Основна конфигурација на Linux

ааас

Претходно, ние инсталираме XORG и нејзините додатоци подготвени за употреба, сепак зависи од нас да конфигурираме неколку мали детали за да го имаме уште подобро.

Овој водич се фокусира првенствено на XORG, иако тоа исто така ни помага да имаме конфигурација основни на нашиот систем.

Овој водич е многу корисен за светлосни средини како што се Openbox, Прекрасно, DWM, Итн

Неколку чекори во ова упатство бр потребни се ако сакате да инсталирате претходно конфигурирана околина (Gnome, KDE, Цимет, XFCE, Итн.) Бидејќи овие средини се автоматски конфигурирани, можете да ги прескокнете чекорите со «*«, Иако тие се препорачуваат ако сакате да имате конфигуриран основен систем.

<

p стил = »усогласување на текст: оправда»>

Ви препорачувам да го направите ова упатство со основната графичка околина (твм) што претходно ги инсталиравме, бидејќи ќе треба да ги напишеме конфигурациите (некои се долги) и внатре твм Можеме да копираме и залепиме од терминалот Xterm (очигледно, потребен ни е прелистувач за пристап до овој водич од нашиот Arch Linux, откако ќе се инсталира прелистувачот по ваш вкус, ќе го внесеме овој водич, ќе ги копираме и залепиме командите).
За да ја започнете графичката околина: $startx

За да го залепите текстот за водич во Xterm: Shift + Вметни 

-11с  Поставете дистрибуција на тастатура на XORG

Претходно го поставивме за системот, сега недостасува за основното опкружување за ова создаваме датотека за конфигурација на тастатура

$ sudo нано /etc/X11/xorg.conf.d/10-keyboard.conf

Внатре во датотеката додаваме:

Додај: es o latam, во зависност од дистрибуцијата на нашата тастатура.

Не знаете што е дистрибуција на вашата тастатура? (Кликнете на името на дистрибуциите погоре).

• Пример: ла-латиница1
Дел Идентификатор на „InputClass“систем-тастатура„MatchIsKeyboard“ вклучено “
    опција „XkbLayout“ "latam" 
    опција "XkbModel" "pc104"
    опција „XkbVariant“ „мртвороденче, дуворк“
    опција "XkbOptions" "grp: alt_shift_toggle"
Завршување

Сега нашата тастатура е конфигурирана во нашиот систем.

-12г Генерирајте лични папки

Овој чекор бр Тоа мора да го сторат корисниците кои ќе го инсталираат Gnome, бидејќи тие се генерираат автоматски.

Сега за нашите основни лични папки (Десктоп, преземања, музика, итн.)

За ова ја инсталираме алатката xdg-корисник-дири:

$ sudo pacman -S xdg-корисник-дири

Конечно го извршуваме така што ги генерира нашите папки.

$ ажурирање на xdg-корисник-дирс

-13г Додадете детски складишта

Ја отвораме датотеката /etc/pacman.conf

$ sudo нано /etc/pacman.conf
 Мултилиб

Ако инсталиравте Arch Linux 64-битен (x86_64), препорачливо е да го овозможите складиштето, за да можете да извршувате 32-битни (i686) апликации. За да го овозможиме, го отстрануваме "#" од самиот почеток.

[мултилиб]
Вклучете = /etc/pacman.d/mirrorlist
Архлинуксфр

Потребно е да се инсталираат ваши пакети, Virtualbox меѓу другите.

Ние го додаваме на крајот од нашата датотека

[архлинуксфр]
SigLevel = Никогаш сервер = http://repo.archlinux.fr/$arch

Конечно, ги ажурираме складиштата:

$ sudo pacman -Да

-14г Yaourt инсталација

Што е ти?

Тоа е алатка придонесена од заедницата за нашиот систем, неговата функција е да додаде интегрален пристап до складиштето AUR, што овозможува автоматизација на компилацијата на пакетите и инсталирање на избраните PKGBUILD во рамките на AUR.
Јаурт ја проширува моќноста и едноставноста на пакманот, додавајќи покорисни одлики и обезбедувајќи убав, обоен излез, интерактивни режими на пребарување и многу повеќе.

За да инсталирате:

$ sudo pacman -Са ти

СОВЕТ: За ажурирање на целиот систем (вклучително и пакети инсталирани од AUR):

$ јогурт -Сјуа

-15г Инсталација на Пулсеудио

Нема потреба да зборуваме за ова, бидејќи тој е општ пакет и е претходно инсталиран во повеќето дистрибуции на Гну / Линукс, за да има аудио контрола во нашиот систем, поедноставна од онаа што ја дава АЛСА.

Да се ​​инсталира

$ sudo pacman -С пулсеудио пулсеудио-алса

-16г Поддршка за копчето за јачина на звук *

грев-tc3adtulo-1 Општо, копчињата за контрола на осветленоста се конфигурираат автоматски, така што не треба да додаваме поддршка (за опрема што не работи со копчињата за осветленост на крајот од упатството, има привремен чекор), наместо во копчињата за јачина на звук, ако треба направи го. За ова ги инсталираме алатките xbindkeys y Памиксер .

Ние продолжуваме да ги инсталираме Xbindkeys.

$ sudo pacman -С xbindkeys

Памиксер е достапен во AUR, за да го инсталираме, потребен ви е ваш.

$ јогурт -С памиксер-гит

Ние ја креираме конфигурациската датотека

$ нано / .xbindkeysrc

Внатре во датотеката додаваме:

# зголемете ја јачината на звукот
"памиксер - зголемување 3„XF86АудиоПодигнеВолумен
# помал волумен
"памиксер - намалување 3„XF86АудиоСпуштетеВолумен

Зачувуваме промени и излегуваме од нано.

Конечно, додаваме xbindkeys на нашата листа на стартни програми (.xinitrc).

Ние ја генерираме нашата датотека .xinitrc:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Отвораме:

$ нано .xinitrc

Во нашата датотека, додаваме на крајот:

xbindkeys

-17г Поддршка за известување *

-ан Извести-ос

Ние инсталираме Извести-ос од официјалните складишта.

$ sudo pacman -S извести-ос

Од АУР е достапна изменета верзија за прилагодување.

$ јогурт -S извести-osd-прилагодлив notifyconf

Сега ги тестираме известувањата

$ извести-испрати "Здраво свету"

Ние веќе инсталиравме Извести-ос во нашиот систем.

-ан Xfce4-нотифид

Друг доста практичен и препорачан известувач е Xfce4-нотифидИсто така е компатибилен со други графички средини.

Да се ​​инсталира Xfce4-нотифид

$ sudo pacman -S xfce4-нотифид

За да конфигурираме, извршуваме

$ конфигурација xfce4-notifyd

-18г Препорачана инсталација на фонт

Ние ги инсталираме основните фонтови во нашиот систем

$ sudo pacman -S ttf-ослободување ttf-битстрим-вера ttf-dejavu ttf-droid ttf-freefont

Конечно, инсталираме пакет со минималистички фонтови.

$ sudo pacman -С фонтови со артвиз

Со ова ја завршуваме основната конфигурација на Arch Linux!

По поставувањето XORG, нашиот систем е подготвен за инсталација на секое графичко опкружување.

афо2


Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

54 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пуди магија dijo

  Таму го оставам твојот добар, пост, тарингеро хперт

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Мислам дека се изгубив, во кој момент почнавме да бидеме Таринга? 😀

  2.    Алехандро Понче dijo

   Ви благодарам многу, конечно се искачив во ранг ее

 2.   вавилон dijo

  Добар водич. Се надевам дека наскоро ќе има повеќе за околината, затоа што користам elementaryOS од пантеон, но не ми се допаѓа Ubuntu. Би сакал да го имам во Арх.

 3.   ТекаТони dijo

  Вишок, оваа информација е на Вики ArchLinux и е многу подобро развиена. Секој чекор генерално објаснува што прави тоа и зошто, што го прави корисникот да учи во тој процес. Мислам дека при удвојување на информации треба да додадете повеќе од неколку симпатични знаци.

  1.    елав dijo

   Па, мислам дека треба да покажете поголема почит кон работата што ја прават другите. Барем се мачеше да стави симпатични знаци.Што направивте освен да критикувате?

  2.    ds23ytube dijo

   Мислам дека некогаш Arch Wiki е нешто збунувачки, дека тие те прават упатство како тоа, секогаш е ценето.

  3.    Клаш dijo

   Точно, подобро развиено, но за напредни корисници. Лице кое е поблиску до нови корисници ќе ги додаде или измени овие информации прилагодувајќи ги на нивото на овие нови корисници, поради што е исто така пофална, неопходна работа. Што се однесува до слатките мали знаци, тоа е начин да ги организирате и презентирате информациите, што го олеснува читањето и попријатно.
   На крај, сакам да додадам дека критиката е добра се додека е конструктивна. За жал твое не е.
   Многу добра работа Алехандро
   Здравје.

   1.    Алехандро Понче dijo

    Јас сум многу среќен што корисниците успеваат да го доловат она што го презентирам во моите придонеси (надвор од информациите), правејќи ги своите коментари правилен начин за благодарност.

    Ви благодарам многу за вашиот коментар, поздрав.

  4.    каатоварбо dijo

   Лесно е да се критикува. Ми се допаѓаат „слатките мали постери“ што даваат помалку технички допир од викито.

  5.    мачка dijo

   Вики Arch е за напредни корисници, овој водич е исто толку комплетен. иако попријателски расположен со едноставниот смртник и насочен особено кон шпанските говорници.

  6.    ТекаТони dijo

   Не се навредувајте, но овој упатство не објаснува малолетник од сработеното.
   На пример, генерализирајте дека контролите за јачина на звук имаат потреба од Xbindkeys и Pamixer. Ова е сериозна грешка што само ќе го збуни новиот корисник и / или ќе предизвика грешка.
   Друг пример: Поддршката за известување не зависи од notify-osd, тој пакет е само имплементација направена од Canonical.
   Сепак, не е потребно или задолжително или безбедно да се додаде надворешно складиште за да се инсталира и користи ти. Само преземете неколку датотеки, отворете терминал во тој директориум и извршете: $ makepkg
   Ова не е објаснето и завршува со изложување на корисникот на ранливоста на надворешните складишта, покрај тоа што не научи да гради пакет.

   Можев да продолжам, но нема смисла. Не е критика за критикување на она што го работам, но повторувам дека покрај тоа што се излишни, голем дел од информациите содржани во ова упатство се нецелосни и непотребни. Препорачувам на оние што сакаат да користат Arch, да ја прочитаат Вики. Оние кои не сакаат да читаат толку многу информации,

   1.    каатоварбо dijo

    Па, би помислил дека би било добро да „разговарате“ со сопственикот на објавата и ако сметате дека треба да се подобри вашиот придонес за да го направите тоа, или да креирате нова објава. Блогот би требало да соработува едни со други, а не да им суди на другите.

    1.    ТекаТони dijo

     Јас не судев никого, не разбирам од кој дел од моите коментари може да се заклучи. Исто така, претходниот коментар беше објавен по грешка додека се формирал. Тука всушност можете да прочитате што сакав да изразам:
     https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/comment-page-1/#comment-113195

 4.   ds23ytube dijo

  Ви благодарам многу за овие упатства, тие многу ми помогнаа, сè е многу поедноставено.

 5.   Алекс dijo

  Што се однесува до изворите што ги ставате да ги инсталирате, би додал ttf-ослободување што е бесплатна верзија за замена на Arial и Times, и би го отстранил ttf-bitstream-vera, бидејќи Djavu е еден вид ажурирање на овие.

  Покрај тоа, јас силно ја советувам конфигурацијата на пакетот Infinality:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/Infinality-bundle+fonts

  1.    Алехандро Понче dijo

   Мислев дека ттф-ослободувањето е веќе додадено, тогаш ги менувам.
   Ви благодарам многу за споделувањето.

 6.   ТекаТони dijo

  Оставив неколку примери за да видите дека тоа не е бесмислена критика:
  1- notify-osd не е потребно и тоа е само спроведување на Canonical на notification-daemon, пакет што го бара само wammu.
  2- ти може да се инсталира без потреба да се додаваат надворешни репоа. Покрај тоа што му ја крие на корисникот можноста да научи да гради пакет со makepkg, тој ги става на ризик од ранливост што може да го има надворешното складиште.
  3- Ниту памиксер, ниту xbindkeys не се потребни на многу тастатури за контрола на копчињата за јачина на звук, тоа е лошо генерализирање.

  Можев да продолжам, но нема смисла. Арх не е дистрибуција „надвор од кутијата“, бара вашето време и посветеност и најдобриот начин да го запознаете е преку неговото вики. Сакајќи да ја прескокнете потребната база на знаење со брз водич, се спротивставува на она што го предлага дистрибуцијата:
  Идеологијата „направи сам“ бара од корисникот да знае што прави. Не е доволно да извршите низа команди без претходно да знаете што прават или дури и ако се потребни.

  https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Linux_(Español)

  Чао! "

  1.    ТекаТони dijo

   Извинете, ова е објавено случајно: https://blog.desdelinux.net/configuracion-basica-de-arch-linux/comment-page-1/#comment-113187
   Ве молиме избришете го. Ви благодарам.

   1.    jvk85321 dijo

    Она што го велите ми изгледа интересно, но за оние кои штотуку започнале најлесен начин да ги прават работите е со копирање на тоа што некој друг го сторил и откако ќе работи плагијат или копија, полесно е да разберат што се прави кога ќе наидат на повеќе техничко упатство и вака учите.

    Ако ние самите го гледаме животот, пораснавме копирајќи ги нашите старешини, а потоа тие ни објаснија нешта, добро ако ги копирате лошите работи што ви ги дадоа. Но, ние растеме и учиме со копирање и одличниот водич направен од пријателот Алехандро има за цел да го стори тоа, да му помогне на неофитот да влезе во лакот и да не го оттурне.

    atte
    jvk85321

  2.    Алехандро Понче dijo

   Здраво!
   Како прво, сакам да ви се заблагодарам за споделувањето на вашите критериуми, тоа е вистинската работа да се направи се додека е со почит.

   Сега во однос на вашите критериуми:

   1.- Известување-ос.: Како што спомнавте, е имплементација на наведениот пакет, доколку корисниците сакаат да го користат стандардот (известување-дамон), од очигледни причини би го сториле тоа, сепак не е единствената опција што ја спомнувам, корисник кој се смета себеси незадоволен и / или сомнителен, треба да знаете дека има премногу опции за употреба.

   2.- Јаурт: ​​Во овој дел, она што го спомна ти е точно, инсталацијата на твојата е независна од складиштата, сепак е најлесниот начин да се направи тоа (како што ќе објаснам подоцна, главната цел на моите водичи е едноставноста), Зошто губи време на нешто што ме води кон истата работа? Во однос на ранливоста на доделувањето на корисникот надворешно складиште, јас го сметам овој дел до нелогичен начин, коментирајќи ги ранливостите на складиштето, споменато и кои ги поседува Арх Линукс од Франција (?), Би било кохерентно ако го споменете во складиште на некој посебен корисник.

   3.- Pamixer и Xbindkeys: Она што беше споменато за овие два пакета, функцијата на Xbindkeys не е ниту повеќе ниту помалку отколку давање на кориснички кратенки на тастатурата (што може да се изостави ако се користи претходно конфигурирана средина, се надевам дека прочитавте водичот) и оној на Памиксер (сопственото име го кажува тоа) дополнување на Пулсеудио, чија функција е давање и одржување на аудио контрола.
   Вие коментирате дека нејзината инсталација не е неопходна, ве поканувам да го извршите тестот во главната средина (twm) што се наоѓа во повеќето дистрибуции, ако нешто што ќе го објавам е затоа што веќе го потврдив.

   Со она што го спомнувате: „Идеологијата„ Направете го тоа сами “бара корисникот да знае што прави“. Јас целосно се согласувам, што е задолжително, корисникот мора да биде свесен за тоа што прави со неговиот систем, и вистинско незнаење е тој корисник што извршува „команда“ (како што споменавте), без претходно да има такви информации.

   За вашиот коментар: «скријте од корисникот можноста да научите да градите ...» извинете, но јас го гледам овој дел што го коментирате како супер неук, Arch Linux е препорачана дистрибуција за средни / напредни корисници, очигледно со ова корисникот мора да веќе имате генерално претходно знаење за системот, дека истиот корисник може да ги прилагоди чекорите кон нивните потреби со замена / изоставување на алатките што ги спомнувам, сепак гледам дека го коментиравте ова со желба да нервирате. Во овој чекор не можам да зборувам давајќи го лицето на блогот, сепак, цитирајќи ги администраторите, сакам да коментирам дека целта на сите записи, упатства, вести или како што сакаат да ги нарекуваат моментално објавени во DesdeLinux, е да се даде на корисникот документ на програми и / или процедури што неговата главна функција е проверена и пред се конзистентна. Со ова му коментирам на секој корисник на блогот, дека тие не се држат до информациите што се презентирани во DesdeLinux, доколку нешто изгледа интересно / сомнително, нивна обврска е да консултираат повеќе медиуми или авторот, сепак како што споменав претходно, сите статиите објавени во „Линукс“ се анализираат пред да бидат објавени, што го насочува корисникот кон специфични, проверени и безбедни информации за оваа тема.

   Главната цел на моите тековно објавени водичи е да му обезбедат на корисникот соодветна документација за наведените наслови, прилагодувајќи ги информациите на повеќе од едноставен начин, би рекол експлицитен, за сите корисници и може да се разбере на логичен и разумен начин.

   Повторно, благодарам што ги споделивте вашите критериуми, навистина ми се допаѓа овој вид коментар, бидејќи во нив ги гледаме нашите грешки (доколку ги има) и учиме од тоа.

   Поздрав од Мексико.

   1.    ТекаТони dijo

    Здраво, очигледно нема да постигнеме разбирање за корисноста или не на упатството, тоа е субјективно мислење. Јас се базирам на фактот дека Arch не е за секого и ако е така, тоа ќе бара почетниот корисник да тренира преку банкарство на вики (досадно или не) за да биде во согласност со она што имаат намера да го користат.
    Не можам да раздвојам дека вашата работа е асимилирана со концептот на познатите водичи „Што да се прави по инсталирањето на Ubuntu XX.XX“ и верувам дека таквиот пристап не е соодветен од Арх.

    На пример, секој возач има минимални поими за механика за да може да користи автомобил и не се бара од сите да разберат специфични работи, како на пример, како работи диференцијалот. Сега, ако имате намера да возите автомобил „Наскар“, мора да имате многу поширока и поцврста основа.

    Од друга страна, доменот archlinux.fr не е официјален и ниту е кажано репо. Тие имаат дозвола само да го користат името. Ако утре некој злонамерно измени пакет од наведените репо, имајќи ја опцијата „SigLevel = Никогаш“, ќе инсталира нешто лошо.
    Оттаму потекнува мојата главна критика, ризиците не се објаснети, ниту причината за оваа опција.

    Јас не пишувам со намера да се нервирам, учествувам на многу форуми и тролањето е последното нешто што ме интересира. Кога реков дека можноста за учење е скриена од корисникот, тоа мислам со причина:
    Начинот на Арх не е да ги олесни работите, туку едноставни. Преземање на две датотеки PKGBUILD со wget, извршување на makepkg и потоа пакет sudo pacman -U, учи како да се изгради пакет и да се инсталира локално.
    Занемарувајќи го овој важен чекор, не само што корисникот на упатството не го учи, туку како што веќе забележав, тој ја загрозува безбедноста на неговиот систем без да знае за тоа.

    Им се извинувам на оние што сметаа дека мојот прв коментар е погрден, тоа не беше мојата намера. Чао! "

    1.    Алехандро Понче dijo

     Здраво повторно.
     Како прво, овие водичи очигледно не го надминуваат Arch wiki (ниту се обидувам да го сторам тоа), сепак овие „едноставни“ водичи се да ги водат корисниците кои сакаат да имаат повеќе знаење за Gnu / Linux, бидејќи Arch Linux е навистина едноставен и учиш премногу со него.

     Во врска со Арклинуксфр:
     Отпрвин зборувате дека Arch не е за нови / средни корисници, а потоа зборувате за минималното знаење што корисникот мора да го има во Arch (инсталација на пакети).
     Користејќи складиште наместо да го правите тоа рачно, добивате предности и недостатоци (кои се многу апсурдни и очигледни).
     Некои недостатоци на користењето на репо е тоа што бројот на пакети е многу слаб, бидејќи повеќето се во застарена состојба, иако ова ми заштедува инсталација на алатки (wget, иако пакетите можам да ги набавам со други средства).

     Вие спомнувате: „Начинот на Арх не е да ги олесни работите, туку едноставни ...“. За вас, што е повеќе „едноставно“? (очигледно работи во режим на текст):

     1.- Додадете складиште, ажурирајте ги складиштата и инсталирајте го пакетот.
     Команди: 2
     # нано /тн/pacman.conf
     # пекмен -Сака ви е

     2.- Користете некои средства, отпакувајте го пакетот, одете на адресата каде што се наоѓа пакетот и извршете $ makepkg -si.
     Команди: 10 (не сметајќи ги командите за инсталирање на алатката за добивање на пакетите, ниту додавање на познатото „&&“).
     $ навивам -О https://aur.archlinux.org/packages/pa/package-query/package-query.tar.gz
     $ tar zxvf пакет-барање.tar.gz
     $ cd-пакет-барање
     # makepkg -си
     $ ЦД ..
     $ навивам -О https://aur.archlinux.org/packages/ya/yaourt/yaourt.tar.gz
     $ tar zxvf yaourt.tar.gz
     $ cd ти
     # makepkg -си
     $ ЦД ..

     Како и да е, овие прашања се, да речеме, многу апсурдни за споменување, инсталирање на пакетот „X“ преку складиште или рачно.
     Понатаму, корисникот може да го отстрани складиштето откако ќе го инсталира пакетот Јаурт и / или друг по свој вкус, без никаков проблем.

     Не затоа што се чини лицемерно, бидејќи мислам исто како вас, Арх Линукс е систем во кој треба да имате претходно знаење за да го инсталирате и користите системот, и иако звучи малку детски, сеќавајќи се на чичко Бен: моќта доаѓа со голема одговорност “и пред сè знаејќи како да се направи тоа.

     Поздрав.

  3.    Сонце и тишина dijo

   Дали играш идиот? Овој водич е запис за познавање на Arch Linux, тоа е да се знае дека има нешто „повеќе“, не се преправа дека е целата информација неопходна за справување со Arch Linux 100% (освен „точната“), туку за ПОКАУВАЕ корисници на други дистрибуции (а можеби и нови луѓе кои бараат информации за Linux) за постоењето и како Арх Линукс работи на површен начин. И, она што укажува да се направи во овие упатства е насочено да го стори тоа во ТЕСТИГ компјутер или во виртуелна машина ... Само прочитајте го првиот водич каде што предупредува дека дискот ќе се исчисти.

 7.   f3niX dijo

  Овој, Поринга во живо, хаха, освен тоа ми се допаѓа објавата, иако многумина го критикуваат, се покажува дека почетниците корисници секогаш започнуваат со објава како овие наместо да одат директно на вики, како што препорачуваат, откако ќе ја имаат основата ако пристапете до овие.

  Поздрав.

 8.   Пликови dijo

  Денот кога ќе го направите »Инсталирајте Пантеон на Arch Linux.» Youе ти направам споменик.

  1.    Никола dijo

   Двајца сме ... Јас го поддржувам движењето

  2.    Алехандро Понче dijo

   Пантеон на Арх Линукс:
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083345.png
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083414.png

   Се надевам дека тие се придржуваат хахаха, водичот е во развој.

 9.   Мајкел dijo

  Го сакам овој пост, го сакам Archlinux, тој ми е омилен откако ќе ги испробам сите. И подетално и објасни како е ова, учиш многу работи.

  Можам само да кажам, многу ви благодарам.

 10.   дурути dijo

  Здраво Прво на сите, ви честитам за водичот и целиот напор што го вложивте за да го направите.
  Инсталирав лак следејќи го овој чекор-по-чекор водич и скоро сè беше луксузно, без никаков проблем и олеснување на чекорите што се многу незгодни на официјалното вики.
  Но, би сакал да кажам една точка:
  Отпрвин го следев упатството чекор по чекор, но имав проблем да се поврзам на Интернет откако го рестартирав компјутерот откако ќе се инсталира системот. Тогаш го споредував твојот водич со вики и видов дека во твојот водич не пишува во кое било време дека го преземаме дијалог пакетот што се користи за менито wifi и tpco пакетот iw. Без тие пакети ми беше невозможно да се поврзам на Интернет и затоа не можев да направам pacman за ажурирање или инсталирање на xorg или нешто друго. Потоа го следев твојот водич, но пред рестартирањето ги инсталирав тие пакети како што вели викито и веќе немав никаков проблем. Не знам дали сте заборавиле да ги споменете или има некој среден чекор што ми недостигаше. За останатото, го ценам напорот за поедноставување за почетниците корисници како мене. Поздрав.

  1.    Јоакоеј dijo

   Зависи од компјутерот, го следев викито, но имав некои проблеми, особено со Интернет, бидејќи можев да го користам менито wifi, но мрежниот менаџер не, наместо тоа, го сторив тоа што е во овој упатство, директно го инсталирав мрежен менаџер, не, јас овозможив или оневозможив нешто како што вели вики, и мрежниот управувач и wifi работеа за мене

 11.   Ариел dijo

  Пријател за шпански (Латинска Америка) е латам не ла-латински1
  Списокот може да се види тука /usr/share/X11/xkb/rules/base.lst
  Поздрав, благодарам за придонесот

 12.   Жозе dijo

  Ви благодарам многу, многу ми помогна !!!

 13.   Ману dijo

  Неверојатен водич !! Ви благодариме што го споделивте, одлично е, ова и сите ваши водичи на Arch.

 14.   Јоакоеј dijo

  Здраво, благодарам за водичот, вистината е дека многу ми помогна, особено на овој дел, не знам дали беше апсолутно неопходно да се направи тоа, но оваа информација е многу фрагментирана на вики, затоа е добро сето тоа во едно.
  Основниот водич што го ставивте исто така ми помогна, всушност, правејќи ги малите измени што ги поставивте во однос на архи Вики, добив поцелосен систем, мрежниот менаџер е особено ценет, се гледа дека мора да го инсталирате едната и заборави на другите опции, бидејќи создаваат некомпатибилност, барем ми се случи да можам да користам само мени за wifi.

 15.   архитер dijo

  Ти благодарам многу.

 16.   Хуан Карлос dijo

  Поздрави и честитки за овие величествени упатства што нè прават се повеќе и повеќе охрабрени да влеземе во оваа величествена заедница на слободен софтвер и да го оставиме зад себе сопствениот софтвер.
  Тогаш сакав да ти кажам дека ги следам сите упатства за инсталација на Archilinux, но kde воопшто не се прилагоди, mozilla ми се чини без ефекти, многу е грдо, останатото е добро, само малку се борам со Шпански јазик Бидејќи сè не е преведено за мене, Mozilla сè уште е на англиски јазик и контекстуалното мени на десното копче се појавува и на англиски јазик, ако сте толку kindубезни што можете да ми помогнете, би го ценел многу.
  Откако бев со инсталацијата на yaourt -S pamixer-git, скокам во терминалот ова: Неподдржан пакет: Потенцијално опасно што преведено е ова: Неподдржан пакет: Потенцијално опасно, што може да биде: ((, благодарам за сè и ако се толку kindубезен да ми помогне, би го ценел тоа, поздрав и ќе се видиме наскоро.

 17.   Хуан Карлос dijo

  Парче водич, го извезев, и следев сè до буквата и совршено, ви благодарам на вас и на целиот тим на овој блог, бидејќи благодарение на вас, се повеќе и повеќе од нас се охрабруваат да работат без софтвер, поздрави на сите и честитки за оваа голема работа.

 18.   Хуан Карлос dijo

  Едно прашање, ако не е премногу за поставување, е во врска со јачината на звукот, како треба да го конфигурирам, така што секој пат кога ќе се најавам, не мора да го поставувам, бидејќи останува долу и секогаш кога ја започнувам сесијата Морам да го подигнам, и која е командата да се види звучниот аплет, благодарам и поздрав.

 19.   германски dijo

  ГЕНИЈАЛЕЦ!!!
  Ми треба само еден чекор, конфигурирај го Xorg, дали би добил водич? Ви благодарам!!!

 20.   Тестер dijo

  Ви благодариме за упатството, но имам 2 недостатоци
  1. -Во ова основно упатство за конфигурација, кога ќе завршам и ќе го стартувам повторно, пишувам startx и не ми дозволува да влегувам во графички режим, «Компајлерот за тастатури XKEYBOARD (xkbcomp) известува:> предупредување: тип one_level има 1 ниво, но има 2 симболи игнорирање на дополнителни симболи. Грешките од xkbcomp не се фатални за xinit x server: врската x сервер е изгубена чекајќи да се исклучи x сервер (EE) Серверот успешно заврши (0). Затворање на датотеката за евиденција. »

  2.-Не можам да стартувам прозорци, не е во груба фаза

  1.    Тестер dijo

   добро го најдов решението

 21.   Хуан Пабло dijo

  Одличен водич.
  Фала што Сподели.

 22.   умарен dijo

  Не знам дали можат да ми помогнат, не можам да го инсталирам Јаурт, ја добивам следнава грешка при извршување на командата sudo pacman -S yaourt

  пакетот за грешки недостасува потребен потпис
  датотеката / var / cache / pacman / pkg / package-query-1.4-1x86_64.pkg.tar.tz е оштетена (невалиден или оштетен пакет)

 23.   Едуардо Давид Паредес Вара dijo

  Го заборавивте Bluetooth-от за оние кои користиме лаптоп (или, воопшто, мислам).

  Инсталирајте bluez и bluez-utils
  ud $ sudo pacman -S bluez bluez-utils
  Вчитајте го генеричкиот двигател.
  ~ $ sudo modprobe btusb
  Започнете ја услугата и направете ја да започне при подигнување
  ~ $ sudo systemctl започнете Bluetooth
  ~ $ sudo systemctl овозможи Bluetooth
  ------------------
  Следното не знам дали е потребно, но го имам и немам проблем:
  Создадете датотека во /etc/modules-load.d со името bluetooth.conf и ставете „btusb“ во него * Извршете го следново како root *
  e # ехо "btusb"> /etc/modules-load.d/bluetooth.conf

  И потоа инсталирајте го Front-end според вашиот интерфејс
  Fuente: https://wiki.archlinux.org/index.php/bluetooth

 24.   Алберто Родригез dijo

  Па, пред сè, многу добар туторијал што ни го давате, вистината е дека јас бев корисник на Гну / Линукс подолго време, но јас бев distубител на дистрибуции базирани на Дебијан сега кога се сменив во Арх Јас сум нема да го ослободи некое време ова дистрибуција). Па, сега моето прашање, има ли начин да ги зачувате промените на осветленоста и волуменот? бидејќи секој пат кога ќе се рестартирам ми ја дава целата осветленост и јачина на звук

 25.   Александар dijo

  Здраво Linuxeros, имам три недостатоци:

  1.- Кога ја стартувам опремата и ја вчитувам графичката околина, влегувам во корисникот и минувам, ја добивам следнава порака «Не успеав да ја извршам командата за најавување».
  2.- Оваа команда не работи за мене $ cp /etc/skel/.xinitrc.
  3.- $ sudo pacman -S yaourt, не можам да го инсталирам, грешка: целта не е пронајдена: yaourt

  Сè друго без проблеми, благодарам.

  Поздрав.

  1.    Александар dijo

   Јас го решив од тука, поздрав.
   https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinitrc_(Espa%C3%B1ol)

 26.   Omar dijo

  Здраво, добро утро, драги мои!

  Имам проблем што не ми дозволува да ја завршам основната конфигурација на Archi

  опцијата 3

  ДОДАЈТЕ СРЕДНИ РЕЗОЛИЦИИ

  $ sudo nano /etc/pacman.conf

  не се појавува во датотеката;
  [мултилиб]
  Вклучете = /etc/pacman.d/mirrorlist

  и бидејќи ова не е додадено рачно, како и [archlinuxfr]
  SigLevel = Никогаш
  Сервер = http://repo.archlinux.fr/$arch

  но при извршување на командата: $ sudo pacman -Sy

  Добивам грешка: не можам да ја добијам датотеката < >>

  Може ли да ми помогнете во врска со овој проблем Јас сум нов во инсталирањето на Archi и не знам како да го поправам овој неуспех.

  1.    Анонимен dijo

   Вашиот проблем е во конфигурацијата на
   [мултилиб]
   Вклучете = /etc/pacman.d/mirrorlist
   Проверете дали сте го напишале правилно.

 27.   Viktor dijo

  Те молам, би сакал да ставам слики за помош како што направивте при инсталацијата, сè уште не можам да инсталирам arch linux целосно и тука останувам

 28.   noob dijo

  Здраво, јас го следев твојот водич неколку пати и сеедно, (винација на виртуелен сандаче) само сакав да напоменам дека ти недостасуваа аудио драјвери.
  поправете го со пакман -С пулсеудио
  благодарам за придонесот и жал ми е за непријатностите

 29.   Edwin dijo

  Би сакал да знам како ќе се инсталира LXQT

  Благодарам

 30.   Габриел Сервантес dijo

  Здраво, како си? Едно прашање, во отсуство на студија, тоа беше одлично складиште за разни пакети. Што користите?!, Би сакал да го знам вашето гледиште и, исто така, како ги инсталирате,
  Патем, одлични написи, ги консултирав веќе неколку години кога користам ArchLinux
  Со почит,