Преглед: Ubuntu Mate Beta 2, работна површина за носталгични луѓе

Оваа статија е напишана од Percaff_TI99 и е преземен целосно од GUTL портал и претрпе само мали измени во своето издание

Светот продолжува да напредува, а со тоа и новите технологии. GNU / Linux не е изземен од тоа, општо е познато дека и компанијата Канонскиl (Ubuntu), како што развивачите на Гном, Тие одлучија да направат промена кон она што многумина го нарекуваат нова парадигма на работната површина.

Подемот на мобилни уреди и таблети го поттикна развојот на Школка од гном (GTK3) И Единство на Ubuntu со цел да се подобри компатибилноста и продуктивноста на овие достигнувања. Развојот на работната површина е занемарен Gnome традиционален (GTK2), нешто што беше потребно доколку сакате да се натпреварувате на денешниот пазар.

Оваа одлука беше одличен технолошки напредок за многу корисници, други (вклучувајќи ги и програмерите) го направија чувството на скептицизам во однос на искуството со работната површина. Има и такви што мислат на тоа Убунту 10.04 Луден рис тоа беше најдобрата верзија на Ubuntu, и моето мислење воопшто не се разликува.

Во овој контекст, колективната совест беше многу важна; и врз основа на ова, развивач одлучи да ја одржи работната површина во живот Gnome традиционален проект за создавање MATE.

Ubuntu Mate

Тековни библиотеки за работна површина MATE (MOE) се наоѓаат во складиштата на најпознатите дистрибуции. Ова беше голем поттик за Проектот MATE, Климент лефвр (Linux Нане) беше еден од првите што ја даде својата поддршка.

Дистрибуции што поддржуваат MATE:

 • Арх Линукс
 • Debian
 • Fedora
 • Gentoo
 • Linux Mint
 • Mageia
 • openSUSE
 • PCLinuxOS
 • Linux PLD
 • Посочете го Линукс
 • Sabayon
 • Salix
 • Ubuntu

Неофицијални складишта (се планира да се вклучат во официјални складишта).

 • Slackware

Во системите *BSD:

 • GhostBSD
 • FreeBSD
 • PC-BSD

Како и да е, дистрибуција која недостасуваше и веројатно ја очекуваа многу корисници на Ubuntu кои сè уште го задржуваат претпочитањето за работната површина Gnome традиционално е Ubuntu MATE.

Ubuntu_Mate2

Според официјалната страница:

Ubuntu MATE Тоа е стабилен, лесен за употреба оперативен систем со конфигурирање на работната околина. Идеално за оние кои сакаат максимални перформанси од своите работни површини, лаптопи и нетбуки и претпочитаат традиционална метафора на работната површина. Со скромни хардверски побарувања, тој е погоден за современи работни станици и постари хардвери.

Исто така, Ubuntu MATE поставува низа цели и цели:

 • Достапно за секого, без оглед на јазикот и физичката способност.
 • Зголемете го усвојувањето на корисникот во Ubuntu и биро MATE.
 • Ubuntu како алтернатива за компјутери кои не се доволно моќни за да извршат ефективна работна површина.
 • Прв избор на платформа Ubuntu за далечински решенија за работни станици како на пр ЛТСП
 • Вратете ги среќните денови на Ubuntu пред воведувањето на Единство
 • Користете теми и уметнички дела слични на Ubuntu така што Ubuntu MATE бидете веднаш запознаени.
 • Кога е можно да се придонесе за Debian затоа заедницата на Debian y Ubuntu имаат корист.
 • Избор на пакети што ќе ја фаворизираат функционалноста и стабилноста на леснотијата и фантазијата.
 • Обезбедете рај за корисниците на Linux кои претпочитаат традиционална метафора на работната површина.
 • Добива како официјален „вкус“ на Ubuntu.

Инсталација:

Сликата ubuntu-mate-14.10-beta2-desktop-i386.iso Јас го преземав од официјалната страница на Ubuntu MATE. Инсталацијата е извршена во VirtualBox на кои им доделив 900 MB RAM и 8 GB простор на дискот.

Волшебникот нè води низ целиот процес на инсталација, како и кај повеќето дистрибуции засновани на Ubuntu. Корисникот нема да има проблеми во овој поглед; сепак, можете да ги подигнете медиумите во живо без да го инсталирате системот.

 • Барања 6,3 GB простор на дискот
 • Тип на инсталација (користете го целиот диск, шифрирајте ја партицијата, користете LVM)
 • Локација
 • Распоред на тастатура
 • Конфигурација: корисник и лозинки
 • Инсталација

Со најавувањето управува LightDM. Како дополнителна опција, таа ни нуди да започнеме гостинска сесија, оваа опција не ме задоволува премногу дури и ако сите податоци складирани од гостинот се избришат при затворање на сесијата. Поентата е дека секој ќе има пристап до мојот систем без употреба на лозинка, тоа е многу лично мислење.

VirtualBox Не ја смени големината на екранот автоматски како што се случува со повеќето дистрибуции, но лесно се решава со прибегнување кон менито VirtualBox: Уреди »Вметнете слика на ЦД«Погодете додатоци»Или со притискање на Домаќинот + Д. потоа преку терминалот, се позиционираме на адресата каде што е поставено ЦД-то и ја извршуваме скриптата за инсталација.

gutl@gutl-VirtualBox:/media/gutl/VBOXADDITIONS_4.3.14_95030$ sudo ./VBoxLinuxAdditions.run

Изглед на Ubuntu Mate

Овој дел е местото каде што е забележана голема промена, новите теми за позадини и декорацијата на прозорците веќе може да се прегледаат во оваа верзија 14.10-бета2.

И темата GTK стандардно Амбициозен-МАТЕ и Позадината беа дизајнирани со зелени тонови како преовладувачка боја (во однос на бојата на листот јерба мате) без да се оддалечува од класичните теми на Ubuntu. Има сè повеќе дистрибуции со овие карактеристични бои.

Ubuntu_Mate6

Ова е веројатно нешто што треба да се пропушти на биро Gnome модерна, лесна прилагодување.

Апликации за Ubuntu Mate

Ubuntu Mate Доаѓа со добар број апликации, освен пристапноста (имплицитна во скоро сите дистрибуции) што ги спомнувам:

 • Firefox 32
 • Thunderbird 31
 • LibreOffice 4.3.1
 • Pidgin 2.10.9
 • Пренос 2.82-1
 • Shotwell 0.20.0
 • Прегледувач на слики Очи на МАТЕ 1.8.0
 • Бразир 3.10.0
 • Видеа 3.10.1
 • Ритмбокс 3.0.3
 • Поле 1.8.1
 • Уредник на Dconf
 • бекап
 • Уредувач на текст Пен 1.8.1
 • Лектер 1.8.0 Прегледувач на документи
 • Менаџер на датотеки Engrampa 1.8.0
 • Сирење 3.12.2
Ubuntu MATE нема инсталирано кодеци за мултимедија и флешплагин, како што е вообичаено во Ubuntu пакетот мора да се преземе додатоци ограничени со убунту.

Карактеристики на Ubuntu Mate

 • Linux 3.16.0-16-генерички
 • Xorg-сервер 1: 7.7
 • Пулсеудио 1: 4.0
 • Gstreamer 1.4.1
 • Nvidia 304.123 (тековна верзија)
 • GCC 4.9.1
 • LSHW 02.16
 • Систем 208
 • Дополнителни возачи

ubuntu_mate13

Минимални барања за хардвер за Ubuntu Mate

 • Пентиум III 750 MHz
 • 512 мегабајти (MB) RAM меморија
 • 8 гигабајти (GB) достапен простор на тврдиот диск
 • ДВД-РОМ-диск за бутабилен диск
 • Тастатура и глувче (или друг уред за насочување)
 • Монитор и видео адаптер со поголема резолуција од 1024 x 768 или
 • Звучна картичка

Препорачани барања за хардвер

 • Core 2 Duo 1.6 гигахерци
 • 2 гигабајти (GB) RAM меморија
 • 16 гигабајти (GB) достапен простор на тврдиот диск
 • Бутабилен USB флеш диск
 • Тастатура и глувче (или друг уред за насочување)
 • 3Д видео адаптер и монитор со широк екран со резолуција 1366 x 768 или поголема резолуција
 • Звучна картичка
 • Звучници или слушалки

Заклучоци

Системот се однесуваше многу стабилно, немав проблеми во тој аспект и покрај тоа SystemD пријавија некои грешки во излезот на командата dmesg што укажува на systemd-logind, инаку сè работеше како што треба.

Во однос на извршувањето на апликацијата и однесувањето на прозорецот, не беше толку мазно како што би сакал, ова е нормално кога работите во виртуелна машина со MB што го доделив. На хард дискот перформансите треба да бидат многу подобри; иако, на систем со минимални барања како што се препорачаните, перформансите се слаби.

Тоа е добра можност за оние корисници кои сè уште ја одржуваат својата предиспозиција за Ubuntu но тие се оддалечија по инкорпорирањето на Единство. Сега тие имаат нова верзија за избор помеѓу веќе воспоставените, како што се: Kubuntu, Lubuntu, Убунту-гном, Убунту-килин, ubuntustudio y Xubuntu.

Преземања:

Убунту МАТЕ 14.10 Бета2

Веб-страница на Ubuntu Mate: https://ubuntu-mate.org/

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

48 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раалсо 7 dijo

  Го користев долго време, користев памет во Linux Mint и Ubuntu

 2.   дивјак dijo

  партнерот во дебијан е многу добар како во арклинукс

  1.    елиотим3000 dijo

   Кога ја инсталирав Debian Jessie на мојот компјутер во мај оваа година, сè уште не беше МАТЕ.

   1.    дивјак dijo

    mate on debian заедно со kde се работните работни места кои се стабилни и немав проблеми
    цимет во нане и gnome3 во дебијан беа болка во задникот

    Користам цимет на каприц, но тој е нестабилен за мојот вкус, но тоа е она што треба да биде gnome 3 или да го понуди како алтернатива за компјутерски компјутер
    тие се естетски убави, но оставаат многу да се посакаат во стабилноста за мојот вкус или за одреден случај

   2.    елиотим3000 dijo

    Па, во случај повторно да ја инсталирам Debian Jessie, подобро е да го сторам тоа со инсталирање на темата за птици со гуми, за да изгледа како цимет и со тоа да избегнувам проблеми. : v

 3.   зафаќаат dijo

  и нема репо за инсталирање на заедничко убунту?

  1.    дивјак dijo

   можете да додадете складиште на нане и да конфигурирате apt-pinning
   или пребарување има складиште за тестирање, користете го и не ми се допаѓа, тоа работи подобро од рено за нане
   или користете утопско складиште на ubuntu

  2.    Дух dijo

   Ако има, но јас веќе го пробав и не работи добро, не го препорачувам, тоа е ppa.

  3.    дивјак dijo

   гледајќи го убунтското утопично репо, не би го користел бидејќи користи систем, а доверлив не
   репото нане е подобро
   Јас сум од минимална инсталација на убунту со цимет (пробав и со мате) тие работат подобро отколку да инсталираат нане да се исуши
   од реното за нане ја користите само работната површина

  4.    Нико dijo

   Ова е официјалното складиште што персоналот на Ubuntu Mate го состави за корисниците на Ubuntu 14.04:
   https://launchpad.net/~ubuntu-mate-dev/+archive/ubuntu/trusty-mate

   Ја имам истата комбинација 14.04 + MATE 1.8.1 и одлично ми одговара.

 4.   Спутник dijo

  Се вели «Vox populi».

 5.   џемац4к dijo

  Постои друга дистрибуција, базирана на Debian Testing, што нуди десктоп Мате: Спарки Линукс. Исто така, има повеќе опции за работна површина како LXDE, e18, Open Box, Xfce, Razor-Qt, итн.

 6.   Менц dijo

  Се сеќавам на оние времиња кога го користев Ubuntu 10.10, тоа беше за мене најдобриот оперативен систем на сите времиња, неговата брзина, прилагодување, плус ефектите Compiz беа да се даде уникатен допир до она што беше таа верзија, за жал, како што многумина знаат, кога пристигна Unity сè зеде свртување од 360 степени предизвикувајќи екстремна промена на околината или оперативниот систем.Се надевам дека оваа нова верзија го обнови она што тогаш беше одлично Ubuntu.

  Goingе го пробам, благодарам! 😀

 7.   Percaff_TI99 dijo

  Фала многу @elav, ќе ги земам предвид модификациите;). Аранжманот на сликите беше многу добар, ќе ти ја украдам идејата = Д.

  Со почит

 8.   Horacio dijo

  Колку убави спомени се враќа на гледањето на традиционалната работна површина на Gnome повторно!

  Кога се префрлив на Ubuntu со верзија 8.04 LTS, јас брзо се прилагодив на ова опкружување. Потоа се појави единството и тоа ме чинеше малку повеќе; но еј, тука сме. Се работи за отворање на нови промени.

 9.   Солрак Виножито воини dijo

  Колку што знам, и дека некој ме корегира ако грешам, во МАТЕ не можеш да управуваш со бојата. Истото се случува со XFCE. Мислам дека е важен недостаток да не може да се карактеризира мониторот. Тоа е причината зошто користам openSUSE KDE. Навистина ми се допаѓа gnome 2, всушност имам KDE 4.14 како gnome 2 ^^.

 10.   mat1986 dijo

  Тоа е преглед толку добро направено што скоро ме натера да сакам да го отстранам Антергос и да го користам Убунту xD повторно ... вистината е дека ми недостасува таа работна површина: така го запознав Убунту и, според тоа, ГНУ / Линукс уште во 2006 година -2007 година.

  Добар преглед

  1.    елиотим3000 dijo

   Се запознав со Дебијан Лени со Гном 2. Веќе со Стискаш, ми стана омилен.

 11.   елиотим3000 dijo

  Ова е една од дистрибуциите каде ве тераат да кажете:

  Devаволи! Требаше да инсталирам Ubuntu MATE наместо Debian.

  1.    елиотим3000 dijo

   Па, фала му на Бога, Дебијан essеси ќе биде со МАТЕ.

 12.   aminамин-Самуил dijo

  И xubuntu?

 13.   Ed dijo

  Се сеќавам и на Gnome2… какво време !!!!!!
  Од curубопитност, го инсталирав Ubuntu-Mate на лаптоп (3gbram, 1,65GHz x2), тестирањето дистрибуции во VirtualBox не ми одговара, како да ти дозволија да пробаш автомобил, но одиш на совозачкото место, иако го разбирам тоа потребно е ако немате повеќе опрема.

  Немав проблем со оваа бета верзија, правилна инсталација, извонредно мала потрошувачка на рам, кутијата и апликациите се отвораат брзо, 100% индивидуализира,. многу успешни теми на работната површина.

  Не оставајте го инсталиран од три причини. Првиот е дека е бета, вториот дека не е верзија на LTS и третиот е дека веќе се навикнувам или се прилагодувам на Gnome Shell. Кога Unity пристигна, тој ме извести повеќе за KDE (многу добра работна површина), но конечно се вратив во Gnome во верзија 3. Добри информации, благодарам.

  1.    Јоакоеј dijo

   Наместо тоа, тоа е исто како да ви е дозволено да тестирате автомобил во симулатор

  2.    Мигел dijo

   Тоа е како да гледате зајдисонце на ТВ

 14.   Тесла dijo

  Добар преглед!

  Вистината е дека со бавниот развој на Xfce секој пат кога Мате ме фрла повеќе. Јас, како и многумина, бев исто така корисник на Gnome 2 и го најдов своето засолниште во Xfce.

  Размислувам да го заменам Xubuntu со Linux Mint 17 со Mate. Иако е базиран на Ubuntu, тој исто така изгледа многу добро. Штета што не е ЛТС.

  Честитки!

  1.    Јаник dijo

   Нане 17 е LTS бидејќи се заснова на Ubuntu 14.04 LTS.

 15.   Матијас dijo

  Многу добар преглед! Ми остави многу добар вкус во устата во врска со МАТЕ. Но, јас итно би ги сменила портокаловите икони за истите во зелена боја: 3. Надвор од тоа, во секое време инсталирам MATE на мојата машина Ubuntu

 16.   Атор2 dijo

  Точка на linux-mate-full 3; Јас го инсталирав и прекрасно е. Најсовремениот Debian таму и работи совршено, го препорачувам. Слудос

 17.   Кристијан dijo

  Тие би можеле да направат преглед на deepin2014.1, ова е прекрасно ... иако сметам дека е погрдо од 2013 година, тоа е повеќе „кориснички“ доказ, само кликнато.

 18.   разбиени dijo

  Па, само вчера, решив да го инсталирам Ubuntu Mate и на мое изненадување, бидејќи сум повеќе дебианеро отколку ubuntero, толку бев изненаден колку добро работи, што мислам дека ќе останам со него долго време. Непотребно е да се каже, тоа ве прави среќни кога ја видовте истата маса што ја видовте кога започнавте на ова пред 4 години (во мојот случај).

 19.   данистов dijo

  Повеќе ми се допаѓа ElementaryOS со својот Phanteon, кој е прекрасен. Пред мене навистина ми се допадна панелот Gnome, но не сакам да се вратам во минатото ...

  1.    разбиени dijo

   Не сакам да одам напред на време, тоа само нè приближува до истребување ... Ресурсите на планетата истекуваат, Сонцето истекува ...

   Ниту, западната капиталистичка филозофија дека новата е подобра, не ми одговара, што многу добро им одговара на оние кои имаат нешто друго освен производ за продажба и некои маси со само доволно пари за да го купат. Ако старото веќе ми служи и работи подобро, зошто ми е потребно новото? Со новиот не би можел да направам повеќе од да направам чекор назад, видете го случајот Гном 3.

   Понекогаш треба да се вратите назад за да одите напред ...

   🙂

   Извинете за пламенот со псовдо тролање што го направив.

 20.   Габриел dijo

  офтопик: дали ќе го прегледате гномот 3.14?

 21.   Лав dijo

  Може ли некој да ми каже како се одвива? Дали е препорачливо за тимови со неколку години старо? Дали е подобро од Xubuntu или Lubuntu?

  Поздрав до сите

  1.    разбиени dijo

   Мислам дека е слично на Xubuntu, но подобро е да го каже некој што е повеќе навикнат да ја тестира потрошувачката на ресурси.

   Поздрав.

  2.    Јоакоеј dijo

   Ги испробав и двата, потрошувачката на ресурси е слична, но Xfce троши помалку. Како и да е, повеќе го сакам Mate затоа што е подобро интегриран, има помалку грешки и повеќе опции и работи.

 22.   печурка43 dijo

  Време беше.

  Првото нешто што го направив при инсталирање на дистрибуција и видов дека имам 5 партиции за 5 различни Linux, беше да инсталирам MATE. Едноставно работи, со Gnome 3 истото ми се случува како со KDE 4, многу убаво, многу хачи, но се губам. Секој е таков каков што е.
  Единствениот проблем што го имав со Mate-Ubuntu е со новите возачи, мојот компјутер виси. Морав да ги деинсталирам и да ги инсталирам оние од Nvidia, сега работи совршено.
  Друга работа што ми недостигаше, откако ги инсталирав ажурирањата, тие се 200Mg, мислам дека треба да биде малку поажурирана, не знам ...

  честитки
  СЕТА43

 23.   Xavier dijo

  Бев корисник на GNOME сè до објавувањето на неговата нова верзија, која до ден денес не ми се допаѓа. Избрав да користам KDE и многу сум задоволен од тоа како работи.

  Немам многу што да кажам за МАТЕ, тој е ГНОМ 2 и неговото користење се чини како да се прави чекор назад. Ако некогаш го инсталирам на мојот компјутер, тоа само ќе ме потсети на старите времиња и веројатно ќе престанам да го користам по неколку часа.

  Но, еј, тоа е мојот начин да ја разгледам ситуацијата. Нема да се ставам во позиција да им кажувам на луѓето што да користат, секој бира што му одговара.

 24.   apple3 dijo

  Сум бил со Mint Mate веќе некое време, во моментов имам 17, и се одвива како што треба, како удар.

  Во лаптоп со 4 GB RAM и двојадрен систем од 2008 работи одлично, во празен момент бара само 200-220 мегабајти RAM меморија.

  И, за да работите со компјутер gnome2 / mate, идеално е, уредно мени, мала потрошувачка на овен, конфигурирање и добро опремено. Со фрлачот на синапс нема работна површина што се приближува.

 25.   разбиени dijo

  Го повлекувам она што го реков дека ќе останам во Убунту Мате некое време, повторно сум во Дебијан.

  Ја преземате најновата Нетинст на essеси, бета 2, и кога ќе стигнете до точка да изберете работна површина, ќе изберете Мате и ќе дојдете до истата точка како и со Убунту Мате, но со Дебијан, што е побрзо како и секогаш.

  Да биде работата уште полоша, пакетот за глувци е инсталиран стандардно, односно го ставате Greybird со еден клик, иконите за фаенца исто така доаѓаат стандардно. На кратко, 4 кликнувања и го оставате Debian со Мате да изгледа одлично.

 26.   ќе ми недостигаш dijo

  Претпоставувам дека тие не можат да ја користат темата Убунту заради авторски права итн. XD

  1.    разбиени dijo

   Да, може да ја поставите темата Ambiant за Ubuntu, нема проблем. Се работи за преземање.

 27.   неименуван dijo

  долг живот за парење

 28.   кук dijo

  Веќе сакам да излезе стабилниот чи-чи што чи-

 29.   Анонимен dijo

  Не е работна маса за носталгичните луѓе, туку актуелна, за сите што сакаат да работат удобно, и без кавги за „единство“, меѓу другите.

 30.   Луис Феликс dijo

  Многу добар овој блог, ти честитам.

 31.   Анибал dijo

  Со години сум со ubuntu mate и одлично оди со 2GB RAM и 320 GB хард диск, вистината е среќен со луксузниот ба во тоа што вистината е дека Windows 10 е одличен на истиот компјутер, останувам со колегата на Убунту