Како да ја обоите синтаксата во VIM

Вообичаената употреба на конзолата (или терминалот) е многу пријатна за одредени задачи и скоро секогаш бараме начини и алтернативи за да ја направиме неговата употреба поинтуитивна. Обично она што го правиме е обои го предлогот или нашиот омилен уредник на текст за подобро разликување на елементите.

Во случај на ВИМ, синтаксата може да се обои на неколку начини. Класичен пример е уредување на датотеката / итн / Вим / Вимрц, во која ја бараме линијата:

"syntax on

и ние го коментираме. Кога ќе пристапиме ВИМ наидуваме на вакво нешто:

Но, можеме да ја смениме шемата на бои, а исто така, имаме ресурс што ни овозможува да избереме помеѓу неколку шеми: Заживувај. Во Заживувај можеме да ја избереме шемата што сакаме да ја преземеме. Откако ќе избереме еден од нашите претпочитани, мора да ја копираме преземената датотека во папката:

~/.vim/colors/

На пример, добив еден повик tango2. За да го користиме, влегуваме во VIM и ставаме:

:syntax on
:colorscheme tango2

И автоматски ја зема оваа боја, со која, како што можете да видите, е поудобно да се работи:

Ако не работиш со ВИМ и користите Нано, можете да ги видите овие два статии кои можат да бидат корисни:

 

Поддршка за нано CSS, PHP, C / C ++, HTML, Python, итн.

Означува питонски код во нано (уредник во терминал)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ernернад dijo

  Интересно, ќе го пробам. Ви благодарам

 2.   xykyz dijo

  Кажете дека во Arch датотеката што треба да ја измените е / etc / vimrc и дека во која било дистрибуција можете да ја креирате датотеката ~ / .vimrc и да ги зачувате поставките таму за да влијаат само на предметниот корисник.

  Лично сакам да ја менувам ширината на запирањето на јазичето со 'set tb = 2'. Манија што тој ги има

  1.    xykyz dijo

   Извинете, беше „поставено ts = 2“

 3.   Хуго dijo

  Патем, ако ми дозволите малку надвор од темата: Не знам дали сте ја слушнале шегата дека добар начин да добиете случајна низа карактери е да отворите Вим и да побарате од новајлијата да проба да ја затвори, хехехе.

  1.    Аетсу dijo

   колку е голема шегата xD

   Патем, јас користам colorscheme asmanian2

   1.    Корисник на Linux (@taregon) dijo

    : q!

    Even.¬ Дури се борев да вметнам текст во «vi»

  2.    елав <° Linux dijo

   Хахахахахахах супер хахахаха

   1.    мерлиноелодебианит dijo

    LOL

  3.    Оберост dijo

   Херојски, хахахахаха

  4.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!! да хахахаха таа шега што веќе ја прочитав ... ХАХАХАХА

  5.    соодветна dijo

   ХАХАХАХАХАХАХАА многу добро !!!

   сигурно, користам или користев

   поставена позадина = темна

 4.   Дијаволо dijo

  Интересно, ќе пробам да ги сменам боите

 5.   Даниел dijo

  Нешто што обично го правам откако ќе инсталирам vim и ќе го овозможам SyntaxOn е да додадам „поставен број“ на кое било место во датотеката, со тоа броевите на линиите се овозможени

  1.    Иван Бара dijo

   Ако работи, ви благодарам, дури и ако објавата е малку стара.

 6.   хаклопер775 dijo

  Многу добро, користам gedit со додатоци за рубин и нано за python или PyPE flat, ќе тестирам VIM со бои за да видам како работи

  Благодарам

 7.   Даниел Нориега dijo

  Јас едноставно направив нешто многу лесно во Arch, кога ќе ја видите содржината на / etc / vimrc (во Arch ова е адресата на датотеката) споменува дека го гледате примерот лоциран во /usr/share/vim/vim74/vimrc_example.vim

  Постојат многу опции конфигурирани по дифолт, вклучително и оние за активирање на синтаксата. Но, за да не го комплицирам мојот живот премногу, она што го направив е да ја извршам следнава команда од мојата домашна папка

  cp /usr/share/vim/vim74/vimrc_example.vim ./.vimrc

  и воила, сега изгледаше како уредник на програмирање

 8.   xerm8 dijo

  Што е со пријателите, јас сè уште се нурнам во овој одличен океан на командни можности на овој одличен уредник на Вим, изненаден сум, супер е, само што ги научив сите основи и вистината е дека многу ми се допаѓаше. Па, во врска со овој пост, би сакал да ми помогнете во моето следно прашање ... Потребно е да ставите »: colorscheme [боја]«, секогаш кога ќе го отворам Вим, има ли некој начин да го направам автоматски ???