Дали сте нови во ГНУ / Линукс? Ова е нешто што треба да го знаете

Ако сте корисник на Windows, OS X или кој било друг оперативен систем освен GNU / Linux, овој напис е за вас, затоа што во истиот допир некои од точките што мора да се земат предвид при „мигрирање“ од еден во друг систем.

Јас започнувам со коментар дека некој корисник ни се јави пред некое време Моргана, во една од најконтроверзните објави што ги имавме Од Линукс. Моргана тој рече:

… Едно е јасно: Линукс НЕ е за секого, мора да го заработите. Бара интерес, истрајност, трпеливост, curубопитност и желба да се остави настрана менталната мрзеливост. Сите ги знаеме алтернативите на Linux. Само изберете еден од нив, испуштете ги панталоните, платете ја квотата на дежурниот бенд и оставете си да ве газат, шпионираат и искористат.

Слободата има своја цена и секој е слободен да одлучи дали е подготвен или не да ја плати. Кој не сака, а потоа продолжи во текот на животот со таблетот и мобилниот без администраторски привилегии (овие луѓе не навиваат) и плаќаат парфемирано за ограничувачкиот ОС по избор по нивниот лаптоп. Да се ​​подготви и џвака компирот е скапо и не се плаќа само со пари ...

Ако сакате, можете да продолжите да го користите (од какви било причини) вашиот сегашен оперативен систем (Виндоус, ОС X), но имајте на ум дека ако сакате да влезете во овој фасцинантен свет, не очекувајте да го пронајдете истото што сте навикнале.

Што значи тоа? Дека не можеме да го очекуваме следново од GNU / Linux:

 1. Познатиот .exe o .М: Да како што ги познавате тие не постојат. Ако не успееме во тоа .deb, .бр / мин, .тар.хз и иако во некои случаи тоа е можно, обично тие не се инсталираат со двоен клик на нив.
 2. Не очекувајте го вашиот .doc, .docx и други формати на Microsoft Office се прикажани исто во LibreOffice, ОпенОфис o Калигра. Дури и ако не сте исплашени Канцеларија КингСофт може малку да го ублажи проблемот.
 3. Бидејќи сме во канцеларија за автоматизација, не очекувајте да најдете стандардно изворите Arial, Tahoma, Verdana, Стрипови Санс, мерачи, Луцида голема а остатокот го имате на Windows и OS X. Да, можете да ги инсталирате, но тие не доаѓаат во никаква дистрибуција.
 4. Need for Speed, GTA V, Светот на воен брод и илјадници игри повеќе, кажете им збогум освен ако не се надеваме дека можете да ги имитирате користејќи ги Вино. Горенаведеното се однесува со Фотошоп, Corel draw, Канцеларија за MS, итн ...
 5. Не очекувајте дека најновите и најголемите хардверски уреди, поточно ATI видео картичките, на пример, ќе работат 100%. Ако сакате да имате нешто безбедно, размислете Интел o NVidia.
 6. Ако знаете што е тоа NTFS y FAT32Затоа, ти кажувам дека не е тоа што ќе најдеш GNU / Linux, тука имаме Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS И некои други.
 7. Нема теноми Windows Explorerимаме Делфин, Nautilus, Тунар, PCManFM, меѓу другите, така што само треба да изберете еден од нив.
 8. iTunes немаме, но да, Амарок, Клементина, Ритмбокс, Banshee… и повеќе.
 9. Но, пред сè: Не очекувајте дека GNU / Linux е Windows и OS X.

Може да го прочитате ова и да се чувствувате лошо, разочарано или вознемирено. Но, не можеме да ги сфатиме лесно овие информации. Во зависност од хардверот, желбата, потребите и знаењето, многу од претходните точки може да се решат на еден или друг начин.

И, ако поради некоја причина е невозможно да се реши, ние секогаш имаме можност за Двојно подигање. Што не носи до следната точка.

Која дистрибуција избирам?

Дистрибуциите на GNU / Linux тие не се како верзиите 200o, XP, Виста, Седум y 8 de Windows. Со други зборови, тие не се различни верзии на истиот оперативен систем.

Наместо тоа, тие би биле како Windows 8 Ultimate, Windows 8 Professional, Windows 8 Enterprise, итн., тоа е, тие не се различни оперативни системи, туку повеќе, различни вкусови.

Во зависност од нашите потреби, можеме да најдеме некои поажурирани, полесни, поубави дистрибуции, но во суштина, сите тие работат исто Кернелот (дури и ако е во различни верзии, со повеќе или помалку карактеристики).

Но, не грижи се ова изгледа комплицирано, но не е. Со текот на времето, и само ако влезете во овој свет, ќе видите како разбирате сè и ќе откриете колку е лесно да изберете која дистрибуција најдобро одговара на вашите потреби.

Постојат дистрибуции што ги одржуваат и водат компаниите, а има и други што ги одржува и насочува вашата заедница. Ниту еден не е подобар од другиот заснован на фактот дека не мислиме сите исто или имаме исти потреби.

На пример: Ubuntu Во светот е познато како „Лесен за употреба Линукс“. И сè уште е делумно точно, но всушност не е единствената дистрибуција насочена кон нови корисници или крајни корисници. Тоа е, GNU / Linux или Linux не е само Ubuntu.

Ubuntu е водена од компанија наречена Канонско, а најголемиот дел од донесувањето одлуки го прави единствено лице: Марк Шатлворт. Што значи тоа? Дека ако чичко Марк сака Убунту да биде Сино, нека биде, не е важно што сакате да биде црвено.

И тогаш наоѓаме повеќе дистрибуции во заедницата, на пример Танглу, каде што неговите корисници одлучуваат што е вклучено, а не демократски. Но, можно е тоа Танглу не ја нуди истата леснотија или употребливост на Ubuntu.

И тука влегуваат типовите на корисници. Има луѓе кои се среќни вака, тоа Ubuntu ги решава нивните проблеми и не им е грижа дали е тоа сино или црвено. И, се разбира, има луѓе кои мислат поинаку.

Ја разбирате поентата не? Секој избира што сака и тоа е тоа.

Збогум на менталната мрзеливост

Ако разбравте нешто од она што го реков погоре и сè уште мислите дека можете да бидете уште еден корисник GNU / Linux, тогаш мора да бидете подготвени така што, без оглед на дистрибуцијата, полесна или посложена, да мора да се откажете од менталната мрзеливост.

Затоа, треба да бидете подготвени да:

 • Постојано учите, читате овде, читајте таму, во Форуми, Прирачници, Упатства, Вести.
 • Мора да разберете дека нема секогаш да биде лесно да се добие помош и има такви кои мислат дека сте будала затоа што само прашувате. Кога ова ќе ви се случи, не грижете се, прашајте без срам, без оглед на тоа, во нашиот форум.
 • Мора да бидете јасни дека нешто може да не работи како што очекувате, или нема да работи прв пат. Иако може да бидете изненадени и да откриете дека работи подобро отколку што очекувавте.
 • Al Терминал, Конзола o Школка Не можете да се плашите од тоа, нема да ве гризе или да ве јаде, напротив, ќе ви го олесни животот многу.
 • Ако нешто не работи за вас, немојте да го мислите тоа GNU / Linux Лошо е или не работи, сметајте дека производителот на хардверот што го користите претпочита да плаќате пари на него и на „Мајкрософт“, за да го направи тоа да работи за вас.
 • Секогаш, барем 99,9% од времето, постои алтернатива.

Тоа е, мора да бидете подготвени да размислувате поинаку. Аха, како што вели тоа Јаболко (Размисли поинаку), но навистина различно. Тоа е, Не е тоа што ти ми го даваш, тоа е она што го избирам.

Каде да започнам?

Ако откако ќе го прочитате сето ова (што не опфаќа 100% од работите што треба да се земат предвид), одлучите дека сакате да знаете повеќе, бидејќи не мора да одите многу далеку, токму тука во Од Линукс имаме многу корисни информации:

 1. апликации (Повеќе за апликациите и како тие работат)
 2. Дистрибуции (Дознајте кои се тие и колку ги има)
 3. Како се структурирани директориумите во GNU / Linux?
 4. Дали сакате да пробате Linux? Водич за iousубопитните и новодојденците.
 5. Дали сакате да пробате Linux? Водич за curубопитните и новодојденците. (2. Дел)

Но има уште многу, многу повеќе ... само треба да ги прелистате нашите категории:

 1. Изглед и персонализација
 2. апликации
 3. Датотека UsemosLinux
 4. Дизајн
 5. Дистрибуции
 6. GNU / Linux
 7. Игри
 8. Програмирање
 9. Мрежи и сервери
 10. Упатства, упатства, совети, како

Во краток преглед

Не е важно дали користите Windows, OS X или кој било друг комерцијален оперативен систем. Она што е важно е дека тие не се единствениот ОС што постои или работи. Има нешто што се нарекува GNU / Linux, * BSD y * NIX.

Доколку имате време, трпеливост и желба за учење, би било убаво да погледнете и да проверите сами дали сте способни да ги користите. Ако ме прашаат, дали ќе можеш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

101 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Себастијан dijo

  Одлична статија за луѓе кои размислуваат да знаат малку повеќе за овој импресивен свет и дека пред сè НЕ Е ДОЗДУВАЕ, бидејќи човек учи од ден на ден.

  Поздрав и многу добра страница, продолжете така

  1.    елав dijo

   Ви благодариме на Себастијан што застана и коментираше.

 2.   ismael dijo

  Сите оние точки што ги спомнавте се причините зошто Linux не успева и никогаш нема да успее на работната површина.
  Проблемот е што талибанците на Линукс не го препознаваат.

  1.    елав dijo

   Ако забележите, мојата цел со овој напис не е да добијам вакви коментари, што освен да понуди валидно мислење, служи само за формирање на истата стара војна.

   Сепак, можам да ви кажам дека овие точки не се главната причина што Linux не успева на работната површина (ако има намера да го стори тоа), но дека многу пати само промена на начинот на размислување е премногу трауматично за некои.

   1.    Еретик dijo

    Го обвинувате Исмаел дека неговиот коментар служи само „за формирање на иста војна како и секогаш“, кога со овој напис ги каменувавте остатокот од оперативните системи и нивните корисници со кревање знаме на „ако не користите Linux, вие сте глупави и скапувате со Стрип Санс, iTunes и NTFS ».

    Освен тоа, смешно е кога ќе речете: „Јас немам решение X (сите имиња што ги споменуваш се од апликации кои со големо мнозинство доминираат на пазарот), но во Linux имам A, B, C ... (каде што сите имиња спомнувате се од апликации што вие, јас и уште двајца или тројца, никој не ги знае) »

    „Збогум на менталната мрзеливост“ ?? Кој рече дека доктор, архитект или адвокат страда од ментална мрзеливост поради тоа што не користи Linux?

    Во однос на тие нескротливи и интервенционистички копнежи за Linux да триумфира на работната површина ... Самиот факт што постојат вакви мисли ги прави монополистички отколку самиот Бил Гејтс, кого толку многу го негираме и без, масовноста на компјутерите како што ги знаеме денес, сакале или не, го носат неговото име.

    Се чувствувам како среќно момче, кое прави линукс триумф на МОЈАТА работна површина. И да, од време на време користам комерцијален разбиен софтвер или инсталирам закрпен Виндоус на моите пријатели со многу програми со пиратски сериски броеви преземени од Интернет ... Нивните сопственици го заебаваат, ако не сакаат светот да го исмеваат како оној од нив, дека прават подобар, побезбеден софтвер или, што знам, дека се посветуваат на одгледување кокошки, каде термини како хакирање, крцкање и остатокот од пингот ... тие прават не постои.

    1.    елав dijo

     Партнер, за почеток, не обвинувам никого, и ако го сторив тоа, не беше намерно, како што правите сега со вашиот коментар, и цитирам:

     ... кога со овој напис ги каменувавте останатите оперативни системи и нивните корисници кревајќи знаме на „ако не користите Linux вие сте глупави и скапувате со Стрип Санс, iTunes и NTFS“ ...

     Може ли да ми кажете каде во мојот напис напаѓам друг оперативен систем? Затоа што ми се чини дека сè што направив беше да кажам што има во Виндоус, што нема да го најдете во ГНУ / Линукс.

     „Збогум на менталната мрзеливост“ ?? Кој рече дека доктор, архитект или адвокат страда од ментална мрзеливост поради тоа што не користи Linux?

     Вие погрешно ги толкувате моите зборови од ПИ до ПА. Кога се повикувам на тоа да не бидам ментално мрзлив, го земам здраво за готово дека корисникот одлучи да започне во светот на ГНУ / Линукс, со сето тоа што повлекува, и не може да се откаже пред првата тешкотија што ќе се појави.

     Во однос на тие нескротливи и интервенционистички копнежи за Linux да триумфира на работната површина ... Самиот факт што постојат вакви мисли ги прави монополистички отколку самиот Бил Гејтс, кого толку многу го негираме и без тоа Сепак, масифицирањето на компјутерите како што го знаеме денес, сакале или не, го носи неговото име.

     Никогаш не сум рекол, ниту сум потврдил дека GNU / Linux сака да успее на работната површина. Во кој дел од објавата го кажав тоа? Бидејќи единственото нешто што го спомнав за тоа, и цитирам, беше:

     Сепак, можам да ви кажам дека овие точки не се главната причина што Linux не успева на работната површина (ако има намера да го стори тоа), но дека многу пати само промена на начинот на размислување е премногу трауматично за некои.

     И како што гледате ставам загради (ако имате намера). Не ми е важно, јас користам GNU / Linux и не ми е гајле дали ќе успее или не. Јас го користам и работи за мене.

     1.    ТалибанусГенерикус dijo

      Прво на сите и да појаснам пред околу 1 година и нешто што го прочитав овој блог, можам да ви кажам дека никогаш немав потреба да коментирам, но гледајќи ги околностите.
      Овде најголемиот проблем е што 90% од нас кои користат Linux го користат за забава, iosубопитност итн, итн. Јас лично користам Виндоус доста и кога имам некое време се занишам со мојата инсталација на лакот и во основа сум задоволен од тоа. Сега секој користи специфичен систем затоа што „работи“ «лесно е» «прави што сакам / ми треба» итн. Во мојот случај Виндоус «Само што работи», јас го користам за играње, иоооооооооооооогу оние трендовски мали игри што сега се распукани во пиратскиот залив (Никогаш нема да платам за игра што ќе ја користам за 10 мин и ќе се уморам, мислам на отпад). Но, кога сакам да сурфам на Интернет или да правам други видови работи и треба да се чувствувам безбедно, почувствувајте се КОНТРОЛА на мојот систем, во тој момент користам Linux и доколку целосно наполнам Linux, не ми требаат други причина да го користам, мислам дека сум во средно / напредно ниво на Linux, но како што вели Елав, мора да читаш, да го бараш „враќањето“ на работите, да не дозволиш да победиш прв пат, но очигледно само ако си имал Победи, но смирено одете и користете ги прозорците и тоа е тоа, крај на проблемот.
      Многумина велат дека „Линукс нема да успее на работната површина, ако оди по овој или оној пат“ сега велам, дали во одреден момент Линукс се обиде да успее на работната површина со тоа што очигледно го извади Убунту од патот? Не мислам така…. Тоа е успех на серверите и на работната површина исто така е успех ако имате минимум трпеливост и гордост за добро направените работи. Но, тоа останува во секоја од нив, ако ова што го бараат е или не. И, за адвокат, доктор, архитект многу се сомневам дека тој многу се грижи дали неговиот датотечен систем е ntfs, ext4, се сомневам дека тој се грижи за нешто за системот што зборува на подлабок начин. (Извинете правопис, моите се броеви, тилдата не постои во мојот ум XD) Salu2 Great Blog Момците продолжуваат така. Написите за „мислење“ не служат само за пламеници, токму за да дадат лично мислење.

   2.    Дејвид Белзец dijo

    се согласувам со тебе

  2.    маријаногаудикс dijo

   Не сте во право мислам. Дека GNU / Linux не успева на работната површина е затоа што голем дел од комерцијалниот софтвер и бесплатниот софтвер не е достапен за GNU / Linux.
   Пакетот ADOBE не е достапен на пример за Gnu / Linux.
   Мајкрософт никогаш нема да развие Office за Gnu / Linux.

   1.    ороксо dijo

    Знам дека не е идејата сите да се бориме со секого, но сакам да разјаснам нешто, дури и Мајкрософт е еден од соработниците на јадрото, и не само тие, Гугл, Самсунг, Интел, ИБМ, меѓу другите.

    Од друга страна, престанав да користам прозорци кога излезе Windows7, во тоа време многу користев Фотошоп, но GIMP е многу добра алатка, толку многу што во одредени делови го сметам за подобар од PS. Фактот дека Linux е со отворен код, не го прави лош, исто како што не сè се врти околу Microsoft.

    Не само што имаат добри развивачи и мислам дека работата на другите треба да се цени на ист начин, делумно од таа причина се охрабрив да се обидам, затоа што како развивач мислев дека има многу добри развивачи кои работат за Linux, тоа Исто така, треба да ја ценам „страната ослободена од валутата.

    Фактот дека не верувате дека Линукс работи за вас, не значи дека не работи за никого, погледнете ме, од 2008 година користејќи Linux, па дури и моите соседи го користат затоа што ги инсталирав и сè уште не ги слушам како се жалат.

    Уште еднаш, извинете за контроверзниот коментар, но мислев дека има точки за разјаснување.

  3.    кдекснео dijo

   Овие апликации PhotoShop, Corel Draw, MS Office со вино работат добро и сè е прашање на навика.Никој не е роден со користење на Windows, Linux е поедноставен. Покрај тоа, Linux е за развој, администрација и амбиент за работа.

 3.   Курефокс dijo

  Колку добри информации за новодојденците, мора да бидете искрени бидејќи некои зборуваат само за доблестите на Тукс, но не и за непријатностите што може да ги има новиот корисник, или со хардверот или софтверот што ги користи или се навикнале на.

 4.   елиотим3000 dijo

  Тоа е зеленчук.

  И патем, во Linux барем тоа ви дава предност да имате целосно управување со апликациите што сте ги инсталирале.

  И патем, секој POSIX оперативен систем е целосно супериорен во однос на Windows.

  1.    ороксо dijo

   Тоа е нешто што, исто така, го забележав кога мигрирав, дека почнав да чувствувам дека сум сопственик на мојот компјутер, а не на мојот оперативен систем. Што се однесува до последната изјава, целосно се согласувам, само што „Мајкрософт“ троши многу на рекламирање меѓу другото, како и има корисници кои веруваат дека Убунту е „Linux“ (и обратно) само канонскиот „xq“ троши многу на рекламирање

   1.    елиотим3000 dijo

    Во суштина, Ubuntu стана најпопуларна дистрибуција на GNU / Linux таму, бидејќи му овозможи на Debian да се подобри во многу аспекти, како што е графичкиот инсталер и во управувањето со пакетите (дури и Debian има свој софтверски центар, исто како и Ubuntu, само што е базиран на стандардните репоации на Debian и / или оние што се конфигурирани во изворите.листа).

    Благодарение на заедницата Дебијан и Убунту, успеав да им помогнам на неколку луѓе кои користеа Убунту.

  2.    Јукитеру dijo

   Само што започнуваме со дизајнот на дозволи за кој било систем * NIX и тоа го прави супериорен во однос на Windows.

 5.   УНТалЛукас dijo

  Со сета почит елав, зарем не користевте Виндоус 8 пред неколку дена? Јас лично се обидувам да најдам 100% дистрибуција на работа на мојот Raedon HD 6670.

  1.    елав dijo

   Да, јас користев Виндоус 8 точно една недела од причини што сега не се релевантни, но каква врска има едното со другото? Се вратив на мојот Arch + KDE

   1.    УНТалЛукас dijo

    Почитуван елав, мојата намера беше да го потврдам она што го кажувате во вашата статија; дека користењето GNU / Linux не е розово, но вреди да се вложи напор. Барем она што го разбрав. И во овој момент пишувам од работа со Виндоус 7 ... Сопартиец.

    1.    елиотим3000 dijo

     Па, јас користам 2-битна Виндоус Виста СП32 и 7.4-битна Дебијан 32 (Визи). Само по себе, удобноста ја наоѓам во мојата партиција со Debian, во која ми овозможува да се движам во Firefox без проблеми од работната површина (Firefox за Windows е ултра тежок за Windows-компјутерите со просечен хардвер).

     Со она што морав да го трпам со Виндоус, јас тешко го користам за една или друга работа, бидејќи не ми дозволува да уредувам многу работи за да работи (пробав да го олеснувам Виндоус Аеро во Виста и 7, но сè беше бескорисно )

     Како и да е, дури и OSX има повеќе опции за прилагодување отколку Виндоус.

  2.    Алма dijo

   Проба со Манџаро, одлично е. Пред еден месец купив сосема нов HP, се обидов да ги инсталирам Ubuntu, Elementary, Suse, Fedora без никаков успех, потоа Manjaro падна од небото со лесен процес на инсталација кој го вклучува системот заедно со возачите доколку изберете. Лесно е, стабилно, прекрасно.

 6.   АГР dijo

  Не мислам дека можам да живеам без делфин или јакуак (претпоставувам дека ако ја сменев животната средина, би се прилагодил).

  Мојата сопруга остави прозорци за ubuntu, само затоа што можеше да се движи помирно и побрзо ... само тоа и таа не сака да се врати назад. И не треба да го знаете терминалот, или што било друго, со она што го имате ги покрива вашите потреби.

 7.   колаче dijo

  Одличен пост елав. Ми се допадна затоа што е доста реален, има вистини, доблести и недостатоци (во зависност од тоа како изгледа).

  + 1000

  1.    елав dijo

   Фала колаче .. Проклето, во овој момент ги гледам твојот ник и аватар и гладен сум xDD

 8.   Црна птица dijo

  Поентата е дека е добра статија ми се чини дека е малку куца. Исто така, ќе треба да се наведат сите лоши работи што ги имате во приватните системи и што нема да ги најдете.

  На пример, нема да најдете вируси, ниту сини екрани на смртта. Нема да имате задна врата на вашиот компјутер преку кој Microsoft го менува вашиот софтвер без ваше знаење и без ваша дозвола.

  Можете да го промените изгледот и компонентите на целиот оперативен систем, ќе имате многу поголема безбедност, заборавете на дефрагментација на дискови, итн, итн ...

  1.    елав dijo

   Се цитирам себеси:

   Ако откако ќе го прочитате сето ова (што не опфаќа 100% од работите што треба да се земат предвид)Одлучувате дека сакате да знаете повеќе, затоа што не мора да одите многу далеку, токму тука во FromLinux имаме многу корисни информации:

   Мојата цел не беше да зборувам за придобивките од GNU / Linux, туку да кажам некои работи што многу корисници доаѓаат да ги бараат од другите оперативни системи и нема да ги најдат, барем на ист начин или лесно. 😉

   1.    Црна птица dijo

    Здраво Елав, токму затоа сметам дека е малку куца. Затоа што мислам дека останува да се каже што бараат и што ќе најдат. Со други зборови, другата страна на паричката недостасува малку, според мене секако.

    На крајот на краиштата, зошто нема да им соопштиме на придобивките од -u-Linux на оние кои доаѓаат со сопственички оперативни системи?

    Исто така, тоа би бил начин да се каже „можеби е малку потешко да се навикнеш и потребно е да се вложи малку напор и желба да се научат нови работи. Но, верувам, (и читателот на тој начин може да го цени тоа), ако вреди. промената.

    Како и да е, јас го велам тоа. не како критика на написот, (што ја сакав од друга страна), туку како придонес кон неговото подобрување, тоа е мојата намера да го кажам.

    Поздрав Елав.

    1.    елав dijo

     Да, разбирам U_U, но мислам дека вториот дел е веќе имплицитен во врските што ги ставам

     1.    Црна птица dijo

      lol, да секако дека е имплицитно, но јас би сакал да биде поизразено, lol.

      Одлична статија, поздрав.

  2.    Јоакоеј dijo

   Но, постот не зборува за Гну / Линукс и неговите придобивки во споредба со Виндоус, зборува за слободен софтвер воопшто. Понатаму, дали софтверот е „добар“ или „лош“ зависи од тоа кој го програмира, тоа не мора да има директно врска со тоа дали е бесплатен или не.

   1.    Јоакоеј dijo

    ах добив погрешен пост, извинете

 9.   Кловн на гик dijo

  конзолата сега е само приказна за стари жени ...
  Using Користам GNU / Linux околу 12 години, а во последните 4 години новите корисници што ги сретнав немаа идеја за конзолата и командите.

  1.    Алма dijo

   Па, јас не сум во воинствените редови на феминизмот, но ти кажувам дека си отишол предалеку со тој коментар. Она на жените во софтверот е чувствително прашање. Ако програмирањето било, е и сè уште е работа на човекот, има јасно социолошки и културни објаснувања што можат да го објаснат феноменот. Со тој коментар се подразбира дека мозокот на „старите жени“ не може со програмирање, но таа идеја е толку слична на пештера што се чини неверојатно дека излегува од устата на некого во XNUMX век. За среќа, не сите мислат исто за се повеќе жени се охрабруваат да следат компјутерска обука.

   1.    дијазепан dijo

    Она што недостасуваше… .. пламен на политички коректниот јазик.

   2.    пандев92 dijo

    едноставно дека тетките, повеќето од нив не ги интересираат овие работи и уште малку, исто како што гледате малку мажи кои сакаат да студираат кариери што имаат врска со модата.

    1.    Алма dijo

     Очигледно многу тетки не се заинтересирани од истата причина што не ги интересираат наука, математика, логика и не ги интересира долго културно наследство што е тешко да се разбие, меѓу другите затоа што многумина мислат како тебе и ги тераат да се чувствуваат така. на жените околу нив. За останатото, мислам дека не сте забележале дека во светот на модата мажите успеваат, затоа не мислам дека модата е ексклузивна работа само на стари жени.

   3.    Кловн на гик dijo

    и зборувајќи за командите, имам некои за вас ...

    # конфигурирај –го-кујна
    # направи
    # направи-јас –а –сандвич

   4.    Enени Т-тип dijo

    Ви благодариме Алма, барем коментарите како вашите помагаат да се потврдат места каде што не сме добредојдени. Иако објаснувањето на махистите, причините за демографските разлики во интересите и професиите, всушност се повеќе социо / културни отколку биолошки, тоа е како што вели темата „колку е тешко, зборувај со wallид, намалувај ја твојата глупост, твојата [мизогенија] “. Повеќето едноставно не се вклопуваат.

    Но, благодарам повторно, добро е да знаеме каде ќе најдеме непријателство за едноставно да ги избегнеме тие места и да не ги загреваме нашите глави, патем, зарем не сакате како махируло се коси сама со себе? смеење на глас

   5.    линмакс dijo

    здраво: овој коментар дојде до мојата пошта. Сум бил во Линукс кратко време (околу два месеца), но би сакал да кажам дека жените прават сè многу добро подолго време, но мислам дека овој тип на форум треба да помогне во подобрувањето на системот и другите како мене (нов) кој сака да го искористи слободниот софтвер. Научив неколку работи и имам намера да продолжам затоа што ми се допадна ова дистрибуција (отворено користење 13.2 kde). Благодарам

 10.   Гонгуи dijo

  Одличен пост.
  Мора да биде првиот од овој стил што го прочитав и не прави споредби како „Линукс е бесплатен, Виндоус се плаќа“ или вели „Сопствениот софтвер ве шпионира и во Линукс го имате кодот на располагање“.
  Едно нешто, различните изданија на Виндоус отколку различните ОС се исти ОС со отстранети карактеристики.

  1.    елав dijo

   Точно Гонгуи, како дистрибуции како Кубунту или Чакра на пример, кои можат да ја користат истата околина за работна површина, но во едната има апликации кои не се во стандардната во другата. Оттука, аналогијата со Windows Editions. Ви благодариме што застанавте.

 11.   алунадо dijo

  Ова ако е страница што му помага на корисникот, соседот ... не става вести за поттикнување на потрошувачката!
  Поздрав луѓе!
  ПС: Цицајте ја оваа мандарина «Muylinux.com» !!

 12.   Rubén dijo

  Сосема се согласувам со коментарот на Моргана. Само еднаш се обидов да убедам пријател да проба ГНУ Линукс затоа што му се расипа лаптопот и првото нешто што рече беше: но дали тој има жешка пошта? И веќе му реков, пушти го, однеси го на твојот колега и нека ти стави пиратски Виндоус.

  Повеќето луѓе (барем оние во моето опкружување) го користат компјутерот за да читаат е-пошта, да гледаат видеа на ЈуТјуб и малку повеќе и сè што сакаат е тоа да функционира. Тие не сакаат или треба да научат нешто друго.

  Исто така е точно дека не мора да бидете надарени за да користите GNU Linux. Имав само двегодишно искуство во Виндоус и кога се префрлив на Убунту се чинеше многу полесно од Виндоус. И со малку интерес и малку гуглање за неколку недели веќе се справував со тоа многу подобро од Виндоус и што е најважно, имав многу повеќе чувство да имам сè под контрола отколку со Виндоус.

 13.   винсук dijo

  Многу добра статија, но не сум задоволен од некои точки, исто е како и секогаш, да го обвинувам Гну / Линукс за проблемите што му се туѓи и што имаат многу повеќе врска со лошото функционирање на индустријата.

 14.   Алма dijo

  Интересен е дел од објавата. Намерата е добра, но од гледна точка на педагогија и почит, ми се чини дека тотално пропаѓа. Списокот за тоа што го нема Linux (скоро на прво место) е како еуфемизам на: „Ве предупредувам и ако не ви се допаѓа подобро, не приоѓајте кон нас“. Се прашувам дали тоа е добра стратегија за да се поврзат повеќе луѓе со овој прекрасен универзум и мојот одговор е НЕ. Можеби тоа е формулацијата, тонот што се користи, но јас инсистирам, ако овој пост е покана да се знае Линукс, би им рекол на примарните да поминат; Во овој огромен универзум има објави, форуми и други извори на информации што се попријателски и појасни за тоа што значи да се напушти Windows и да се справат со други алтернативи.

  А што е со тој поднаслов „Збогум на менталната мрзеливост“? Браво !!! Колку голема вежба во педагогијата и стимулациите. За среќа, овие стратегии излегоа од нашите училишта одамна и може да бидат неопходни во многу груби наставни контексти. За останатите, не вака се обидувате да ги натерате другите да откријат непознат свет.

  За останатото, го користам Линукс веќе 6 години и од време на време треба да се справам со тој глупости што се Виндоус. Постојат работи што ме тераат да се за loveубам во универзумот ГНУ / Линукс и принципите што ги отелотворува овој проект, меѓутоа со текот на годините прочитав каков било број на „самодоволни“ и дури „самозадоволни“ одговори кога некој ќе побара глупав прашање Секако, нема ништо чудно во тоа, бидејќи искусен корисник на Линукс е врвен компјутерски научник, не е педагог и лесно заборава дека учењето чини нешто повеќе од другите, и дека дури ни Торвалдс или Ван Росум не се родени научени.

  1.    елав dijo

   Вашиот коментар е валиден, бидејќи важи и за да разјасните дека не сум учел педагогија, па затоа ми е многу тешко да го применам во одреден момент. Мојата намера не е ниту да зумирам, ниту да зумирам, само за да ја кажам вистината. 😉

   1.    Хектор Квиспе dijo

    Само затоа што едно лице (генерално со компјутерски вештини) мора да научи многу работи за да користи систем, тоа не значи дека случајна личност (Фејсбук, „Гвасап“ и ЦИА) треба да научи толку многу работи. Ми се чини дека имаш право да напишеш ваква статија на оваа страница бидејќи генерално луѓето што „пребаруваат“ имаат вкус за компјутери. Другите само би повикале ТИ. Секако, ви недостасува повеќе „продавачки“ тон.

    1.    елав dijo

     Не е вака. Обична личност може совршено да го користи Linux без да знае ништо за компјутерите. Знам затоа што ги познавам.

     1.    дијазепан dijo

      Татко ми е совршен пример за тоа.

   2.    Алма dijo

    ДОБРО ДОБРО. Мислам дека добрата работа е да научиме да се надополнуваме едни со други како заедница, нели?

 15.   Рене dijo

  Пред 6 месеци влегов во светот на Linux и ми се чинеше фасцинантно, мислам дека тоа е свет што треба да се искористи во целост и одлична статија

  1.    Аксел dijo

   Коментарите, направени од авторот на статијата, ми се чинат многу точни и точни.

   Се сметам себе си за нов, во светот на ГНУ / Линукс. Оттогаш, го користам само од август минатата година. Но, сепак, продолжувам да учам нови работи секој ден. И јас сум особено фасциниран од можностите за прилагодување. И, пред сè, дека треба да барате живот (гугл, форуми, викија ... итн.) За да ги решите малите проблеми со кои може да се соочите, а со тоа да можете да продолжите да учите повеќе од ден на ден.

 16.   Мишел dijo

  Се сеќавам на денот кога за прв пат го вчитав Linux бидејќи бев премногу вознемирен од Windows. Секој пат кога ќе го форматирав компјутерот, морав да барам програми и документи за инсталирање на повеќе од 50 ДВД-а (тортура), не можев да менувам ништо во ОС, компјутерот секогаш ми се инфицираше, итн ...
  Точно е дека првиот ден кога требаше да ја користам командната линија, навредував насекаде, но со посветеност, пребарување и неколку работни неврони управувам. Linux се менува од ден на ден на подобро. Не знам дали ќе се вратам на Виндоус, но никогаш нема да го напуштам Линукс.

 17.   цезазол dijo

  Многу програми, игри и други може да се инсталираат со вино.
  World of Warcraft, работи со платинест рејтинг.
  80% од игрите и емисиите што излегоа пред 2010 година
  90% од игрите и емисиите што излегоа пред 2005 година
  Некои други се многу комплицирани за инсталирање и мора да знаете како да ги читате пораките за грешка. Но, скоро сè е можно

  1.    елиотим3000 dijo

   Не знам, но благодарение на Steam за Linux открив повеќе игри (или F2P или платени), и вистината е дека тие работат подобро отколку на Windows.

   Исто така, мразам да користам Вино затоа што често ми е главоболка кога се обидувам да извршувам програма со Виндоус што работи исто толку добро на ГНУ / Линукс.

 18.   mrgm148 dijo

  Добра статија

  1.    елав dijo

   Грацијас

 19.   alejrof3f1p dijo

  Навистина ми се допадна статијата што ти ја честитам

  1.    елав dijo

   Ви благодариме AlejRoF3f1p

 20.   сиромашно таку dijo

  Какво парче иницијација за светот на најчувствителните.
  без сомнение, најдобриот начин да се информира некого и да се остави да одлучи дали да избере сина или црвена пилула.
  Можеби терминалот никогаш нема да биде наметнат на gui, но тој е најисплатливиот, во секој случај секогаш постојат ефикасни и одговорни средини како GNOME.

  1.    елав dijo

   Хахаха, сега Морфеус ми доаѓа на ум .. Благодарам

 21.   f3niX dijo

  Одличен пост @elav, навистина супер, добро е што сме јасни, за позитивните и негативните работи на нашиот сакан пингвин.

  1.    елав dijo

   Ви благодариме на F3niX

 22.   Хозе Фернандо dijo

  Го сакав твојот напис, а вистината е многу вистина она што го велиш, за жал за мојата професија сè уште треба да го користам двојното подигање, се надевам дека компаниите за софтвер ќе сфатат дека има многу корисници на Линукс

  1.    елав dijo

   Ништо не се случува да користи Dual Boot. Ако треба да го сториш тоа, мораш да го сториш тоа

 23.   Крист ianијан dijo

  одличен преглед, особено за да го напуштите стравот од напуштање на зоната на удобност, да научите нешто ново и да преземете нови искуства во SO, јас користам основен оперативен систем Luna и сум задоволен, препорачано

  1.    елав dijo

   Мило ми е. ElementaryOS е одлична дистрибуција

 24.   Апеирон0 dijo

  По скоро една година читање написи на овој блог, и веќе три години Linux, денес во 1:00 часот се регистрирав само за да го кажам следново:
  Многу добра статија, многу вистинска информација иако на многумина не им се допаѓа, ви благодарам.

  1.    елав dijo

   Чест што ме правиш. Благодарам многу!!

 25.   Оскар dijo

  Одлична статија!

 26.   дијазепан dijo

  Ох, ако татко ми го видеше ова. Јас сепак морав да му го кажам горе-долу истото. Многу добра статија елав.

 27.   Арон М. dijo

  Во врска со Itunes, може да се додаде дека освен играчите, како услуга за купување мултимедијална содржина тука во GNU / Linux имаме можност за користење на Google Play.

 28.   Алебилс dijo

  Одличен напис.
  Сакам како се опишани добрите и лошите страни.
  Темата е многу точна дека она што понекогаш создава најголем страв е промената на начинот на размислување; Но, за стандардниот корисник (прочитајте го оној што користи FB, Youtube, е-пошта) Linux е повеќе од добар и дури не треба да знае дека терминалот постои на пример.
  Кога некој се навикнува на Linux, тешко е да се користи Win $ на други компјутери.
  Честитки за Елав, одлична статија и одлична страница.

 29.   Чарли-Браун dijo

  Како што секогаш велам, проблемот е пообичен од што било друго; Бидејќи во повеќето случаи компјутерите се продаваат со инсталиран Виндоус, луѓето „учат“ и се навикнуваат на тој ОС, покрај тоа што училиштата и другите образовни центри исто така користат Виндоус, што создава маса на заробени корисници; Меѓутоа, ако напротив, од почетокот и особено во училиштата, се користеше GNU / Linux, луѓето „ќе се навикнеа“ и тоа ќе се чувствуваше како нешто природно.

  Инаку, одличен напис ...

  1.    Жоакин dijo

   Ако е точно. Искрено верувам дека луѓето кои не се компјутерски ентузијасти, не знаат што е ОС, затоа е очигледно дека тие не знаат други опции освен Виндоус.

   Од информациите (и рекламирањето) кои не опкружуваат секој ден, знаеме дека: Производите на Apple доаѓаат со сопствен Mac OS, а другите доаѓаат со Windows на компјутер, и Android на таблети.

   Затоа многу се сомневам дека личност надвор од компјутер може да одговори на прашањето „Што има на твојот компјутер?“ и ќе нè праша «Што е ОС?». Динтинто е ако прашаме „Што Виндоус има вашиот компјутер?“

 30.   елав dijo

  Благодарност до сите што коментираа! Само се надевам дека ќе го рефлектирам она што навистина се покажа како пречка за нови корисници на моменти.

 31.   Jeanан Карлос dijo

  Колку добар влез, бидејќи навистина кога ја направив промената во GNU / Linux мислев дека ќе биде како Виндоус и дека сè ќе биде подготвено за мене.

 32.   103 dijo

  Само детал, нема Windows 8 Ultimate.

  1.    елав dijo

   О не? Хахаха .. Мислев така 😛

 33.   Лоренцо dijo

  Елав, овој пост е само брилијантен. Да им покажам на сите луѓе кои планираат да започнат патување до Linux. Многу реален и непалогетски пост. Оле!

  1.    елав dijo

   Благодарам Лоренцо, мило ми е што ти се допадна.

 34.   ајде да користиме linux dijo

  Многу добро!

 35.   Даниел Де ла Роса dijo

  Монументален, едноставно одличен. За жал, ја читав приказната за сенка [lambradelhelicopter.com] и иако на некој начин иронична и силна, инспиративно е да се прочита овој начин на разбирање кон Linux, да се чувствувам како да го нарекува некоја елита. Благодарам од Linux, тие ме насмеаа

 36.   Жоакин dijo

  Па, што да кажам, добра статија.

  Кога започнав на овој свет, користев Windows XP, но за неколку дена можев да се навикнам на Ubuntu и да станам позаинтересиран за компјутер, само од curубопитност. Потоа отидов во Xubuntu, Debian + Xfce и сега пробав openSUSE KDE, иако тоа не е многу пријатно дистрибуција во некои аспекти (тоа е оној што ми даде најмногу работа).

  Секогаш слушаме дека „Виндоус е подобар од Линукс“, затоа започнав да ја сфаќам оваа теорија како вистинска без да се расправам. Но, иако е вистина дека во Виндоус има работи што се прават полесно, мислам дека најголемиот проблем е кога нешто не работи и не знаете зошто. Да се ​​најде решението не е едноставно.

  Јас сум скоро 4 години навикнат на GNU / Linux и ретко користам Windows 7 за некои XD игри. Затоа, бидејќи „Виндоус е подобар од Линукс“, претпоставувам дека можам да ги правам истите работи што ги правам секојдневно со мојот ГНУ / Линукс, сепак наидов на некои проблеми:

  1) Снимете го екранот
  Во GNU / Linux тоа се прави со притискање на копчето PrintPant, а потоа прозорецот ни дава опции за тоа како да фотографираме и што да правиме со сликата.

  Во Виндоус ... не знаев како. Очигледно по притискање на PrintScreen, потребно е да ја отворите програмата «Paint» и да ја уредувате сликата од таму.

  2) Поделете ги прозорците на управувачот со датотеки на јазичиња (Тунар) или на средина (Наутилус, Делфин).

  3) Монтирајте ISO-слики.

  4) Поврзете некои уреди. Општо за да ги користите, треба да го користите ЦД-то за инсталација што е придружено со него.

  Разбирам дека префрлањето од Windows на GNU / Linux не е едноставно, но исто така не е и обратно. Во GNU / Linux е тешко потребно да се инсталира дополнителен софтвер на првото подигање, бидејќи веќе имаме сè: Интернет врска (дури и на некои мрежни картички за Wi-Fi), веб прелистувач, канцелариски пакет, аудио / видео плеери, уредник на слики, управувач со датотеки, читач на датотеки pdf и долга и слично.

 37.   Дениезер dijo

  Користев „Мајкрософт Виндоус“ со години, да речеме дека за погодност или во областа каде што сум, неговата употреба е многу распространета (Венецуела), а преселбата од Виндоус на Линукс е промена од 360 степени. но, постојат посебни работи во врска со прозорците и Linux, кои мора да ги запомниме. На пример, кој се сеќава на таканаречениот Microsoft Windows Millenium, неуспехот на Microsoft во ерата на нов милениум, Windows 2000 или различните официјални и неофицијални верзии на Windows xp. Многумина главоболка му зададоа на секој што ги користеше.
  Иако употребата на Linux е неодамнешна во Венецуела, секој ден привлекува повеќе следбеници. Се сеќавам кога прв пат користев Linux, тоа беше со нешто чудна верзија на Linspire, нешто чудно, но јас сум заинтригиран од светот на Linux; тогаш ги користев Убунту и Едубунту во нивните верзии 6.04 и подоцна (сè уште имам живо ЦД што го испратија бесплатно), но колку повеќе ме заинтригира употребата на линукс (и навистина можам да потврдам дека се користи за секојдневна употреба ) е да имате мобилен телефон со дистрибуција на Linux; Nokia N900 со Maemo 5 како оперативен систем. Признавам, не е лесно да инсталирате апликација или да решите проблем со функционалноста на Линукс, мора да читате, анализирате, да барате различни мислења и да бидете многу трпеливи, но стекнувате задоволство гледајќи како работи.
  Во моментов имам лаптоп со linux (ubuntu 12.04 lts) и прозорци (windows 7), покрај N900 и го користам често и можам да ти кажам нешто, не е лесно, но не е и невозможно; но задоволството од користењето е поголемо отколку со користење на други ОС

 38.   пиксонкт dijo

  Според моето скромно мислење. Поставени од статијата. Честитки

 39.   MSX dijo

  Дали сте нови во ГНУ / Линукс? Ова е нешто што треба да го знаете »

  Трчај по шума, трчај !!!

  Ако нема да го користите на сервер, не го комплицирајте животот ...
  Ако ви ја даде кожата, купете Mac - многу приватен и шпион, но тоа РАБОТИ без да биде секојдневна одисеја.
  Ако веќе користите Windows, продолжете со тој глупости, ако сакате да платите за нова лиценца, можете да пробате Linux ...

  НО НИКОГАШ, НИКОГАШ НИКОГАШ НЕ ПРАВИ ГО МИСЛИ ДЕКА ОДИЛА ДА ЈА ОСЛЕБНИ ВОШЕ LИВОТ !!!
  НЕ МИ ИСТИ ИСТА ГРЕШКА, Линукс е пекол !!!

  1.    елав dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС..

  2.    Луис Антонио С.А. dijo

   хаххахах, секој зборува од своја перспектива

 40.   Пепе dijo

  Многу се согласувам со вас, сепак, мојата база на ИТ знаење е мала, тешко ми е да најдам решенија за моите проблеми и сум воодушевен од мојот Debian, но многу малку го користам, иако ми ја дава услугата Сакам.
  честитки

 41.   iahr dijo

  Ми појаснуваат, ако се kindубезни, дали Linux е сигурно безбеден? Затоа што прочитав неколку прекрасни написи: дека ако вашиот систем на корисници и привилегии спречува системот да биде засегнат, дека ако малициозен софтвер (тројанци, шпионски софтвер ...) е многу редок и има само неколку минимуми што не прават ништо, дека ако се прикраде Некои од нив не би можеле добро да го инфицираат системот или да ја постигнат својата мисија заради ова и тоа, доколку некоја минимална ранливост се поправи автоматски, но, од друга страна, во некои блогови, како што се „еладоделмал“ (. Com), итн, и во Коментарите од некои места зборуваат за експлоатирања, напади, дека ранливоста не е толку откриена и толку брзо се коригира, што ако ескалацијата на привилегиите, целосна контрола на системот, дека ако НСА, (и, конечно, завршувам разочаран. .) кој лаже? Дали е вистина или се параноични или како е тоа?

  И, конечно .. дали дистрибуцијата како нане или ubuntu е безбедна / робусна како и секоја друга? тие не се? Или треба да ги исправите, да ги следите упатствата, да ги конфигурирате за поголема безбедност? или заштитен allид или овозможете нешто ... тоа, благодарам. Само знам дека не знам ништо

 42.   винсук dijo

  Недостатоците што ги става на gnu / linux не се особено нејзини вина, индустријата е таа што не сака да знае ништо за слободниот софтвер - тие не сакаат да ја изгубат контролата над корисникот -, Microsoft го менува форматот .doc толку често, така што невозможно да се користи надвор од канцеларијата. Со прашањето за драјвери за графички картички, сме на исто место, а приори не треба да има никакви разлики во графичките перформанси помеѓу linux и win - тоа е повеќе Linux е во предност бидејќи не користи антивирус-, но реалноста е дека возачите Тие оставаат многу да се посакаат, особено во AMD и перформансите се многу полоши во Linux отколку во Windows.

 43.   Франциско dijo

  Поздрав елав, твојата објава ми се чини одлична, отколку да ме плаши, тоа ме мотивира да сакам да продолжам да истражувам повеќе. Јас сум започнат во овој свет на ГНУ / Линукс. и би сакал да научам повеќе.

 44.   дандан dijo

  многу добро колку повеќе читав толку повеќе заинтересиран бев одличен блог за оние на кои им се допаѓа ако тука можам да ги најдам сите информации што ги барам од Linux, тоа ќе биде одличен поздрав

 45.   фонтани dijo

  Многу комплетен и лесен за употреба Linux систем е нане, тука можете да дознаете повеќе за linux нане http://aceleratusistema.blogspot.com/2014/11/prueba-linux-mint.html

 46.   германски dijo

  Долго време сакав да користам linux и ми го привлекува вниманието бидејќи прочитав и добив позитивни информации за ова, но кога ќе го пробам секогаш имам проблеми и ми треба премногу долго за да ги решам, па се прашува дали користам линукс или се обидувам да направам да работи. Се претпоставува дека тоа е алатка за употреба и искористување, а не многу проблеми што мора да се решат и за жал тоа ми се случи, па затоа морам да продолжам на друг начин. Сè уште сум iousубопитен да научам како да го користам затоа што би сакал да имам поголема безбедност, поголема приватност и слобода да го прилагодувам и да уживам во тоа, што е она што се слуша, чита и ветува во Линукс. Ви благодарам за овој форум затоа што немам некој што е заинтересиран да разговара и да разговара за овие прашања.

 47.   Луис dijo

  Одлична статија, многу комплетна, и пред сè ме натера да размислувам за сè што научив околу 8 години со GNU / Linux воопшто, ви благодарам.

 48.   Балдо 16 dijo

  Сметам дека е импресивно и толку е точно дека се надеваме дека почетниците и зошто да не, искусните придонесуваат со своите идеи, коментари, искуства итн ...
  Одличен пост.

 49.   Logan dijo

  Користам прозорци со години, имам инсталирано и убунту ...

  за жал кога велам, сега ако го чувам linux како главен систем, мојот лаптоп секогаш претставува дефекти, прекумерна топлина, отворањето на канцеларијата се затвора цело време кога правам долги документи со премногу формати, истото се случува и со calc кога се користат «разни формули» , Ги отворам истите тие датотеки во msoffice и тие работат без никаков проблем. Јас мислев…. форматирај и инсталирај повторно ubuntu ... проблемот продолжува, вели логиката, истото и датотеките имаат мал проблем ....
  Повторно ги направив од нула, напишав сè повторно. изненадување… .. грешката продолжува.
  Мојот лаптоп, освен тоа, е многу жешка температура над 80 °, има возачи на сопственост, итн ...
  Сумирајќи, имам лошо искуство со Ubuntu, единственото дистрибуција што работи 100 како што треба сите да работат е да ја искористам платената верзија ...

  1.    Луис Антонио С.А. dijo

   Штета што толку проблеми ви се јавуваат, на почетокот и јас се соочив со многумина, беше многу фрустрирачки, но со текот на времето сè се подобри, вклучително и поддршката, користам Ubuntu, но на почетокот пробав 30-тина различни дистрибуции , дури и Федора, полошо отколку што користев, секогаш ми даваше проблеми, треба да изберете некој друг, како нане, базиран на Убунту или самиот Дебијан, не губете срце, предноста на ова е да научите да ги решавате тие проблеми, Повеќе не користам прозорец, освен ако не е потребно како кога треба да поправам компјутер, но лично го оставив.

 50.   Даниел dijo

  Мојата компанија користи Linux на работната површина, денес Linux е нешто друго на работната површина