FBReader: Лесен читач за е-книжни датотеки на Linux

Пред да разговаравме за калибар, таа одлична апликација што се користи за многу повеќе од само читање е-книжни датотеки (исто така, ни помага да управуваме со нашата библиотека, итн.), сепак, понекогаш не ни треба цел „пакет“ кога во реалноста е едноставна апликација , и ова е местото каде што влегува FBReader.

Како што вели Википедија:

FBReader е бесплатен и читач на е-книги со отворен извор за GNU / Linux, Microsoft Windows и други.

Првично е напишано за Sharp Zaurus и моментално работи на многу други мобилни уреди, како што се таблет компјутери, Интернет таблети или десктоп компјутери. Пробна верзија на FBReaderJ (вилушката на Java) за Google Android беше објавена на 13 април 2008 година.

Поддржаните формати вклучуваат EPUB, FictionBook, HTML, plucker, PalmDoc, zTxt, TCR, CHM, RTF, OEB, мобилен џеб без DRM и обичен текст.

За да ја инсталираме оваа програма во нашето дистрибуција, да го инсталираме пакетот лебник.

Ако користат ArchLinux или деривати:

sudo pacman -S fbreader

Во случај да користат Debian, Ubuntu или деривати:

sudo apt-get install fbreader

Потоа можеме да го најдеме преку менито за апликации од Office, еве слика од екранот:

freader_screenshot

Со FBReader имаме неколку опции, како додавање книга во библиотеката, преглед на нашата библиотека или библиотека, тоа автоматски нè зачувува до страницата што ја читаме во книгата, итн.

FBReader Тоа е едноставна апликација, но тоа не значи дека не ни е корисна, не сакам да инсталирам Калибар и сè што носи, татко ми сака да презема книги од интернет страници (библиотечно.е, ebookee.org, итн.) и потоа ги каталогизира и организира, но не сум толку заинтересиран, ги сортирам и организирам во папки, не со апликации за тоа 🙂

До денес користев Okular (прегледувач на KDE PDF што отвора скоро кој било документ), но FBReader не е лоша алтернатива на кој било начин, тој го прави токму она што го сакам, ниту повеќе ниту помалку.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ac-2092 година dijo

  Одлично!! Благодарам КЗКГ ^ Гаара.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам

 2.   Темно виолетова dijo

  Дали некој знае како да го зголеми фонтот на епуб со Окулар и дека не го задржува претходниот број страници, не гледајќи ги последните страници на документот?

  Што ако одделувањето на пасусите и проредот на линиите можат да се уредат?

  Или сум многу несмасен или Окулар остава многу да се посака кога станува збор за читање епибиси ...

  1.    Чарли-Браун dijo

   Всушност, Okular е за прегледување на скоро секаков вид датотека, но НЕ Е читач на е-книги; Ајде, тоа ви помага во брзање, но ако сте зависник од читање, тоа ќе ве остави многу малку задоволни.

 3.   Гискард dijo

  И го има и за Андроид. Всушност, тие станаа поподвижни на крајот. Тоа е одлична програма!

 4.   Капис dijo

  Подобро http://www.epublibre.org да преземате е-пабови без да мора да се регистрирате.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ова не е во официјалното репо на дистрибуцијата, нели?

 5.   зетака01 dijo

  Одличен читач на е-книги, поддржува ePub, FB2, Mobi и многу други. Очигледно, зачувајте ја страницата каде што престојувате кога ја затворате програмата, до 4 книги истовремено, мислам. Јас го користам на мојот таблет Андроид и неговиот ноќен режим е одличен за заштеда на енергија и гледање на дневна светлина.
  Го имате и за многу платформи, Linux, Windows, Android, итн.
  Фантастична и лесна програма.

 6.   E dijo

  Одлично!
  Ви благодариме x Сподели!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме што не прочитавте

   1.    елиотим3000 dijo

    Ова Who .. Кој ја искористи мојата е-пошта за да ја покаже мојата гравата, ве замолувам да престанете да ја користите.

 7.   Тесла dijo

  Постојат некои брендови на таблети кои го вклучуваат стандардно, бидејќи го имам видено од време на време со пријателите и на јавниот превоз.

 8.   Габриел dijo

  офтопик, но дали ќе има еволуирани белешки?

 9.   неименуван dijo

  Навистина ми се допаѓа овој читател

  лошата работа е што мислам дека нејзиниот развој е запрен

  има грешка каде што не отвора датотеки со знакот: во името

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да? Не знаев за оваа бубачка, благодарам за коментарот

 10.   Рајнерг dijo

  Да Лесен и едноставно го прави она што го сакам. Го користам веќе една година, па дури и го преуредив со пакет со икони што го најдов во изгледот на гном

 11.   ферхметал dijo

  Ви благодарам многу!

 12.   животи на борж dijo

  Немате поддршка за формат PDF?

 13.   st0rmt4il dijo

  Интересно

 14.   Ricardo dijo

  http://www.todoereaders.com/fbreader-cambia-y-abraza-el-drm.html Па, ништо, тој FBReader се тресе.

 15.   Arturo dijo

  Многу бавно подобро со окулар.

 16.   двојна dijo

  Добар читач на е-книги, но Линукс има подобри читатели, не мора да паѓаме во комерцијалните програми на прозорци и андроид, но ако веќе имате прозорци на компјутер, добро решение е да ставите оперативен систем со двојно подигање на прозорците, има многу водичи, оставам а https://tabletsdualboot.com/%f0%9f%94%b7convierte-pc-dual-boot%f0%9f%94%b7/