Како да користите уреди со форматиран ExFAT во Linux

Пред некое време тие ни пишаа за неможноста да се користат уреди со ExFAT во Linux, иако не е вообичаено да се добиваат дискови форматирани во овој формат, сите дистрибуции треба да можат да се справат со нив по дифолт, во случај дистрибуцијата да не е една од оние среќните и да не сте биле во можност да користите вашиот уред со ова упатство се надеваме дека сега ќе можете да го сторите тоа.

Што е ExFAT?

EXFAT Тоа е систем со лесна датотека, создаден со цел да се користи во флеш-уреди, бидејќи е полесен формат од NTFS, овој формат е компатибилен со сите тековни оперативни системи, но во некои дистрибуции не се крева автоматски уредот.

Една од недостатоците на ExFAT е тоа што нема толку безбедносни мерки како NTFS, но ако ги надмине ограничувањата на познатиот FAT32, сепак, главната употреба на ExFAT е да подготви мултимедијални единици што подоцна ќе се играат на уреди како што се телевизори, конзоли за игри , телефони, плеери меѓу другите.

ExFAT дозволува датотеки од која било големина и партиции без ограничувања, така што е подготвен за големи дискови, како и за надворешни уреди со мал капацитет.

Како да користите дискови ExFAT во Linux?

Понекогаш дистрибуцијата го препознава уредот, но спречува пристап до документите зачувани на него, без оглед што е вашиот проблем, решението е исто. Едноставно, треба да инсталираме exFat со следнава команда:

sudo apt install exfat-fuse exfat-utils

По ова, можеме едноставно правилно да го користиме нашиот уред. Во некои случаи, проблемот продолжува, за ова мора да ја создадеме мултимедијалната папка со следнава команда:

sudo mkdir /media/exfats

Следно, ние мора да го поставиме нашиот уред во соодветниот директориум со следнава команда:

sudo mount -t exfat /dev/sdb1 /media/exfats

Во случај да сакате да го отстраните уредот, ние едноставно ја извршуваме следнава команда:

sudo umount /dev/sdb1

Со овие едноставни, но моќни чекори ќе можеме да користиме каков било уред со формат ExFAT без никаков проблем.


5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пико dijo

  Многу добра објава беше многу корисна, продолжете секогаш вака, би бил многу благодарен ако ми помогнете со малку сомнеж, имам инсталирано Ubuntu на мојот десктоп компјутер и по потреба треба да инсталирам Windows, тие ми предложија да го делат дискот и да инсталираат, но не знам како да го вратите пристапот до партицијата на Windows Ви благодариме

  1.    ramses_17 dijo

   Ажурирајте го грубот
   $ sudo ажурирање-grub2

   1.    Гил dijo

    Иако пред неколку години одевме од grub во grub2, $ sudo update-grub ќе биде еквивалентно и работи и за grub2.
    Од друга страна, се прашувам, не сум го правел тоа со години, ако не е потребно да се инсталира оваа нова конфигурација со $ sudo grub-install / dev / sda, дали ажурирањето-grub2 веќе го содржи овој последен чекор? Бидејќи не ја гледам командата grub2-install.

 2.   Тркач dijo

  Одлична статија, ви благодарам многу што ја завршивте оваа работа.

  Јас лично секогаш го користам овој датотечен систем. Но, вистина е дека во Linux тој дава некои проблеми.

 3.   тетелкс dijo

  Имам Ubuntu 20.04

  Откако направивте сè што укажувате:

  #sudo apt инсталирајте exfat-осигурувач exfat-utils
  # судо мкдир / медиуми / екстати
  #sudo mount -t exfat / dev / sdb1 / media / exfats

  Ја добивам оваа порака:

  Осигурувач exfat 1.3.0
  ГРЕШКА: не успеа да се отвори '/ dev / sdb1': Нема таква датотека или директориум.

  Имам 2 2Tb хард дискови што не можам да ги користам затоа што нивниот датотечен систем е во екстат

  Можете ли да ми помогнете?