Посветен сервер: предностите за вашиот бизнис

посветени сервери

Сигурно сте виделе многу новости за случаи во кои компаниите ги продавале податоците на своите корисници на трети страни или каде не биле земени предвид европските закони за заштита на податоците бидејќи тие се странски даватели на услуги. За оваа причина, се појавија проекти како GAIA-X, како и кул облачни услуги со посветени сервери и безбедност за да ги заштитите вашите клиенти.

Овие компании ќе нуди се што ви треба, без разлика дали сакате едноставни услуги за хостирање со Посветен сервер за Linux како да сте многу побарувачки и ви требаат високи компјутерски капацитети за големи податоци, длабоко учење и сл., но без потреба да имате имот во сопственост на центрите за податоци.

Што е посветен сервер?

Un посветен сервер, Тоа е еден вид физички сервер што можете да го искористите целосно и исклучиво. Со други зборови, не е споделено или фракционо решение со користење VPS (Виртуелен приватен сервер) за дистрибуција на физички хардверски ресурси помеѓу неколку клиенти.

Зошто да изберете посветен сервер?

Овој вид посветеност има некои предност многу јасно во врска со VPS:

 • Ако ви требаат високи капацитети, овој тип на технологија е поевтин во споредба со VPS.
 • Немајќи слоеви за виртуелизација, можете да ги искористите хардверските ресурси директно и исклучиво, што ги подобрува перформансите.
 • Поголем пропусен опсег за оние на кои им е потребен поголем сообраќај на податоци и со брз TTFB.
 • Робустност и стабилност со тоа што сте посветени.
 • Флексибилност и можност за скалирање на ресурсите.

Мислам како да имате сопствен центар за податоци, но без трошоци за стекнување ваков вид на објекти или проблеми со управувањето и одржувањето. Само со ангажирање на услуга и веднаш започнување на нејзината експлоатација.

Што можам да направам со него?

Постојат мноштво услуги и даватели на наменски сервери, како што е француската компанија OVHcloud. Сите овие даватели на услуги во облак имаат неколку понуди за своите клиенти, и со многу различни цели, со што ги задоволуваат сите потреби. На пример:

 • Брзање: тоа е наједноставната услуга, за хонорарни преведувачи или мали компании кои бараат веб-хостинг, без разлика дали за веб-страница за нивната работа, блог, сервер за датотеки, webapps (како што се деловни апликации ERP, CRM, итн.), за продавници за е-трговија, итн.

 • Складирање: Ова се специфични услуги за складирање облак со многу високи капацитети во некои случаи, и со можност за избор на ултра-брзи NVMe SSD-дискови. Можете да ги користите овие наменски сервери за складирање за складирање бази на податоци, бекап, дистрибуиран хостинг, итн.

 • Игри: Ако сакате да креирате ваш сопствен сервер за видео игри или стриминг, можете да сметате на овој тип на посветен сервер, со сè што ви треба за овие типови комунални услуги што се толку чести денес. На пример, за да можете да имплементирате сервер на Minecraft.

 • Инфраструктура: многу моќни посветени сервери за големи компании, универзитети и други субјекти на кои им треба висок компјутерски капацитет, ширина на опсег, хардверска поддршка за виртуелизација и високи капацитети на меморија.

 • ПресметкаНекои посветени сервери се специјално напојувани за да понудат високи компјутерски капацитети. Ова е важно кога се обидувате да стартувате софтвер со големо математичко оптоварување, како што се научни симулации и пресметки, големи податоци, машинско учење итн.

Како да изберете посветен сервер?

посветен сервер

Избор на соодветен посветен сервер Не е премногу комплицирана задача, особено со многу специфични и едноставни решенија што моментално ги нудат провајдерите. Меѓутоа, ако сакате повеќе детали, треба да обрнете внимание на следниве точки:

 • Процесорот- Секогаш треба да размислувате за компјутерската моќ што ви е потребна за вашата цел. На пример, за веб-хостинг, не е потребно да имате екстремен капацитет, но потребно е за одредени научни апликации.

 • RAM меморија: како процесорот, неговата брзина, латентност и капацитет, перформансите на вашиот посветен серверски систем ќе зависат.

 • складирање- findе најдете разни решенија, како што се HDD или SSD за вашиот посветен сервер. Важно е да ја изберете најсоодветната технологија според вашите потреби, најбрзо да бидете NMVe SSD-дискови. Ниту, пак, треба да го заборавите капацитетот за да биде доволен за она што го барате.

 • Система operativoСистемите GNU / Linux обично се користат за нивната цврстина, безбедност и стабилност, покрај нивната бесплатна лиценца. Сепак, многу VPS или посветени серверски услуги, исто така, нудат можност да имате Windows Server ако треба да користите некои специфични апликации.

 • Анчо де банда: треба да бидете загрижени за ограничувањето за пренос на податоци наметнато од овој вид услуги, бидејќи ако имате голем сообраќај, можеби ќе треба да ангажирате решение со неограничена ширина или поголема.

 • GDPR: Многу е важно да се напомене дека европски провајдер, како што е OVHcloud, може да биде добра алтернатива ако сакате да го примените европскиот закон за заштита на податоците, што е гаранција за другите неевропски облачни услуги.

Покрај овие точки, некои услуги нудат одредени безбедносни технологии, автоматски бекап, итн. Сите овој вид на статисти секогаш се добредојдени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.