Следете ги GNU / Linux во реално време со Netdata.

Сурфајќи на Интернет еден ден најдов програма за графички следење на процесите, мрежата, меморијата и другите интересни работи на компјутер.Па, мислев дека е многу добро, затоа решив да го споделам со сите вас и станува збор за Нетдата .

Што е NetData?

Нет-податоци тоа е алатка за софтвер со отворен код, што ни овозможува: следење во реално време на перформансите на компјутерот. Обезбедува ненадминат увид во реално време за сè што се случува на системот што го извршувате (вклучително и апликации како што се веб или сервери за бази на податоци), користејќи модерни интерактивни веб панели.

Нет-податоци Тој е брз и ефикасен, дизајниран да работи трајно на сите системи, без да ги прекинува нивните функции.

Како да инсталирате NetData?

Следно, ќе ги дадеме чекорите за инсталирање на NetData во Debian, но може да биде и во Arch, Gentoo, CentOS, Fedora и Suse.

Не заборавајте да ги извршувате командите со дозволи за root.

# apt-get install zlib1g-dev uuid-dev libmnl-dev gcc направи git autoconf # apt-get install autoconf-archive autogen automake pkg-config curl

Сега ќе ја клонираме програмата од нејзиното складиште на Github.

 • # git клон https://github.com/firehol/netdata.git --длабочина = 1
  

Се префрлуваме на вашиот директориум

 # ЦД нет-податоци

Ние го стартуваме инсталерот

Или, можете да го направите со. #sh netdata-installer.sh

Ако досега немаше грешки, целиот процес се одвива добро, сега ќе направиме Netdata да започне како демон, да управуваме со systemctl.

 • # убијте го процесот на мрежата
  #killall нет-податоци
  
  # копирајте netdata.service на systemd
  # cp систем / netdata.service / итн / systemd / system /
  
  # Вчитај го повторно демонот
  # системктил-повторно вчитување на демонот
  
  # Овозможете Нет-податоци
  # системстекл овозможи нет-податоци
  
  # Започнете нет-податоци
  # услуга започнува со нет-податоците

Како да се користи нет-податоците?

Откако ќе ја инсталираме Netdata, сега ќе работиме со неа. Отвораме прозорец на прелистувач и го ставаме ова http://localhost:19999

И веќе ќе имаат Netdata да следи сè што работи системот.

скриншот-на-2016-11-11-032026 скриншот-на-2016-11-11-032042

Па, тоа беше сè, се надевам дека ви се допадна и ќе се видиме наскоро. Само преведов малку и ја синтетизирав инсталацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Еуалио dijo

  Знаете ли https://nmap.org/? или вашите снимки не одат таму.?

  1.    b4cks41l dijo

   Секако, го знам тоа, но што е поентата на Nmap тука?

 2.   Claudio dijo

  Одлична алатка. Ви благодариме за внесувањето

 3.   никој dijo

  Го познавав Забикс. Претпоставувам дека ова ќе биде слично.

 4.   Мигел Ангел dijo

  ако серверот е далечен, работи исто?

  1.    b4cks41l dijo

   Здраво Мигел, искрено никогаш не сум го пробал, но можеш да го направиш тестот, тој работи за секој оперативен систем.

 5.   Емануел dijo

  Света крава !! Одличен е, супер комплетен и со многу кул графички интерфејс

 6.   Јован dijo

  Можеби некоја слична апликација за Соларис 10?

  1.    b4cks41l dijo

   Ми се чини дека Соларис извршува каква било програма од типот .RPM ох мислам дека што и да е од GNU / Linux, не знам ништо за Solaris, но можеш да пробаш да ја инсталираш како да е CentOS.

 7.   jеси dijo

  Многу добри поздрави

 8.   jean dijo

  Интересно, но како се деинсталира? Јас сум почетник.
  Благодарам

 9.   b4cks41l dijo

  Здраво Jeanан, извинете за доцнењето, но долго време се исклучив, ја прикачувам врската за инсталација и како да ја деинсталирам е во ред https://github.com/firehol/netdata/wiki/Installation.

 10.   Анонимен dijo

  Здраво, можете ли да ми кажете дали netdata може да ги следи компјутерите и серверите windowsws 10 и 2012 r2

 11.   Основна мрежа dijo

  Голем придонес!