Скок на OpenSUSE 42.1: Прва „хибридна“ дистрибуција

отвора-скок

 

По една година чекање во стабилни изданија на openSUSE, конечно лансирање на openSUSE скок. Благодарение на промените во процесот на развој на оваа дистрибуција, тие потврдуваат дека е така првата дистрибуција хибриден Линукс.

Скокот беше развиен од изворите на Претпријатие SUSE Linux (SLE), што обезбедува невидено ниво на безбедност и стабилност, во партнерство со заедницата за развој што може да се понуди кохезија и сигурност и за корисниците и за соработниците. Со споделување на изворот на SLE, openSUSE скок, ќе имате корист од одржувањето и развојот што се спроведува за Претпријатие SUSE LinuxТие дури и ќе споделат некои пакети и ажурирања; тотално различна од претходните верзии на openSUSE, каде што имаше тотално одделни линии за одржување помеѓу верзиите Open и Enterprise.

Развојната заедница исто така има прилично репрезентативно ниво на придонес, бидејќи ќе биде надлежна за ажурирање и управување со пакети кои се во зрел и стабилен статус во дистрибуцијата openSUSE Tumbleweed.

OpenSUSE Tumbleweed и скок

OpenSUSE Tumbleweed и скок

Важно е да се потенцира новиот пристап што е претставен во openSUSE Скок 42.1, дистрибуција со стабилноста и безбедноста на Компанијата но со агилност и авангарда на заедниците тркалање порака. Од фазата на развој на Leap, неговиот дизајнерски тим го изјави тоа најголемиот предизвик е утврдувањето колку SLE и колку Tumbleweed беа потребни за LeapДенес можеме да ги потврдиме резултатите од ваков талентиран тим.

Меѓу неговите карактеристики имаме:

 • Совршена рамнотежа помеѓу новото и иновативното и зрелото и стабилно. Скок нуди чувство на Enterprise, но со поддршка за најновиот хардвер. Со најдобар избор на стабилни пакети (малку намалени) во најдобар стил на LTS, но со најновите верзии на KDE Plasma 5 и LibreOffice 5, и Gnome 3.16 заедно со GCC 4.8.5, со опција за користење GCC 5.2.
  LibreOffice 5 на Гном 3.16

  LibreOffice 5 на Гном 3.16

 • Големи подобрувања во перформансите за форматите на датотеки BTRFS y XFS. И покрај можноста за избор на други формати. Со вработување на BTRFS, корисниците ќе можат да ги искористат предностите детиште, алатка за креирање закажани Снимки за генерирање на бекап на системот, исто така нуди можност за подигнување на слика и можност за пристап до системот и покрај постоењето на датотеки.
 • Повеќе решенија за Виртуелизација: QEMU 2.3.1, VirtualBox 5.0.6 и Docker 1.8.2.
 • Подобрен YaST: Скокот ја вклучува истата верзија на YaST присутна во SUSE Linux Enterprise. Постојат повеќе од 600 поправени грешки во споредба со верзијата присутна во openSUSE 13.2.
  Апликации YaST

  Апликации YaST

 • Вклучување на машини: машини е алатка за командна линија ориентирана за sysadmins. Овозможува создавање на описи за системот Linux и направи споредби помеѓу различни состојби или различни примери на Linux. На ист начин, тој овозможува извоз на наведените описи за подоцна да ги користи во алатки за репликација, миграција или имплементација во Облакот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе П. dijo

  преземање за да се тестира

 2.   РОДОЛФО ТОРРЕС dijo

  Сакам да го преземам, ве молам, овој прозорци е скапоцен камен

  1.    Алехандро ТорМар dijo

   Вчера работев со Виндоус 7 и секогаш кога работам со тој ОС ми дава многу проблеми со возачите ... Единственото нешто што ме спаси беше Windows 10

  2.    забапуен dijo

   „Овој Виндоус“? XD подобро да не преземате ништо што изгледа како да имате малку идеја ... или нема хахаха

  3.    Зачуден dijo

   Тоа е оперативен систем GNU / Linux не Windows, но ништо не се случува, добрата работа кај некои дистрибуции на GNU / Linux е што можете да ги извршувате од CD / DVD или USB и да ги испробате дури и да не ги инсталирате, земете го ова можеби корисно : https://es.opensuse.org/SDB:Instalar_openSUSE_sin_CD_ni_DVD

 3.   носфератукс dijo

  Оваа верзија изгледаше многу добро за работната површина, но според она што можев да го видам; nvidia и opensuse не се сложуваат многу добро.
  Ајде, откако го инсталираа замрзнат од новите возачи, откако се рестартираше во sfemode и инсталираше nvida, се чинеше дека сè оди на подобро, но не беше така. Затоа, помислив дека можеби е плазма 5 и од таа причина се смени во гном, но исто.
  Beе биде префрлен на лаптоп со графичка Интел за да видам дали овие не ми пропаѓаат.!