Предлог-законот во Newујорк има за цел привремено да го прекине рударството на биткоин

Од неговите рани години, енергетското влијание на биткоинот не престана да се дискутира, иако предметот низ годините беше предмет на разни извештаи што понекогаш ја споредува енергијата потребна за ископување на биткоини со годишната потрошувачка на енергија на одредени земји, никогаш не предизвикала конкретни активности на владите.

Во овој поглед, Државата Newујорк ја презема првата иницијатива од овој тип при презентирање предлог-закон за прекинување на рударството на крипто валута во текот на следните три години правилно да се процени неговото влијание врз животната средина.

И тоа е дека крипто-валутите добија популарност и ги објавија вестите во текот на првиот квартал од 2021 година. Биткоин, најпознат од нив, достигна историски врв од повеќе од 58,000 УСД за паричка во февруари.

Познато е дека оваа дигитална валута има огромно енергетско влијание врз планетата. Рударството со биткоин има толку значителна еколошка цена што неколку извештаи истакнуваат дека рударството со биткоин има ист јаглероден отпечаток како и Аргентина. Во иднина, тој може да троши електрична енергија исто како и сите центри за податоци во светот.

Да видам појасно, Сенаторот Кевин Паркер го претстави Бил 6486 до Комитетот за зачувување на животната средина на Сенатот во државата Newујорк со цел да се забрани работењето на центри за рударство со криптовалути се додека државата не може да го процени нивното влијание врз животната средина.

Поточно, законот ќе дозволи државата allowујорк да воспостави тригодишен мораториум во рударските операции на компанија за крипто валути. Ова е прва иницијатива од ваков вид од појавата на крипто-валути.

Подоцна државата ќе спроведе сеопфатна студија за влијанието врз животната средина за влијанието на емисиите на стакленички гасови во центарот од рударството, како и неговите ефекти врз квалитетот на водата, квалитетот на животната средина, воздухот и животинскиот свет.

И, тоа е дека биткоинот расте и покрај извештаите за неговиот отпечаток на јаглерод, бидејќи накратко достигна историски максимум од 64,000 36 УСД пред директното рангирање на Coinbase, пред да падне 47,000% на 10 XNUMX УСД околу XNUMX дена подоцна.

Рударството со биткоин долго време беше критикувано поради неговата голема потрошувачка на енергија и влијанието врз животната средина, покрај фактот што неколку истражувања, вклучително и студија од Универзитетот во Кембриџ, покажаа дека рударството на биткоин ширум светот троши повеќе енергија секоја година отколку некои цели народи.

Во февруари, извештаи тие проценија дека лудилото за „минирање“ на биткоини произведува ист јаглероден отпечаток како Аргентина. Во април, новата анализа објавена од холандскиот истражувач Алекс де Врис, основач на „Дигикономист“, покажа дека зголемувањето на цената на биткоинот води и до поголема потрошувачка на енергија. Сугерира дека потрошувачката на енергија на биткоин може да биде близу до колективната потрошувачка на сите светски центри за податоци заедно и може да има уште поголеми импликации врз животната средина и глобалната политика.

Рударството со криптовалути го зголемува глобалниот недостиг на чипови па дури и ја загрозува меѓународната безбедност. Ова е заклучокот на коментарот на Алекс де Врис во неговата статија под наслов „Биткоин бум:

што значи зголемување на цените за потрошувачка на енергија од мрежата “, објавено во магазинот ouул. Како и Бил Гејтс, милијардерот Чарли Мунгер смета дека „биткоинот е одвратен и е спротивен на интересите на нашата цивилизација“. Во оваа смисла, тој суди дека биткоинот е лош за планетата. „Го мразам успехот на биткоинот и не сум за валута што е толку корисна за одметниците“, рече тој.

Извештајот ќе биде придружуван од 120-дневен период на јавни коментари и најмалку една јавна расправа. Овој предлог-закон доаѓа во време кога индустријата за крипто валути цвета, растот го поттикнуваат Bitcoin и Ethereum, чија вредност рапидно расте од април.

Матичната компанија на фабриката, Гриниџ Генерација Холдингс, се очекува да излезе во јавноста преку спојување во САД оваа година.

По усвојувањето, рударските центри се сметаат за штетни - односно оние кои ја одвлекуваат вниманието на државата од нејзините емисиски цели утврдени во Законот за водство на климата и заштитата на заедницата од 2019 година - нема да ги добијат потребните дозволи за повторно работење.

Fuente: Бил 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.