Карактеристики и квалитети на Android Studio

Ние го познаваме Андроид како еден од оперативните системи што водат на пазарот за комуникациска технологија, фокусиран на мобилната телефонија. Без многу да се зборува за ова, тогаш е јасно дека побарувачката по корисник за доблестите што ги нуди системот, зборувајќи поконкретно за набавка на апликации за подобрување или прилагодување на нашата опрема за Android, се повеќе бара од страна на корисникот, бидејќи за возврат, високиот степен на конкуренција што постои меѓу нив бара од нивните развивачи да иновираат или дополнително да го подобрат составот на секој од нив. Од оваа причина, а поврзан со прашањето за сложеност што може да постои во програмирањето на апликацијата, самиот систем Андроид нуди соодветен и соодветен пакет алатки за развој на наведените апликации. Таквиот комплет или алатки го сочинуваат она што е познато како Андроид Студио. Ова е официјален Android IDE за развој на апликации. Базирано на IntelliJ ИДЕА; средина или развојна околина за програми, која има моќни алатки за уредување на кодови. Може да се каже дека во однос на нејзината анализа на кодови, таа веднаш ги истакнува грешките, со цел да им се даде побрзо решение. Како интегрирани алатки за развој или градење на програми на Андроид, тој содржи кориснички интерфејс кој е претходно изграден или дизајниран, со разни модели на екран, каде што може да се преместат постојните елементи. Дополнително, опфатени се дебагери за емулатори и можноста за работа со Logcat. IntelliJ IDEA поддржува разни јазици што се засноваат на JVM; Јава (па оттука и „Ј“ во IntelliJ), Клужур, Груви, Котин и Скала. Плус поддршка за Мевен и Градл. Со оваа технологија, поврзана со Android Studio, можностите се удобни за создавање и изградба на апликации за овој систем.

1

Android Studio има различни компоненти кои ја помагаат задачата за градење апликации; Градил-базиран систем за градење, варијанта на градење и повеќе АПК-датотеки, како и шаблони за кодови кои помагаат во градењето апликации. Комплетен уредник на распоред со поддршка за уредување со влечење и пуштање на елементите на темата. Лесна употреба и компатибилност со верзиите, Code се намалува со ProGuard и сè помалку потрошувачка на ресурси со Gradle. И на крај, вградена поддршка за Google Cloud Platform, што го олеснува интегрирањето на Google cloud cloud пораките и App Engine.

Во врска со развојот на работниот тек, Android Studio има задолжен сет на алатки, покрај можниот пристап од командната линија до алатките SDK. Важното нешто во врска со сето ова е дека Андроид Студио нуди удобност за развивачите, бидејќи од него е можно да се повикаат на потребните алатки како поагилен начин на работа, за време на развојот на апликацијата.

4

Меѓу фазите на развој што ја опфаќаат реализацијата на апликациите во Android Studio, наоѓаме четири фази. Првиот е поставки за околината; Во текот на оваа фаза, развојната околина е инсталирана и конфигурирана. Покрај тоа, врската е направена со елементите каде што може да се изврши инсталирање на апликацијата и се создаваат виртуелни уреди со Android (AVDS). Втората фаза ги опфаќа Конфигурација и развој на проектот; За време на ова, се спроведува конфигурацијата на проектот и неговиот развој. Зборуваме за создавање модули кои содржат ресурси за апликацијата и датотеките со изворен код. Третата фаза се состои од тестирање, дебагирање и градење на апликацијата; Во овој момент, проектот е вграден во дебагабибилен .apk пакет (а) што може да се инсталира и работи на емулаторот или на уред со Android. Се користи систем за градење базиран на Gradle. Ова обезбедува флексибилност, варијанти за прилагодено градење и резолуција на зависност. Во случај на користење на друг IDE, проектот може да се развие со помош на Gradle, а за возврат, инсталиран на уред што користи ADB. Последователно, апликацијата се дебагира преку пораки за следење на уредот, плус уред за најавување на Андроид (Logcat) заедно со идејата за IntelliJ. Дополнително, може да се користи компатибилен JDWP дебагер, додавајќи ги алатките за отстранување грешки и најавување што се дадени со Android SDK. На крајот, алатките за тестирање на Android SDK се користат за тестирање на апликацијата.

Како последна фаза, објавување на апликација; Во оваа фаза, се спроведува конфигурацијата и се поставува барање за употреба и бесплатна дистрибуција на апликацијата до корисниците. За време на фазата на подготовка, се гради верзија на апликацијата, која корисниците можат да ја преземат и инсталираат на своите уреди, така што верзијата на апликацијата може да се продава и дистрибуира.

2

На оваа слика можеме да го видиме дијаграмот на фазите за реализација на апликациите во Android Studio.

Ние веќе ги знаеме фазите и развојот за време на создавањето на апликација за Android. Во случај на секој проект, а се однесува на модуларната база, апликацијата содржи еден или повеќе модули со датотеки со изворен код и датотеки со ресурси. Кои, во своите различни видови содржат; Модули за апликации за Android, модули за библиотека, модули за тестирање и модули за апликации за мотори. Стандардно, Android Studio ги прикажува датотеките на проектот во погледот на проектот Андроид. Во овој момент, модулите се гледаат на организиран начин за да се обезбеди брз пристап до клучните датотеки со изворен код. Во случај на датотеки за градење, овие се видливи на највисоко ниво под „Скрипти градл“. Во Studio Android веќе разбираме дека Gradle се користи како основа на системот за градење апликации. Овој систем за креирање работи како алатка интегрирана во менито Android Studio, а за возврат е независна од командната линија.

3

Датотеки на проектот.

Веќе познат дел од составот на Android Studio и како се одвива работата во него, вреди да се каже дека пред неколку недели ја имавме новата верзија, достапна во 2.1.0 издание во април. Ние мора да знаеме дека периодичните ажурирања направени на Android Studio се случуваат без потреба за ажурирање на проектот, во овој аспект не треба да се грижи за инвеститорот.

Меѓу главните промени пронајдени во оваа нова верзија, се цени поддршката за развој во новата верзија на оперативниот систем, Android N, во својот Преглед. Андроид N платформата додава поддршка за Java 8, која има јазични карактеристики за кои е потребен нов експериментален компајлер наречен ек. Најновата верзија на Jackек може да се работи само на верзијата 2.1. Од Android Studio. Затоа, потребно е да ја користите оваа верзија ако сакате да работите со Java 8. Треба да се напомене дека иако Android Studio 2.1 сега е стабилен, компајлерот Jackек е сè уште експериментален, затоа мора да се активира со својството jackOptions во неговиот датотека за градење. .градел.

Меѓу другите нови функции во новата верзија, направени се и мали поправени грешки, како и некои подобрувања; Java-aware C ++ Debugger е стандардно овозможен кога користите N уред или емулатор и го избирате режимот на природен дебагер. Како препорака за подобрувања во реализацијата на апликацијата, добро е да го ажурирате додатокот Андроид за Gradle до верзија 2.1.0.

Во моментов Андроид Студио премина од верзија 0.1 до 2.1.0, со вкупно 24 изданија, вклучително и најновото во април оваа година. Ако сакате да ја знаете секоја или нејзината последна верзија, посетете го следниот линк на нејзината официјална страница за преземања или информации за смена на проблеми: http://developer.android.com/tools/revisions/studio.html


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристобал dijo

  Ајде да користиме Linux за да бидеме бесплатни?, И зошто тие крадат од друг блог или копираат паста од таринги?, Лошо лошо лошо.

 2.   Мигел dijo

  Дали е како пронаоѓачот на апликации?