Кој користи GNU / Linux?

Уникатна позадина

Интересна статија во која наоѓам луѓето каде што се собрани серија информации што ни кажуваат во кои агли на светот се користат GNU / Linux. Признавам дека за некои случаи не знаев.

Исто така, ме изненадува тоа што Куба е една од главните земји заинтересирани за дистрибуција на ГНУ / Линукс. о_О

Ајде да видиме само мал, но значаен примерок од обемот што го има Linux денес со неколку примери за неговата употреба:

 1. Контролни системи г.сообраќај: Се повеќе градови во светот се потпираат на ГНУ / Линукс за управување со нивните услуги за контрола на урбаниот сообраќај. Newујорк, Сан Франциско и Лос Анџелес се некои од нив.
 2. Подморничката флотануклеарна енергија на морнарицата на САД: Американските нуклеарни подморници, некои од најнапредните и најсмртоносните во светот, користат дистрибуција базирана на Ред Хет за контрола на сите системи на бродот. Можете ли да замислите BSOD на длабочина од 500 метри? И јас би се одлучил за Linux ...
 3. ЦЕРН: Најголемата и најскапа машина некогаш изградена од човек, Големиот хадронски судир, користи GNU / Linux, како и сите зависности на ЦЕРН. Резултатите од експериментите се споделуваат со научната заедница со користење на дистрибуирана мрежа која исто така се заснова на GNU / Linux. ЦЕРН е родно место и примарна употреба на Научен Линукс, дистрибуција базирана на Ред Хет за мажи и жени од наука.
 4. Јапонски куршум: Најпрецизниот железнички систем во светот се потпира на GNU / Linux за секогаш да пристигнува на време. Помеѓу Токио и Осака, двата најголеми града во Јапонија, возот сообраќа на секои 3 минути во секоја насока. Секоја година, Шинкансен (име на јапонски куршум) носи повеќе од 151 милиони патници годишно, со максимална брзина од 320 км / ч.
 5. Берзите во ујорк и Лондон: SEујорк (Stockујоршка берза) е најактивната берза на планетата, каде што повеќе од 150 милијарди долари акции и обврзници се купуваат и продаваат секој ден. Неговата компјутерска инфраструктура работи под Red Hat Enterprise Linux. LSE (Лондонска берза) тргна по стапките на NYSE користејќи Novell SUSE Enterprise Linux по неговиот претходен систем заснован на Windows Server 2003 и .Net започна континуирано да се распаѓа бидејќи не можеше да поддржи огромен број истовремени трансакции што беа извршени на него. . Резултатите од миграцијата беа стабилен систем и многу побрз од оној на сите негови конкуренти.
 6. Федералната администрација за воздухопловство на САД: ФАА, за својот акроним на англиски јазик, е задолжена за следење не само на воздушниот сообраќај на САД, туку и на сите други активности за управување и поддршка на воздухопловството. Во 2006 година, тие извршија целосна миграција кон Red Hat Enterprise Linux.
 7. Амазон: Најголемата онлајн продавница на светот не само што користи ГНУ / Линукс за управување со своите активности, туку тие развија и свој дистрибутер, Амазон Линукс, базиран на Red Hat Enterprise Linux. Амазон исто така стана светски лидер во областа на облак компјутерите, со својата платформа Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) која користи виртуелизација на Xen базирана на Linux под неа.
 8. Google: Друг гигант на мрежата што разви свое дистрибуција, Goobuntu, што е повеќе од што било кожа што се применува на најновата LTS верзија на Ubuntu. Google користи GNU / Linux и на своите терминали и на своите сервери. Вторите имаат специјално модифицирана и оптимизирана верзија за вашиот пребарувач и за останатите услуги што ги нуди компанијата.
 9. Facebook: Фејсбук им ги доверува податоците на своите повеќе од 1.000 милијарда корисници на сервери кои работат на изменета верзија на CentOS 5.2. (Не толку) чудната работа е што целиот нејзин хардвер (Open Compute Platform) го потврдува според стандардите на Red Hat.
 10. Twitter: Твитер е член на Фондацијата Linux, неговите десетици илјади сервери работат со Linux и многу други бесплатни технологии што ги ценат за можноста да ги модифицираат по своја волја за подобро да ги прилагодат на нивните потреби.
 11. Богородица Америка: Најпопуларната нискобуџетна авиокомпанија во Северна Америка користи адаптирана верзија на Ред Хет и Федора за своите системи за забава во лет.
 12. Тојота: Тојота е една од последните компании кои станаа Златни членови на Фондацијата Линукс, покажувајќи ја целата своја поддршка за заедницата за слободен и отворен софтвер. Новите модели на Тојота користат GNU / Linux за управување со нивните системи за забава и информации. Административните системи и корпоративните мрежи, исто така, се потпираат на GNU / Linux за да функционираат.
 13. Беспилотни летала: Армијата на Соединетите држави опреми голем број на UAV како MQ - 1 Predator со GNU / Linux. Причината: Системот што првично го имаа (Windows XP) не успеа поради вирус во MQ-9 Reaper, поради што започна миграцијата на неколку од овие беспилотни летала. Предаторот го користат воздухопловните сили на Соединетите држави, Кралското воздухопловство на Англија и Воената аеронаутика на Италија. Иако треба да се прелета преку стратешки точки, можно е да се вметнат две ракети „Хелфајр“, што го прави овој дрон смртоносно оружје.
 14. Мобилни уреди: Може да го носиме на нашиот телефон или таблети. За овие, постои јасен доминатор во оваа област: Андроид. Врз основа на јадрото на Линукс, создадено од Андроид АД, а потоа купено во 2005 година од Гугл, стана еден од најважните мобилни оперативни системи денес. Уредите од сите опсези како Samsung Galaxy, Sony Xperia, HTC, Coby Kyros и многу други го користат оперативниот систем развиен од Google и Open Handset Alliance, што резултира со широк спектар на уреди и гаџети.
 15. Фби: ФБИ мигрираше во Линукс во 2002 година бидејќи е побезбеден систем со капацитет да управува со голема количина на податоци, тој исто така користи Линукс бидејќи е полесно да се шпионираат други компјутери од овој оперативен систем и да управуваат со мрежи на доверливи информации.
 16. Википедија: Фондацијата Викимедија отсекогаш имала свои сервери кои работат со оперативни системи базирани на Гну / Линукс, но во 2008 година нејзините сервери преминаа од управување со РедХат и Федора во управувани од системи на Убунту Сервер.
 17. 91% од светските суперкомпјутери: Од 500 најмоќни компјутери во светот 455 користат оперативни системи од семејството ГНУ / Линукс.
 18. Ла Каза БланкаПо обид за напад во 2012 година од компјутери заразени ширум светот со црвот „Code Red“, веб-страницата на Белата куќа беше преместена во домаќин со подобра заштита од нападите на „DDoS“ и тие ја искористија можноста да мигрираат од нивните постар Соларис оперативен систем до Red Hat Enterprise Linux.
 19. Бинг (од Мајкрософт): Чудно е, но е вистина, прелистувачот Бинг има свои сервери кои работат на Linux. Убедете се: http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.bing.com
 20. Неколку земји користат GNU / Linux во јавната администрација и во деловниот сектор: Во светски рамки, интересот за Linux е најголем во Индија, Куба и Русија, Чешка и Индонезија. Првата западна земја што излезе на оваа анкета е Германија на 8-то место. Во Соединетите држави, највисоко ниво на популарност има во државата Калифорнија и тоа е разбирливо, имајќи предвид дека тој е дом на Силиконската долина, каде се наоѓаат големите интернет-емпориуми и софтверската индустрија воопшто. Да видиме во кои земји најпопуларни се XNUMX-те најчести дистрибуции:
  Земји со најголем интерес во Ubuntu звук:
  1. Италија
  2. Куба
  3. Индонезија
  4 Норвешка
  5 Чешка Република
  Земји со најголем интерес во OpenSUSE звук:
  1 Русија
  2 Чешка Република
  3. Молдавија
  4 Германија
  5. Индонезија
  Земји со најголем интерес во Fedora звук:
  1 Шри Ланка
  2. Бангладеш
  3 Индија
  4. Непал
  5. Зимбабве
  Земји со најголем интерес во Debian звук:
  1. Куба
  2 Чешка Република
  3 Германија
  4. Белорусија
  5 Русија
  Земји со најголем интерес во Ред Хет звук:
  1. Бангладеш
  2. Непал
  3 Шри Ланка
  4 Индија
  5. Куба
  Земји со најголем интерес во Мандрива звук:
  1 Русија
  2 Чешка Република
  3. Полска
  4. Франција
  5. Индонезија
  Земји со најголем интерес во Slackware звук:
  1. Бугарија
  2. Индонезија
  3. Бразил
  4 Русија
  5. Полска
  Земји со најголем интерес во Gentoo звук:
  1 Русија
  2 Чешка Република
  3. Белорусија
  4. Молдавија
  5. Естонија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

124 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пандев92 dijo

  И Шпанија никогаш не излегува никаде, оле, да живеат биковите xdd

  1.    Ловел dijo

   SAludos го разгледува овој напис, тие објаснуваат како оди слободниот софтвер во Шпанија 🙂 .. http://is.gd/NyqJa0

  2.    итахи dijo

   пандев ќе создадеме во Шпанија „манолетен Гну / Линукс“ дистрибуиран и инспириран од светот на борбите со бикови, за да видиме дали Линукс се прикрадува таму

   1.    пандев92 dijo

    Хахахахахаа, одете да го запознаете XD, исто така дистрибуција на Гну / Белен, може да служи ахахахаа

    1.    елиотим3000 dijo

     Не ја разбрав шегата со ГНУ / Белен.

     1.    танатос dijo

      Белен, замислувам дека тие се однесуваат на Белен Естебан, која се смета за принцеза на градот, и единствена нејзина заслуга е да се вклучи во борба со бикови и да остане бремена… ..

     2.    елиотим3000 dijo

      @thanatos:

      Веќе ме натерав да се сетам на Белен, бидејќи во Перу таа е позната повеќе од што било друго затоа што се веруваше во приказната дека водител на шоу-бизнис наречена Софија Франко се мешаше со нејзиниот сопруг и како резултат на тоа таа беше многу лошо соочена на гледачите пред таков скандал и барем овде фанатизмот на славните ликови веќе падна многу од оваа причина.

      П.С: Ако некој друг што е Перуанец и го чита ова, немојте да ја мешате Белен Естебан со Белен Естевез, кои се целосно две различни жени.

  3.    Виндоузико dijo

   Не знам како тие го направија списокот на земји, но интересот не е многу објаснувачки. Во Шпанија, GNU / Linux се користи многу (само треба да погледнете во сообраќајот што го создаваме).

 2.   Ловел dijo

  Толку е точно и сега недостасуваат многу повеќе работи што користат линукс или некој линукс и секако Куба и Венецуела се појавуваат како земји кои најмногу промовираат употреба на слободен софтвер во Латинска Америка. на пример Linux на мобилни уреди http://is.gd/qKJc9q

 3.   исто dijo

  На точка 3, зошто го исклучувате Фермилаб? ; _;

 4.   Иан dijo

  Точка 13, ова и тој работеше со XP ??? О_О

  Диосссс, а некои велат дека сме безбедни, бидејќи таму мора да има уште многу XP ... ќе се самоубиеме сами, ќе видите

  1s

  1.    Вики dijo

   Пфф исто што велам. Беспилотни летала со xp Кој беше генијалецот кој го смисли тоа?

   (/ -) / ~ ┻┻ 彡 ☆ ★

 5.   dtll84 dijo

  Недостасува многу важен сектор и каде што Linux е ветеран: филмската индустрија.
  Веќе во Титаник (1998) се користеа компјутерите со Линукс за да се направат специјалните ефекти (да не зборуваме за Аватар). Pixar и сите поголеми компании за производство користат Linux сервери за обработка на сите продукции.
  Интересно е што единствената програма Autodesk која е поддржана на Linux е Маја, која е за анимација.

 6.   Исус Израел Пералес Мартинез dijo

  Ниту Мексико не излегува никаде: в
  да живее текилата веј !! 😛

  1.    VulkHead dijo

   хахаха, замислувам дека во Мексико многу го користат .. Забележав дека големо мнозинство од оние што користат Linux се мексиканци.

 7.   Антонио Галосо dijo

  Поради оваа причина, јас ја промовирам употребата на GNU / Linux меѓу семејството и пријателите.

  1.    Вики dijo

   Во мојата куќа тие користат елементарни ОС

   Најдобар начин да „продадете“ linux е да кажете дека скоро немате ризик од малициозен софтвер на вашата работна површина. Пријател на факу го инсталирал за да може да гледа тивко порно без да добие компјутерски вирус XD

   1.    елав dijo

    ХАХАХАХА ° w °

   2.    елиотим3000 dijo

    Па, признавам дека користам и Линукс за да гледам порно (тоа е многу побезбедно од Виндоус). #Виновно задоволство

    1.    Санхусофт dijo

     Што дојдовме до господа !! xD

  2.    ШИРОТ dijo

   оооооо, и јас, хахаха, ја убедив и инсталирав Федора кај татко ми со 60 години зад грб.

 8.   Ксикиз dijo

  Не можам да престанам да се смеам во точката 19 xD

 9.   MSX dijo

  Само ќе го кажам ова:

  +++ ЗА БСДОТ ШТО ГО ГЛЕДА НА ТВ !!! +++

 10.   edo dijo

  Во случај на бинг, тоа зависи од тоа како некој го бара, тој оди на Linux или Windows Server
  Ако барате http://www.bing.com, користете Linux
  http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.bing.com
  Но, ако барате bing.com, тоа магично оди на серверот Виндоус
  http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=bing.com

  Дали некој знае зошто?

  1.    елиотим3000 dijo

   Бидејќи Microsoft го користи Akamai прецизно за да го забрза вчитувањето на своите Интернет страници што користат Windows Server. Уште повеќе, непарниот сервер има барем CentOS 6.4 за да им даде рака на своите сервери.

 11.   џебови dijo

  За мене е чудно што Русија се појавува на сите или скоро сите списоци на најдобрите 5. Разбирливо е бидејќи станува збор за платен со многу жители, што Кина не го гледам никаде. ПРОЗОРИ што поддржуваат Linux, хахаха. Нормална ќерка го користи портата :)

  1.    Торзан dijo

   Дека „земјите со поголем интерес“ ќе бидат процентуално, не мислам дека количината на население има многу врска со тоа. Да беше по популација, Кина со „национално“ Убунту ќе беше високо на топ листите.

 12.   забелешка dijo

  Погледнете го извештајот на Неткрафт. Мајкрософт не користи Linux на Бинг. Го користи Акамаи, што е ЦДН што тие го договориле. Всушност, Microsoft не е сопственик на серверите.

  Честитка.

  1.    Торзан dijo

   Да, но тие „уживаат“ да го користат, барем по дифолт.

  2.    елиотим3000 dijo

   Но, Мајкрософт, исто така, користи виртуелни машини (што не е точно Xen, VMWare или Parallels) во рамките на оние сервери кои, многу пати, кога користите Netcraft, се чини дека користи Windows Server 2003.

   Како и да е, ако користите Linux, го користите (а исто така и Apple на нивните сервери).

 13.   Хозе Мигуел dijo

  Штета, шпанската заедница има многу лошо цена во овој извештај.

  Честитки за Кубанците, благодарение на нив имаме застапеност. Се надевам дека тоа нема да се промени ...

  Поздрав.

 14.   ДаниелЦ dijo

  Јас би сакал да знам како е тоа што Куба се појавува повисоко и во поголеми дистрибуции од Германија или САД, всушност грингоата не се појавуваат во ниту еден Топ 5.

  1.    Хозе Мигуел dijo

   Мислам дека „потребата“ и „интелигенцијата“ се клучевите.

   Поздрав.

   1.    ДаниелЦ dijo

    Не знам што мислиш под тие придавки.

    Германија е земја каде што се создадени најважните опции за Linux и KDE. Покрај тоа, многу владини агенции и цели градски совети се префрлија на Linux.

    И во случајот на САД, ако го погледнете списокот што го ставија, многумина од таа земја, нивните најважни институции (одбрана, разузнавање, воздухопловство) се на Линукс.

    1.    Хозе Мигуел dijo

     Општо, постојат две причини да се користи GNULinux.

     Првиот е „потреба“. Фактот да се биде слободен влијае во земјите каде куповната моќ не е добра.

     Второто е „интелигенција“. GNU / Linux е модерен, актуелен систем кој работи многу добро. Затоа, нема многу смисла да се плаќа за комерцијален систем, имајќи опција како GNU / Linux.

     Се надевам дека појаснувањето е доволно.

     Поздрав.

  2.    Вики dijo

   Дали го сметате процентот на жители со пристап до Интернет таму?

 15.   кик1н dijo

  Сега разбирам зошто гугл е глупава хаха.
  Топ дистрибуции на црвена капа и SUSE.

 16.   Виндосеро dijo

  Но, сите тие примери се од страната на серверот.

  А што е со работната површина во Linux, ахх?
  LINUX ПРОБЛЕМ?

  1.    елиотим3000 dijo

   Убунту е еден од случаите, како додаток дека 1% од десктоп корисниците според „анкетите“ се претвораат во измама, бидејќи тие не ги бројат самите вистински корисници, туку компјутерите што се претходно инсталирани со оперативен систем. Доказ за ова е во овој напис >> https://blog.desdelinux.net/debunking-the-1-percent-myth-traducido-al-espanol/

   Сепак, Линукс многу се подобри на работната површина откако Убунту дојде на овој свет.

   1.    пандев92 dijo

    Само запомнете дека од математички причини, 1% од годината 2004 година! = 1% од 2013 година, Linux се зголемува, проблемот е во тоа што се зголемуваат и корисниците на светски компјутери.

    1.    елиотим3000 dijo

     Да, но во однос на мобилните уреди и / или компјутерите на изразената застареност, многумина веќе би биле со дистрибуција на Linux како Slackware, Debian со Xfce / Lxde и / или Arch со претходно споменатите GUI.

 17.   Federico dijo

  Многу добро за Кубанците !! соодветно давање на репрезентативност на Дебијан!

  1.    елиотим3000 dijo

   Тоа е нешто!

   1.    ernesto dijo

    Венецуела и Аргентина не се појавуваат, бидејќи имаме две посрани влади, од лево каде и да ги погледнете, ние сме робови во сопствените земји, подложени сме. Светот е против нашата политика или поточно нашите „политичари“.

    1.    alberto dijo

     ја ставате левицата како нешто негативно, но ако тие влади се толку „злобни“ како што мислите, тогаш тие навистина не се леви.

     ако сте подложени, ќе мора да дојдете овде и да ги тестирате фасадите што нè управуваат

     1.    пандев92 dijo

      Па, не знам во која држава живеете, но сега не можам да најдам никаква десничарска авторитарна влада во светот, освен во арапските земји.

     2.    alberto dijo

      Шпанија, Унгарија, САД ... нема ...

     3.    Флота dijo

      Хала Алберто, натера да гледа. Бидејќи сте толку несреќни во Шпанија и толку угнетени од „изгледот“, сепак би било добро да одите со Вили Толедо во Куба, затоа што има f мајка. Или во Венецуела (да, земете тоалетна хартија).

      Колку е слепо на светот ... или глупаво, кој знае.

     4.    пандев92 dijo

      Ехем ехем xDDD. Престанете да пиете ноќе, во Шпанија нема фасадна влада, но луѓе како вас веќе би ги исфрлиле од земјата xD. Вели некој што ги води п.п. младите во базите.

      САД не се изглед, тие се капиталисти, демократите не се изглед.

      Унгарија нема идеја.

     5.    Алберто dijo

      таму ти. Претпоставувам дека бидејќи тие ќе бидат помалку од две години на власт, тие нема да имаат време да вратат сè назад од диктатурата, но ако не, веќе го имате во образованието, задолжителното верско образование.

      Да, владетелите се фасади, сè уште не е фашистичка држава, но тоа не значи дека мнозинството е, а исто така и на опусот.

      Не знам Вили Толедо, но ако толку многу корозивна плунка прави разум и лигавец, тогаш нешто позитивно ќе мора да биде.

      Ниту Куба не е левичарска влада.

    2.    Вилберт Исак dijo

     „Да, се разбира, во Куба тие немаат лева влада и затоа се на ранг-листата ... Ударни вести, тие ме информираат дека Куба има лева влада, ова е нечуено!

     1.    Алберто dijo

      Не те разбирам. Секоја репресивна влада по дефиниција не е лева. Јас познавам Кубанци и тие немаат слобода. Постојат работи што се многу добри во Куба, но други не се.
      Оние кои управуваат се економска и воена каста, како и на кое било друго место.

      Очигледно би било потребно да се провери до кој степен САД се подобри или полоши од Куба, но тоа е друго прашање.

      Поентата ми е дека ниедна диктатура навистина не е оставена.

      1.    MSX dijo

       Точно, како и сегашната влада на Аргентина, каде што има демагошка диктатура маскирана како левица - кога во пракса тие се исто толку славни како војската со секој што слепо и целосно не се согласува со нивниот дискурс.


 18.   јуанкујо dijo

  Здраво linuxeros:
  Колку е чудно, Венецуела и Аргентина ги нема на картата ... зошто е тоа така? Венецуела има дистрибуција која дистрибуира Канаима за компјутери и нетбуки (базирана на Debian) и страница за бесплатен софтвер од каде што можете да преземате меки
  Аргентина има национален план од 3.500.000 Netbooks и скоро 2.800.000 netbooks се веќе испорачани во училиштата. Дистрибут на Аргентина се нарекува Huayra (врз основа на Debian) што на кечуански јазик значи „ветер“, покрај форум, и ал Like Canaima страница На фејсбук. Можете исто така да го видите интересот за инсталирање на Huayra на приватни компјутери.

  1.    Педро dijo

   Јас сум Аргентинец и ви кажувам дека од двете дистрибуции што ги споменувате, претпочитам канаима, потребно е повеќе време да се развие. Нашата хуајра има долг пат да помине, а исто така има уште многу грешки. 🙂 Што се однесува до нетбукот, тоа е политички потег, децата во училиштата во мојата земја, тие шетаат со нетбук и не учат ништо, прво треба да ги научите да ја користат главата, тогаш тие ќе видете како да го примените знаењето во машините. МНОГУ ЛОША ОБРАЗОВНА ПОЛИТИКА ВО АРГЕНТИНА.

  2.    JUAN dijo

   Националниот план на кој се повикувате е срање, во Аргентина правиме „магариња“ наместо луѓе, тој план за нетбук е само за освојување гласови, не се користи за едукација.

   1.    јуанкујо dijo

    Па, ПЕДРО и ХУАН, не убивај ме, че .... прашањето е дека ако има милиони дистрибуирани Netbooks, ако основата е Debian, ако на ова додадеме дека во Аргентина од 2000 година се развива дистрибуцијата во Утуто, тоа Фондацијата Виа Либре доаѓа на училиште и Аргентинската партија за пирати е исто така вклучена во промовирање на ГНУ / Линукс. Тажно е да се види дека Аргентина не се појавува. Се согласувам со вас во врска со употребата на нетбуки, за време на викендите, дури и на плоштадот во мојот град каде што има бесплатен wifi, полн со нетбуки… .. разговор. Дали сме Аргентинци мрзливи за кривата за учење на Linux ....?

 19.   труко22 dijo

  OpenDNS користи linux, има и некои linux сервери за надградби на Windows.

 20.   sieg84 dijo

  уча, а неодамна го даде патусот на неколку затоа што во пушка беше инсталиран гну / линукс

 21.   Хуан Карлос dijo

  Очигледно Фејсбок и Твитер го користат многу, многу лошо, судејќи според бројот на пати хакирани.

  1.    елиотим3000 dijo

   Facebook го користи CentOS 5.2 (колку се застарени нивните сервери), а Twitter го користи Ruby on Rails како програмски јазик за нивниот систем (оттука и зошто е толку лош). Поудобно е identi.ca, што е многу поубаво од Твитер.

   1.    јуанкујо dijo

    Identi.ca се сели во Pump.io, за 8ми овој месец завршува транзицијата, ќе видиме што ќе се случи, имам сметка таму и според администраторите сите ќе се преселиме, чувајќи ги групите и кој ги следиме. Појаснувам дека немам најчудна идеја за тоа каков е Pump.io.

    1.    елиотим3000 dijo

     Ви благодарам многу за советот. Се надевам дека оваа страница е подобра од identi.ca.

 22.   SaPpHiRe_GD dijo

  хахаха микрософт xDDDD што тролаше. Добра точка на 19 xD

  1.    елиотим3000 dijo

   Јас веќе знаев дека Мајкрософт користи Linux (и особено CentOS). Ја користи и Apple (и да помисли дека тие користеле OpenBSD наместо OSX).

 23.   патрициосантојо dijo

  Ни Мексико не се појавува, но како и да е.

  1.    пандев92 dijo

   Дали е модерно уредниците да користат osx XD?

   1.    елиотим3000 dijo

    Немам пари да купам MacBook или дури iMac, но би сакал да видам какви карактеристики има вашиот оперативен систем и би сакал да програмирам со XCode, кој изгледа прилично пријателски и го користи C ++ како свој програмски јазик.

    Како и да е, се гледа дека системот Купертино има добар сјај за очи и покрај тоа што неговото јадро е исто толку слабо како НТ.

   2.    патрициосантојо dijo

    можеби xD

    1.    пандев92 dijo

     Затоа, немој тогаш да кажуваш дека твојата земја не излегува ХАХАХАХА, затоа што не и помагаш да излезе ниту XD

   3.    edo dijo

    Објави за придобивките на linux од оперативниот систем mac, што ми се чини лицемерно

 24.   Хернандо Санчез dijo

  Во моментов тестирам Mageia 3; работи многу добро на мојот скромен компјутер, кој не е најновата генерација. Подолго време претпочитав дистрибуција на GNU / LINUX на Windows системи. Благодарност до сите оние луѓе кои го овозможуваат ова претпочитање.

 25.   кенат dijo

  Red Hat Enterprise Linux добива многу ОО

  1.    ЛДД dijo

   тоа е супер стабилно, одлично дистрибуирање скоро сите го користат

   1.    edo dijo

    Дали зборувате во сервери?

  2.    елиотим3000 dijo

   На застарени сервери и / или компјутери, да; Во сегашните компјутери, многу се сомневам во тоа, бидејќи неговите апликации би го исплашиле секој корисник на компјутер што сака да го користи најновиот ако не знае како да додаде backport.

   Кога станува збор за миграција во нова верзија, зависностите може да бидат оштетени, но се очекува RHEL / CentOS да го поправи тој огромен бубачки што го имаат.

 26.   alberto dijo

  Интересот е едно, а потоа реалност. Процентот во Куба е помал отколку во другите земји, иако поради политичката идеологија тие треба да бидат повеќе слични на ГНУ / Линукс

 27.   Педро dijo

  Се откажав од инукс по една година барајќи дистрибуција и работна површина според потребното, никогаш не ги исполнив очекувањата, особено кога станува збор за корисниците и мрежните печатачи. Најдоброто дистрибуција на Debian, но како и сите други, секогаш мора да инсталирате комплементарни датотеки, така што сè работи како што сакате, тоа е многу мачно. Останувам во прозорците 8, сè што е лесно за конфигурирање. Се надеваме, од тука па натаму, некој ќе направи дистрибуција на Линукс со сè што му треба на корисникот, без да се обидува толку многу.

  1.    Г-дин Блек dijo

   Не е разбрано што подразбирате под зборот „Никогаш не ги исполнувам очекувањата, особено во врска со корисниците и мрежните печатачи“, управување со корисник? Мрежни печатари? САМБА?
   „Се надеваме дека отсега некој прави дистрибуција на Линукс со сè што му треба на корисникот, без да се обидува толку многу“. Тоа покажува дека не сте пробале полесни дистрибуции како Ubuntu или Linux Mint, во прозорците не инсталирате кодеци? Флеш плеер? Јава?, Не разбираш, сериозно.

  2.    јуанкујо dijo

   Јас користам ЦД во живо од Дајн: боличко дистрибуција што нема повеќе од 2 свирки и сè работи, IceCat како прелистувач, Gimp, Inkspace, Cinelerra, имам проблеми со аудио затоа што се користи JACK КОЈ Е КОМПЛИКИРАН И СРЕДНО ПРОФЕСИОНАЛНО, носи PGP, Tor, полека учам како да го користам, но не може да се инсталира, ќе се одлучам за Debian или Open Suse. Но, софтверот е одличен и не дава проблеми и јас сум тотален неофит.

  3.    катуу dijo

   Се разбира, во прозорците не е досадно да мора да ги инсталирате сите оние програми што се неопходни за сè да работи добро, ако winzip, daemon алатките, winamp, преземете кодеци, инсталирајте Adobe, Java, антивирус, заштитен allид , антиспајвер, нови драјвери за картички, .NET и огромен број малициозен софтвер таму за прозорци што ве принудува повторно да инсталирате најмалку еднаш годишно.

   Останувам на Linux, сè е лесно за конфигурирање со apt-get. Се надеваме, отсега па натаму, некој ќе направи дистрибуција на прозорци со сè што му треба на корисникот, без да се шета толку многу.

  4.    Маурициус dijo

   За ова ја препорачувам Mageia3 (излезе пред неколку недели), лесен за инсталирање, лесен за употреба, тие ја нагласуваат стабилноста и крајниот корисник, исто како што сторија Mandrake / Mandriva. Магеја е вилушка на Мандракеј / Мандрива и е 100% заедница. Endе има и други дистрибуции за крајните корисници, го препорачувам овој што е одличен.

 28.   бура.на.тели dijo

  Заборавија да го споменат Холивуд.

 29.   патодкс dijo

  Имам друго место каде го окупираат Linux и го видов тоа лично. Јас сум од Кончепсион - Чиле, и тука има компанија за транспорт на автобуси и парцели наречена «автобуси Био-био», тие сè уште ја користат Fedora со гном 2.30 !!!! Кога отидов да купам билет, забележав дека ја користат Федора, а програмата за продажба и испраќање течеше од терминалот !!! и не можев да поднесам да прашам зошто го имаа тој xd оперативен систем ... продавачката ми рече дека прозорците постојано кршеле и дека се одлучиле за федора поради цена и квалитет. Јас и реков, замислувам дека компјутерскиот систем работи многу добро, на што таа одговори, тоа беше ненадејна промена, тие го обучија целиот персонал, но вредеше затоа што знаевме друг свет, тотално нов, а компанијата е повеќе дека се согласувам со оваа програма ... .. добро, тоа би бил мојот придонес .. xd

 30.   црн воин dijo

  Па, во моментов неколку земји веќе користат какво било дистрибуција на Линукс ... лошо тука во Мексико, ние сме во зло ** за тоа прашање, каде и да одите ќе најдете Виндоус, на училиште, на интернет, итн ... и не Знам зошто, но понекогаш монотонијата е вознемирувачка, јас на пример секогаш кога одам на интернет, започнувам USB сесија во живо со wifislax или backtrack ... и се грижам за отстранување на клучевите од сајбер и за случајно убивање на компјутер, само на ахиловата пета. Но, еј, некои ќе сфатат дека Linux е 999 пати подобар од M $ или дури OS X, бидејќи Linux е единствениот систем каде што имате барем 99.9% сигурност дека системот го прави она што навистина сакате.

  Да живее линукс !!!

 31.   елиотим3000 dijo

  Шарлах!

  Користете Arch или Chakra, што ве известува најдоцна.

 32.   Мигел dijo

  Колку штета што се користи во беспилотни летала

 33.   Линуксито dijo

  Не можам да верувам дека Бинг работи Линукс !! Тоа е последната сламка хахаха

 34.   Линуксито dijo

  Гледајќи ги првите 10, најголемите светски компании користат ГНУ / Линукс. Тажно е доцнењето што го имаме тука во Аргентина, каде наидувате на развивач и денес тие ви кажуваат дека не можете да заработите пари со слободен софтвер, бизарно!

 35.   блакс dijo

  Аргентина не се појавува, каква штета затоа што има интересни проекти како оној на Тукито.

 36.   катуу dijo

  сите машини да го направат примитивниот http://www.loteriasyapuestas.es Тие исто така користат линукс, патем би било многу добро да откриете кој е алгоритмот што машината го користи за да прави автоматски облози, смокингот може да ве направи милионер

 37.   Пако dijo

  Што ве изненадува што Куба користи Linux? Би се изненадил во спротивно и би ги видел кубанските луѓе како плаќаат на мултинационалната Јенки за користење на Мокософт.

 38.   Име (задолжително) dijo

  Колку смешно. Во него се вели „во кои агли на светот ...“ и се однесува на најкористениот оперативен систем во светот.

 39.   Pepito dijo

  Не е за ништо, но ЦЕРН е ЛАЕН! (Делумно)

  Во ЦЕРН, персоналот претежно користи прозорци (огромно мнозинство). Вистина е дека серверите на различните системи за контрола, пристап и научна пресметка се Linux. Но, прозорците се користат на дневна основа, најкористените и најсуштинските производи се комплет канцелариски пакет (вклучително и проект) и споделување точка, ако се мачите да прелистате малку, ќе видите дека голем број страници се направени од корисници во споделена точка. Го ставам на страна целиот список на софтвер за дизајн, CATIA, ANSYS, COMSOL, итн.

  Ова го кажувам свесно, работам во ЦЕРН.

 40.   Роберто dijo

  IBM го користи и во лаптопи и работни површини. Со широко распространето незадоволство кај своите вработени.

 41.   Jordорди вал dijo

  Меѓународната вселенска станица (ISS) исто така користи Linux.
  http://www.publico.es/455029/la-nasa-cambia-windows-por-linux-en-la-iss

 42.   Yo dijo

  «Бинг (од Мајкрософт): Чудно е, но вистина е, прелистувачот Бинг има свои сервери кои работат на Linux. Убедете се: http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.bing.com»

  Ве молиме, Акамаи е надворешна компанија, која има многу клиенти, бидејќи има дистрибуирани сервери на глобално ниво и што ја олеснува заштитата на DDoS, бидејќи користи Round Robin DNS на своите сервери, отежнувајќи ги нападите.

  Велејќи дека Microsoft користи GNU / Linux е знак дека тоа не е така, бидејќи може да имате GNU / Linux пред вашите сервери на Microsoft.

  Кажувајќи го тој коментар, ми е тешко да верувам во многу други на пример:

  „ФБИ: ФБИ мигрираше во Линукс во 2002 година затоа што е побезбеден систем со капацитет да управува со големи количини на податоци, тој исто така користи Линукс бидејќи е полесно да се шпионираат други компјутери од овој оперативен систем и да управуваат со мрежи на доверливи информации “.

  Друга работа, користење на GNU / Linux за шпионирање на други компјутери, неверојатно. Лицето кое ги напиша вестите виде многу хакерски филмови и сакам ГНУ / Линукс и УНИКС, но тоа е да мочам и да не паѓам.

 43.   Џоан dijo

  ДО АВТОРОТ: Зошто да се изненадам што Куба е за слободен софтвер воопшто и за ГНУ / Линукс особено?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Бидејќи и двајцата живееме во Куба и скоро сме на чело на националната заедница SWL, свесни сме дека Владата не прави се што може за поддршка на SWL, иако, curубопитно, тоа го потврдува спротивното на многу состаноци или одбори на директори.

 44.   Hector dijo

  Не е правилно да се каже дека Бинг користи линукс врз основа на страницата: http://toolbar.netcraft.com/site_report?url=http://www.bing.com.

  Таму информациите доаѓаат од серверите на Акамаи, која е најголемата мрежа за дистрибуција на содржини (ЦДН). Бинг го користи Акамаи, но вистинските сервери на Бинг се кријат зад тој CDN. Според она што го видов на Интернет, предните страни се базираат на ASP.Net, веројатно на Виндоус.

  Но, можете да кажете дека Акамаи користи Linux, а со тоа и скоро 20% од сообраќајот на Интернет.

 45.   Иван dijo

  Во Аргентина, персоналните компјутери што владата им ги дава на средношколците носат дистрибуција на Линукс во која за жал повеќето не влегуваат, а наставниците малку или воопшто не знаат за овој систем. Ако компјутерите дојдоа само со Linux, тоа ќе заштедеше милиони и студентите ќе научеа повеќе.

 46.   H dijo

  http://bulma.net/body.phtml?nIdNoticia=2652

  Јас само го додадов вашиот напис како уште една референца на мојот напис во БУЛМА:
  Напредок во слободниот софтвер и отворените стандарди ширум светот

 47.   Алфонсо dijo

  Со сета почит во светот ... Мислам дека сте заборавиле на еден од главните промотори и корисници ширум светот на Linux и слободниот софтвер: Хунтата де Екстремадура. Според Бил Гејтс, тоа е неговиот главен непријател ширум светот; Од дистрибуцијата Linex, меѓу другото, започна и Андалузискиот Гвадалинекс, а моделот е извезен во разни земји во Латинска Америка. Таа во неколку наврати беше организатор на Меѓународната конференција за слободен софтвер.

 48.   Маурициус dijo

  Дека Куба е изненадена од високата употреба на Гну / Линукс?
  Па, не треба да биде изненадувачки, бидејќи ако тие користат комерцијални програми или оперативни системи, како можат да бидат сигурни дека не содржат тројански, задна врата или друг вид на компјутерска грешка за шпионирање, кражба на информации, уништување информации, вклучуваат информации, итн и дека се направени на антивирус и други безбедносни производи не ги откриваат.
  Тоа е една од многуте причини зошто користам Гну / Линукс.

 49.   Маурициус dijo

  Гну / Линукс е присутен и во касите на Карфур, го имам видено и во авионите ЕрБус А300-200 на компанијата Авианка, во мониторите што се наоѓаат на задниот дел од совозачките седишта. Јас го користам Mageia3 на мојот лаптоп, го имам инсталирано и на уште 2 компјутери во куќата, ах !!! исто така на таблет со Android, чекајќи да излезе верзијата FirefoxOS на таблети и / или Plasma Active (KDE) за таблети.
  Како и да е ... да живее! бесплатен софтвер !!!

  1.    edo dijo

   Отсекогаш сум бил curубопитен за Магеја. Што нуди ова дистрибуција?

 50.   pablo dijo

  многу интересни податоците

 51.   pablo dijo

  Јас веќе го споделувам, интересно е како се движи заедницата на Линукс

 52.   прицврстување dijo

  Јас користам кутре

 53.   прицврстување dijo

  И мојата девојка од Мексико, исто така, пред да користи xp, но нејзиниот компјутер од време на време доби сида

 54.   Sergio dijo

  Не само што тетратките се испорачуваат со Linux, имате 2 бесплатни планови за стипендии Стипендии F и A (Тотално федерално) каде што можете да научите GNU / Linux меѓу другото, таму исто така треба да откриете дека има CFP Професионален центар за обука што Тие се обидуваат да го намалат јазот во образованието што го оставија вашиот пријател Менем, де ла Руа и Алфонсин, меѓу другите (тотално бесплатно и платено од државата), што се случува многу ѓубре глави како вас да не ги знаат инвестициите во образованието во земјата, сите се критични и не се ниту информирани, 200 илјади возрасни лица со малку ресурси завршија средно училиште со конечниот план, 700 илјади компјутери ги опремуваат компјутерските кабинети на техничките училишта, мени од сите лоши страни што сакате да ги покажете во Јужна Америка софтверската индустрија која порасна најмногу во последните 5 години.
  Не продавам огледала во боја, но не гледам сиво, ја сакам мојата земја и верувам дека луѓето со два мозоци зборуваат глупости.
  Серхио, едноставен инженер за оперативни системи (LPI3).
  Да живее слободниот софтвер.

 55.   Војна на hasашуа dijo

  Со почит Овде, во Венецуела, законот е јавната администрација да користи слободен софтвер. Покрај тоа, владата ги опремува децата од прво до седмо одделение со нетбук наречен тука „канаимита“, кој работи на дистрибуција на Дебијан, ГНУ / Линукс, наречена „Канаима ГНУ / Линукс“. Сега, не знам зошто Венецуела ја нема на тие списоци.

 56.   antonio dijo

  Мексико не се појавува на списокот, но како и да е не ме изненадува, користев Убунту со години и е одлично

 57.   Хектор Лопез dijo

  Мислам дека овие препораки НЕ се добро поддржани, во Венецуела голем дел од јавната администрација користи GNU / LINUX и повеќе од 2 милиони компјутери доаѓаат со canaima (персонализирано дистрибуција за образование) како стандарден оперативен систем.

 58.   Герсон dijo

  Среќен корисник на Debian

 59.   Еудс Переира dijo

  Во Венецуела постои дистрибуција Канаима базирана на Дебијан, патем, одлична, користена во лаптопите што им се даваат на студентите и одлична како оперативен систем за канцеларија и дом.

  1.    Владимир dijo

   Здраво Еуди, драго ми е што во вашата земја не го присилуваат Виндоус како во Чиле, кој од училиште го претставува како „Господар и Господ“, искрено повеќето луѓе немаат многу идеја за опциите што ги претставува Линукс.
   На здравје ……………

 60.   Владимир dijo

  Каде се вашите извори на информации ???

 61.   OUОУ dijo

  Јас повеќе би сакал Ubuntu или Mint да бидат имплементирани во Венецуела, бидејќи Debian им дава на корисниците многу проблеми, и едукативни и напредни корисници, повеќето зависности на Debian се секогаш застарени, толку многу што се презентира случајот, така што тие ги форматираат и ставаат Виндоус 7 во нив, кога би знаеле сè ново што носи Убунту, оваа промена нема да има толку големо влијание, јас сум програмер и користев Канаима 3.0 до 5.0 и гледам многу опаѓање со изјавата дека верзијата 3.1 е подобра од 4.0, 4.1 и 5.0, зошто? добро затоа што во верзиите 4.0 и 4.1 постои сериозна грешка дека кога ќе отворите многу програми, менито на панелот и панелите на прозорецот исчезнуваат одвреме-навреме да мора да извршите „gnome-сесија“ за да рестартирате сè! Тоа е грешка на Debian како таква , сега со верзијата 5.0 е ист Debian со работната површина за Цимет и е многу тежок! не е изводливо да се користи такво биро за работа, тоа е досадно! освен ако не го сменат во Мате и навистина не го препорачаат! користејќи го самиот нане или Убунту.

 62.   ­ dijo

  КОРИСТУВАМ LINUX ЈАС СУМ ОД MX

 63.   Даниел Гонзалес dijo

  Венецуела има закон за сите владини тела и јавни субјекти да користат само слободен софтвер или OpenSouce на нивните платформи. Тука користиме GNU / Linux Forced hahahaha

  1.    гуштер dijo

   Законот постои, но за жал степенот на примена е помал од 10%