Пост-инсталација на KahelOS

Вчера видовме како да го инсталирате KahelOS и како огромното мнозинство на дистрибуции, треба нејзината конфигурација.

Првото нешто ќе биде ажурирање на системот, KahelOS по дифолт нема вклучено sudo затоа влегуваме во root режим со

su

кога сме веќе внатре

pacman -Syu

Ако ни кажете да го ажурираме Pacman, ние го ажурираме и повторно го ажурираме

pacman -Syu

Сега ќе исчистиме складишта што не ги користиме и со меморијата

pacman -Scc

Сега ќе го инсталираме Yaourt за да можеме да користиме AUR, за ова го активираме складиштето ArchLinuxFR во следната текстуална датотека

nano/etc/pacman.conf

Ние затвораме и

pacman -S yaourt

Сега ќе инсталираме Flash, во мојот случај го користев бесплатниот додаток

pacman -S flashplugin

За аудио и видео, имаме две опции, едната е Vlc, а другата е кодеци

За Vlc

pacman -S vlc

За кодеци

pacman -S flashplugin codecs gstreamer0.10-bad gstreamer0.10-ugly gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-ugly-plugins

Ставете го системот на шпански јазик

nano /etc/rc.conf

За Шпанците мора да остане вака

LOCALE="es_ES.UTF-8"
HARDWARECLOCK="UTC"
TIMEZONE="Europe/Madrid"
KEYMAP="es-cp850"
CONSOLEFONT=
CONSOLEMAP=
USECOLOR="yes"

Сега ги инсталираме пакетите Gnome на шпански јазик

pacman -S  language-pack-gnome-es language-pack-gnome-es-base

И веќе го конфигуриравме нашиот KahelOS

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Многу добро упатство, едно прашање, како gnome3 користи каква потрошувачка на RAM меморија има?
  Колку RAM се препорачува да има.

  1.    Храброст dijo

   Кога го пробав, Gnome 3 не излезе, претходното упатство што го направив во февруари и ова што го направив како резултат на тоа, жал ми е што не можам да ви помогнам, но кога ме прашувавте долго за LXDE, не би го препорачал многу. ArchBang повеќе ви одговара

   1.    Оскар dijo

    Willе ја земам предвид твојата препорака, благодарам.

 2.   Оскар dijo

  Да ве насмееме: http://guai.internautas.org/html/457.html

  1.    Храброст dijo

   Го запишувам и утре го ставам во пост