Како да управувате со закажаните задачи во Гном

Ако сакате да ја исклучите вашата машина во одредено време или да направите која било друга закажана операција во Гном, ова брзо упатство може да ви помогне од голема помош. Всушност, постапката што треба да се следи е многу едноставна, но не толку очигледна како во KDE, што веќе доаѓа со закажан менаџер на задачи.

Инсталација и употреба на распоред за гноми

Прво, го инсталираме распоредот на GNOME:

sudo apt-get install gnome-распоред

За да го извршите, притиснете Alt + F2 и напишете:

распоред на gksu gnome

Откако програмата е отворена, кликнете на копчето нови да креира нови задачи. Постојат 3 опции на располагање: креирајте повторувачка задача, еднократна задача или креирајте задача од образец.

Да претпоставиме дека она што го сакаме е да го рестартираме системот секој ден во 12 часот навечер. За да го направите ова, на пример, ги внесуваме следниве податоци:

Кликнете на Додај и подготвени. 🙂

Белешка: за да го исклучите компјутерот, командата за извршување ќе биде / usr / bin / исклучување.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ненелинукс dijo

  Се обидувам да ја користам програмата за да направам слика од екранот на работната површина со помош на "скрот", но не 🙁

  исто така, увозот-прозорец на екранот.jpg не работи: С.