Инсталирајте Line Messenger на Linux со Вино

Што е Line Messenger?

Como sabemos, las alternativas a WhatsApp han salido de la nada y por lo menos yo, prefiero a su más digno rival: Telegram. Sin embargo, no son los únicos servicios de este tipo que hay, pues también tenemos a Line. Ahora mismo quizás lo más atractivo de este servicio (para el que no tenga problemas con pagar), es lo que ellos llaman Line Premium Call, lo cual permite realizar llamadas internacionales por precios irrisorios.

El problema de Line es que no tiene cliente de escritorio para GNU/Linux, aunque ya vimos como usarlo mediante Pidgin, por lo que tenemos que echarle el guante con el viejo Wine, y claro, teniendo Telegram ¿para que lo quiero? pues es simple, para el que quiera usarlo. Así que mostraremos como usarlo mediante Wine en GNU/Linux.

Инсталирајте и користете Line with Wine

Првото нешто што треба да направите е да инсталирате Вино како што е логично. Ако користите ArchLinux, мора да ги активирате складиштата Multilib, бидејќи Виното е само за 32 бита. Виното е во повеќето дистрибуции, така што користејќи го инсталаторот за пакети од секоја, може да се инсталира без поголеми неправилности. Како и да е, може да се внимава на официјална страница па тие ги гледаат опциите што ги имаат.

Подоцна, ние го преземавме клиентот за Windows од следниот линк:

Преземи линија

Имајте на ум дека постојат две верзии за Windows. Toе го користиме оној што не е за Виндоус 8. Тие исто така можат да се потпрат на која било друга страница што им помага преземете линија

Откако ќе ја преземеме датотеката (.exe), ја извршуваме и волшебникот за инсталација треба да излезе од Вино со следниве чекори:

Го избираме јазикот:

Линија

Започнете го волшебникот:

Линија1

Ние ја прифаќаме EULA:

Линија2

Избираме каде да инсталираме Линија (го оставаме по дифолт):

Линија3

Инсталирањето започнува:

Линија4

Завршете ја инсталацијата:

Линија5

Со притискање на Затвори, ќе се отвори апликацијата за да ги поставиме нашите податоци:

Линија6

И тоа е тоа. Очигледно, ние мора да создадеме сметка однапред, и не знам дали ќе има некој друг метод што не е преку АПП за мобилни телефони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   иванбарам dijo

  На тема: како е со „плејонлинукс“, отворив да пробам. Помеѓу виното и плејонлинукс, кој преферирате?

  Надвор од темата: колку ужасно изгледа интерфејсот на Виндоус на Linux, иако во реалноста, уметничкото дело на KDE е далеку најубаво кога станува збор за работната површина и оперативниот систем, нема споредба; gnomers, materos, xfceros, итн, воздржи се ... хахахаха

  Поздрав и благодарност за споделувањето.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Останувам со Вино, затоа што доаѓа во репо 🙂 la Мрзлив сум да барам пакети надвор од репо хехе

   1.    Гаргадон dijo

    PlayOnLinux е во ArchLinux [заедница].

    Сега, претпочитам да користам Вино. Мразам да имам отворени многу прозорци само за да извршам програма.

 2.   Дерпи dijo

  Ми се допаѓа ЛИНИЈА, во никој друг клиент не наоѓам такви налепници каваис (?)
  но јас не сум добар пријател на вино u_ú

 3.   елиотим3000 dijo

  Како дополнителни информации: Инсталаторот на Line е направен со програмата НСИС, што е алатка за правење инсталатори на Виндоус и го користи јазикот NSI за нивно составување.

 4.   сл dijo

  Многу добар водич KZKG ^ Гаара, ако е убаво да го научам светот на линукс (имам уште многу долг пат да одам), каква е разликата помеѓу Telegram, Line, нели? Тие се инстант медиуми од типот на масажер во живо hat, тоа е по текст. аудио… и видео конференција?, исто така постои и „тоа“, би било добро ако нè научите како да го конфигурираме секој споменат.

 5.   Gabriel dijo

  ЛАИН = јапонска САД = НСА !! (:

 6.   грешник мене dijo

  Дали знаевте дека во Јапонија има од манга до видео игри и секакви девојки од Line? Таму тие не знаат за постоењето на гуасап или славниот телеграм.Таму мрежата е линија…. Јаковите се ретки.

 7.   Кристијан dijo

  Leaveе го оставам мојот коментар хејтер ... Мразам да ебам вино, ова го користев многу одамна на kaOS [64 бита] со вино и линија, и откако сè работеше, бум, и остави, јас го следев конецот во виното во своето време и тоа беше некомпатибилност Режим 64 бита со вино во 32 бита, па затоа препорачаа да се користи јадро или пиј од 32 бита, и таму ако работи. [пазете се, тоа навистина немаше врска со зависности, тоа е дека виното е beвер кој ја обезбедува својата работа само во 32 бита ... и го мразам: Д]

  1.    Мигел dijo

   Имав само лоши искуства со Вино и користев ubuntu LTS и 32 бита. Го успорува вашиот систем со неколку датотеки што работат во позадина, а апликациите за вино се затвораат.

 8.   Мигел dijo

  И работи добро и дали е стабилен?

  Затоа што ја пробав Office 2010 со Вино на линукс и работи навистина лошо. Се затвора, комплементите се бескорисни, замрзнува, не може да се активира, односно не работи.

  1.    грешник dijo

   Зошто да ја инсталирате Office ако ја имате во облак? Па дури и ажурирана и бесплатна
   Ако немате мрежа, можете да го синхронизирате OneDrive со папката Ubuntu; за ова постои клиент http://www.muypymes.com/2014/06/25/microsoft-one-drive-linux
   https://github.com/xybu/onedrive-d#onedrive-d

   1.    Дерпи dijo

    Дали знаете како да го натерате да се распадне страницата сам? Се обидов да ја користам, но не беше корисно ако ми даде само бесконечна континуирана страница надолу.
    Се сеќавам дека еднаш прашав на форум и тие ми рекоа дека може рачно да ги направам паузите на страниците, се обидов и навистина можев, но како треба да знам кога ќе заврши страницата за писмо / законска големина?

 9.   Мартин dijo

  Премногу е лошо што не постои директна верзија за gnu / linux, но добро е што постојат начини да се користи и покрај ова.

  П.С; Не се сеќавам на многу луѓе кои ја користат линијата, повеќето од whatsapp

 10.   gonzalezmd # Bik'it Bolom # dijo

  Добар напис. Фала што Сподели.