Копче за почеток за Tint2 во Openbox

Нијанса2 е лесен панел дизајниран да се користи првенствено со Openbox, не треба библиотеки GTK ni Qt и тој е многу конфигуриран.

Работата е во тоа што нема копче за отстранување на мени за апликации и дека кога имате максимизирана програма може да биде доста досадно.

Што ќе користиме

 • Верзијата Tint2 SVN за корисниците на Arch (тоа е во AUR) бидејќи верзијата repos не поддржува фрлачи и исто така создава процеси на зомби; во Debian можете да го користите оној што доаѓа во вашите официјални складишта; во други дистрибуции не знам
 • Алатката xdotool, што симулира влезови на глувчето и тастатурата.
 • лента да ги идентификуваме копчињата што ги притискаме. Обично се инсталира заедно со алатките за графички сервер.

rc.xml

Прво треба да поставите кратенка за тастатура за да се прикаже менито Openbox. Ова го правиме со уредување на датотеката ~ / .config / openbox / rc.xml. На пример:

корен-мени

xdotool

Продолжете да се обидувате со xdotool. Продолжуваме со примерот погоре:

xdotool key super+Escape
Таа команда ви кажува да симулирате комбинација на копчиња 'супер ' или „Виндоус“ и „Esc ', што го повикува и извршува дејството што претходно го конфигуриравме во rc.xml од Openbox, прикажувајќи го менито.

Како што можеби сте забележале, „имињата“ на копчињата се разликуваат. Во Openbox е „W“ додека xdotool го детектира како „супер“, но станува збор за проба на имиња.

лента

Што ако не знам како се вика клуч? влези тука лента. Оваа алатка ни кажува за постапките на влезните уреди во прозорец X. Едноставно стартувајте xev во терминал и започнете со притискање на копчињата и движење на глувчето во рамките на прозорецот што се појавува.

Во терминалот е прикажано дека притиснете Печати за да направите слика на екранот

Во терминалот е прикажано дека притиснете Печати за да направите слика на екранот.

Фрлач

Следното нешто ќе биде да креирате датотека .desktop што се користи за да се специфицира како треба да се започне апликација, која икона да се користи за нејзиното внесување во менито итн.

sudo nano /usr/share/applications/tint2-button.desktop
Го додаваме ова:

[Desktop Entry] Encoding=UTF-8
Name=Tint2 Openbox Menu
Comment=Tint2 Openbox Menu
X-GNOME-FullName=Openbox Menu
Exec=xdotool key super+Escape ## AQUÍ LA COMBINACIÓN QUE ELIGIERON
Terminal=false
X-MultipleArgs=false
Type=Application
Icon=/usr/share/pixmaps/start-here-arch.png ## AQUÍ PONEN LA RUTA A SU ÍCONO
Categories=Menu;
StartupNotify=true

Нијанса2

Сега само треба да го додадете фрлачот во панелот со уредување на датотеката ~ / .config / tint2 / tint2rc со вакво нешто:

#---------------------------------------------
# PANEL
#---------------------------------------------
panel_monitor = all
panel_position = top center
panel_items = LTSC ## EN ESTA PARTE CONFIGURAN EL ORDEN DE LOS ELEMENTOS
panel_size = 100% 30
panel_margin = 0 0
panel_padding = 0 0 0
font_shadow = 0
panel_background_id = 1
wm_menu = 0
#---------------------------------------------
# LAUNCHERS
#---------------------------------------------
launcher_icon_theme = AwOkenDark ## REEMPLAZEN CON SU TEMA DE ÍCONOS
launcher_padding = 2 2 0
launcher_background_id = 0
launcher_icon_size = 24
launcher_item_app = /usr/share/applications/tint2-button.desktop

Ние го рестартираме панелот и тоа е тоа.

На крај.

На крај.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

34 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  ГОЛЕМ !!!! Немам други зборови. У_У

 2.   Грегорио Еспадас dijo

  Никогаш не би ми паднало на ум, аплауз! Јас дури сакам да се вратам во Openbox и да го ставам KDE настрана

  1.    колаче dijo

   Благодарам 😀 иако во реалноста идејата не е моја оригинална, наидов на тоа многу одамна преку # форуми!

 3.   3 dijo

  Ви благодарам! Како недостасуваше овој трик.

 4.   3 dijo

  Со убавината и едноставноста на овој трик, заборавив да напоменам дека можете да стигнете директно до работната површина на CrunchBang користејќи ја комбинацијата на копчиња: Super + D / Win + D (тоа е истата комбинација опишана за различни корисници).

  Направете тест, отворете два, три, четири или колку прозорци сакате и потоа притиснете Super + D и ќе бидете лоцирани директно на работната површина со минимизирани сите прозорци.

  1.    колаче dijo

   Или можете да го конфигурирате дејството на десниот клик на часовникот:
   #---------------------------------------------
   # CLOCK
   #---------------------------------------------
   time1_format = %R
   time1_font = DS-Digital Bold 17
   clock_font_color = #454545 95
   clock_padding = 3 5
   clock_background_id = 0
   clock_lclick_command = gsimplecal
   clock_rclick_command = xdotool key XF86Sleep

   Имам XF86Sleep за да ми ја покаже работната површина, но ако не сакам да ја користам тастатурата, одам до аголот и кликнувам.

 5.   MSX dijo

  Добро утро, Openbox почнува да може да се користи.

 6.   Франк Давила dijo

  наведени во овој дел:
  «Панел_идентификации = LTSC ## ВО ОВОЈ ДЕЛ ГО КОНФИГУВАТЕ НАРАЧКАТА НА ЕЛЕМЕНТИТЕ»
  Како да го конфигурирам?
  Јас го применив во ubuntu 12.10 и лентата беше лоцирана добро, само копчето за мени не се појави.

  1.    колаче dijo

   Тоа се однесува на редоследот што ќе го имаат елементите на Tint2.
   L = фрлачи
   Т = лента со задачи (задачи)
   S = систрај (послужавник)
   C = часовник

   1.    Франк Давила dijo

    Точката "panel_items = LTSC" за која ве прашував беше онаа што недостасуваше, копчето е веќе видливо, но не реагира, јас само ја инсталирав алатката xdotool, ќе ја рестартирам работната површина за да видам дали алатката е она што недостасуваше, но морам да ја започнам со секоја сесија или започнува сам? Треба ли да го ставам во програмите за најавување? Xev не се појавува на синаптички јазик, дали е потребно? Сите документи за кои зборувате морав да ги креирам од нула и нивната содржина е она што го објавувате.

    1.    Франк Давила dijo

     Јас веќе ја рестартирав работната површина и ништо.

    2.    колаче dijo

     Едно прашање ... дали користите Openbox?

     1.    Франк Давила dijo

      Мислам дека не бидејќи користам сесија со пристаништето во Каиро и имам инсталирано gnome во mate, gnome 3 и unitn на системот.

     2.    колаче dijo

      Погледнете, мора да се најавите со Openbox, тоа е причината зошто копчето не повлекува ниту едно мени.
      Покрај тоа, оваа конфигурација е само дел од вкупната датотека, примерок, ќе ви го дадам мојот целосен tint2rc » http://paste.desdelinux.net/4852

  2.    колаче dijo

   Запомнете дека можеби ќе треба да промените неколку работи затоа што таа поставка е специфична моја. Проверете и ако не ми го дадете вашиот tint2rc, .desktop што го создадовте и остатокот да ви помогне, можете да ги обесувате тука ако сакате » http://paste.desdelinux.net/

 7.   соработка15 dijo

  Трикот е многу добар, но зарем не е поедноставно да се овозможи менито со отворено сандаче во tint2 користејќи „wm_menu = 1“ ?? Како и да е, благодарам за внесувањето.

  1.    колаче dijo

   Тоа зависи, ако лентата е исполнета со задачите што треба да ги барате каде да кликнете, со копчето бр

   1.    соработка15 dijo

    Pura vida, сепак ќе го испробам копчето, никогаш не боли да имаш алтернативи

 8.   вокер dijo

  оххх супер, утре ќе го тестирам со мојот лаптоп.
  Сега недостасува само следното ниво: да не се отвори менито со Супер клучот ништо друго, што мислам дека не можете затоа што openbox го третира како модификатор (исто како alt или ctrl).
  Ако со нетрпение го очекувам тоа, можеби ќе погледнам програма C што се користи за оваа намена во KDE, но сè што прави е да врзува комбинација на копчиња со клучот Super, па дури и со неколку модификации работи за Опенбокс ...

 9.   итахи dijo

  Ви благодарам! Одлично е за моето новооткриено и одлично опенбокс (иако е контрадикторно за одличното нешто хехехе)

 10.   колаче dijo

  Јас го оставам мојот нијанса2rc комплетен, бидејќи објавата е само примерок што претставува што е поврзано со предметот.
  http://paste.desdelinux.net/4852

 11.   Оскар dijo

  Ви благодариме за упатството, јас само го применив на CrunchBang, работи добро, само еден недостаток, ја ставив иконата Debian, иконата CrunchBang не е пронајдена, но на панелот се појавува бел квадрат со црни хоризонтални ленти. Бидејќи работи и е многу практична за мене, иконата не е важна.

 12.   Дкој dijo

  Многу добро, го користам adeskmenu што е напишано во питон, еве слика од екранот каде што е среќно лице да се отвори менито и може да го смените лицето за некоја друга слика ...
  http://i.imgur.com/2O6bhQu.jpg

  1.    колаче dijo

   Само што го пробав и е доста добар, но не се конфигурира ... или барем не видов никакви опции за конфигурација. Можеби ќе го оставам за компјутерот што го користи семејството.

 13.   Шмишка dijo

  KDE? ГНОМ? XFCE? LXDE? Аеро? (Јак…) Ајде подобро да го користиме Openbox! Морав да направам неколку прилагодувања, но вашата конфигурација е многу поедноставна и разбирлива од онаа во форумите на Crunchbang; Ви благодарам многу за вашата работа и сега кога имав време конечно го конфигурирав почетното мени #!: http://i875.photobucket.com/albums/ab320/brizno/screenb_zps420d63e3.png

  1.    колаче dijo

   Изгледа добро, малку натоварено за мојот вкус, но изгледа добро

 14.   MSX dijo

  Но, прашање: дали тоа не е „лајт-мотив“ на Openbox неговиот * иновативен * систем за отворање на менијата со десен клик на работната површина, како што го користев во Windows 3.1 - и тоа подоцна замина во историјата како непријатно и неефикасно ??

  1.    колаче dijo

   Кога немате максимизирани прозорци, тоа е најдобро, попрактично, но непријатно е да имате максимизиран прелистувач да го минимизирате за да го отворите менито. Тоа е корисноста на копчето

   1.    јомизо dijo

    трикот е многу добар, секогаш ќе научите уште една работа. Јас за да избегнам кавга што ќе ја коментирате (минимизирајте ги апликациите за пристап до менито) она што го правам е да оставам пиксел и над и под. На тој начин ја немам лентата и добивам простор на екранот, освен фактот дека е поудобно да се пристапи до менито (не мора да притискам ниту едно копче) и нема толку многу патувања со глувчето

 15.   Франк Давила dijo

  Имам проблем и тоа е што се обидувам да се најавам и не можам затоа што менито за избор на работната површина е скриено на средина, екранот е 10 ″ панорамски и копчето за прифаќање за да изберам работна површина што не ја гледам, како можам да сместам елементите во лигтгдм? или како да ја сменам резолуцијата на почетниот екран?

  1.    колаче dijo

   Таму не знам брат ... но препорачувам да го посетите форумот, поверојатно е дека ќе ви помогнат » http://foro.desdelinux.net/

 16.   сочни dijo

  Придонесот е во ред, но во Openbox копчето за старт не е потребно, иако работите секогаш можете да ги дуплирате. Ако имате сè максимизирано и е досадно како што велите, менито е со комбинацијата Super + Tab и voila!
  Јас дури и не се сеќавам на копчето за стартување бидејќи сум со Openbox.

  1.    колаче dijo

   Не е потребно, но за мене е удобно и ми се допаѓа како изгледа

 17.   кук dijo

  Многу корисно благодарам !! 🙂