++ е крајниот начин за мастурбација и дека учењето Qt е подобро отколку да поминувате време со вашата девојка, бидејќи е многу убаво
 3. Потсетете се зошто МПЦ (Музика на конзола) не е лошо.
 4. Земете го името на апликацијата, sed s / [cg] / k /, проверете дали не завршите со три kas во редот. Ако нема кас, додадете еден на почетокот.
 5. Помислете на која било функција на корисникот што може да ја обезбеди вашата апликација
 6. Функција на претскажување: креирајте слој за апстракција кој слабо поддржува барем 3 други задни страни
 7. Функција на претскажување: креирајте копче на лентата со алатки
 8. Функција на претскажување: креирајте ставка во менито
 9. Осигурете се дека може да ги подели прозорците, да креира јазичиња и да поддржува KParts. Ако не можете да помислите на кориснички интерфејс, имитирајте го Windows.
 10. Бидете сигурни дека тој користи Phonon и KAddressBook. И приклучен терминал.
 11. НИКОГАШ не користете библиотека чие име има g. НИКОГАШ.
 12. Објави го на KDE-Look.org
 13. Ветете им на сите дека ќе го пренесете на Windows, но немојте
 14. Еднаш на секои неколку години, користете го прегледот на пакетот алатки како изговор за да започнете одново од нула.

Како да напишете апликација за Гном.

 1. Побарајте разумна апликација од некоја друга платформа (Windows, Mac, KDE, што и да е, по можност Mac). Дополнителни поени ако веќе има 3 други алтернативи засновани на gtk кои не сакаат да се интегрираат во Gnome.
 2. Името МОРА да има g. Дополнителни поени ако може да биде „гн“. Ако можете да користите "gnu" или "gno" или "gna", вие сте генијални и вашата апликација вреди да се користи. Осигурете се дека името на вашата апликација нема многу врска со она што всушност го прави. Исто така, НИКОГАШ не документирајте дали g се изговара силно.
 3. О во Гном значи објект. Ја користи рамката за објект D-Bus. Ако користите и Бонобо, толку подобро. Осигурете се дека барем една платформа работи на мрежата, но исто така проверете дали вашата апликација никогаш не ја користи на мрежата.
 4. Запомнете дека објектот ориентиран во Ц не е толку лош. тврди (gtk_not_in_сериозно_ не_ толку_ лошо). Исто така, запомнете дека GTK + е многу подобар од Qt затоа што немате комерцијална компанија што пишува код за тоа. Значи, знаете, тоа е послободно или слично, и има + во името.
 5. Создадете обвивки за секој можен јазик, но проверете дали никој од нив не работи точно како што сакате. Вие баравте дека вашата дискета ќе ја пакува секоја обвивка во посебен пакет.
 6. Објаснете им на најмалку уште тројца програмери како glib нема многу врска со gnome. Затоа што им е гајле.
 7. Не заборавајте на иконите Танго!
 8. Бидете сигурни дека вашата апликација се компајлира на прозорците, но изгледа како срамежлива.
 9. Наведете ги сите карактеристики што сакате да ги има вашата апликација.
 10. Отфрлете 90% од нив. Затоа што тие се тешки за правење. Но, кажете им на сите дека навистина не им се потребни.
 11. Спроведете 2% од нив. Сокријте ги другите 8% во gconf. Скриј ги добро.
 12. Вашиот интерфејс не треба да има повеќе од 4 копчиња.
 13. Осигурете се дека вашата апликација зависи од најмалку 4 други библиотеки што имаат g во името. Тоа ја прави повеќе гномера.
 14. Не користете Mono, затоа што ќе го ширите СПБ на сите. Не чекајте, користете Mono, бидејќи тоа ќе ве направи многу попродуктивни. Чекајте, не, не користете Mono, бидејќи ако го користите, некое одложено дистрибуција што никој не го користи нема да ја дистрибуира вашата апликација.
 15. Се потпира на модул кој „оди кон планирана застареност“
 16. Бидете сигурни дека и покрај тоа што вашата апликација цица, барем ги следи упатствата за човечки интерфејс.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

33 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   f3niX dijo

  Хахаха сега ако кралот носи мајмун, не го користеј хахахаха добро овој. Создадете три слоја на апстракција хахаха

 2.   исто dijo

  LOL
  Точна работа би била да ги објавите апликациите KDE на kde-apps.org, нели? 😛

 3.   Вики dijo

  Смешно е што оригиналниот напис на англиски јазик е напишан во 2008 година, но огромното мнозинство на работите сè уште е точно. Особено:

  Наведете ги сите карактеристики што сакате да ги има вашата апликација.
  Отфрлете 90% од нив. Затоа што тие се тешки за правење. Но, кажете им на сите дека навистина не им се потребни.

  1.    дијазепан dijo

   Јас навистина малку ги сменив работите со оглед на денешниот ден. Во оригиналниот пост имаше 4 рамки на предмети (Д-Бус, Бонобо, Корба и Орбит) и се вели дека се користат најмалку 2. Корба веќе исчезна и Бонобо е застарен. Денес се користи D-Bus

  2.    Виндоузико dijo

   Па, мислам дека ја изгуби својата свежина. Сè уште е смешно затоа што сè уште не сме ги заборавиле деновите на GNOME 2 и почетоците на KDE 4 (смешно е дека точките на GNOME 10, 11 и 12 сè уште важат).

 4.   еВеР dijo

  хахаха, умрев.
  Добро започна со KDE и „Функција на претскажување: создадете слој за апстракција што слабо поддржува барем 3 други задни страни“ (vlc, gstreamer и xine ми доаѓаат на ум; никој не е во право биен)
  Беше потребно за апликацијата да ги користи Аконади и Непомук, но оние делови што не работат и никој не знае за што служат ... ах, и дека кога ќе се промени големината на прозорецот, елементите од него се ужасно деформирани ...

  Но, кога стигнав до делот Гном, таму се расипав:
  „Генерирајте омоти за секој можен јазик, но проверете дали никој не работи точно како што сакате“ и „Осигурете се дека вашата апликација се собира на прозорците, но изгледа како ШИТ“. Ги земаат сите дланки, хаха.
  Со почит

 5.   ДаниелЦ dijo

  Она што најмногу ми се допадна е дека дури и ако нема програмери, само со гледање на бројот на чекори за едниот и за другиот, сфаќате дека е полесно да се програмира во Qt. 2 чекори помалку се 2 чекори помалку, како што велат тие. xD

  1.    елиотим3000 dijo

   Исто така, QT се прилагодува на (скоро) секој тип интерфејс за работната површина.

   1.    ДаниелЦ dijo

    Но, тоа не е заслуга на Qt, туку на оние кои ги прилагодуваат на вашата работна површина.

    Како да ми рече дека Gnome 3.6 gtk се прилагодува на Cinnamon 1.6., 1.7 и 1.8, кога тоа е заслуга на оние кои развиваат цимет, а не на оние кои развиваат Gnome или gtk's.

 6.   пандев92 dijo

  Извинете, кога ќе стигнете до 340 коментари што го прават објавувањето најкоментиран на целиот блог, само зад тој запис од прелистувачите,
  xD, ќе ме надминеш ахаха

  1.    Хуан Карлос dijo

   Дали е тоа што го ангажиравте @elav за да добиете повеќе пристап до блогот ... хахахаха.

   1.    пандев92 dijo

    хахахахаха ЛОЛ

  2.    дијазепан dijo

   Јас реков со капацитет за тролање, а не во коментари. Твојот е леплив.

  3.    елиотим3000 dijo

   За да ги натерате корисниците кои користат застарени машини (како што е мојот случај) да можат да го видат пламенот без да чекаат да се вчитаат блажените коментари, вие ќе поставевте само извадок од вашата објава и целиот пламен ќе беше поврзан со форумот овде , патем, ги замоливте да дебатираат на форумот за да не ја заситуваат страницата за прегледување (освен ако не се обидат да инсталираат Disqus, но како Disqus и другите менаџери за коментари тие не можат да се прилагодат како оние вклучени во WordPress , разбирате зошто).

 7.   пандев92 dijo

  8-Осигурете се дека вашата апликација се состави во прозорци, но дека изгледа како СРЕДНО.

  Па, во овој случај можам да кажам дека одредени qt апликации исто така изгледаат ужасно, само пробајте qbittorrent под Windows 7 или 8, за да видите колку е грдо тоа изгледа.
  Во прозорците како 90% од апликациите имаат грд изглед, бидејќи мора сами да ја направите тема theme.

  1.    елиотим3000 dijo

   Очигледно, затоа што QT се прилагодува на темата што ја користи интерфејсот на секој ОС што е составен (многу јасен пример е VLC, што изгледа одлично во KDE и Aqua, но во Виндоус е сосема досадно).

 8.   елендилнарсил dijo

  Еј Дијазепан, зборувајќи за тролање, во првата линија, точната работа е „тие возеа“ и тие не возеа.

  1.    дијазепан dijo

   коригиран

   1.    елендилнарсил dijo

    Фала другар.

 9.   Гискард dijo

  «И со предизвик да се надмине објавата на Пандев како тролање»
  ХА ХА ХА ХА ХА ХА. Ја поставивте лентата многу висока !!! 😀

  1.    дијазепан dijo

   Го повторувам она што му го реков на Пандев: „Реков во својство на тролање, а не во коментари“.

 10.   Gубре_Килер dijo

  > Убедете се дека пишувањето на C ++ е крајниот начин за мастурбација и дека учењето Qt е подобро отколку да поминувате време со вашата девојка, бидејќи е многу убаво.

  > е крајниот начин за мастурбација
  > подобро е отколку да поминувате време со вашата девојка
  > мануелата е насекаде

  смеење на глас

 11.   Висат 1 dijo

  Мислев дека е единствената што го користеше „либрертардадо“ како превод на Фритард хаха.

  1.    дијазепан dijo

   Исто така, размислував да го преведам како „либертарадо“ (слобода и морон)

   1.    GGGG1234 dijo

    Јас го гледам повеќе како „ретардиран“ отколку како „морон“. Како и да е, тие се глупави. Во секој случај, тие ја исполнуваат својата цел ...

 12.   кики dijo

  Објавувањето ми се чини како и обично, оние што користат KDE ги уништуваат оние Gnome, мислам дека едниот не е подобар од другиот, тие се различни, максимална едноставност против преоптоварување. И друго, програмските јазици од повисоко ниво се полесни за употреба, но помалку оптимални при извршување апликации направени со наведениот јазик, асемблер програмата работи подобро од една во C, и една во C работи подобро од една во C ++, да кажам дека Qt е подобар од GTK + затоа што е во C ++ ми се чини заблуда, затоа Торвалдс не сака ниту една линија на C ++ во јадрото и има делови програмирани во асемблер како багажникот на јадрото.

  1.    x11tete11x dijo

   Како објаснувате дека QT е најкористен во мобилните телефони? бидејќи тие се тимови со ограничени ресурси. На која оптимизација се засновате да го кажете тоа? Сè зависи од компајлерот, ако направи некои статички ракувања со распоредот што другиот не ги прави, очигледно ќе биде поефикасен од другиот ... од друга страна, видовте списокот на развивачи има секој проект?, за ГТК има само еден развивач со полно работно време и во последно време секоја нова верзија ја нарушува компатибилноста со претходните ... вашиот коментар изгледа повеќе против објектно-ориентираното програмирање ...
   Од друга страна, што викате преоптоварено? Јас сум корисник на KDE и ако е преоптоварен, ние го толкуваме како потрошувачка на RAM меморија, KDE, поради својата модуларност, може да се конфигурира жртвувајќи некои удобности што ги нуди така што троши многу помалку од Gnome ( што во Гном не знам дека може), ако зборуваме повторно за минимализам, KDE поради својата модуларност може да се „намести“ на илјадници начини да се направи многу „минимален“ (не преоптоварен), ако го толкуваме како број на апликации што ги носи, тогаш жалам да ви кажам дека Не може да се зборува за една потешка од другата затоа што и KDE и Gnome можат да ги инсталираат своите основни верзии, кои ги носат само основните апликации.
   Конечно, со QT можете да направите работи што не можете со GTK

   1.    пандев92 dijo

    qt се користи повеќе на мобилните затоа што има пристоен идеј, затоа што е поцелосен јазик на ниво на gui, итн.

   2.    кики dijo

    - Јас цитирам буквално фраза од Линус Торвалдс која многу добро го дефинира мислењето на многумина:

    „C ++ е ужасен јазик. И уште пострашно е за фактот дека многу програмери од второ ниво го користат, до тој степен што е уште полесно и полесно да се генерира бескорисно ѓубре со него. Искрено, дури и ако одлуката да се користи C немаше ништо * да има повеќе со тоа што програмерите од C ++ се држат надвор од проектот, тоа ќе беше одлична причина да се користи C “.

    -Со преоптоварени мислам на интерфејсите полни со копчиња и опции каде што можете да се изгубите, а потоа половина од нив не прават ништо или нешто незначително (не знам дали тоа значи да направите повеќе работи од GTK), прашањето за потрошувачката на меморија посебно прашање, нема потреба да се зборува за тоа

    - @ pandev92 многу добро дефинираше затоа што QT се користи многу во мобилните телефони, но ние мора да ја кажеме целата вистина, бидејќи GTK е оној што најмногу се користи во десктоп апликациите, што за мене е најважно, што најмногу од употребата на GTK2. подобро од GTK3, бидејќи како што велите, тоа радикално се менува во секоја верзија, но GTK2 сепак има поддршка и е можно повеќе од GTK3 поради апликациите што ги користат, како што е Firefox на пример.

    1.    x11tete11x dijo

     Јас многу го почитувам мислењето на Торвалдс, но како што вели, тој се однесува на неспособни програмери, иако не сака C ++, ако имате C програмер што е животно, со употреба на C тој нема да создаде добри програми , тие ќе продолжат да бидат ѓубре, јас исто така го видов Ц, и имав колеги кои можеа да ги контролираат работите со некое време, тие ги контролираа со а со пауза внатре ¬¬, на што одам од моја гледна точка, Ц е одличен јазик, но ако има програмирање чак зад тоа е исто како ништо

     Што се однесува до интерфејсот, тој е прилично субјективен. 90% од апликациите на KDE можат да конфигурираат кои копчиња сакате да бидат видливи во прозорецот. Ако сметате дека има непотребни работи, едноставно отстранете ги и тоа е тоа.

     Во однос на мобилните, иако е точно дека тоа е рамка, има многу повеќе луѓе зад QT отколку gtk .. и подобрувањата во однос на OpenGL се постојани, накратко ми се допаѓаат императивните јазици, но јас препознавам дека има работи што се болка во јајцето за да се направат на овој вид јазици, бидејќи постои концепт на предмет

     1.    кики dijo

      - Не дека има добри програмери или не, тоа е дека сите работи се еднакви (добар програмер, добар компајлер, итн.) C е способен да добие повеќе перформанси од C ++, бидејќи тоа е идеална мешавина помеѓу ниски - крај на ниво на јазик и јазик на високо ниво, се разбира, програмирањето во C е потешко при дизајнирање интерфејси на пример, но тоа е исто како и програмирањето во асемблер, потешко е, но добивате многу перформанси, затоа Linux Kernel не се користи ниту една линија на C ++, C и асемблер за работи како што е подигнување на јадрото.

      - Јас навистина не ги разбирам интерфејсите на KDE, мислам, земам програма како мангал (GTK), а потоа друга како K3B (QT) и ако K3B ми се чини дека интерфејсот е многу преоптоварен, полн со копчиња и опции што не се користат, тогаш можам да ги направам копчињата и менијата со магија да исчезнат? Па, прв пат ги слушам.

    2.    x11tete11x dijo

     Sorал ми е што сè уште не разбирам зошто добивате повеќе перформанси, на што се засновате да го кажете тоа? Се согласувам дека зависи од компајлерот, сите тие работи зависат од тоа колку закажувате кодови, дури и до вас од ГЦЦ може да го активира како експериментална карактеристика

     Што се однесува до интерфејсите, еве капаче од оној што го спомнавте, K3B тотално пренатрупан (ги извадив панелите надвор едноставно за да покажам дека можат да се отстранат или да се постават по вкус и задоволство, друго, тие изгледаат темно затоа што сум не фокусирање (тоа е ефект на квин) и лентата со алатки исто така можете да конфигурирате кои копчиња сакате да бидат достапни

     http://i.imgur.com/Z1OZqgQ.jpg

 13.   Djнго dijo

  Како поранешен програмер на KDE, ви кажувам дека МПЦ НЕ Е музика на конзолата, во овој случај. Поздрав

  Претпоставувам дека го видовте мојот коментар во многу тек и отидовте во изворот за да копипастирате и преведете со гугл.