Скрипта за ставање рамка со Гимп

Не е новост дека има многу паметен крадец на содржини, кој е посветен на пренесување информации од блогови на нивните сопствени страници.

Сликите можат да бидат заштитени со оваа скрипта за Gimp што овозможува да се стави рамка со нашето име и на страницата:

Скриптата го инсталира сопствениот директориум за скрипти на Gimp.

Може да варира во зависност од верзијата, за да знаеме каде треба да ја залепиме скриптата што ја внесуваме Измени> Преференции> Папки> Скрипти (Скрипти-фу) од ГИМП и ја гледаме патеката што се појавува.

Ние ќе го сместиме во оној што се наоѓа во Дома.

Сценариото доаѓа со податоци од Јаба, авторот на сценариото, но можеме да го смениме со измена на податоците обележани со задебелени букви:

 SF-COLOR _ "Боја на границата" '(0 0 0) SF-COLOR _ "Внатрешна боја"' (255 255 255) SF-STRING _ "Десен текст" "© © Abаба 2011 година"SF-STRING _" Лев текст ""www.elblogdejabba.com"SF-FONT _" Font "" Стрип Sans MS Bold "SF-ADJUSTMENT _" Големина на фонт (пиксели) "'(14 2 1000 1 10 0 1) SF-COLOR _" Боја на текст "' (135 135 135)

Скриптата може да се преземе од овде

Fuente: Блог на abаба


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос-Хфце dijo

  Ова е многу корисно. Благодарам, храброст. Се надевам дека можете да продолжите да споделувате повеќе детали како овие.

 2.   Роџертукс dijo

  Корисно е да спречите копирање на вашите слики. Но, ако крадците имаат време да се поштедат со друг „гимпазо“, тоа е пресечено и решено.

  1.    Храброст dijo

   Добро човеку, веќе ја дадовте идејата хаха

   1.    Роџертукс dijo

    хехе, но сепак корисно за:

    - избегнувајте брзо копирање (ако се обидат многу)
    - избегнувајте масовно или големо копирање (корисно ако обично поставувате слики)
    - дајте попрофесионален воздух

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Никогаш не сум бил обожавател на правење ваква работа (Мислам да украдам објави, а исто така и да ги заштитиме нашите на овој начин) затоа што навистина мислам дека луѓето треба да разберат и знаат да прават работи ... затоа се располагам толку лошо кога ќе земат нешто од тука и не оставаат никаква референца.

   1.    Храброст dijo

    Логично е

  3.    Карлос-Хфце dijo

   Дури и со „гимпазо“: едноставно користете „скриншот“, избирајќи ја областа за снимање и voilà! Имате .png копија од се што е прикажано на екранот.

 3.   дјмело2009 година dijo

  Здраво, се чини дека во вашиот систем се појавува списокот со сите соработници на Distro што го користите, управувате со бесплатен систем со добри и бесплатни алатки и размислувате за заштита на едноставна слика… потоа користете леопард или прозорци .

  излегува, ние сме во ваков свет, каде што луѓето се добри или лоши, подобро е да им препорачаме на луѓето да прават нешто добро, отколку да ги поттикнуваат да направат нешто лошо за да добијат нешто.

  поздрав до сите, и благодарам за деталите.