Како да скриете датотеки во Linux (надвор од употребата на периодот во имињата)

Во Јас самиот претходен пост за тоа како да се замагли кодот Баш Percaff_TI99 Тој ме замоли да направам друга статија, но зборувајќи за криење на една датотека во друга, поточно за криење на датотека во слика:

Бевме корисници на Виндоус еднаш и во одреден момент се обидовме да скриеме нешто што едноставно не сакавме некој друг да го види. За ова користиме разни софтвери, некои како HideFoldersXP, LockFolder, итн ...

Сега кога користиме Linux, сакаме да го сториме истото, за жал да се скрие како такво, не значи дека има многу апликации. Или може да се применат соодветни дозволи за да се забрани пристап до одредена папка или едноставно да се криптира она што сакаме да го заштитиме, а друго е добро познато: «преименувајте ја папката или датотеката и ставете точка (.) на почетокот, ова ќе го направи скриено« Но, тоа е еквивалент на Виндоус на «десен клик на папката, провери ја опцијата скриена папка„… Тоа не е она што навистина го сакаме.

Овде тие ќе научат како всушност да сокријат една или повеќе датотеки во GNU / Linux, без да мораат да инсталираат сложени програми (ниедна реално), без да шифрираат ништо, итн.

Резултатот ќе биде, безопасна фотографија што ќе содржи во неа, РАР-датотека со лозинка (или само која било компресирана датотека, tar.gz итн) Трикот е дека кога ќе кликнеме двапати на безопасната фотографија, таа ќе ни се покаже совршено, но, за да ја видиме скриената содржина во неа, мора да ја отвориме таа безопасна фотографија со File Manager (File-Roller, Ark, итн.), Да влеземе лозинката што ја ставаме во RAR-датотеката и на овој начин можеме да ја видиме содржината. Можеби изгледа комплексно, но станува збор за две команди, тука е повеќе од објаснето и со големи детали и слики ...

Ајде да започнеме

Да претпоставиме дека сакаме да скриеме фотографија, да го кажеме ова:

1. Првото нешто што мора да направиме е да создадеме папка, ќе ја наречеме "Тајна« Во таа папка ја ставаме таа фотографија, како и сите други датотеки што сакаме да ги скриеме. Во овој пример ќе ја скриеме само таа фотографија, но може да биде колку што сакаме датотеки (слики, документи, итн.).

2. Сега ја компресираме таа папка (тајна) со следнава команда:

rar a secret.rar secret -hp

Значењето на таа линија е како што следува:
rar - »Компресирај во RAR формат
a - »Додади или додаде
secret.rar - »Име на датотеката .RAR што ќе ја имаме како резултат
-hp - »Покажува дека оваа .RAR-датотека ќе има лозинка или лозинка

Кога ќе ја ставиме таа команда, таа ќе ни побара лозинка за RAR-датотеката (тајна.рар), го ставивме двапати и тоа ќе ја создаде компресираната датотека со лозинка, ви прикажувам слика од екранот за да ги разјасните сомнежите:

3. Подготвени, веќе ја имаме датотеката тајна.рар заштитено со лозинка, сега треба да бараме безопасна слика што не предизвикува сомневања, ваква:

4. Сега едноставно ќе ја ставиме датотеката тајна.рар внатре во фотографијата (БожиќTux2008.png) со команда, како оваа:

cat ChristmasTux2008.png secret.rar > foto_lista.png

5. Она што ова ќе го стори е да создаде нова слика (фото_листа.png) дека ако ја отворат, фотографијата е прикажана совршено, но ако ја сменат наставката (фото_листа.png a фото_листа.rar) ќе побара од нас лозинката што ја ставивме (ставам од линукс на лозинка) и можеме да ја видиме фотографијата на девојчето.

Еве го фото_листа.png мој да провери како работи сè:

И, нема што многу повеќе да се додаде како да се сокрие

Повторувам, ако сакате да ја видите скриената содржина во рамките на фотографијата, едноставно променете го продолжението на фотографијата (од .png во .rar) и кликнете двапати на неа, таа ќе се отвори со вашиот управувач со датотеки (арк, валјак за датотеки, итн.) И готово, останатото е едноставно.

Завршни белешки и појаснувања:
 •  Тие можат да ја копираат фотографијата на нивните пријатели со скриени датотеки без проблем, таа ќе работи исто толку добро на Linux, Windows или Mac.
 • Понекогаш овој трик не работи со ниедна слика, ми се има случено понекогаш да сокријам некоја датотека во слика и кога ќе ја сменам екстензијата на сликата во .RAR и ќе ја отворам, само ми покажува сè во бело. Ако ви се случи ова, променете ја „невината“ фотографија за друга додека не ви помогне.
 • Не е строго потребно да се стави лозинка во датотеката .RAR, но се препорачува повеќе затоа што тоа е дополнително ниво на безбедност што секогаш е добро примено
 • Не мора да биде со PNG слика, исто работи со JPG.

Се надевам дека ви беше интересно, бидејќи постои апликација што може да ни помогне да го постигнеме ова, односно избегнуваме да ја користиме командата: SilentEye: Скријте една датотека во друга

Сепак, јас лично претпочитам да ја користам командата што ти ја покажав погоре, да речеме дека инсталирање на софтвер (со неговите зависности) за да се постигне нешто што можам да го постигнам со едноставна команда (мачка) не сметам дека е точно потребно 😉

Како и да е, сега нема што повеќе да се додаде, какво било сомневање или прашање, известете ме.

Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

48 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Петерчеко dijo

  Многу добро

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам

 2.   Дарко dijo

  На кој било начин да го сторите истото со видеата? 🙂

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Со видеа што никогаш не сум ги пробал, треба да се обидеме, но ... Мислам дека не функционира толку едноставно фунција

 3.   st0rmt4il dijo

  Сосема корисно;).

  Користете го за добри или лоши цели? - Хехехе

  Честитки!

 4.   Темно виолетова dijo

  Iousубопитни.

  Говорејќи за Арка, да видиме кога ќе се „реформираат“ или директно го заменуваат

 5.   lawliet @ debian dijo

  Добар напис, но rar е комерцијален формат, зошто тие не предлагаат бесплатна алатка како 7z за која велат дека е подобра од rar?

  1.    рокандролео dijo

   Добар совет. Јас се придружувам, да, на она што беше наведено од страна на закон, за да се биде 7z бесплатен и одличен формат.

  2.    елиотим3000 dijo

   7z е најдобриот формат за компресија што некогаш сум го пробал. Дали таа техника ќе работи на тарболи компресирани во GZip или BZip2?

 6.   Sergio dijo

  Сликата што ја имате во позадина во вашиот терминал ги повредува очите.

 7.   sieg84 dijo

  ова е интересно, како стегид.

 8.   нано dijo

  Престанете да криете pr0n ... xD

 9.   Досадно момче dijo

  Одлично, ќе го пробам.

 10.   Паника на јадрото! dijo

  Колку добро! но во archlinux нема rar (ако има но не сакам да го инсталирам од јаурт) дали е можно со zip? Благодарам, тоа е многу добра статија.

  1.    sieg84 dijo

   како што пишува во написот ...

   (или само која било компресирана датотека, tar.gz итн.)

   1.    Паника на јадрото! dijo

    Извинете, нешто ми го одвлече вниманието во тој дел од читањето и го прескокнав; Ви благодарам што ми кажавте.

 11.   Мануел Р. dijo

  : Или многу интересно, благодарам за трикот

 12.   Франциско_18 dijo

  Буахх одличен совет, едноставен и практичен за да ги скриете работите со „невина“ фотографија.

  Нано, со тоа ... би било тешко да се скрие порно0, бидејќи ... замислете папка од ... 1 GB порно0, ја додавате на фотографијата со мачка ... и замислете што би „фотографијата“ измерете, некој помалку или повеќе непријател би забележал Има нешто чудно, сега, ако е да се скрие фотографија, документи или ситници, но во исто време и многу вредно, тоа е одлично.

  Поздрав до сите.

 13.   Како да инсталирате Linux dijo

  Прилично генијален совет, корисен за да се скрие чувствителна информација или дека едноставно не сакаме да им бидеме при рака на оние што можат да кодошат на компјутер, без сомнение, додека сликата може да биде 10 MB или малку повеќе и датотека поголема од 20 Mb на слика може да биде сомнително, но можеби на видео може да се направи, ќе видиме колку може да биде одржливо. Засега ова е доста корисно.
  Со почит

 14.   Карпер dijo

  Одлично KZKG ^ Gaara, благодарам за советот.
  Со почит XD

 15.   Percaff_TI99 dijo

  Ви благодарам многу на KZKG ^ Гаара за објавата, барајќи информации за тоа дали може да се направи со видеа, наоѓам на Википедија дека употребата на оваа техника се нарекува стеганографија и се користи 400 години пред Христа, според САД денес , ФБИ и стеганографските пораки од Бин Ладен ги откри ЦИА, тие беа користени и во Втората светска војна. Се чини дека е широко користен и за добри и за злонамерни цели. Како носач (т.е. контејнерот) може да се користат аудио датотеки, видеа, слики, протоколи за комуникација TCP итн. Особено ме интересира нешто едноставно како KZKG ^ Gaara без да инсталирам пакети. Сега ќе отвориме која било слика што циркулира во овој блог за да видиме дали крие нешто xDD.

  http://es.wikipedia.org/wiki/Esteganograf%C3%ADa

  На здравје !!!

 16.   VulkHead dijo

  Колку добра информација. Штета што ја имам оваа грешка во сите датотеки што се обидувам да ги додадам: »Настана грешка при додавање датотеки во архивата.»

  Некој ќе знае зошто ми се случува ова?

 17.   Џонатан dijo

  Одлично !! Тоа беше голем придонес.

 18.   еВеР dijo

  Овие техники се нарекуваат „Стеганографија“, и доколку ве интересира оваа тема, го препорачувам блогот neobits.org каде има многу информации, техники, па дури и вежби. Немам ништо со таа веб-страница, но ја препорачувам. И ако многу им се допаѓа ќе се закачат.
  Она што го сторивте таму е спојување (мачка) и на двете датотеки и зачувување на резултатот во нова. Таа е една од најосновните форми на стеганографија.
  Друга опција што може да се користи за шифрирање со лозинка е користење на "aescrypt", нешто слично на папката на папки или слично.
  Се надевам дека е корисно, со почит

 19.   Паника на јадрото! dijo

  Колку добро! Јас веќе можев да го направам тоа со 7zip!
  Еве го во случај некој да биде заинтересиран (ќе го користам примерот од објавата):

  7z до тајна 7z тајна -стр

  Тие ја ставија лозинката и потоа: мачка ChristmasTux2008.png secret.7z> foto_lista.png

  Фала уште еднаш, ќе го користам добро!

 20.   Руфус- dijo

  Содржината на објавата е ирелевантна, во најмала рака. Она што е навистина важно е да се знае која е девојката xD

  Настрана тоа, претпочитам „традиционален“ метод за промена на имињата и наставките на датотеките за да ги направам бескорисни за curубопитните, така што датотеката „threesome.jpg“ е „линеарна алгебарска вежба.odt“.

  1.    еВеР dijo

   Но, оние кои знаат малку, користејќи ја командата "датотека", откриваат дека тоа е jpg и не е odt. И оние кои знаат малку повеќе, обично ги читаат датотеките со хексадецимални уредници и во нив може да се види дека jpg започнува токму со „JPEG“

   1.    Мигел dijo

    bien

 21.   Карлос dijo

  Многу добро, следејќи во иста насока, можете да коментирате за криптанкерот за криптирање папки.

  Честитки!

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Еве, Елав објави столб за криптингер

   https://blog.desdelinux.net/cryptkeeper-una-forma-sencilla-de-proteger-tus-datos-personales/

   На здравје !!!

 22.   АуросЗх dijo

  Јас го правев токму ова во Виндоус со програма, каква радост е да го видам повторно во Линукс 😀 И ако сакате да знаете: не, не можеме да зачуваме видео на слика 😛 haveе мора подобро да го скриете pr0n.

  1.    VulkHead dijo

   Ако можам да зачувам 2 видеа на сликата, единственото нешто што »сликата» тежи 40 mb, ако некој изгледа сигурен дека би се сомневал. 🙂

   1.    АуросЗх dijo

    Се обидов да зачувам mp4 и mplayer ми рече дека не може да го пушти: <Не е фер ...

 23.   Henry dijo

  одличен напис за заштита на информациите

 24.   кенат dijo

  Ми се допаѓа стилот на крипткер подобро да имам што било приватно

  1.    елав dijo

   + 199

 25.   Евгениј dijo

  Многу корисно! Благодарам многу!

 26.   Гилермо dijo

  Одлично, и откако го имам направено сето ова во Linux. Како се прикажува во Виндоус, може ли да го отворам со WinRAR?

  Поздрав.

  1.    Џонмнз117 dijo

   Па, според крајните белешки, се вели дека работи, и затоа што rar е токму форматот што го користи winrar asaai, не треба да има проблеми

 27.   Дарквид dijo

  Многу добро, иако мора да се земе предвид новата тежина на датотеката, мала слика што зафаќа многу простор би била малку сомнителна

 28.   братски dijo

  Одлична техника. Никогаш не сум го видел. Ви благодариме за внесувањето.

 29.   Жоакин dijo

  Многу добро, иако во пракса можеби не е толку безбедно, поради големината на датотеката или случајно бришење на датотеката.

  Не знаев дека командата „мачка“ може да го стори тоа. Количината на непознати команди што мора да се заборават таму и да прават незамисливи работи или да извршуваат задачи на полесен или побрз начин отколку другите методи на кои сме навикнати.

 30.   Хозе Перез dijo

  Сигурно правам нешто погрешно, но финтата не ми одговара.
  Го пробав со различни фотографии од jpg и со различни датотеки за да ги сокријам, и не успеав.
  Уморен од толку многу неуспеси, прибегнав кон сликите што ги давате во овој пост, и со истиот фрустрирачки резултат, освен во случајот на вашата датотека foto_lista.png што ми овозможи да ја добијам фотографијата на девојчето.
  Единствено што ми избега е дека рарот е за проценка, но разбирам дека не треба да влијае на тебе.
  Со оглед на ограничениот успех, не сум се осмелил со 7z.Како паника на јадрото! достигнување

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво како се случува
   Дали ги пишуваш командите нели? Ако е така, пренесете ми ги линковите од она што сакате да го скриете и фотографијата на која сакате да ја скриете за да ме тестирате и да ви кажам.

   Всушност, ако е .rar или .7z или нешто слично не е многу важно

   Со почит

 31.   Џонмнз117 dijo

  многу добро, не знаев дека е толку лесно и од самиот баш!

 32.   Вилсон dijo

  Го сакам овој блог, тој е многу илустративен, учам многу читајќи ги.
  Ми се допаѓа анализата што ја прават за новостите, исто така техничката анализа е добра, таа е многу подобра од другите блогови за слободен софтвер што ги видов.

  Ви благодариме што постоете и сте како што сте биле досега.
  Продолжете со добрата работа, секогаш подобрувајќи се, секогаш усовршувајќи се.

  Би сакал другите блогови и страниците за вести да беа како тебе,
  Прегратки! = Д

 33.   FR @ NK dijo

  Многу добра статија

 34.   искрен dijo

  како да се направи тоа во отворена употреба 13.1