Основно филтрирање со грп

Една од командите што најмногу ја користам во терминалот е grep, дури и повеќе од cd o ls.

grep Има многу опции и нуди различни можности, но јас го користам најконвенционалниот можен начин, но да почнеме со објаснување Што е грп?

grep е едноставно филтер, тоа е команда што покажува линии што одговараат на филтерот што го објавивме.

На пример, во нашиот систем ја имаме датотеката / usr / share / doc / bash / Најчесто поставувани прашања а содржината на оваа датотека е:

Погледнете ја содржината на датотеката

Ако сакате да ја наведете содржината во терминалот со командата мачка (да мачка, како мачка хехе) тие можат да го сторат тоа:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ

Сега, да претпоставиме дека сакаме да ја наведеме само линијата на таа датотека што зборува за верзијата, за ова користиме grep:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ | grep version

Ставањето на тоа во терминалот ќе ви ја покаже само линијата што содржи „верзија“ во таа датотека, таа повеќе нема да покажува никаква линија што не го содржи тој збор.

Што ако сакам да покажам сè, освен линијата за верзија?

Тоа е, на начинот на кој ти објаснив, ќе се прикаже сè што одговара на филтерот, сега ќе ти покажам како се да се појави освен што одговара на филтерот:

cat /usr/share/doc/bash/FAQ | grep -v version

Дали ја забележувате разликата? ... едноставно додавајќи -v тоа веќе прави разлика

Па ако стават grep тоа само ќе ви покаже што одговара на филтерот, но ако ставите грп -в ќе ви покаже сè освен филтерот.

Па еве објавата завршува, само уште еден совет што сега можеби можат да го омаловажат, но ... тие немаат идеја колку корисен grep може да биде, тоа е сериозно спасител на животот

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DMoZ dijo

  Несомнено е многу разноврсна команда, штом еднаш научите да се справувате со тоа, тоа ви го олеснува животот =) ...

 2.   Скалибур dijo

  Здраво! .. ..вистина многу корисна команда .. во мојот случај многу ја користам ..

  Едноставен пример би бил, на пример, dpkg -l | grep 'пакет' (во случај на дистрибуција врз основа на debian), се користи за да знаеме дали го имаме инсталирано тој пакет.

  Одлично е да ги дадам овие алатки на целата наша заедница

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам многу
   Навистина, грп е исто толку моќен како нашата фантазија хахахаха, заедно со awk (и сече) тие навистина постигнуваат чуда * - *

   Наскоро ќе ставам уште неколку совети за терминална работа
   Поздрав и благодарност за вашиот коментар.

   ПС: Интересна е-пошта ЛОЛ !!

 3.   хексборг dijo

  Многу добро!! Да.Секако grep е еден од штедачите на животот за секој што сака да го користи терминалот. Само неколку забелешки: Навистина не треба воопшто да ја користите командата мачка. Името на датотеката можете да го поставите како параметар grep како овој:

  Grep верзија / usr / share / doc / bash / FAQ

  Исто така, дури и да не можеше, секогаш ќе постоеше опција за пренасочување на влезниот команд со правење на вакво нешто:

  grep верзија </ usr / share / doc / bash / FAQ

  Вториот може да се направи со која било команда, затоа никогаш не е потребно да се користи мачка за да се испрати датотека до влезот на командата.

  Користењето на пренасочување наместо мачка предизвикува лушпата да започне уште еден процес, со што се трошат помалку ресурси. Не е значителна разлика, но се смета за добра практика.

  Од друга страна, grep станува навистина корисен кога се користат редовни изрази ... Ако сакав да помогнам преку објавување на редовни изрази, што ќе требаше да направам? Дали е доволно да додадете нов пост од десктопот на Вордпрес?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   О, интересно, секогаш се навикнував да го користам со мачка ХАХАХАХА, благодарам за бакшишот

   1.    Хуго dijo

    Со grep можете да направите и филтри малку помалку основни, на пример:

    grep -B3 -A3 -E -i --color=auto -n "(desde|hacia)?linux(\.)?$" ~/miarchivo.txt

    Ова во основа ги покажува линиите што го содржат терминот што го бараме (што може да биде во која било комбинација од големи и мали букви), плус трите редови пред и по три, ги истакнува резултатите во друга боја, ги става броевите на линиите до резултатите и Овозможува овозможување на проширени редовни изрази кои во овој случај овозможуваат пребарување во „myfile.txt“ за сите редови што завршуваат со desdelinux, hacialinux или обичен linux (со или без период).

    Патем, редовните изрази нудат многу флексибилност и секој добар „гик“ со страст за слободен софтвер треба да научи да ги користи, хехе.

 4.   Драгнел dijo

  Исто така е можно да се користи zgrep за таблети во .ta.gz, многу е корисно кога сакаме да ги прегледаме старите логови. На здравје

 5.   jhon dijo

  Здраво благодарам за објавата. Ми се случува со употреба на grep зборот што го пишувам во линиите што се појавуваат да не добие боја. (обично е вака) [пример: grep cat file.txt]
  се појавуваат линиите и мачката, но мачката не добива одредена боја за да ја разликува
  (во компусот на мојот уни ако го видиш)
  Дали знаете како можам да ја активирам оваа опција?
  Те молам ако можеш да ми одговориш. мојата е-пошта е sps-003@hotmail.com

  1.    fdy nb dijo

   пријателот треба да напише мачка во наводници „мачка“ или исто така „мачка“ проследено со името на датотеката каде што сака да ја најде

 6.   enrique dijo

  Здраво пријателе, имате апсолутно право, имате одлично чувство за корисност. Отсега натаму, го ставам grep на прво место во мојата листа на омилени команди.
  однос на

 7.   сканјура dijo

  И, како би било да им се покаже на вработените филтрирани по плата?