SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

Продолжуваме со нашата серија статии поврзани со интересни и корисни веб-страници за Корисничка заедница del Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux, и оние кои се загрижени за нивните приватност, анонимност y Сајбер безбедност Во принцип, денес ќе разговараме за веб-страницата наречена SUChat.

SUChat е корисна мала веб-страница која нуди А. децентрализирана јавна услуга за инстант пораки заснована на протокол XMPP, што ја почитува приватноста на корисниците и овозможува комуникација во реално време помеѓу сите нејзини членови.

Пред да влезете целосно за да коментирате на веб-страницата на SUChat, Вреди да се напомене дека во други прилики сме коментирале на други слични страници, како на пр NoGAFAM и PrivacyTools, што накратко ги опишуваме во претходните објави како што следува:

"NoGAFAM е веб-страница која не само што промовира слободен софтвер, туку исто така ги мотивира другите да станат свесни за вредноста на податоците генерирани на Интернет и ризикот што го имаат при користење платформи, апликации и услуги на многу глобални технолошки гиганти, од кои многу се познати како GAFAM". NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

"Privacytools е веб-страница која нуди знаење и алатки за заштита на вашата приватност од глобално следење на корисникот. И ние ја модерираме просперитетната заедница на луѓе наклонети кон приватност исто како вас, за да разговараат и да научат за новите достигнувања во заштитата на вашите податоци на Интернет. Оваа веб-страница е централно место на нашата организација, каде истражуваме и препорачуваме разни софтверски решенија за нашата заедница." PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет

SuChat: Инстант пораки засновани на протоколот XMPP

SuChat: Инстант пораки засновани на протоколот XMPP

Што е SuChat?

Според твоето официјална веб-страница, опишано е како што следува:

"SUChat.org е децентрализирана услуга за јавни пораки заснована врз протоколот XMPP, која ја почитува вашата приватност и овозможува комуникација во реално време со вашите пријатели и семејство без да се грижите за безбедноста и приватноста. Создадете сметка, преземете клиент што поддржува Jabber / XMPP, додајте пријатели и комуницирајте слободно во целосна безбедност."

Карактеристики на страницата и јавни услуги

  • безбедност: Сите врски со серверите се криптирани користејќи само силни протоколи за шифрирање и алгоритми. Лозинките не се зачувани во базата на податоци и се користи форматот SCRAM.
  • бекап: Еднаш на ден, се прави автоматска резервна копија на сите податоци. Серверите се целосно подготвени во случај на дефекти или други технички проблеми.
  • Функционалност: Серверите ги нудат најновите иновации, на пр., Заштита од несакана пошта, MAM, поставување датотеки HTTP. Тие се заштитени од DDoS напади и имаат поддршка за протоколот IPv6.

Имајте на ум: Јавната и бесплатна услуга на SUChat е составена од кластер од два свои сервери, за споделување на оптоварување и подобрување на стабилноста. Во случај на дефект на еден од серверите, системот продолжува да функционира.

Интеграција со бесплатни и отворени апликации

За оние од нас кои ќе одлучат да користат, рече бесплатна јавна услуга, администраторите на истиот извештај што корисниците можат да го користат бесплатни и отворени клиенти за инстант пораки следново, во случај да не сакате или да можете директно да ја користите веб-платформата:

Снимки на екранот

SuChat: Слика од екранот 1

SuChat: Слика од екранот 2

Донирајте во SUChat

Запомнете дека бесплатна јавна услуга на SUChat исто така вклучува и нема рекламирање од трета страна и нема следење на корисникот. Сепак, им се допаѓа било кое бесплатен, отворен и бесплатен проект им требаат пари за одржување на истото средство. Значи, ако користите бесплатна услуга или сакате да ги поддржите, можете да го направите преку следново линк.

И, ако сакате да знаете друга слична веб-страница, ви препорачуваме да го истражите следново линк.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «SUChat.org», корисна мала веб-страница која нуди А. децентрализирана јавна услуга за инстант пораки заснована на протокол XMPP, што ја почитува приватноста на корисниците и овозможува комуникација во реално време помеѓу секого; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.