DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

DevOps наспроти SysAdmin: Ривали или соработници?

Пред неколку објави зборувавме за SysAdmins, поточно во објавата наречена «Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот ». И рековме дека тие беа еден вид „... искусен се-во-еден ИТ професионалец, чијшто нормален ден е обично исполнет со голем број разновидни активности, закажани или не ...“ и „... лицето одговорни за обезбедување на правилно функционирање на секоја технолошка платформа и ИТ каде работите,… ».

Во овој пост ќе зборуваме за DevOps, тој вид на нова „раса“ (генерација) на развивачи на софтвер, за кој се слуша околу осум или десет години. Оваа нова генерација на програмери родени од утробата на Технолошките центри и современите ИТ компании со високо светско реноме, а своето име му го должи на изразот произлезен од англиските зборови „Развој“ и „Операција“.

DevOps наспроти SysAdmin: Вовед

Вовед

Со неколку зборови, би можеле да кажеме дека DevOps е програмер способен да ги извршува сите функции што интервенираат во животниот циклус на „Развој на софтвер“ и многу повеќе., како што се: Програмирање, работење, тестирање, развој, поддршка, сервери, база на податоци, веб и што било друго што е потребно.

Се вели дека оваа нова „Генерација на развивачи на софтвер“ се појавила во оние мали, модерни и успешни „Технички стартапи“ составена од мали групи на „ИТ специјалисти“, главно развивачи на софтвер.

И, како што веќе знаеме, овие „стартапи“ генерално прават развој на забрзани софтверски решенија (од 6 до 12 месеци) и со тоа решавање на специфични и сложени проблеми и потреби во реалниот свет. Ова значи дека тие имаат тенденција да имаат исклучително висока стапка на смртност.

Од таа реалност живее во овие Стартапи нова „Култура на развој на софтвер“ заснована на филозофијата позната како „Рано објавување, често објавување“ (рани изданија, чести изданија) каде што софтверот се модифицира и започнува „Во лет“ (Во лет), што е да се каже, во движење да се користи веднаш од корисниците на истата.

Корисници кои ги нахраниле програмерите од „Повратни информации“ добиени со оние кои направија подобрувања и ажурирања на кодот во лет.

Оваа нова „Култура на развој на софтвер“ ја менува „традиционалната култура на развој на софтвер“ каде што секој член на „ИТ единица“ (компјутер / технологија) има позиција со добро дефинирани и специфични функции, како што се: Помлад развивач, Виш развивач, Администратор на база на податоци, Систем и / или Администратор на сервер, Аналитичар и / или Тестер на апликации , Техничка поддршка, меѓу другите.

Оваа ситуација е токму она што го прави DevOps да изгледа многу како SysAdmin, што е да се каже, мали бизниси со голема активност кои се обидуваат да ја намалат големината на персоналот на ИТ специјалисти за да произведат намалување на оперативните трошоци на истата и целата организација. Давање на „Програмери на софтвер“ и „Администратори на системот и серверот“ кои управуваат со многу области и заеднички мултидисциплинарни функции на технологија.

Затоа, DevOps не е само личност или позиција, тој исто така е тренд, движење, многу распространета организациска култура денес. За што можете да дознаете повеќе со читање на овие други 2 статии наречени: «DevOps»Y«Што е DevOps?".

DevOps наспроти SysAdmin: Содржина

содржина

Горенаведеното е токму причината зошто во моментов DevOps и Sysadmin се гледаат буквално како „Jackек на сите занаети“ или „Господар на ништо“, односно „Слуги на сè“ или „Господари на ништо“, бидејќи тие се способни „да направат сè или многу работи без да станат експерт за ништо“.

Што има тенденција да ја девалвира вредноста на овие професионалци на пазарот на трудот, бидејќи долгорочната специјализација е најдобрата инвестиција за професионалец и организација. Ова е затоа што информатичката технологија е составена од повеќе и обемни области на знаење што е практично невозможно целосно да се совладаат (научат, задржат, ажурираат) за еден професионалец.

За DevOps или Sysadmin да имаат интелектуален капацитет да го решат скоро секој технолошки проблем што ќе се појави, подразбира многу висока когнитивна цена, Што е во прилог на тоа што тие имаат тенденција да презентираат одредени степени на «Работен стрес» (Burn Out) и, следствено, да претрпат намалување на нивната продуктивност или работна ефикасност.

SysAdmin

Сисадмин има тенденција да ги опфаќа следниве функции и активности:

 1. Спроведете нови или отстранете ги застарените
 2. Направете бекап
 3. Следете ги перформансите
 4. Управувајте со промените во конфигурацијата
 5. Работете со апликации и оперативни системи
 6. Управувајте со кориснички сметки
 7. Следете ја безбедноста на компјутерот
 8. Справување со неуспеси и падови
 9. Исполнете ги барањата на корисникот
 10. Извештај до директните одговорни нивоа на Организацијата
 11. Документирајте ги компјутерските активности на системот и платформата

И, мора да имате некое знаење за:

 1. Програмирање
 2. Бази на податоци
 3. ИТ безбедност
 4. Мрежи
 5. Оперативни системи

DevOps

DevOps имаат тенденција да зборуваат разновидни програмски јазици, покрај тоа што поседуваат технички способности и вештини за управување. DevOps обично е исто така мешавина од развивач на софтвер и Sysadmin чија функција обично се гледа како елиминирање на бариерите помеѓу двата профила. Значи, се очекува дека DevOps има знаење и за софтверот и за хардверот (инфраструктура / платформа) на организацијата каде што работат.

Затоа, DevOps обично можат:

 1. Напишете код и извршете ја функцијата на Програмер.
 2. Управувајте со мулти-платформски сервери и извршете ја функцијата на SysAdmin.
 3. Управувајте со мрежите и извршете ја функцијата на NetAdmin.
 4. Управувајте со базата на податоци (БД) и извршете ја функцијата на ДБА.

Ова нè остава во заклучок дека добар DevOps:

Тој е способен за извршување на минимални активности и функции на секој специјалист за област во ИТ единица. Што не е често случај во обратен случај, за SysAdmins и други ИТ специјалистиКако SysAdmin, NetAdmin, DBA или специјалист за техничка поддршка обично нема тенденција конзистентно и ефикасно да пишува код на високо или комерцијално популарни јазици.

Она што нè остава со тој DevOps, обично има знаење што му овозможува да ги замени сите други, без да биде исто обратно. И ова ги прави DevOps повеќе ценети на пазарот на трудот, односно тие се модерни и секоја мала или средна организација (главно) сака една, предизвикувајќи девалвација на остатокот од традиционалните позиции во рамките на ИТ-единицата.

И дека овие 2 позиции се од различна природа, иако делат многу заеднички задачи. Разлики како што е DevOps:

 • Тие соработуваат на високо ниво со Организациите и гарантираат синергија во секој дел од компанијата, додека SysAdmin е повеќе фокусиран на Управување (Конфигурирање, одржување и ажурирање на сервери и компјутерски системи).
 • Тие имаат тенденција да работат почесто на проекти со краен до крај производ, додека SysAdmins имаат тенденција да бидат повеќе ограничени на помал обем и (еднократна) одговорност во однос на истите проекти / производи.
 • Тие обично можат да направат сè што прави SysAdmin, но SysAdmin обично не може да стори сé што прави DevOps.

DevOps наспроти SysAdmin: Заклучок

Заклучок

Целта што ја следи поимот „DevOps“ како организациски тренд или култура е да се промовира тимската култура, заснована на соработка и комуникација помеѓу поединци од различни области вклучени во развојот на софтверски системи. Значи, „DevOps“ во една организација ја фаворизира интеграцијата помеѓу членовите на областа на развивачите на софтвер, операторите на системот или администраторите на системите и серверите, обидувајќи се да ја направат посовршена, транспарентна и пријателска.

Иако некои во организациите имаат тенденција да го гледаат спротивниот ефект, односно да видат како DevOps културата претставува уништување на повеќето улоги во рамките на ИТ-единиците. На пример, како програмерите имаат тенденција да одат DevOps, а потоа да ги заменат SysAdmin, NetAdmin, DBA, Специјалисти за поддршка и така натаму, вклучувајќи ги развивачите на софтвер кои само пишуваат код.

Ако имате повеќе прашања во врска со оваа тема, препорачувам да го прочитате работниот труд поврзан со него, кој се наоѓа во ова линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   филтер-аквариум-надворешен dijo

  Како што секогаш велат, знаењето не се одвива. Специјализирањето и да се биде „на сите терени“ во одредени области станува од голема вредност за секој професионалец, но тоа не треба да подразбира несигурност во работата, дозволувајќи му на пазарот да го искористи тоа за да ја намали вредноста што ја имаат двајца големи професионалци по цена од еден .

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Секако мислам дека тоа се случува многу во латинските земји каде што сакаат SysAdmin да сервира дури и кафе ... Секој си го прави своето, дури и ако некој знае да прави дури и кафе

 3.   Амин Еспиноза dijo

  Колку добар пост! Го сакам начинот на кој се справивте како петнаесетстотини концепти во нешто толку компактно, но прецизно. Тема со долга дебата и безброј мислења, но јас лично се согласувам, она што мислам за да не бидам „добар во сè“ е да се обложувам на сцената на DevOps што ви се допаѓа над другите и да го напаѓате тоа со специјалитет.
  Ви благодариме за текстот!

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Ви благодарам за вашите позитивни коментари, јас сум многу среќен што објавувањето ви се допадна на вас и на многу други.

 4.   valdo dijo

  Одличен пост. Идеално, DevOps треба да ја рефлектира културата на тимска работа. Нема сомнение дека DevOps мора да има длабоко познавање на сите области вклучени во развојот на софтверски системи, но исто така е очигледно дека обемот на работа што ја подразбира оваа задача бара повеќе од една личност, секоја каде што е можно со одредено знаење.
  За жал, мислам дека многу средни и / или мали компании погрешно им даваат приоритет на економските проблеми, ако имаат сите терени, зошто да ангажираат некој друг? Заборавајќи дека на долг рок евтините работи се многу скапи.
  Јас сум едноставен аматер во овој развој на системи, но ги знам тешкотиите да се справи само со нешто едноставно како што е создавање и управување со веб-страница за многу мала организација што нема пари да ангажира тим.
  Сумирајќи, можеби грешам, мислам дека тоа оди кон спојување на двете функции, во основа зависно од економскиот капацитет на организацијата за која работи и секундарно од нејзината филозофија за работа.

 5.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Ова е написот само за Сисадмин, за оние кои сакаат да го прошират читањето на нив уште малку!