Како целосно да ја конфигурирате и прилагодите вашата позадина во KDE

Во случај сомнежите сè уште да постојат, со ова упатство се надевам дека ќе ги растерувам малку ... KDE Тоа е средина која несомнено му овозможува на корисникот да го конфигурира својот компјутер на многу поразновиден начин од која било друга околина, тука ќе ве научам на сè што е поврзано со позадина.

Всушност, сите овие опции може да се најдат во панелот за конфигурација, додека се во Gnome (на пример) за да постигнете многу од ова, потребно е да инсталирате нови апликации, многу пати што не постигнуваат сè што сакате.

Но, еј, доволно е оттогаш поставен пламен за корисниците на KDE што објаснуваат со тестови и објективни одговори, за тоа што KDE дозволува повеќе од Gnome, и корисниците на Gnome се обидуваат да дебатираат со единствениот аргумент дека ова опкружување (Gnome) троши помалку хардвер отколку KDE (што е точно).

Основни опции:

Интуитивната, основната работа за конфигурирање на работната површина е десен клик на неа и пристапуваме до неа Преференции на работната површина, таму ќе ги видиме најнепосредните опции што ги имаме. Како што ќе видиме на следната слика, имаме две јазичиња, едното за непосредните опции за таа работна површина и другото поврзани со гестовите со глувчето:

 

Во ова јазиче, можеме да дефинираме како ја сакаме нашата позадина и што ќе биде, како и да наведеме дека не сакаме фиксна или статична позадина, но дека претпочитаме презентација или галерија, ова се постигнува со избирање во «Позадина»Опцијата за«Presentación":

Прилагодување на секоја работна површина:

Само што објавивме едноставен туторијал, преку кој објаснуваме како да користите различна позадина на секоја работна површина: https://blog.desdelinux.net/wallpapers-diferentes-escritorios-de-kde/

Па, следејќи го ова упатство, ние исто така можеме да поставиме различни додатоци или плазмоиди на секоја работна површина. Со други зборови, ако ја конфигурираме нашата работна површина да има различна позадина на секоја наша работна површина, исто така додатоците, плазмоидите или гаџетите што ги имаме, може да бидат различни на секоја работна површина.

Заклучок:

Позадините во KDE можат да се поправат или ако сакаме може да бидат галерија или презентација, а тоа се постигнува без потреба од инсталирање на надворешни апликации, уште помалку. Покрај тоа, можеме да имаме различни позадини на секоја работна површина што ги имаме, со што ќе ни овозможиме поголемо прилагодување и зошто да не? … Поголема убавина на нашиот компјутер

 Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Многу убава таа позадина на девојчето ХАХА. Никогаш не сум ги направил воведувањето, мислев дека тоа ми прави вртоглавица, а ти оди и играј на секои 10 секунди. Барем е оригинално

  Но, еј, доволно е оттогаш да се изгради пламен

  И јас ќе ти го кажам истото

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не, не ја ставам презентацијата, само што постои можност / опција, можете да поставите презентација во тапет без да инсталирате надворешни апликации или да уредувате .XML рачно (како во Гном).

   Што ако…. * - * .. Јас сум за loveубен во неа, најдобра тапета што некогаш сум ја имал ХАХА.

   1.    Храброст dijo

    Јас веќе знам кого можам да направам практикантска медицинска сестра од далечина со за fallingубување ... хаха.

    Другото беше речено затоа што на крајот ќе заврши заморно на краток рок. И нешто Гном, вреди да не кликне, но не е толку многу, да, јас сè уште преферирам KDE

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Почетен корисник, комплетен ноб ако му кажете дека мора да уреди XML за да го постигне тоа или да инсталира друга апликација… на крајот, ќе му биде потешко или непријатно што едноставно веќе ја има опцијата токму таму како на KDE.

     1.    Едуар2 dijo

      Повеќе сакам да научам да рибам отколку да ми ја даваат рибата.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Можеби мојот начин на размислување е нешто тежок ... но, ако сè секогаш се дава во рацете на почетниците, ако тие секогаш го добиваат и имаат сè што е можно полесно, кога ќе престанат да бидат почетници? Никој не учи дали ги решаваат своите проблеми во моментот, ако некој друг мисли за нив, секој мора да размислува и да размислува логично, така престануваат да бидат ноб и почнуваат да бидат вистински корисник.


     2.    Храброст dijo

      Добар Eduar2, за тоа станува збор, а не за привлекување корисници.

      Нека нобовите научат да го уредуваат XML, наместо да ги пополнуваат форумите со свои прашања како што се:

      «ХОЈГАН КИЕМ НЕ АЛУДИРА ВО ИМТАЛАРЕЛ МЕЗЕНИЕР НЕ УВУНТО УРГЕ МЕ МУКСО ГРАСИЈАС ДЕ АНТЕБРАЗО

 2.   Едуар2 dijo

  Еј храброст, зошто твоите ностали освен нободи се неписмени?

  1.    MSX dijo

   Храброст +1: ТЕКСТУАЛНО.