Компјутерски мрежи за мали и средни претпријатија: Вовед

Здраво пријатели!.

По повеќе од 2 и пол години отсуство од овој дигитален простор, во кој толку многу уживаме читајќи ги вашите статии, се враќаме за да продолжиме со придонесот на нашето скромно знаење во светот на слободниот софтвер.

Како што секогаш изјавувавме, ќе најдете само „Уште една точка за влез“ за секој предмет. Ние не се преправаме дека знаеме сè, ниту го заменуваме одличниот материјал за студирање што го наоѓаме во Прирачниците или човек од секоја команда; во други статии објавени во селото WWW; специјализирана литература; вики посветени на програми или оперативни системи; книги и сл.

Немаме време или доволно знаење да објавиме одличен материјал како што е книгата во PDF формат «Конфигурација на сервер со GNU / Linux«, Од авторот Elоел Бариос Дуењас, компендиум што ние ја препорачуваме неговата внимателна студија - што не е само брзо читање - и имплементација, на оние кои користат CentOS, OpenSUSE, Debian или друга дистрибуција на LINUX.

Willе започнеме серија написи на Компјутерски мрежи, многу неопходни за правилно функционирање на малите и средни компании или Мали и средни претпријатија, бидејќи неговото име е регистрирано во земјите во кои се зборува шпански.

Се надеваме дека напорот и времето посветено на подготовката на сите статии ќе бидат компензирани со читање на вас и корисноста што ја претставувате.

Вовед

Оние кои се одговорни за сервисирање на овој вид мрежи, без разлика дали нивните наслови се администратори, Администратори на мрежата, Администратори на системи, Сисадмин, или друго име, ние сме одговорни да обезбедиме на транспарентен начин за корисникот на работните станици, цела низа од Мрежни услуги како се Резолуција за име на домен; Динамичка задача на IP адреси; пристап до Интернет; Услуги за пораки и пошта Електронски; Услуга за автентикација на корисникот и машината, и долг список на други услуги што ќе зависат од обемот и целта на мрежата.

Findе најдеме различни типови, големини и намени на компјутерските мрежи: некои едноставни, а други комплексни; некои да обезбедат канцелариски и сметководствени услуги како главни; други специјализирани во активностите на компјутерски дизајниран дизајн или CAD; машински мрежи со корисници специјализирани за програмирање на разни системи, накратко, Ел Мар.

Обемот и содржината на компјутерските мрежи се како што рече Кристофер Колумбо: „Ла Мар Океана“. Максимален пример, според мое мислење: Селото WWW или Интернет.

Би било лудо да се обидам да ја објаснам секоја од можните мрежни варијанти, како и секоја од можните услуги што можеби ќе ни требаат за одредена мрежа. И ние не сме луди, или барем така мислиме. 😉.

Затоа, ќе се фокусираме на најчестите што би биле а Локална мрежа од класа «C», со повеќето свои работни станици со оперативните системи на Мајкрософт © Виндоус и со пристап до Интернет. Discussе разговараме за основните услуги и најкористените.

Написи веќе објавени

Листата на објавени написи - по логичен редослед и независно од датумот на објавување - кој ќе се ажурира неделно, е следново:

Работна станица

Виртуелизација

BIND, Isc-Dhcp-сервер и Dnsmasq

Инфраструктура, автентикација и услуги

Ако погледнеме внимателно, се обидуваме да понудиме преглед на тоа како да се соочиме со имплементацијата на МСП мрежата, земајќи за почетна точка две дистрибуции силно ориентирани кон деловниот свет -CentOS / Црвена капа y openSUSE / SUSE- и најопштата дистрибуција што постои во Универзумот на Линукс, што според нас е Debian.

Редоследот на горенаведените врски понекогаш не е хронолошки во однос на датумот на објавување на секоја статија. Наместо тоа, одговара на нашиот интерес тие да бидат прочитани во таа низа. Ако погледнеме внимателно, ќе видиме:

 • Прво велиме зошто го избравме дистрибуции споменато погоре, врз основа на Дистрибуцијата со текот на времето на дистрибуциите на Linux.
 • Потоа, ние се правиме работна станица достојна за SysAdmin, и во Debian и во openSUSE.
 • Подоцна учиме како да направиме функционален хипервизор, кој ќе ги поддржува сите виртуелни сервери што ни се потребни.
 • Потоа стануваме дел од Инфраструктурен сервер. Ние велиме „дел“ затоа што Протокол за мрежно време Seeе го видиме кога ќе ја допреме темата за автентикација.

Опфатени се некои теми и ќе се дискутира

Автентикација и мрежни услуги ориентирани кон МСП

 • Автентикација на ПЕМ. Имплементација на услуги за мрежи, со автентикација и овластување од ингеренциите на корисниците регистрирани на еден сервер:
  • Сервер заснован на CentOS 7 -со две мрежни интерфејси- со работна површина MATE, NTP, Днсмаск, Заштитен ид CentOS / Red HatD, Писта - Портал  за пристап до Интернет, управување со корисник преку графички интерфејс, Медузатаитн.
  • Локално управување со корисниците со Политики за лозинка.
  • Сервер за пораки Просодија - протокол XMPP
  • Можно е, Услуга за пошта
 • Услуга за пристап до директориуми заснована на OpenLDAP
 • Контролер на домен - Активен директориум базиран на Самба 4 во најмалку две од избраните дистрибуции.
 • Сервер за датотеки за Microsoft © мрежи базирани на Samba4
 • Услуга за пренос на датотеки заснована на Proftpd
 • Сервер OwnCloud
 • Други помалку важни услуги, но кои се широко користени

За иницијанти во администрација на услуги или оние кои сакаат да научат за активноста, ние силно препорачуваме да започнеме од почеток, и по редоследот предложен.

Оние кои сакаат да видат посеопфатен универзум од предложениот, можат да ги посетат различните Интернет-страници посветени на темите на мрежите и услугите. Има изобилство од нив на шпански, англиски и исто така во разновидниот опсег на јазици на кои зборуваат човечките суштества на оваа планета.

Покрај тоа, планираме да напишеме мала серија написи за FreeBSD така што оваа малку се познава Непознат гигант на слободен софтвер.

Предлог за соработка

Ако некој универзитет, училиште, институција или компанија е заинтересиран да спроведе курс за далечина на темите опфатени и оние што е потребно да се вклучат, ве молиме пишете ни без најмало сомневање или одлагање. Еве ние сме за вас.

Луиги торо
admin@fromlinux.net

Федерико Антонио Валдес Тујаг
federicotoujague@gmail.com
+ 53 5 5005735

Ве чекаме на следните рати!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио dijo

  Здраво, добро Фицо ... претходните серии се многу добри и се радувам на оваа ...
  Ве молиме, проверете дали делот за е-пошта не е „Можно“, тоа е изјава!

 2.   Диего dijo

  Среќно со серијата, ќе ја следам.

 3.   насилник dijo

  Од најдобрата содржина што ја прочитав, со нетрпение ги очекувам следните објави. Поздрав Фичо!

 4.   ангел dijo

  Одлично воведување, започнувам во светот на мрежната администрација и сигурен сум дека оваа серија што ја предлагате ќе ви биде од голема помош и водилка.

 5.   федерико dijo

  Ви благодарам многу на сите што коментиравте во името на тимот DesdeLinux. Со непроценлива помош на ценетиот Луиџис, мислам дека можеме да уживаме во следната рата, ако не денес, утре.

 6.   Ханиббол грав dijo

  Колку е супер, ова ми одговара како ракавица, ги чекам публикациите.

 7.   Луиги торо dijo

  Оваа серија ветува многу, повеќе од проверливо искуство на Фицо, додадено на неговиот одличен начин на пишување и документирање, го прави човекот да расте во знаење нашироко.

  Ви благодарам многу на Фицо за вашата добра волја и за одличните придонеси.

 8.   Ale Humans dijo

  Постот е многу добар, како и секогаш, ни го носи најдоброто од својата духовитост.

 9.   гпаулино dijo

  Одлично .. чекајќи го следново, многу добра информација!

 10.   креспо88 dijo

  Многу ми се допадна предлогот што го носи Фицо, помина долго време откако не прочитав написи направени од вас. Навистина сè во животот започнува со точка. Од самиот почеток и благодарение на оваа серија што веќе е факт за мене, затоа што никогаш не ни пропаднавте; Администраторите на МСП мрежата значително ќе ја прошират нашата визија.
  Како што би рекол Ханибол Бин пред неколку дена, тоа е совршено прилагодување, не само за оние што почнуваат, дури и за оние со искуство што знам дека ќе продолжат. Сл2 и добро утро на сите.

 11.   креспо88 dijo

  Ах, заборавив да кажам дека малата серија статии во врска со FreeBSD е најновиот од вашите предлози.

  1.    федерико dijo

   Ви благодариме за коментарот, пријателе Креспо 88 !!!. Seeе видиме дали loversубителите на Linux се заинтересирани за FreeBSD Слободен софтвер. Haveе имаме можност да откриеме дали е тоа така.

 12.   креспо88 dijo

  Па, чекаме.

 13.   Јас би dijo

  Здраво Фичо: Ја прочитав новата формулација на постот „Компјутерски мрежи за мали и средни претпријатија - вовед“ и навистина ми се допадна идејата „... да напишам мала серија написи за FreeBSD за малку да го запознам овој Непознат гигант на слободен софтвер. » користејќи свои зборови. Затоа, го давам првичниот поттик да започнам да работам во оваа бесплатна дистрибуција на UNIX.
  Ме интересираат и 2-те објави за автентикација.
  И во мрежните услуги ориентирани на МСП, поточно во „Услугата за пренос на датотеки врз основа на Proftpd“, колку што гледаат вашите можности дали е можно да се спроведе автентикација со користење на корисници на Active Directory, базирана на Samba 4. на локалните корисници.
  Ми рече да те потсетам на написите што се веќе објавени на ДНС. Врзи како да се спроведат јавни прегледи.
  Ништо со нетрпение очекувам… ..

 14.   федерико dijo

  Поздрав IWO!. Seeе видиме како го задоволуваме вашето барање. Продолжете со нас дека нема да зажалите!,