Новата верзија на LibreELEC 9.2 пристигнува со поддршка за Raspberry Pi 4

FreeELEC-9.2.0

Неодамна беше претставено лансирањето на новата верзија на проектот LibreELEC 9.2, куаТој се издвојува за додавање на некои подобрувања кон системот, од кои главната еден од нив е поддршка за малина 4. За оние кои не се свесни за тоа LibreELEC, тие треба да го знаат тоа се одвива како дистрибуција за создавање на домашни кина и тоа е вилушка на OpenELEC каде корисничкиот интерфејс е заснован на медиумскиот центар Коди.

Основниот принцип на дистрибуција „сè само работи“, за комплетно подготвена за работа средина. Корисникот не мора да се грижи за ажурирање на системот: дистрибутивниот комплет користи систем за автоматско преземање и инсталирање на ажурирања, што се активира кога е поврзан на глобалната мрежа.

Можно е да се прошири функционалноста на дистрибуцијата преку системот на додатоци што се инсталирани од посебно складиште развиено од развивачите на проектот.

Дистрибуцијата не го користи основниот пакет на други дистрибуции и се заснова на сопствените случувања. Покрај вообичаените карактеристики на Kodi, комплетот за дистрибуција обезбедува низа дополнителни функции насочени кон максимално поедноставување на работата.

Дистрибутивниот комплет поддржува карактеристики како што се употреба на далечински управувач (може да се контролира преку инфрацрвена и Bluetooth), споделување датотеки (вграден е сервер Samba), вграден клиент за пренос на BitTorrent, автоматско пребарување и локална врска со диск и надворешни

Што има ново во LibreELEC 9.2?

Од главните промени во новата верзија, неколку од нив се поврзани со обезбедување на официјална поддршка за табли од малина Пи 4.

Една од нив е дека Raspberry Pi 4 може да се справи со видео со квалитет 4K, но по дифолт, видеото се прикажува во 1080p. За тоа се додава опцијата "Hdmi_enable_4kp60 = 1" за да се овозможи излез со резолуција од 4K во config.txt. Raspberry Pi 4 додава и поддршка за хардверско забрзано видео декодирање HEVC.

Додека срцето на системот „Медиумот центар Коди“ е ажуриран во верзија 18.5. Кернел Linux на градење x86 е ажуриран на 5.1, но Raspberry Pi нуди јадро 4.19 со дополнителни закрпи земени од Расбијан. Додадена е поддршка за двигатели на веб-камери. Обезбеден е посебен интерфејс за ажурирање на фирмверот со подигнувач инсталиран на Raspberry Pi 4 flash SPI.

Во случај на Rockchip, системот останува во состојба со ограничена поддршка. Бидејќи верзијата Коди е ажурирана, но нема значителни подобрувања во видео / аудио. Така, тимот работи на поддршка во иднина, бидејќи се фокусираат на јадрото на Linux 5.

Покрај стандардните карактеристики на Kodi, дистрибуцијата обезбедува голем број дополнителни функции насочени кон поедноставување на работата што е можно повеќе.

Од се развива посебен додаток за конфигурација Ви овозможува да ги конфигурирате параметрите за мрежна врска, да управувате со параметрите на ЛЦД-екранот, да овозможите или оневозможувате автоматско инсталирање на ажурирања.

Ако сакате да дознаете повеќе за ова лансирање, можете да ги проверите деталите во оригиналната публикација На следниот линк.

Како да го набавите LibreELEC 9.2?

Сликите се подготвени за преземање од USB-уред или SD-картичка (x86 32 и 64 бита, Raspberry Pi 1/2/3/4, разни уреди на Rockchip и Amlogic чипови).

Ова може да го добиете со одење на официјалната веб-страница на проектот и во неговиот дел за преземање ќе ја добиете сликата за тоа.

Врската е оваа.

Оние што ја преземаат сликата за Raspberry Pi, можат да го зачуваат системот на нивната SD-картичка со помош на Etcher, што е алатка за повеќе платформи.

Конечно, тимот го спомнува тоа en со првото подигање системот ќе се ажурира мултимедијалната база на податоци Коди, така што времето на ажурирање може да варира одВо зависност од големината на вашата хардверска и медиумска колекција, ова може да трае неколку минути. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)