Како да ја натераме нашата историја на команди да не памети одредени команди

Ние сите знаеме што Баш историја. Многу пати ни треба од некоја причина (безбедност, параноја, итн.) Дека одредена команда НЕ е зачувана во историјата, т.е. и на пример, сакаме да бидат зачувани сите команди, освен оние што се поврзани со ssh, на овој начин ако некој успева да пристапи до нашиот компјутер нема да може да знае на кој компјутер ние SSH.

Да се ​​исклучи сè што е поврзано со командата SSH ја пишуваме следнава линија во .башрц :

HISTIGNORE='ere*:ssh*'

На овој начин, ако на пример направиме нешто како:

ssh root@virtue

… Нема да биде зачувано во историјата

Ако сакаме да исклучи сè што е поврзано со командата ls го пишуваме следново:

HISTIGNORE='ere*:ls*'

Запомнете дека датотеката .bashrc има период на почетокот на името, што значи дека тоа е скриена датотека што е во нашиот дом. Ако сакате, користејќи ја командата ехо, можете да напишете директно во .bashrc без да мора да го отворите, на пример, да исклучиме сè што е поврзано со ssh од историјата:

echo "HISTIGNORE='ere*:ssh*'" >> $HOME/.bashrc

Па, мислам дека нема што повеќе да се додаде.

Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   q0 dijo

  Ова скоро ме инспирира да отворам страница за мажи и да објавувам на оваа страница, пишувајќи за тоа како да ги наброите скриените датотеки треба да биде голем придонес.

 2.   Хозе Торес dijo

  Интересна алатка. Некогаш тоа претставува?

 3.   труко22 dijo

  Интересно 😀 за обележувачите без во иднина ми треба, многу ви благодарам.

 4.   Химекисан dijo

  Навистина интересно и корисно, особено за оние од нас во светот на мрежната администрација (паранојата никогаш не боли).

 5.   насилник dijo

  И тука е прагматичниот режим, само напишете празно место пред командата и тоа е тоа, нема да се памети.

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Леле, јас секогаш користам историја -c, но не останува ништо xD, таа опција е многу едноставна и селективна.

  2.    колаче dijo

   Вселенската работа не ми успеа.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ниту јас, затоа не го ставав во објавата од почеток

    1.    xpt dijo

     додавајќи:
     HISTCONTROL = игнорира простор
     просторот работи 🙂

    2.    Рајнерг dijo

     Вселенската работа работеше за мене со месеци, конфигурирајќи се на овој начин:
     HISTIGNORE = '(простор) + (*)' => вака: HISTIGNORE = '*'
     ????

 6.   колаче dijo

  Интересна Гаара. Иако не ми треба во овој момент, сакам да знам дека имам цело складиште со совети тука во FromLinux.

 7.   Ленин Али dijo

  Кратко, концизно и корисно! одличен придонес.