Блендер 2.76б: Кога станува збор за 3Д

Блендер 2.76b е најновата стабилна верзија на Фондација за мешалка и тоа беше Објавен на 03 ноември 2015 година логолдер

Блендер е пример за тоа како завршува една апликација објавена за комерцијални цели што резултира во апликација слободен и со отворен извор. Комерцијалниот неуспех на Блендер го натера претседателот на компанијата што стоеше зад овој 3Д моделар да создаде Фондација за мешалка да го продолжи својот развој, но овој пат под лиценцата GPL. Можеме сега и без сомнение да кажеме дека оваа верзија на Блендер со отворен извор (а особено ова последно издание), тој е многу подобар софтвер отколку Комерцијалниот мешалка. Неговите карактеристики и разноврсност ја прават оваа алатка повеќе од обичен 3Д-моделар.

Материјали и осветлување во мешалка

Материјали и осветлување во мешалка

Блендерот е исклучително моќен и крос-платформа за 3Д графика што веќе 15 години и за сето тоа време, успеваше чекор по чекор да ги прошири своите основни способности и да стане една од програмите за уредување на 3Д графики со најмногу алатки и можности на пазарот. Оваа најнова верзија објавена доаѓа со мноштво моќни карактеристики за уредување, рендерирање, 3Д моделирање, анимација и репродукција, сето ова се спои во неверојатно добро дизајниран и стилски интерфејс кој се спротивставува на организациските вештини на другите професионални алатки како што се Маја или 3Д Макс со одлични аргументи. За борба против овие професионални софтверски пакети, Блендер успеа да создаде сопствен каталог на одлични алатки со отворен извор кои целосно ги опфаќаат сите аспекти на 3Д моделирање, текстурирање, маскирање, компонирање, местење, следење на камера, симулација на честички, уредување видео, чад, меки тела, па дури и целосно интегриран мотор на видео игри, сето тоа за да ги направите вашите 2Д и 3Д проекти.

Сите овие алатки и услуги се интегрирани во интерфејс кој може целосно да се модифицира според потребите или удобноста на корисниците, со интелигентни контекстуални менија присутни на сите места и два модела за уредување. Режим на објект и режим на уредување. Помошта за Hotkey секако е многу добро направена, и по кратко време на користење, дури и неискусните корисници можат да добијат одличен преглед на сето она што го нуди Blender. Денес, Блендер привлекува некои од најдобрите уметници на пазарот, а исто така и безброј новодојденци во светот на дигиталното моделирање, сите заинтересирани да го извлечат максимумот од овој многу популарен софтвер за 3Д моделирање, кој целосно се натпреварува со неговиот постар (и многу повеќе скапи) конкуренти.

Блендер 2.76b GUI

Блендер 2.76b GUI

Ве поканувам да откриете широк спектар на алатки достапни во Блендер, кои дефинираат комплетен проект (од само моделирање до уредување на низи) контролиран од кориснички интерфејс флексибилен и доследен.

Постојат неколку начини да се добие изворен код за оваа моќна алатка. Ако се обидете да користите изворен код, навистина треба да го користите оди да го провери најновата верзија.

до инсталирајте мешалкамора преземете вистинскиот пакет за вашата платформа. Верзијата за Виндоус доаѓа со изборна инсталација за само-извлекување, за други оперативни системи можете едноставно да ја отпакувате компресираната датотека до локацијата по ваш избор.

Сè додека бинарната мешалка е во оригиналниот извлечен директориум, мешачот ќе истрча директно од кутијата. Нема системски библиотеки или системски преференции што треба да се менуваат, така што нема за што да се грижите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул П. dijo

  Штета што немам идеја како да користам мешалка или други слични програми.

  1.    Алехандро ТорМар dijo

   Ние веќе сме двајца

 2.   Игри со терор dijo

  И покрај дополнителната функционалност во интерфејсот, тоа ќе го влоши. Многу специфично и детално, благодарам.

 3.   Тони dijo

  Добра статија, штета што не сте го разгледале преводот на последните пасуси.

 4.   Бесен уметник dijo

  Како професионален 3Д уметник, морам да кажам дека иако мешалка ви овозможува да правите прекрасни работи, на програмата му претстои долг пат. „Блендерот е за корисниците на блендер“ е филозофија што паѓа по сопствена тежина, а тоа е ... ако Блендер е за корисници на блендер ... се надевам дека нивните мрежнички ќе паднат од толку многу користење, затоа што ниеден професионален уметник нема да го користи тоа или препорачајте да го користите. освен ако не е присилно.

  Причината зошто Крита успеа и доби финансии од ГИМП е што тие го направија она што требаше да го направат ... интерфејс на кој луѓето се навикнати. Ниту јас, ниту некој друг нема да го научиме интерфејсот на програма како што е мешалка, во ситуацијата што е. Ја обесувате главата со ZBrush затоа што нема друг избор, но Блендер никогаш нема да може да освои ниту МСП сè додека неговиот интерфејс не се прилагоди на индустриските стандарди.
  Причината зошто „Маја ЛТ“ и „Инди режим“ се на ред на денот е затоа што за прв пат во историјата е понуден пристапен софтвер за МСП, софтвер кој целосно го победува Блендер затоа што не е важно дали стручњакот го користел целиот софтвер 3D Max живот, или ако користевте XSI цел живот, или која и да е програма ... лесно можете да се прилагодите на Maya LT и Indie Mode бидејќи тие имаат заедничка филозофија кога станува збор за работа, нема никаква врска со Blender дека, како ГИМП, одат напротив на сите и очекуваат да го следат.

  1.    Адал Ромеро dijo

   НЕ сум со тебе, претставите што ги спомнуваш вреди цело богатство, тоа за една работа.
   Од друга страна, квалитетот е повеќе од доволен за квалитетна работа, работејќи на тоа.
   Исто така, да ти кажам дека е мултиплатформа, што споменуваш бр.
   И две многу важни работи Блендерот е бесплатен, отворен.
   Сигурен сум дека ако им пишам на споменатите брендови велејќи дека ги користам нивните алатки, тие нема да ми се заблагодарат што ги користев, ќе ме побараат за лиценцата и ако немам поплака.
   Со блендер тие ќе ви се заблагодарат. „Не гледај ги неговите заби на подарок коњ“.
   Помогнете и на оваа програма да оди каде сакате.

 5.   Jamesејмс_ Че dijo

  Блендерот е одличен софтвер. Предлогот што го додадоа на блогот тој панел во кој пишува „Повеќе приказни“ е малку досаден, како и социјалните мрежи од десната страна. И благодарам што го вративте копчето за да се покачи.

  1.    Иван Молина Ребоledедо dijo

   За мене, копчето за враќање има лоша позиција. Тоа ми создава проблеми со хранење (1920 × 1080).