Рамото за работна околина на рамноденица (EDE): Мал и брз DE за Linux

Рамото за работна околина на рамноденица (EDE): Мал и брз DE за Linux

Рамото за работна околина на рамноденица (EDE): Мал и брз DE за Linux

Продолжуваме со нашиот редовен преглед на сите Десктоп околини (DE) можно, и откако разговаравме за Лумина и Драко, денес е ред на друг, малку понепознат, но исто толку чуден како и претходните, чие име е Работна околина на рамноденица (EDE).

Работна околина на рамноденица (EDE) како ДЕ, меѓу многуте интересни работи што ги има и може да се каже за тоа, е дека е изграден со Пакет со алатки за брзо осветлување (FLTK), графички пакет алатки под C ++, конкретно во некои Библиотеки FLTK изменета (наречена продолжена) ФЛТК или едноставно еФЛТК).

Лумина и Драко: 2 едноставни и лесни алтернативни околини за работна површина

Лумина и Драко: 2 едноставни и лесни алтернативни околини за работна површина

Сепак, пред да навлегуваме во прашање на Рамноденица или едноставно ЕДЕ, ви ја оставаме врската на нашата претходна поврзана публикација на Лумина и Драко, каде што можат да ги сретнат, покрај тоа што ќе добијат линкови до други сродни публикации на: Trinity, Moksha, Deepin Desktop Environment или DDE, Pantheon, Budgie Desktop, GNOME, KDE Plasma, XFCE, Cinnamon, MATE, LXDE и LXQT.

Лумина и Драко: 2 едноставни и лесни алтернативни околини за работна површина
Поврзана статија:
Лумина и Драко: 2 едноставни и лесни алтернативни околини за работна површина

Рамноденица - ЕДЕ: Содржина

Рамноденица: Мала и брза околина за работната површина

Што е рамноденица?

Според твоето официјална веб-страница, опишано е како:

"Една мала околина за работна површина, изградена да биде разноврсна (одговора), осветлувајќи ја употребата на ресурсите и има познат изглед. Кој исто така работи на Linux, * BSD, Solaris, Minix, Zaurus, па дури и на XBox."

Додека, во делот «За ...» (За) од вашата официјална Вики опишан е на подетален начин, како што е прикажано подолу:

"ЕДЕ сиn Едноставна и брза работна околина за * nix-како системи. Кој го користи пакетот со алатки FLTK GUI и нуди познат изглед. Покрај тоа, тој е дизајниран во согласност со филозофијата на UNIX, што значи дека нуди посебни извршни за секоја компонента, со цел „да се заврши работата и да се направи правилно“. Ова го прави EDE многу модуларен и исто така лесен за модификација за посебните потреби и барања на секој корисник."

карактеристики

 • Лесно и брзо.
 • Пријателски и познат интерфејс, бидејќи има тенденција да потсетува на многумина на Windows 95 интерфејсот.
 • Одлична брзина на стартување и извршување или брзина на апликациите, покрај времето потребно за нејзино составување.
 • Идеален за постари компјутери, како и вградени уреди или само на кој било тековен секојдневен компјутерски хардвер.
 • Умерено ги користи одликите C ++, овозможувајќи брзо стартување, мала употреба на меморија и голема преносливост.

Рамноденица - ЕДЕ: Содржина

Тековна верзија и преземања

Сега EDE оди на стабилна верзија 2.1, што е достапно за преземање, и во вашата преземете го делот на нивната официјална страница, каде како додаток, можете да видите како состави и инсталира; како во неговиот официјална страница на Sourceforge, каде што исто така можете да видите повеќе слики од екранот вашата моментална визуелна состојба или графички развој. И во неговиот дел за новости Можете да ги видите најновите вести за тоа.

Вреди да се напомене, рече тоа DE е застарен или без очигледни промени од нејзината најнова верзија која веќе има повеќе или помалку 5 години од ослободувањето. Меѓутоа, во случај да сакате да истражувате во моменталниот статус на вашиот во вашиот верзија 2.1, можете да пристапите до датотеката за промени на истата, со кликнување на следново линк. И иако истото, го нема во складиштата на Debian ако може лесно да се инсталира во Лак, како што е наведено во неговото одлична Вики.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Equinox Desktop Environment (EDE)», малку позната, мала и брза Десктоп околина (ДЕ), изграден со Пакет со алатки за брзо осветлување (FLTK), графички пакет со алатки под C ++; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.