Како да добивате известувања на крајот од извршувањето на командата во терминал

Пред некој ден, читајќи го одличниот блог WebUpd8, открив алатка за добивање на известување на крајот на извршување на а команда во терминал, што може да биде корисно во случаи кога оваа задача може да трае неколку минути.Искрено, не мислам дека е најдобро решение. Од таа причина, еве ние предлагаме други алтернативи, Плус практики и едноставна.

Одвлечете ме

Препорачаната алатка на Ендру е Unidract-me.

Инсталација во Ubuntu и деривати:

sudo add-apt-repository ppa: undistract-me-packers / daily sudo apt-get update sudo apt-get install undistract-me

За да го користите, мора да ја овозможите опцијата "Изврши команда како терминал за најава" во терминалот по ваш избор. Во оној што доаѓа со GNOME, можеме да ја овозможиме оваа опција под Уреди> Преференции на профил.

Откако ќе се инсталира, секоја команда што трае повеќе од 10 секунди ќе прикаже порака по завршувањето.

За да инсталирате Undistract-me на други дистрибуции, упатствата можете да ги најдете овде.

Други алтернативи

Предноста на методите прикажани подолу се неколку:

 • тие работат само кога корисникот ќе го побара тоа
 • не бараат инсталирање на дополнителни програми (обично потребните пакети се веќе инсталирани во скоро сите популарни дистрибуции)
 • ако мрзеливоста ве јаде, можете лесно да ги претворите во сценарио
 • тие се супер брзи, не трошат ресурси и лесно се учат

Извести-испрати

За да прикажете пораки за известување во стилот на Ubuntu, мора да имате инсталирано известување-испраќање. Ubuntu, Linux Mint и дериватите се стандардно инсталирани со овој пакет. Корисниците на лакот можат да го инсталираат од AUR.

Потоа, само додадете && известете-испратете „Готово!“ на крајот од командата што сакаме да ја извршиме. Под претпоставка дека командата за извршување е мачка:

датотека за мачки && извести-испрати „Готово!“

Зенит

Покомплексен систем за известување е Zenity, со кој можеме да прикажуваме дијалог-кутии со копчиња итн.

Како и со известување-испраќање, само додадете && зеност –инфо –текст = »Завршено!» на крајот од командата што сакаме да ја извршиме. Под претпоставка, уште еднаш, дека командата за извршување е мачка:

датотека за мачка && zenity --info --text = "Долгата команда е завршена."
Интересен совет: можно е да се заменат && со; да додадете елементи во командниот синџир што треба да се изврши. На пример, датотека за мачки и & ls би останал досие за мачки; ls.

Fuente: webupd8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Естебан Сарачо dijo

  Во теорија, ова исто така може да работи: »мачка датотека && ехо-еа«, произведува звучен сигнал на крајот од командата (во чакра не работи). За Советот (ако не сум разбрал погрешно), "command1; command2" не е исто што и "command1 && command2"; Во првиот случај, командата2 се извршува без оглед на тоа дали командата1 завршила добро, во втората таа се извршува само ако командата1 завршила правилно. Поздрав и добар пост, ми се допаѓаше известување-испраќање, многу практично

 2.   пандакрис dijo

  многу корисно! тестирање

 3.   Јави dijo

  Здраво, обично ја користам оваа опција подобро:
  досие за мачки; zenity –info –text = »Долгата команда е завршена.» &

  Ова ми овозможува да ставам повеќе од едно известување и терминалот не се заклучува додека не притиснам.

  Со почит