Пробијте ја лозинката за pdf-датотеките во Linux со pdfcrack (+ Речник)

Само минатата сабота Икар Персеј Тој ме замоли да програмирам скрипта или „нешто“ што ќе му овозможи да ја открие лозинката на датотеката .PDF, јас почнав да го правам тоа сега барајќи апликации во складиштето што ќе ми го дозволи ова и ... најдов pdfcrack

pdfcrack Тестира лозинки во PDF-датотека сè додека не ја пронајде точната и не ја означи, можете да ги тестирате лозинките со груба сила или со користење на речник што ќе го посочиме (како што ќе сториме подолу).

Да претпоставиме дека имаме датотека наречена pdf-заштитено.pdf Како што укажува неговото име, потребна е лозинка за да се отвори. Лозинката ќе биде: bmxrider

Ајде прво да инсталираме pdfcrack, во дистрибуции како Debian, Ubuntu или врз основа на овие:

sudo apt-get install pdfcrack

На други дистрибуции, само побарајте го тој пакет во нивните официјални складишта.

Откако ќе го инсталираме пакетот, неговото користење е навистина едноставно, но прво да го преземеме речникот што го подготвив за вас. Речник е многу можни лозинки, обично има милиони и апликации (во овој случај) pdfcrack) ќе ги пребарува овие милиони лозинки, тестирајќи ја секоја од нив и обидувајќи се да ја 'открие' точната лозинка за она што сакате да го прекршите. Речникот за лозинки што го подготвив за вас има скоро 6 милиони лозинки, тежи приближно 60 MB:

Преземи база на податоци за лозинки (Речник)

Откако ќе се преземе, отпакувајте ги и voila, подготвени сме да ги користиме pdfcrack + Речник

Отворете терминал каде што се наоѓаме во истата папка како и речник.lst (датотека што се појави при откопчување на речникот со лозинки.7z) и исто така pdf-заштитено.pdf и ставете го следново:

pdfcrack pdf-protegido.pdf --wordlist=diccionario.lst

Ова ќе биде доволно за pdfcrack обидете се да ја користите базата на податоци речник.lst знајте ја лозинката на датотеката заштитено со pdfЕве слика од екранот за процесот и резултатот:

Како што можете да видите, лозинката на заштитената ПДФ-датотека е: bmxrider , само оној што ти го кажав погоре. Таа лозинка е очигледно во речник.lst. На сликата од екранот можете да видите дека скоро 25.000 лозинки се тестираат во секунда, во примерот скоро 2 милиони лозинки (додека не го најдам bmxrider, оној) само во 2 и пол минути ????

Ова е со користење на речник, во случај да не сакате да користите речник (и обидете се да добиете груба сила на лозинката) едноставно не ставајте го крајот на наставата, т.е. тие би имале:

pdfcrack pdf-protegido.pdf

Ова ќе тестира стотици илјади, милиони комбинации да ... но тоа ќе биде долг процес, многу долг во зависност од сложеноста на лозинката, може да трае со часови или денови 😉

Сумирајќи…

Да се ​​пробие лозинката на PDF датотека треба да се инсталира pdfcrack, им треба речник за лозинка (преземете и отпакувајте го) и потоа извршете ја инструкцијата во која се споменува датотеката што сакате да ја разбиете и локацијата на речникот за лозинка, на пример:

pdfcrack /home/usuario/Documentos/pdf-protegido.pdf --wordlist=/home/usuario/Descargas/diccionario.lst

Што е едноставно? 🙂

Како и да е, не е многу вообичаено да се најдат pdf-датотеки заштитени со лозинка во денешно време (барем ретко наоѓам), но знаете, еве го решението во случај да ја заборавите или не ја знаете лозинката.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иан dijo

  Корисно, многу корисно, како и секогаш
  Патем, има ли начин да ги зачувам овие совети некаде во мојата сметка ... вид на омилени? за да не мора да прочепкам низ тие моменти на „неволја“? хахаха

  1s и продолжи како оваа макина

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот
   Всушност ... ние немаме имплементирано никаков систем како овој на блогот, вие може да ја зачувате URL-то во обележувачи или обележувачи на вашиот прелистувач, знам дека не е тоа што мислите, но ... Се плашам дека не ми текнува било што друго сега

   Поздрав и благодарам повторно за коментарот

   1.    Иан dijo

    Ви благодариме за одговорот, и сега можете да изградите скрипта што го прави тоа, веќе земате einggggg xD

    1s

  2.    закуска dijo

   Јас користам getpocket за да зачувам цели страници или постојано да зачувувам вакви белешки

 2.   најсекси dijo

  Одлично! Таму имам сметки за сметка дека банката ми испраќа дека не бев во можност да ја прочитам затоа што ја заборавив лозинката и немав време да одам да губам неколку часа во филијалата за да ја сменам. Programе ја тестирам оваа програма „порано отколку веднаш“.
  Тоа е воедно и мојот прв пост на овој форум, затоа ја користам оваа можност да им честитам, го сакам!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар
   За циметот, прочитајте тука: https://blog.desdelinux.net/desdelinux-tambien-te-muestra-el-entorno-de-escritorio-que-usas-en-tus-comentarios/

   Ако користите речник, обработката ќе биде значително побрза, но не е 100% сигурна дека лозинката е таму, имате можност да се обидете со груба сила и ќе ви треба подолго време, среќа! 😀

 3.   најсекси dijo

  ах се прашував како функционираат логоата ... иако сум на Crunchbang со Chromium ... како и да е ...

  1.    sieg84 dijo

   тоа е само промена на корисникот.
   веќе постои статија што го објаснува тоа.

 4.   елиотим3000 dijo

  Добар совет. Се надеваме дека таа програма е пренесена за Windows, бидејќи има многу корисници кои читаат pdf и не знаат како да ги отклучат.

 5.   anubis_linux dijo

  многу добро …… не знаете ли да работи за winrar ????

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас работам скрипта за истата со RAR-датотеки

 6.   st0rmt4il dijo

  Благодарам како и секогаш грицкав! : Д!

 7.   Chow dijo

  Ви благодариме.

 8.   Г-н dijo

  Од Ubuntu со користење на Evince отворам PDF-датотеки (никогаш не ми побара лозинка), тотално, ако имаат лозинка, прашање е само да ги зачувате со друго име и новиот PDF да се зачува без лозинка. Дури и верзијата на Виндоус го прави тоа.
  Последен пат кога го користев овој објект како пред 6 месеци, мислам дека сè уште работи со барем одредени верзии на PDF.

  XP

 9.   Дејвид dijo

  Незаштита на PDF-датотека е едноставно како и "печатење" во ново PDF, иако е заштитено од печатење, може да се отклучи со следниве чекори: http://cursohacker.es/desproteger-y-desbloquear-pdfs-guia-completa