Напредок и социјален развој со слободен софтвер и со отворен извор

Напредок и социјален развој со слободен софтвер и со отворен извор

Напредок и социјален развој со слободен софтвер и со отворен извор

El софтвер исто како и секој друг производ на знаење, треба да се користи колку што е можно, за заедничка придобивка од сите, тоа е, мора да биде споделени да генерира напредок и развој во и за човештвото.

Северот, крајниот крај, да го следат сите што развиваат и користат, Наука и технологија, информатика и компјутери, особено оние што припаѓаат техно-социјални движењакако него Слободен софтвер и движење со отворен извор, тоа мора да биде пребарување најголема можна сума на благосостојба и среќа преку употреба на придонес (Хардвер, софтвер, знаење и филозофија), по најниски можни трошоци и време за компанијата.

Вовед

Веќе во другите претходни публикации, видовме колку е корисно за општеството како целина, Слободен софтвер и со отворен извор, без разлика дали е создаден, користен или споделен од, за и од луѓе, заедници, компании и влади. Добар пример за оваа изјава е нашиот претходен пост на ГНУ / здравје, од кои го разгледуваме следново:

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

ЗДРАВЈЕ ГНУ: Сега со нова лепенка 3.6.2 за почеток на 2020 година

"Општо земено, «GNU Health» е одличен «Sistema Libre de Gestión Hospitalaria y Salud». Затоа, тој е наменет за здравствени работници, здравствени институции и влади. Покрај тоа, овој систем значително порасна во последниве години и активно придонесува за подобрување на технологијата поврзана со светот на «Software Libre y de Código Abierto» и екосистемот на «GNU/Linux»".

Друг интересен претходен напис, во иста насока на третираната тема, беше наречен "Слободниот софтвер како ефективна државна јавна политика", во кое знам дека јасно стана јасно, следново:

"… Употребата на «Software Libre» како а «Política Pública de Estado», Не станува збор само за мода или трошоци, туку тој е основен елемент за изградба на сегашните нови модели на «Gobierno (Abierto y Electrónico)» на таков начин што граѓаните се чувствуваат сигурни дека се во согласност со сигурните и безбедни параметри за употреба, за сите".

Слободниот софтвер како ефективна државна јавна политика

Слободниот софтвер како ефективна државна јавна политика

И, конечно, можеме да цитираме уште 2 повици "Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера" y "СИТЕ: Зборувајте отворено Развиете отворено", каде што гледаме како се креира, усвојува и спроведува слободен и софтвер со отворен код од приватни компании, во корист на напредок и развој свои технолошки, економски и социјални и на компанијата.

"Во овој Четврта индустриска револуција, постојните Екосистем на алатки (Апликации, системи и платформи) на «Software Libre y Abierto» се залага за усвојување на рече «nuevas tecnologías», дозволувајќи им на Организации може да биде повеќе конкурентни и профитабилни во овие времиња. Иако исто така човечки фактор е клучна, особено на ниво на обука и мајсторство во овие алатки".

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Слободен софтвер и отворен извор за напредок и социјален развој

Сега што, многумина Владите и заедницата, јавните и приватните организации се во важни планови за инвестиции, истражување, развој и имплементација на слободни и отворени технологии (хардвер и софтвер), да понудиме или да добиеме процеси и активности или добра и услуги, бесплатни и платени, може да се каже, со јасност и прецизност дека постигнуваме точка без враќање.

Un точка без враќање, како оној што некогаш се случил, кога GNU / Linux започна да се населува во Суперкомпјутери и мобилни телефони, и сега за многумина е незамисливо да се замисли супер компјутер без дистрибуција на Linux или мобилен без Android.

Денес, веќе многу владите имаат корист и корист на своите граѓани, употребата и спроведувањето на Апликации и системи со слободен софтвер и со отворен извор, ориентирана да се соочи со локалните предизвици во корист на национален напредок и развој.

Без оглед, ако се користи за гарантираат или нудат побезбедни, транспарентни или економски услуги, или од зајакнување на националната технолошка независност, или едноставно од технолошка мода, особено во областа на владите, употребата на бесплатни и отворени процеси и технологии, во области како што се здравствени услуги, образование, безбедност или управување со ресурси, податоци, информации, комуникација, услуги, процедури, обработка на слики, меѓу други, имаат потенцијал за унапредување на економскиот и социјалниот развој од многу земји.

Накратко, создавање, употреба, работа, поддршка на Слободен софтвер и со отворен извор, од областа на владите и организациите на заедницата, јавни или приватни, има непосредна корист од зголемено влијание на технолошките и економските ресурси, во корист на напредокот и развојот на истите и нивните граѓани и / или корисници.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за тоа како создавање и употреба на  «Software Libre y Código Abierto» al «Progreso y desarrollo social» и затоа, нејзината важност или важност во рамките на нашите општества е од голем интерес и корисност, за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на и за «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.