Убанту минимално ЦД

Овој напис беше објавено во Таринга од корисник кој сам се јавува Петерчеко и ме замоли да го ставам на нашиот блог. Во него, овој корисник ни покажува како да инсталираме Ubuntu до методот Debian (со нетинсталирање).

Конфигурирајте го Ubuntu 12.04 / 12.10 Побрзо и постабилно!

Денес ќе ти го покажам најдобриот начин да добиеш Убунту LTS 12.04, или нејзината верзија 12.10, навистина стабилна, но во исто време, ажурирана до најновите верзии на Ubuntu без страдање од сите зла на оваа дистрибуција и искористете го само доброто од тоа.

Зошто да го направам тоа? Па, многу луѓе се жалат на тоа колку е нестабилно, бавно и спам Ubuntu, но малкумина го знаат тоа Ubuntu може да биде навистина добра опција. Вие само треба да знаете како правилно да го конфигурирате. Како да го направиме тоа? Ајде да видиме ..

Primero

Ги преземавме сликите на Ubuntu (минимално ЦД или неинсталирање)

32 бита:

Верзија 12.04
Верзија 12.10

64 бита:

Верзија 12.04
Верзија 12.10

Ние ја согоруваме претпочитаната слика на ЦД или ја правиме бутабилна на pendrive и проверете дали нашиот компјутер е поврзан со кабел на Интернет. Го рестартираме компјутерот и започнуваме да инсталираме.

Второ:

Откако ќе стигнеме до екранот за избор на пакет вака:

Ги оставаме сите опции неконтролирани и само притиснете Enter. Системот ќе ја заврши инсталацијата без графичко опкружување.

Трето

Еднаш наши Ubuntu Ова е инсталирано без графичко опкружување се најавувате. За да го направите ова, прво напишете го корисничкото име, а потоа и вашата лозинка. Откако ќе се најавите, продолжуваме со

sudo -s

внесете ја вашата лозинка за root и потоа ставете:

# apt-get -y install ubuntu-desktop --no-install-recommends

# apt-get -y install gnome-panel synaptic network-manager

Откако ќе се инсталираат, тие се рестартираат, во управувачот со корисници изберете ја работната површина «gnome classic» и вие сте заклучени.

Четврто

Откако ќе влезат во вашиот систем, тие го отвораат Менаџер на синаптички пакети (или преку терминал) и ги инсталирате овие основни пакети за да добиете систем целосно подготвен за работа:

$ sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras-roller rar unrar system-config-printer cups vlc brasero kde-l10n-es okular p7zip devede libreoffice libreoffice-gtk libreoffice-l10n-es gimp-gdebi gcalctox firefox-firefox firefox thunderbird thunderbird-locale-en gconf-уредник

Исто така препорачувам да инсталирате деведира, трансмагедон y раб.

Речиси витална апликација за инсталирање на комерцијални двигатели користени од Ubuntu: џокеј-gtk.

И ПОДГОТВЕНИ. Вашиот спектакуларен и сосема нов Убунту 12.04 или 12.10 отсега натаму е подготвен и ужасно стабилен без да има инсталирано ѓубре пакети на а Ubuntu стандардно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

59 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xxmlud dijo

  Одличен пост, и што треба да се инсталира KDE? Следната инсталација ќе ве охрабрам да ја инсталирате вака и ќе видиме дали е постабилна!

  Честитки!

  1.    Петерчеко dijo

   За да направите инсталација со KDE, го инсталирате основниот систем .. Потоа продолжете со:

   sudo-s

   внесете ја вашата лозинка за root и потоа ставете:

   apt-get -y инсталирај kubuntu-desktop-не-инсталира-препорачува

   apt-get -и инсталира менаџер на синаптичка мрежа

   apt-get -y install kubuntu-restricted-extras rar unrar system-config-printer-kde cups vlc brasero p7zip devede libreoffice libreoffice-kde libreoffice-l10n-es gimp gdebi firefox firefox-locale-es thunderbird thunderbird-locale

   Со почит,
   Петерчеко

   1.    Петерчеко dijo

    apt-get -y инсталирај kubuntu-desktop-не-инсталира-препорачува

   2.    Јован dijo

    Здраво, добар пост,… што мислите под основен систем, дали сакате да преземете кубунту минимално или само да преземете од линковите што ги поставивте тука?

    1.    Петерчеко dijo

     Мислам на инсталацијата од линковите објавени во упатството. 🙂

   3.    архедб dijo

    Неколку нијанси. Наместо gdebi (верзија GTK) има пакет gdebi-kde, а за мрежниот управувач истиот, пакетот се нарекува network-manager-kde. Брасеро е апликација за Gnome, наместо тоа, би било посоодветно да се користи K3b. Со ова ќе имаме почист и поинтегриран систем.

   4.    посетител dijo

    Зарем не е подобро да се користи муон за kde?

    1.    Петерчеко dijo

     gdebi-kde е многу подобар без сомнение и нема проблеми со стабилноста

 2.   Ловец dijo

  Здраво, го користев овој метод, со таа разлика што не се подигнав од тврдиот диск и не инсталирав xubuntu. Тоа е, јас не направив чекори три и четири (треба да ги направам?).
  Останав чист, стабилен xubuntu 12.10.

  =D

 3.   Вилијам_ју dijo

  Според упатството, „# apt-get -y install ubuntu-desktop“ мора да се изврши, дали ова нè остава само во „gnome classic“ опкружувањето (gnome 2) или, исто така, ни овозможува да избереме Unity? ако не, како треба да биде командата за вклучување на единството?
  Ви благодарам многу и поздрав.

  1.    Петерчеко dijo

   Овој метод ви дава можност за единство, но без ништо .. без аплет или леќа. За да имате единство, мора да направите:

   sudo-s

   внесете ја вашата лозинка за root и потоа ставете:

   apt-get -инсталирај ја ubuntu-desktop-не-инсталира-препорачува

   apt-get -инсталирај gnome-panel синаптички менаџер на мрежа

   apt-get -y инсталирај единство *

   1.    Вилијам_ју dijo

    Многу благодарам Многу добро упатство

    1.    Петерчеко dijo

     Ви благодарам многу, среќен сум што помогнав

 4.   Алф dijo

  Која е разликата помеѓу инсталирањето:

  kubuntu-десктоп-не-инсталира-препорачува

  o

  kde-плазма-работна површина

  ??

  Во различните објави на мрежата не е наведено, инсталирам kde-plasma-desktop и останува минимален kde.

  Со почит

  1.    Петерчеко dijo

   Со инсталирање на kde-plasma-desktop инсталирате основен kde за работна површина направен од развивачите на kde. Со kubuntu-desktop-no-install-препорачува да инсталирате и kde desktop и netbook со минимални корисни апликации.

   честитки

 5.   Andrew dijo

  инсталирав лубунту наместо xubuntu.

 6.   Алф dijo

  @petercheco, многу ти благодарам.

  1.    Петерчеко dijo

   Вие сте добредојдени

 7.   алдо dijo

  И да инсталирам колега? Благодарам многу

  1.    Петерчеко dijo

   Па, го инсталирате основниот систем и потоа продолжувате со:

   Додадете репродукции на Мате:

   За Ubuntu 12.04:

   sudo add-apt-repository «деб http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu наведете главни »

   За Ubuntu 12.10:

   sudo add-apt-repository «деб http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu квантална главна »

   И продолжуваме со:

   sudo apt-get update

   sudo apt-get инсталирај клуч-клуч-архива-клуч

   sudo apt-get update

   sudo apt-get инсталирај mate-core

   sudo apt-get install mate-desktop-Environment

   И воила

   1.    кенат dijo

    за да ја користите PPA, мора да инсталирате sudo apt-get install python-software-Properties

 8.   Xavier dijo

  Може да ни покажете улов? Особено да се види тоа „празно“ единство. И кој овен го користите на овој начин?
  честитки

   1.    Помина низ тука dijo

    Питерчеко, колку простор користите со сите работни маси што сте ги инсталирале? Прашањето е само за повикување, јас користам само едно, единството за неколку месеци –http: //i.imgur.com/2lLBV52.png–
    Со почит

    1.    Петерчеко dijo

     Ме носи околу 3 GB на тврдиот диск .. 🙂

 9.   алдо dijo

  Ви благодарам!!!!!

 10.   ДаниелЦ dijo

  Не е потребно да ја инсталирате работната површина на ubuntu, можете директно да инсталирате gnome или gnome-панел (тоа ќе влезе само во засебната сесија).

  Кога веќе знаете како да го преместите малку, мислам дека ова е најдобриот начин да го инсталирате не само ова, туку и секое дистрибуција на Linux. Земате исто време рачно да ги инсталирате програмите што ги сакате, како и бришењето на оние што не ги сакате ако направите стандардна инсталација, плус разликата е забележлива.

 11.   Ирвандовал dijo

  Пред некое време инсталирав Debian со овој метод сега ќе пробам со ubuntu 12.10 32 бита, но со vbox да видам како оди

 12.   Виножито-мува dijo

  Питерчеко поминете ја вашата врска до таринга, не можам да ве најдам!

 13.   Герман dijo

  Сакам да го коментирам следново и ќе ми кажат дали е вистина или не, барем веќе го тестирав на неколку машини и ова ми дава референца да го поставам тука.

  Постои дистрибуција што се размислува целосно за нетбук, со вистинско искуство во малите екрани што никој друг не го дава; станува збор за: Кубунту.

  Всушност, секоја дистрибуција со KDE има можност да се префрли од десктоп во Netbook-плазма. (Се менува во поставките)

  Многу луѓе ќе речат дека KDE троши многу ресурси и тоа беше, но со најновите верзии, особено со 4.10, многу е намалено, што малкумина знаат дека е ова што го споделувам:

  Кубунту е одлична дистрибуција. Вие ја инсталирате и ја прилагодувате работната површина на „Kubuntu-netbook-plasma“ (слики на Google за ова и ќе видите што ќе ви кажам). Потоа, откако ќе се инсталираат, отворете ги пакетите Muon и инсталирајте „kubuntu-fat-low-settings“ и рестартирајте.

  Она што го прави оваа датотека е да исклучи многу услуги што малкумина ги користат и кои трошат многу ресурси, што го прави KDE одлична опција за машини со малку ресурси и со работната површина на Netbook-Plasma имате најсовршен GNU / Linux за нетбуки. Исто така, треба да ги исклучите сите ефекти. Сепак, некои основни ефекти во менито се стандардно и изгледаат одлично и не ја забавувајте вашата машина.

  Имам инсталирано Kubuntu 12.10 x86 на Acer Aspire ONE D255E што го користам за конференции и го поврзувам со надворешен проектор; со Impress ги минувам слајдовите; со Гвенвју ги минувам сите слики (со имиња на броеви или букви, така што тие се во ред), па дури и играм видео со VLC. И, ако вашата машина има Bluetooth, можете лесно да споделувате датотеки или да се поврзете со вашиот телефон, слушалките, тастатурата или глувчето. Имам направено и видео-конференции на Skype.

  KDE Netbook-плазмата е најдобрата работна површина некогаш размислена и прилагодена за овие минијатури. Не може да има подобро. Windows никогаш не се доближува до она што го имаме на GNU / Linux.

  Среќа. Магична прегратка.

  1.    свекрва84 dijo

   дека поставките за малку маснотии се наменети за оние кои не сакаат да ја инсталираат мрежата.

 14.   Екс-трол dijo

  Обидете се, мислам дека со ова ќе биде 4-та шанса што ќе му дадам на Ubuntu 12.04, само се надевам дека ќе успее

 15.   Макубекс Учиха dijo

  hehe интересен придонес: 3 со ова ќе биде многу добра инсталација според потребите на секој xD, најдоброто нешто што исто така би било да се создадат скепти за баш за автоматизирање на инсталацијата за секоја околина, јас размислувам да направам експеримент со овој хаха , тестирајќи го со градителот на ubuntu: 3

 16.   Кристијан dijo

  Добра вечер, се обидов да го инсталирам на овој начин, но не открива никаква мрежа, ми кажува дека мрежните модули не се пронајдени. Не можам да продолжам со жична инсталација, но ако го сторам ова со Debian, нема проблем… Го привлекува вниманието

 17.   Кристијан dijo

  Добро утро, помислив дека вчера го објавив мојот коментар, можеби ќе го исклучам компјутерот без да го испратив. Како и да е, имам проблем со инсталацијата кога ќе стигнам до делот каде го детектира мрежниот хардвер, таму добивам порака со предупредување дека не е откриен мрежен интерфејс (треба да се разјасни дека сум поврзан со кабел и работи добро, претходно ја имав направено верификацијата).
  Пораката кажува вакво нешто:
  „Не е откриен мрежен интерфејс. Ова значи дека системот за инсталација не може да најде мрежен уред.

  Можеби треба да вчитате специфичен модул за мрежната картичка, доколку го имате. За да го направите ова, вратете се на чекорот за откривање на мрежниот уред. "

  Кога го инсталирав Debian од минимална инсталација, претходно го преземав фирмверот за мојата Wi-Fi плоча и тој работеше веднаш, иако инсталацијата беше завршена со жична мрежа. Изненаден сум што тој не го ни најде кабелот. Ако можете да ми помогнете, ќе ви бидам многу благодарен. Ви благодариме за сите вообичаени информации.

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво Кристијан,
   за овие случаи објавив уште еден запис во taringa.net. Решение за вашиот проблем со возачот се сликите на серверот Убунту. Основниот систем е инсталиран, но на истата слика наоѓате драјвери и минимум неопходен ..

   32 битови
   http://releases.ubuntu.com/precise/ubuntu-12.04.2-server-i386.iso

   64 битови
   http://releases.ubuntu.com/precise/ubuntu-12.04.2-server-amd64.iso

   За преземање на Ubuntu 12.10 isos:

   32 битови
   http://releases.ubuntu.com/quantal/ubuntu-12.10-server-i386.iso

   64 битови
   http://releases.ubuntu.com/quantal/ubuntu-12.10-server-amd64.iso

   Со почит,
   Петерчеко

 18.   кенат dijo

  Дали некој знае како да направи такво нешто, но со тоа треба да тестира, а стандардната работна површина е Razor-Qt?

  1.    Петерчеко dijo

   Најбрзо е:
   Инсталирајте го вашиот базен систем. Откако ќе ја завршите инсталацијата и ќе се најавите на вашиот Debian без графичко опкружување за прв пат, продолжете со:

   Отворете го терминалот и најавете се како root. Потоа следете со:

   add-apt-repository ppa: жилет-qt

   Сега одете на списокот со извори

   nano /etc/apt/sources.list

   Во линиите што одговараат на репото на жилет, сменете го дистрибуцијата на репо, изгледајќи вака:

   deb http://ppa.launchpad.net/razor-qt/ppa/ubuntu прецизна главна
   deb-src http://ppa.launchpad.net/razor-qt/ppa/ubuntu прецизна главна

   Зачувајте со комбинацијата на копчиња CTRL + O и затворете со CTRL + X
   Сега напиши:

   apt-get update
   apt-get -y dist-надградба
   apt-get инсталирај razorqt

   И воила

   1.    Петерчеко dijo

    Извинете што не отворате ниту еден терминал бидејќи веќе сте во него

 19.   Лоренцо dijo

  Може ли некој да ми каже што мислите под ѓубре пакувања?

  "... ужасно стабилно, без стандардно инсталирање на несакани пакети на Ubuntu."

  Дали мислите дека инсталирањето на Ubuntu на овој начин ги инсталира пакетите што навистина ви требаат на вашиот компјутер и ги отфрла вишокот?

 20.   герно dijo

  Здраво, го следев ова упатство до моментот на најавување и имам многу curубопитен проблем.

  Не можам да се најавам со мојата сметка на lightdm, ги внесувам корисничкото име и лозинката и повторно се враќаат на екранот на lightdm. и со единство и со класичен гном.

  Ако наместо тоа ја користам сметката за гости, можам да влезам во графичкото опкружување без проблеми, и во единство и во класична гном.

  лозинката е точна и од терминалот се најавувам без проблеми.

  Некој предлог?

 21.   герно dijo

  како дополнителни информации додаваат дека единствената „чудна“ работа што ја направив е инсталирање / дома на посебна партиција.

 22.   герно dijo

  Ништо, не грижи се, не можам повеќе да бидам без компјутер. Goingе сменам дистрибуција или нешто слично.

  однос на

 23.   Битцеро dijo

  Многу многу добро упатство, честитки.
  Сакав да знам две работи, првата:
  Ми се допаѓа Kde, и веќе видов како да го инсталирам, но исто така многу ми се допаѓа "изгледај чувство" на Gnome-Shell, да инсталираш gnome-shell како што би било:

  sudo-s

  внесете ја вашата лозинка за root и потоа ставете:

  apt-get -y install gnome-shell –неинсталирај-препорачува

  apt-get -и инсталира менаџер на синаптичка мрежа

  Поправи ме ако не сум во право.

  Второто нешто што би сакал да го знам, не знам, е дали сите различни верзии на Ubuntu (Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu, итн.) Носат спам. Знам дека Убунту (Единство) го носи Амазон кој ќе носи нечисти брада и ќе знае кои други работи.

  честитки

  1.    Петерчеко dijo

   Здраво,
   добро, во вашиот случај за да добиете минимална инсталација на gnome, би направил:

   apt-get -инсталирај го gnome-core

   Да инсталирате апсолутно сè, користете го тимот на gnome:

   apt-get -инсталирај го gnome

   Што се однесува до вашето второ прашање на Xubuntu, само деинсталирајте го Центарот за софтвер на Ubuntu и користете Synaptic на пример.Ако добро се сеќавам, софтверскиот центар на Ubuntu е инсталиран само на Ubuntu и Xubuntu бидејќи Kubuntu користи Muon и Lubuntu софтверски центар Lubuntu. Само Ubuntu со Unity има проблем со спам.

   Можете исто така да побарате варијанта на UBuntu со Gnome-shell инсталирана стандардно наречена ремикс на Ubuntu Gnome:

   https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10

   Со почит,
   Петерчеко

   1.    битцеро dijo

    Ви благодарам што ми одговоривте. Јас сум Убунтеро, научив колку малку знам со оваа дистрибуција, во нејзините почетоци со гном 2, потоа отидов во KDE (спектакуларен секој ден) Кубунту, продолжувам со двете (две партиции). Во моментов имам инсталирано ремикс на Ubuntu gnome како што рековте (не знам што има оваа gnome-shell, но ми се допаѓа, и покрај критиките).
    Забите ми излегоа со пакетите .deb.
    Не знаев како да инсталирам ubuntu од скоро нула.

    Ви благодариме.

 24.   Фернандо dijo

  Колку добро туто, јас веќе испробав ubuntu 12.04 и е побрз и постабилен од верзијата 12.10, но вистината е дека не го сакам ubuntu со единство, тој е претежок, повеќе мислам дека е исто толку тежок како прозорци 7, виси на мене, не засега на мојот личен компјутер имам Xubuntu што е добро, и многу ми се допаѓа Kubuntu многу.
  ПС: (Јас сум на универзитетски компјутер) хехехе, јас не користам прозорци

 25.   Revo dijo

  Како би било да се инсталира цимет ?? ... дали би било нешто такво?

  #sudo add-apt-repository ppa: gwendal-lebihan-dev / цимет-стабилен
  Ажурирање #sudo apt-get
  #sudo apt-get инсталирајте цимет

  Или има минимална верзија за цимет ??

  Поздрав.

 26.   Леодан dijo

  Здраво, инсталирајте го ubuntu-12.04.2-desktop-i386, на прозорците со двојно подигање.
  ок, но кога ќе изберам да започнам со ubuntu, влегувам во режим на конзола ... зошто ???
  Не ми ја покажува графичката околина, работната површина и другите апликации… ..
  Како да ги инсталирам сите овие апликации ... Знам дека со помош на командната линија, што ми помагате и ме водите ако веќе имате графичко опкружување и други модули, кои се чекорите што треба да ги следите ... Ви благодарам многу ... Поздрав ....

  1.    Јован dijo

   Ако сте го преземале ISO-то од линковите прикажани на овој пост, тоа е затоа што овие верзии немаат графичко опкружување, тоа покажува како да додадете графичка околина на ubuntu, а во коментарите можете да видите како да додадете други графички средини

 27.   девитрол dijo

  Сè уште не разбирам како изгледа окуларното средно на минимален систем базиран на gnome.

 28.   Јован dijo

  Здраво, добро, инсталирав со KDE ... и работеше добро, но при ажурирање останав повторно без графичко опкружување, како да немам графичко опкружување. Јас навистина немам идеја како да се реши ова, имам видео картичка ATI

 29.   Лав dijo

  Добри луѓе in .инсталирајте го ubuntu 12.04.2 lts, ​​на windows xp sp3, користејќи двојно подигање
  Инсталирав ubuntu со wubi.exe at ..а 32 бита… .. Но, кога ќе го стартувам ubuntu and .и проверувам каков систем имам …… користејќи ја командната линија uname -a… .продажба дека имам ubuntu 12.04.2 .86tls x64_64… .. пишува дека имам 32-битен систем… .зашто ако го инсталирам за 64-битен… ..Тоа може да го оштети мојот компјутер со тоа што го има во 32-битен …… бидејќи секогаш сум инсталирал 64 -бит системи како windwos xp, но не знам зошто инсталирам во 4bit .... моето прашање е дека ако може да ми го оштети компјутерот, имам процесор Intel P64, пишува дека поддржува 7211bit, ms-1 матична плоча , RAM меморија од 128 GB. XNUMX МБ ВИДЕО ... БЛАГОДАРАМ ... ЗА ВАШИТЕ ОДГОВОРИ ..... ПОЗДРАВИ ...

 30.   Лав dijo

  луѓе исто така, ми треба да ми пружите голема корист на Oracle 11g и облични образци за Ubuntu 12.04.2 lts ……. Ви благодарам многу

  1.    Петерчеко dijo

   За Oracle 11g користете CentOS и не ubuntu ..
   http://www.oracle.com/technetwork/products/express-edition/downloads/index.html

 31.   Хорхе Андрес Девија Москера dijo

  Ако останам во чекор број два и работам само од конзолата, што всушност ќе инсталирав? Убунту? Јадро? Ништо?

  1.    Петерчеко dijo

   База на Ubuntu без X или графичка околина

 32.   Оска Г. dijo

  Се користи за инсталирање на минимална основа на xfce, го велам затоа што сакам да инсталирам ubuntu minimal со xubuntu minimal
  но проблемот е што не поддржува uefi